Homo Deus: A Brief History of Tomorrow

Okładka książki Homo Deus: A Brief History of Tomorrow
Yuval Noah Harari Wydawnictwo: Harvill Secker historia
448 str. 7 godz. 28 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Harvill Secker
Data wydania:
2016-09-08
Data 1. wydania:
2016-09-08
Liczba stron:
448
Czas czytania
7 godz. 28 min.
Język:
angielski
ISBN:
9781910701881
Średnia ocen

                8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Sapiens. Opowieść graficzna. Mistrzowie historii. Tom 3 Daniel Casanave, Yuval Noah Harari, David Vandermeulen
Ocena 8,0
Sapiens. Opowi... Daniel Casanave, Yu...
Okładka książki Niepowstrzymani 2. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy Yuval Noah Harari, Ricard Zaplana Ruiz
Ocena 7,9
Niepowstrzyman... Yuval Noah Harari, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
67 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
644
487

Na półkach: , , , , , ,

Homo Deus to kontynuacja innej książki tego samego autora, czyli Sapiens (dla zmyłki w polskiej wersji jest: Od zwierząt do bogów). Już samo nazwanie człowieka „sapiens” jest kontrowersyjne, tym bardziej nadanie mu przymiotu „Deus”. Bez przesady. Niemniej wiedziałam już, co może mieć na myśli Harari i przygotowywałam się na intelektualną ucztę, gdzie będą serwowane mi znane smaki w zupełnie innych kombinacjach, czasami trudnych do przełknięcia.

W skrócie główna teza autora brzmi, że jako gatunek prawie osiągnęliśmy kres naszej ewolucji i zdobyliśmy boskie moce, w przyszłości staniemy się biologiczno-elektronicznymi hybrydami, a być może zostaniemy zastąpieni przez sztuczną inteligencję (niekoniecznie obdarzoną świadomością). Przez całą historię ludzkość walczyła z głodem, chorobami, siłami przyrody i wreszcie ze śmiercią. Trochę na wyrost i z duża dozą optymizmu autor twierdzi, że te problemy mamy za sobą. Nawet jeśli jeszcze nie jesteśmy nieśmiertelni, to tylko kwestia czasu kiedy będzie to możliwe. Tu rodzi się od razu pytanie, czy nieśmiertelność poprzedzona udoskonalaniem organizmu będzie szeroko dostępną opcją, czy tylko przywilejem elit. Noah Yuval Harari przez cała książkę nie ucieka od etycznych rozważań, które w sposób oczywisty związane są z tematem. Porusza szereg zagadnień, wraca do kwestii sukcesu ewolucyjnego gatunków zwierząt hodowlanych okupionego mizerią życia poszczególnych pojedynczych zwierząt.

Powraca również tematyka ideologii, które kształtują nasze myślenie o świecie, a z biegiem historii stają się przestarzałe, niezrozumiałe i umierają. Ideologie są zrównane z religiami ze względu na wiele podobieństw. Przeprowadzenie takiej analogii może być oburzające zarówno dla wyznawców religii, bo strąca je z piedestału, jak również dla zwolenników różnych ideologii, bo sugeruje opieranie się na wierze, a nie wiedzy oraz dogmatyzm. Może to nie być przyjemna myśl, ale warto ją rozważyć. Zdaniem autora dominującą religią światową jest obecnie humanizm, którego dni lub lata są jednak już policzone. Nadchodzi era „dataizmu” – ideologii opartej na danych, algorytmach, a wreszcie na sztucznej inteligencji.

Ten ostatni wątek był dla mnie bardzo ciekawy. Zawsze sądziłam, ze AI może stanowić zagrożenie dla ludzkości dopiero wtedy kiedy zdobędzie świadomość. Harari twierdzi, że wystarczą samodoskonalące się algorytmy, które sprawią, że ludzie okażą się w dużym stopniu zbędni. Niektóre przykłady istniejących obecnie rozwiązań technicznych są tego wyraźnym znakiem.

Trudno mi zwięźle opisać zawartość „Homo Deus” – to pozycja naładowana wiedzą (sam indeks tematyczny liczy sobie 10 stron haseł), zadająca niewygodne pytania i burząca spokój umysłu. To jest coś, co sobie bardzo cenię – strawa dla umysłu i temat do wielu rozmów. Żeby jeszcze tylko była przetłumaczona na język polski…

Homo Deus to kontynuacja innej książki tego samego autora, czyli Sapiens (dla zmyłki w polskiej wersji jest: Od zwierząt do bogów). Już samo nazwanie człowieka „sapiens” jest kontrowersyjne, tym bardziej nadanie mu przymiotu „Deus”. Bez przesady. Niemniej wiedziałam już, co może mieć na myśli Harari i przygotowywałam się na intelektualną ucztę, gdzie będą serwowane mi znane...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    8 171
  • Przeczytane
    6 006
  • Posiadam
    1 216
  • Teraz czytam
    591
  • Ulubione
    116
  • 2019
    108
  • Chcę w prezencie
    106
  • 2021
    78
  • Popularnonaukowe
    72
  • Audiobook
    62

Cytaty

Więcej
Yuval Noah Harari Homo deus. Krótka historia jutra Zobacz więcej
Yuval Noah Harari Homo deus. Krótka historia jutra Zobacz więcej
Yuval Noah Harari Homo deus. Krótka historia jutra Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne