Obywatelka

Wydawnictwo: Świat Książki
9788324712090

Pełen przenikliwych obserwacji, ciepły i zarazem ironiczny dziennik, obejmujący kilkanaście miesięcy życia w Polsce do ostatnich wyborów. Gdy w 2006 roku autorka postanowiła założyć Partię Kobiet, inicjatywa spotkała się z szerokim oddźwiękiem, a nie kończący się wir wydarzeń pozbawił ją czasu dla rodziny i siebie samej. Gretkowska opowiada jak nasza polityka wygląda od akuchnia, jakie jest w niej miejsce kobiet i dlaczego tak trudno w Polsce zrobić wspólnie coś sensownego. Dokończenie trylogii, na którą składają się jeszcze aPolkaa i aEuropejkaa.

keys | 2013-01-29
Przeczytana: styczeń 2013

Wspaniała relacja z całego roku perypetii powstawania Partii Kobiet.
Gretkowska bardzo prosto i czytelnie pokazała jak najwolniej zmienia się mentalność społeczna i ludzka akceptacja. Ogrom informacji o tym, jak są traktowane kobiety w Polsce, zwłaszcza przez polityków i osoby z pierwszych stron gazet i tv. Jak to wygląda w innych krajach europejskich. Na co jesteśmy narażone na co dzień jeżeli chcemy mieć prawo głosu i decydowania o sobie.
Pierwszy raz od wieków kobiety stają się samodzielne.
Autorka ukazuje potencjał kobiet, zwykłych, skromnych, uczciwych dziewczyn oraz ich doświadczenie i mądrość życiową.
Najważniejsza końcowa puenta : mamy prawo głosu, a nie potrafimy przemówić w swojej obronie.

Grażyna | 2010-04-08
Przeczytana: 15 kwietnia 2010

współczesna, a w tej chwili już historyczna...

Ewelina Krawczyk | 2010-10-31

Gretkowska jak zawsze szczera. Czytam jej książki i widzę kobietę, nie konstrukt. Poza tym język cięty a giętki, jędrny. Nie jest to literatura najwyższych lotów, ale i tak Gretkowska jest jedną z moich ulubionych autorek. Szkoda, że PK się nie udało, nawiasem mówiąc.

mag | 2011-05-08

„Dlaczego w nowoczesnym kraju, w Polsce, kobiety drepczą za mężczyznami jak kobiety Trzeciego Świata za mężem i wielbłądem? Dlaczego nie umiemy wywalczyć sobie praw, a inne Europejki to potrafiły? Może jesteśmy zbyt ograniczone swym losem i cierpieniem, a te, które są zadowolone, nie zawracają sobie głowy ‘problemami’. Z braku czasu, społecznej inteligencji? Nie mamy poczucia obywatelskości. To budzi się w Polsce, gdy kraj ginie. Polska jest kobietą, kobiety giną przywalone nieszczęściem.”

Taka konstatacja może wzbudzić złość, a ze złości różne rzeczy się rodzą. W tym przypadku wściekłość pchnęła do boju pisarkę, a wiadomo, że narzędziem walki pisarza jest pióro. By nie marnować więc czasu, Gretkowska opublikowała ponad półtora roku temu w „Przekroju” słynny „Manifest”, który miał zapoczątkować pospolite ruszenie Polek po swoje prawa. Ruch „Polska jest Kobietą” stał się podstawą do stworzenia Partii Kobiet, a jej liderką została sama pisarka. Każdy z nas przez ostatni rok mógł...

adzisan | 2014-11-04
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 03 listopada 2014

Lubię Gretkowską. Jej sposób patrzenia na życie. Książka zaraża energią do działania. Mniej gwiazdek za polityczny temat. W 100% zgadzam się z jej Manifestem. Ale mało mnie interesuje, jak polityka wygląda od podszewki.

Grzegorz | 2011-05-10
Przeczytana: 2010 rok

Dobry język. Wiele trafnych obserwacji. Nie kupiłbym na własność. Rewelacyjny materiał na bloga, ale nie na książkę za jakieś 40 złotych... Ogólnie - dobrze się czytało.

Evita | 2010-12-10

dla mnie,zbyt "polityczna"

karola | 2012-05-17
Przeczytana: 12 maja 2012

Postanowiwszy zakończyć lekturę bardzo osobistej „trylogii” wyznań Manueli Gretkowskiej, zdjęłam z półki „Obywatelkę”. Czego się spodziewałam? Bo przecież zawsze mamy jakieś oczekiwania wobec nadchodzącej lektury… Spodziewałam się czegoś podobnego co w przypadku „Polki” i „Europejki”. Bardzo osobistego dziennika inteligentnej kobiety odkrywającej siebie niemal ekshibicjonistycznie. Nie powiem, żebym była rozczarowana tym, co dostałam, choć nie było to do końca to, co wg moich oczekiwań miałam znaleźć na kartach tej książki.

Otóż, oprócz osobistych wyznań pani Gretkowskiej, to zapis tworzenia Partii Kobiet. Poruszona sytuacją kobiet w Polsce, a mając porównanie do Szwecji i do sytuacji kobiet tam, choć nie tylko tam, ale to akurat jej najświeższe doświadczenie… Manuela Gretkowska wpada na pomysł stworzenia partii, nie organizacji, nie stowarzyszenia. Nie, od początku jest to pomysł na partię, która będzie walczyć o prawa kobiet w Polsce. I nie chodzi tylko o aborcję, która od lat...

Moni | 2012-02-20

Autorce udało się w tej książce znaleźć do mnie drogę- jakiś taki mój język i spojrzenie na świat. Fajna.

Danuta Hamidou | 2011-05-14

Nie jest to pozycja dla mnie. Niczym mnie nie poruszyla,a raczej,w pewnych momentach zloscila.