Granica moskiewska w epoce jagiellońskiej

Wydawnictwo: NapoleonV
historia
Arhenis

Dzieje granic Rzeczypospolitej są jedną z najmniej dotychczas zbadanych dziedzin w nauce polskiej. Na wielu polach panują tu do dnia dzisiejszego ogólniki, odziedziczone po pisa­rzach dawniejszych. Ściślejsze wiadomości o zmianach granicznych w wyniku wojen i układów, zawarte w licznych traktatach międzynarodowych, nie zostały opracowane przez ni­kogo. Trudno by było gdziekolwiek znaleźć spisy traktatów. Często zdarza się, że nie wiadomo, gdzie ich szukać, ze względu na porozrzucane po upadku państwa na terenie I Rzeczypospolitej archiwa. Biorąc się do tej spóźnionej pracy, spostrzega się luki, któ­rych dziś już nie da się zapełnić. Najgorzej praca wypada w kwestii ustalenia granicy wschodniej, północno- i południowo-wschodniej: z Rusią i Tatarami.
Ścisłe opisanie i wykreślenie granic tatarskich jest rzeczą niemożliwą do wykonania, ze względu na to, że znajdowały się na terenach bezludnych i nawet dokonywane czasem porozumienia graniczne pozostawały martwą literą wobec swawoli kresowców Dzikich Pól i ciągłych napadów tatarskich.

źródło opisu: http://napoleonv.pl

źródło okładki: http://napoleonv.pl