Czarna dziewczyna, biała dziewczyna

Wydawnictwo: Bellona
Black Girl / White Girl

Akcja książki rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Jest to historia przyjaźni dwóch studentek - dwóch przeciwstawnych osobowości, które jednocześnie lgną do siebie i się odpychają. Znajomość dziewczyn, przeradzająca się w osobliwą zażyłość, znajduje jednak dramatyczne, a z czasem i tragiczne zakończenie... Psychologiczna powieść subtelnie oddaje jednocześnie niuanse skomplikowanych problemów rasowych, które w Stanach Zjednoczonych nawarstwiły się przez wieki i nadal odciskają się na psychice Amerykanów.

allison | 2016-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2016

"Czarna dziewczyna, biała dziewczyna" to powieść, którą czyta się jednym tchem, mimo iż jej tematyka nie jest lekka, łatwa i przyjemna.
Autorka dozuje informacje o tytułowych bohaterkach, trzymając czytelnika w napięciu.
Już z pierwszych stron dowiadujemy się, że jedna z dziewcząt nie żyje i potem, stopniowo poznając historię dziwnej, skomplikowanej przyjaźni, czekamy na finał, by dowiedzieć się, w jakich okolicznościach zginęła Minette Swift. Zakończenie zaskakuje i to nie tylko tą wiadomością.

Książka pani Oates nie jest jedynie historią przyjaźni. To również głęboka powieść psychologiczno-obyczajowa, w której zderzają się odmienne osobowości, wbrew własnej woli uwikłane w konflikty rasistowskie.
Problem dyskryminacji przewija się przez cały utwór i dotyczy nie tylko głównych bohaterek oraz ich koleżanek z uczelni. Rozważania na ten temat wiążą się również z poglądami ojca Genny Meade, czyli tytułowej białej dziewczyny, oraz jej ekscentrycznej matki, byłej hippiski.

Mimo...

książek: 1901
Gosia | 2013-12-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 17 grudnia 2013

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Pani Oates. Nie mam porównania z innymi książkami, ale ta mnie zaintrygowała i z cała pewnością poszukam następnych jej utworów.
Akcja powieści rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych w latach 70-tych ubiegłego wieku. Opowiada historię trudnej przyjaźni dwóch studentek, z których każda przejawia się innym stopniem zaangażowania i uzewnętrzniania emocji. Dwie dziewczyny, odmienne rasy i światopoglądy, dwie bardzo różne osobowości. Znajomość dziewczyn kończy się tragicznie. Psychologiczna powieść porusza wiele problemów społecznych i rasowych, które nawarstwiały się w USA przez wiele lat i do dzisiaj rzutują stosunki społeczne Amerykanów.
Oates pisze o kobietach w niekonwencjonalny sposób, wiele w tych obserwacjach realizmu i naturalizmu. W historię nastolatek wplata problem zagrożenia osobowości i wolności jednostki w dzisiejszym świecie. Trudna opowieść o zagubionej dziewczynie, która nie pozwala sobie pomóc, o rasistowskich uprzedzeniach i...

ach | 2014-08-16
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

Jak dla mnie jedna ze słabszych książek Oates. Portrety psychologiczne głównych bohaterek jak na autorkę są dosyć płytkie, ciężko było mi się ,,związać'' z jakąś postacią. Czytając tą książkę miałam wrażenie ze jest to jej pierwsza powieść, trochę amatorska.

Booka | 2010-04-15

Oates jak zwykle o kobietach, ale w niezwykły sposób. Niesamowita proza.

Dominika Gaweł | 2013-07-09
Przeczytana: 10 lipca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Minette nie zmarła z przyczyn naturalnych, nie miała też lekkiej śmierci. Odkąd jej zabrakło, codziennie dręczę się myślą, że skonała w mękach, gdyż to ja miałam ją uratować, ale tego nie zrobiłam. I nikt o tym nie wie.

