Piaskowy Wilk

Tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk
Wydawnictwo: Zakamarki
Sandvargen

Kiedy ani mama, ani tata nie chcą się z nią bawić, Karusia idzie nad brzeg morza i rozmawia z Piaskowym Wilkiem. On zawsze ma dla niej czas oraz ochotę na robienie ciekawych rzeczy. Piaskowy Wilk ma błyszczące futerko w kolorze piasku i był na świecie od zawsze. Opowiada rzeczy zapierające dech w piersiach i tłumaczy Karusi zagadki otaczającego ją świata. Na przykład, że wszechświat nie ma...

Piaskowy Wilk ma błyszczące futerko w kolorze piasku i był na świecie od zawsze. Opowiada rzeczy zapierające dech w piersiach i tłumaczy Karusi zagadki otaczającego ją świata. Na przykład, że wszechświat nie ma końca, albo że siniaki to medale, które dostaje się za odwagę. Albo że tata dlatego nie może przyjść się wykąpać z Karusią w morzu, bo gazeta, którą czyta, zahipnotyzowała mu oczy. Piaskowy Wilk potrafi przekonać Karusię, że nie musi bać się ciemności ani potworów.

Świat na pograniczu rzeczywistości i dziecięcej fantazji. Autorka bardzo świadoma jest języka, smakuje go i bawi się nim podobnie jak robią to dzieci. Książka składa się z kilkunastu autonomicznych rozdziałów i świetnie nadaje się do głośnego czytania, na przykład jako bajka na dobranoc.

źródło opisu: Wydawnictwo Zakamarki, 2007

źródło okładki: http://www.zakamarki.pl/index.php/piaskowy-wilk.html

MAD_ABOUT_YOU | 2015-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2015

Klimatyczna, z niezaprzeczalnym urokiem. Myślę jednak, że większość młodszych dzieci nie dostrzeże tego drugiego dna historii Karusi i Wilka.
Co mnie zachwyciło? Chyba to delikatnie nakreślone zderzenie dwóch światów: tego nieskomplikowanego, radosnego dziecięcego ze skomplikowanym, działającym wg sztywnych zasad światem rodziców.
To przede wszystkim opowieść o szczęśliwym dzieciństwie, o zrozumieniu i zaakceptowaniu dzieci takimi jakie są, takimi jakie chcą być, a nie takimi jakie my dorośli chcielibyśmy z nich zrobić. I mimo iż bardzo się staram, czasami też bywam tym nudnym i sztywnym rodzicem, który chciałby mieć wszystko należycie poukładane...

Dominik T | 2015-04-24
Przeczytana: luty 2015

To jest dość niezwykła książka dla dzieci. Nic nie jest w niej wprost wypowiedziane, jest pełna niedomówień, znaków zapytania i zawieszonych w powietrzu zdań. Jednym słowem jest przeciwieństwem większości dostępnej na rynku literatury dziecięcej.
Akcja toczy się w domku położonym na brzegu morza, w którym mieszka Karusia wraz z mamą i tatą. A na pobliskiej plaży mieszka zaprzyjaźniony z Karusią niezwykle gadatliwy i przeważnie filozofujący Piaskowy Wilk. To trochę alter ego Karusi, trochę wyimaginowany przyjaciel, ale przede wszystkim to niebanalna osobowość. Rozmowy Piaskowego Wilka z dziewczynką wypełniają większość książki i są to rozmowy zaiste niezwykłe.
Naprawdę warto zaproponować dzieciom tę lekturę, nawet jeżeli nam samym poszczególne rozdziały wydadzą się niedopowiedziane czy pozbawione puenty - to, co najważniejsze jest w niej pomiędzy zdaniami, we wzajemnych relacjach, w emocjach i w sposobach radzenia sobie z trudnymi pytaniami.
Moje dzieci pokochały Karusię i...

Książka Piaskowy Wilk ma niezwykłą moc. Czuję się zaczarowana od pierwszego wejrzenia na okładkę.

Historia zaczyna sie zwyczajnie. Karusia, mieszkająca z rodzicami w domu przy plaży, chce iść się wykąpać w morzu. Niestety tata ma ważniejsze zajęcia, mianowicie musi przeczytać gazetę. Dziewczynka idzie więc sama pobawić się. I wtedy zaczyna się niezwyczajne… Kiedy Karusia kopie w piasku dół, nagle wyłania się z niego zwierzę – wygląda jak wilczur, a jego futerko ma kolor słonecznożółtego pustynnego piasku. To Piaskowy Wilk, jest bardzo stary i zna odpowiedzi na wszystkie pytania. Karusia biegnie do niego zawsze wtedy, gdy chce się pobawić, gdy pokłóci się z rodzicami, gdy jej się nudzi lub ma pytania, na które nikt nie chce jej odpowiedzieć.
Myślę, że książka jest potrzebna i dorosłym, i maluchom. Tym pierwszym, by przypomnieć im, jak to jest być dzieckiem. Tym drugim, by dać odpowiedzi i przybliżyć trochę świat dorosłych.
Czym muszę jeszcze dodawać, że pokochałam tę...

