Nadworny malarz

Tłumaczenie: Anna Głowacka
Wydawnictwo: Muza
Le valet de peinture
83-7319-759-1

Jesienią 1428 roku malarz Johannes Van Eyck (1395-1441) dostaje od swojego mocodawcy Filipa de Bourgogne, księcia Brabancji niecodzienną misję: ma udać się do Portugalii, by tam namalować portret infantki Izabeli, który odsłoni jej najskrytsze tajemnice. Niezwykle wprawny w swoim fachu malarz spełnia kaprys księcia i wyrusza w podróż. Portret, który powstanie, ukaże światu tylko to, na co zgodzi się infantka. Jean-Daniel Baltassat zdradza nam kilka zazdrośnie strzeżonych tajemnic warsztatu malarza. Dzieje słynnego mistrza oglądamy w czterech odsłonach, z których wyłania się obraz średniowiecza jako okresu rozkwitu nauki, kultury, sztuki.

Cherry | 2011-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2011

Gdyby nie to, że ta książka była prezentem, odłożyłabym ją po pierwszej stronie. Trwając jednak w poczuciu dobrego wychowania brnęłam bardziej lub mniej zniesmaczona przez kolejne strony, aby wreszcie móc powiedzieć, że jej najlepszymi cechami są duża czcionka i niewielka liczba stron. Po skończonej lekturze wiem dokładnie, co należałoby zarzucić tej powieści. Akcja okazała się płaska jak ofiara walca, erotyka na męczącym poziomie. Na punkt kulminacyjny czekałam aż do ostatniej strony, niestety na próżno.

To jednak nie koniec mojego pastwienia się nad tą książką. Mocno niedopracowane zostały realia pierwszej połowy XV-go wieku. Każdy napotkany zamek zaopatrzony jest w wypełnioną po brzegi książkami bibliotekę, a byle paź czyta do poduszki rozprawy filozoficzne. To rok 1429; biblia Gutenberga wyszła w 1455!!

Agnieszek | 2011-05-28
Przeczytana: 2011 rok

Odłożyłam na półkę po kilkudziesięciu stronach. Raczej nie wrócę. Maniera narracyjna nużąca, tematyka obyczajowa spłycona, malarz jednobarwnie naszkicowany. Takich książek to ja nie lubię czytać.

Salma | 2012-12-16

Krótko:
PLUSY:
+ historia osadzona w ciekawym kontekście historycznym,
+ autorowi udało się zaskakująco dobrze wykreować atmosferę tajemnicy,
+ Dona Isabell to intrygująca kobieta (szkoda, że poznajemy ją pod koniec powieści)
MINUSY:
- zupełnie nie pasujący do tamtych czasów język mówiony (być może to kwestia nieudolnego tłumaczenia),
- jak już ktoś wcześniej wspominał - paź czytający książkę w tamtych czasach? a któż mu ją wtedy wydrukował (Gutenberg był później)? miał ręcznie pisaną księgę na wyłączność? dziwne
- mogło być więcej o sztuce, o malarstwie, jest wszystkiego po trochu, nawet o Joannie D'Arc, ale o niczym konkretnie
KONIEC

Joanna Bożek | 2010-08-17
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione, 2010
Przeczytana: 17 sierpnia 2010

Od momentu kiedy spojrzałam na okładkę książki wiedziałam, że nie będzie to nudna opowieść o malarzu.

Nadworny malarz szczycący się niezwykłym talentem dostaje bardzo dziwne zlecenie od księcia Brabancji, ma on stworzyć portret przyszłej królowej, problem w tym, że infantka Izabela przysyła do pozowania swoją służącą- chce aby malarz zrobił portret bez twarzy.
Malarz staje przed bardzo trudnym wyzwaniem do tego służąca jest bardzo ponętna...

Książka nie jest na pewno lekka, ale zdecydowanie warta tego aby ją przeczytać. Oprócz fabuły czasem dość erotycznej pojawia się tu kilka cennych informacji na temat światła i kompozycji obrazu, przydatne również dla fotografów.
Zdecydowanie polecam.

Anetka89 | 2011-06-26

Okładka bardzo interesująca, ale to, co znalazłam w środku... Jedno wielkie rozczarowanie.

„Nadworny malarz” Jean-Daniela Baltassat opisuje podróż, jaką z polecania Filipa, diuka Burgundii, Jan van Eyck odbył na dwór portugalski, aby przekonać się o zaletach i wadach potencjalnej małżonki diuka, infantki Izabeli, a także namalować jej portret.
Można powiedzieć, że fabuła nie olśniewa pomysłowością, nie ma tu nagłych zwrotów akcji ani trzymających w napięciu porywów wszelkich namiętności. Nic bardziej mylnego. Obcowanie z prozą Baltassata jest przygodą samą w sobie, a niezrównana subtelność, z jaką kreśli tło powieści, charaktery bohaterów, wreszcie z jaką opisuje rzeczywistość, przywodzi na myśl obrazy późnośredniowiecznego mistrza. Nie potrafię nawet opisać, jak dalece oczarował mnie jego styl: nigdy jeszcze nie spotkałam się z takim… oddaniem w prozie tego, co zwykle przekazuje obraz, nigdy jeszcze proza swoją malarskością i plastycznością nie budziła we mnie takich uczuć, jak obcowanie z renesansowym malarstwem. I nigdy jeszcze nie spotkałam się z powieścią tak...

klaudia | 2013-08-06

Książka jest bardzo ciężka do czytania. Jak dla mnie jest za dużo opisów, przez co nie poznajemy dokładnie bohaterów. Tak samo jest z relacjami. Jedyny plus to okładka.

anna_martyna | 2016-09-12
annamagdalena | 2016-03-25