Przypomniałam sobie, jak po raz pierwszy ujrzałam Minette Swift i poczułam się nią tak niesamowicie zafascynowana, w sposób tak zupełnie niezrozumiały, że nie mogłam mieć o to do siebie pretensji. Od tamtej pory Minette Swift przybyło ze czterdzieści funtów. Różowoperłowe okulary zniknęły, jakby nigdy ich nie nosiła. Oczy, niegdyś piękne, okolone gęstymi rzęsami, czujne, nieufnie patrzące, teraz zmętniały. "Nie możesz jej zmusić, żeby Cię polubiła. Nie możesz jej zmienić. Nie możesz nawet zmienić siebie".

Sprawiała wrażenie człowieka, który ból swój uwewnętrznił tak dalece, że nie chce się do niego przyznać. To ból zagrzebany tak głęboko, że może promieniować blaskiem.

Sama nie wiesz, co straciłaś. Na tym polega utrata, że się tego nie wie.

Aneta | 2010-02-25
Przeczytana: 2008 rok

Uwielbiam Joyce Carol Oates

DUSIA | 2014-01-11
Przeczytana: 10 stycznia 2014

Ta książka była dla mnie dziwna i trudna. Nie potrafię jej ocenić, tym bardziej, że zrezygnowałam z doczytania jej do końca...
"Dwie przeciwstawne osobowości, które magnetycznie lgną do siebie - ale też się odpychają. Znajomość dziewczyn, przeradzająca się w osobliwą zażyłość (...) Psychologiczna powieść subtelnie oddaje jednocześnie niuanse skomplikowanych problemów rasowych, które w Stanach Zjednoczonych nawarstwiły się przez wieki i nadal odciskają się na psychice Amerykanów." - tyle można wyczytać na okładce.
A ja? Żadna z postaci nie wzbudziła mojego zainteresowania ani tym bardziej sympatii . Co zapamiętałam? Powtarzający się opis twarzy czarnoskórej dziewczyny w różowych dziecinnych okularach. Próbowałam coś wyłuskać: tą głębię, ten konflikt, to subtelne oddanie skomplikowanych problemów rasowych... Próby spełzły na niczym. Zmęczyłam się i poddałam. Nie polecam, niestety.

magdalena | 2015-10-14
Przeczytana: 14 października 2015

Dwie dziewczyny,prawie kobiety,u progu dorosłości. Łączy je ten sam uniwersytet i wspólny pokój. Dzieli wszystko. Mają inne pochodzenie,kolor skóry, religię. jedna chce zbawić świat, zapomnieć o wyższym pochodzeniu,na siłę pragnie zaprzyjaźnić się z Mimette, która swoim zachowaniem i nadmierną dumą próbuje ukryć niepewności wynikające z gorszego pochodzenia i koloru skóry.
Autorka pokazała różnice jakie rządziły w Stanach w latach 70, dyskryminację, ówczesną kulturę i kawałek historii.
Oates potrafi pisać o kobietach jak nikt inny.

sygin | 2014-04-28
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowa, 2014
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

Na postać Joyce Carol Oates zwróciłam uwagę już jakiś czas temu głownie za sprawą jej, ponoć bardzo dobrej, biografii Marilyn Monroe - „Blondynka”, którą, mam nadzieję, będzie mi dane kiedyś przeczytać. Autorka ta słynie z wnikliwego prezentowania przemian społecznych ze szczególny uwzględnieniem roli kobiet – a więc wszystkiego tego, co mnie szczególnie interesuje. :)

Nic więc dziwnego, że za lekturę książki „Czarna dziewczyna, biała dziewczyna” zabrałam się od razu gdy tylko wpadała mi ona w ręce. I choć sam proces czytania nie przebiegał już tak gładko i lekko, i nie zupełnie tego spodziewałam się po treści, książka ta ma swoje niewątpliwe zalety.

Dwie młode dziewczyny, studentki, które dzieli niemal wszystko a łączy zakwaterowanie we wspólnym pokoju. Pochodzenie, poglądy, wartości, sposób bycia a nawet kolor skóry, wszystko sprawia, że Minette jest doskonałym przeciwieństwem Genny, a Genna doskonałym przeciwieństwem Minette. A jak powszechnie wiadomo nic tak nie przyciąga...

anielica | 2011-08-14
Przeczytana: sierpień 2011

trudna opowieść o zagubionej dziewczynie, o rasistowskich uprzedzeniach i granicach, które człowiek potrafi przekroczyć