Jagoda30 | 2013-06-11
Przeczytana: marzec 2013

Dziś pokuszę się o zrecenzowanie książki dla dzieci :)

Moja córka to taki "chłopak w spódnicy" ;) nie przepada za księżniczkami, za delikatnymi dziewczątkami z bajek. Mało interesują ją też książki w stylu "Babci na jabłoni", za to zakochana jest w Zuźce D. Zołzik, cóż, ja mniej ;)

Kiedy więc kupiłam jej "piaskowego wilka" obawiałam się, ze podzieli on los wielu książek, czyli po prostu będzie się kurzył na półce

Tymczasem moje dziecko pokochało Piaskowego Wilka od pierwszego rozdziału. Ta książka czasami ją bawi, czasami smuci, czasami ciekawi. Czytamy ją już trzeci raz i za każdym razem odkrywa w niej coś nowego

A ja? Ja też pokochałam Piaskowego Wilka. Za mądrość, za ciekawe podejście, ca cudowny, plastyczny jezyk

Każdego wieczora "Piaskowy wilk" jest u nas lekturą obowiązkową. Właśnie zamówiłam kolejne dwie części, mam nadzieję, ze i te pokocha moje dziecko

Maddala | 2015-01-21
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci
Przeczytana: styczeń 2015

To, że "Piaskowy Wilk" będzie wyjątkową książką, przeczuwałam od razu, gdy zobaczyłam ją na półce w księgarni. Kupiłam oczywiście bez zastanowienia, ale na przeczytanie musiała poczekać w kolejce aż dwa miesiące. Wiedziałam, że będzie to magiczna lektura i nie zawiodłam się. Ale skąd mogłam wiedzieć, że "Piaskowego Wilka" zaczniemy czytać akurat tyle dni wcześniej, by dziś, 21 stycznia, natrafić na rozdział "Imię na kamieniu" ? Właśnie ten rozdział!
Karusia najpierw czeka na babcię i śpiewa: "Zmarszczusieńka i włosy siwiuni, stukupuki babuni".
A gdy już się spotkały, i gdy babcia pokazała Karusi pewien niezwykły kamień i opowiedziała jego historię, dziewczynka "próbowała wyobrazić sobie, że babcia też miała babcię, która kiedyś była mała. Myśli Karusi były jak naszyjnik z wielu okrągłych perełek nawleczonych na jedną nitkę, a każda taka perełka nazywała się babcia."
Uzupełnieniem tej filozoficznej konstatacji są słowa Piaskowego Wilka, który uzmysłowił dziewczynce, że ona...

ppp | 2014-05-12

Niestety, byłem zawiedziony...
Kupiłem zachęcony audycją w radiu, ze książka niezwykła, bardzo mądra itd... Spodziewałem się czegoś w rodzaju Małego Księcia dla maluchów. Pierwszy rozdział spodobał mi się bardzo, ale pozostałe raczej przeciętne. Nie ma w nich magii, niezwykłości, mądrości a czasem nawet dobrego pomysłu na fabułę opowiadania...

Nieco przereklamowana czytanka dla dzieci, z której "niewiele zostaje na trwale w głowie". Daleko jej np. do klasycznego "Czarnoksiężnika z Oz"

synafia | 2014-09-18

Rzec absolutnie przepiękna! Proste, ale poruszające sceny z życia Karusi i jej zrodzonego z morskiego piasku przyjaciela. Czytając dzieciom sami zasłuchiwaliśmy się i zdumiewaliśmy czasami, np. jakże zaskakującym, a przecież oczywistym stwierdzeniem, że każdy z nas jest kosmonautą, po przecież w rakiecie-planecie pędzimy przez kosmos z zawrotną prędkością ponad 107 000 km na godzinę :) Polecam gorąco!

ksiazkoteka | 2014-12-29
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Bohaterką książki jest mieszkająca nad morzem dziewczynka o imieniu Karusia, której rodzice nie mają dla niej zbyt wiele czasu. Pewnego dnia Karusia sama poszła na plażę. Zaczęła kopać dołek, z którego wynurzył się Piaskowy Wilk. Początkowo bała się go. On jednak żywił się słonecznym i księżycowym blaskiem i był nieziemsko mądry. Znał odpowiedzi na wszystkie pytania. Tłumaczył dziewczynce na czym polega praca, gdzie była zanim się urodziła, jak powstają siniaki, dlaczego nogi wierzgają, co to jest kosmos, kto jej potrzebuje oraz że zrzędzenie i marudzenie, to popsute gadanie. Karusia i Piaskowy Wilk wspaniale razem się bawili i bardzo się zaprzyjaźnili. Uważam, że wszyscy powinni przeczytać ta książkę, bo pomaga ona dzieciom rozwiązać różne problemy. Poza tym dobrze się ją czyta – rozdziały są krótkie, a litery duże.
Dalsze przygody Karusi i Piaskowego Wilka znajdziecie w książkach „Piaskowy Wilk i ćwiczenia z myślenia” oraz „Piaskowy Wilk i prawdziwe wymysły”.

Wspaniale nadaje...

NullnFull | 2016-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2016

Ładnie wydana książka dla dzieci, która nadaje się do głośnego czytania wraz z rodzicami jak i dla samodzielnej lektury (dla dzieci 8-10 lat). Trochę szkoda, że jakość papieru kiepska ale rysunki wyrównują tą stratę.
Piaskowego wilka kupiłam, bo zainteresował mnie fragment czytany jako "Tytuł tygodnia" i rzeczywiście fantastyczne przygody bohaterki i tytułowego wilka to niezwykły przyczynek do dyskusji i najróżniejszych sprawach. Polecam!

Pafnucy | 2011-01-07

Niezła książka dla dzieci, przy której dorosłym nuda nie grozi. Powieść bardzo pomysłowa i ciepła. Nieco sarkazmu oraz ironii. Mnie najbardziej podobały się zapędy lingwistyczne Karusi, kiedy z naśladowniczą werwą konstruowała zabawne echolalia. W zalewie kiczu i tandety takie książki należy polecać innym (i dzieciom).