Smoki

Okładka książki Smoki Douglas Niles
Okładka książki Smoki
Douglas Niles Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Dragonlance: Zaginione Opowieści (tom 6) Seria: Dragonlance fantasy, science fiction
Dragonlance: Zaginione Opowieści (tom 6)
Dragonlance
The Dragons
Zysk i S-ka
2006-01-01
2006-01-01

Niestety, ale mocno ze sobą walczyłem, by dotrwać do ostatnich stron. I tylko dlatego, że obiecałem sobie przeczytać wszystkie wydane w Polsce części Dragonlance (wszystkie mam) - udała mi się sztuka przebrnięcia przez całość.

To była książka o lataniu. Smoki wciąż gdzieś latały, a gdzieś między tymi eskapadami toczyła się historia świata. Co parę tysięcy lat dobre smoki wygrywały ze złymi, a potem złe wracały i znów toczyła się długa wojna.

Przypuszczam, że przez takie "dzieła" zainteresowanie serią spadło. Główny wątek też od pewnego momentu zaczynał nużyć, ale mimo wszystko jakiś poziom trzymał. Tu szorował on po dnie.

Na półkach: , , , , , , ,

Największą wadą książki jest to że historia w niej zawarta rozgrywa się na przestrzeni ~9000 lat i zaledwie ~350 stronach. Gdyby to był cykl "Smoki" a nie pojedyncza książka byłoby o wiele wiele lepiej. Mamy w niej do czynienia w 3 pokoleniami złych smoków oraz 4 dobrych (teoretycznie to nawet 5). Tak właściwie to trudno mi to nazwać książką. O wiele bardziej pasuje "Krótkie streszczenie historii świata Krynnu z perspektywy smoków". Przez to co napisałem wyżej sporo rozdziałów jak dla mnie nie jest do końca satysfakcjonujących. Dla przykładu: Smoki spotykają elfy. Przy pomocy magii smoki zmieniają się w.. jeden w elfa a drugi (dla tych co czytali to wiedzą a dla reszty musiałbym sporo więcej napisać o tej postaci a nie chcę tego robić więc napiszę że w jakąś "humanoidalną istotę") i wszyscy razem odchodzą do elfiej wioski. Koniec. A następny rozdział dzieje się z 1000 lat później kiedy to obie rasy zostały przyjaciółmi. A co było pomiędzy ? nie wiadomo... No ale jak widać po ocenie pomimo wad książka była niesamowita.

Smoki są jedną najciekawszych ras, jakie można spotkać w fantastyce międzynarodowej. Nie powinienem mówić rasa, lecz gatunek stworzeń, chociaż biorąc pod uwagę ich inteligencję, długowieczność są światkami wydarzeń, których człowiek niebyły w stanie zobaczyć. Spotkać je można w najróżniejszych książkach jednak najczęściej występują w takim podgatunku jak heroic fantasy razem z elfami i krasnoludami. Kto czytał „Hobbita” wie, o czym mówię. W tej recenzji chciałem jednak wspomnieć o bardzo interesującej książce napisanej przez Douglas Nilesa pod prostym tytułem „Smoki”. Książka ta jest szóstą częścią „Zaginionych opowieści” należących do wspaniałego świata „Dragonlance”. Wiem, że może to się wydawać plątaniną, i szczerze macie racje. Całą saga zawiera wiele książek pisanych przez wielu autorów. Świat jednak jest wspaniały, kolorowy i naprawdę wciąga.
W książce tej poznajemy Auricana i Darlantana, którzy tak jak i reszta metalicznych smoków wychowywane są w spokoju, radości, medytacji. One mają chronić ludzkość oraz wszystkie rasy zamieszkujące Krynn w imieniu Paladine’a. Po drugiej stronie Ansalonu Crematia wraz ze swoim chromatycznym rodzeństwem uczą się zabijania, tortur, by pokonać każdego, kto stanie na drodze ich złej pani Thakhisis. Ludzie się rodzą i umierają, kultury powstają i upadają a smoki obserwują to wszystko z boku, interweniując wtedy, kiedy to potrzebne. Czas wojny nadchodzi, jednak z perspektywy życia smoka dziesięciolecie to tylko chwila w jego życiu kilka wiosen niezauważonych nawet w czasie snu. Ludzie będą musieli stanąć z nimi ramię w ramię w boju, od którego zależeć będzie istnienie świata.
Przyznam, że ciężko mi jest opowiedzieć, co w tej książce się dzieje a dzieje się w niej dużo. Smoki się rodzą, walczą, umierają. Mamy tu do czynienia z trzema pokoleniami smoków a każde następne pokolenie uczy się na błędach poprzedniego. Oczywiście fabuła może się wydawać oklepana, ale w każdym heroic fantasy podstawą jest walka dobra ze złem. Najgorsze jest jednak to że miedzy kolejnymi wydarzeniami różnica czasu może wynosić nawet setki lat, chociaż u smoków to niewiele. Autor w ciekawy sposób pokazuje, czym się różnią smoki chromatyczne od metalicznych, chociaż można je łączyć w pary. Jednak natura każdego z nich jest całkowicie inna. Nie będę to oczywiście wszystkich opisywał, bo zabiorę wam chęć do samodzielnego zapoznania się z tą książką. Co ciekawe czytamy w niej również o wybuchu wojny, w której główną bronią są tytułowe Smocze Lance. Dowiadujemy się tu o wielkim Humie i jego bohaterskich poczynaniach.
Przyznam, książka została napisana naprawdę dobrze i mimo że nie czytało sie innych tomów można bardzo łatwo połapać się w budowie świata. Język jest prosty, chociaż niewielkie różnice w imionach niektórych smoków sprawiały mi czasem trochę kłopotów, bo nie wiedziałem czy czytam o synu czy ojcu. Opisy walk są pierwsza klasa, spokojnie można sobie wyobrazić jak fruną po niebie i staczają krwiożercze bitwy ze złymi smokami. Podoba mi się również sposób przedstawienia mentalności smoków związanych z najbardziej ludzkimi cechami takimi jak miłość czy krótkowieczność. Nie potrafią one zrozumieć tego najsilniejszego uczucia i mimo że szanują ludzi patrzą na nich z góry. Nie dziwię się przez jedno życie smoka przeminą całe pokolenia ludzi. Wiem, że cały świat zbudowany jest na podstawie fabularnej gry fantasy Dungeons & Dragons, przez co autor sam nie musiał całkowicie wymyślać świata to i tak moim zdaniem opisał wszystko po mistrzowsku zachęcając jednocześnie do zapoznania się z dana grą.
Ja szczerze po pierwszym przeczytaniu tej książki zacząłem interesować się tego rodzajami gier. Czas jednak na zakończenie. Książka naprawdę jest warta polecenia. Wiem, że tak jak i ja zabłądzicie w tym świecie, z którego nie będziecie chcieli wychodzić. Książka ta jak i cały świat jest naprawdę świetny. Ciekawa historia wraz z naprawdę świetnymi opisami i wyjątkowymi bohaterami (rzadko książkach czytamy o świecie z perspektywy smoka),których nie da się nie lubić to przepis na naprawdę świetną książkę. Właśnie to wszystko można znaleźć w „Smokach”. Na pewno spodoba się wielbicielom heroic fantasy czy też tych wspaniałych długowiecznych istot, jakimi są smoki. Zachęcam wszystkich do przeczytania tej książki.

Więcej recenzji na blogu: www.comysleo.cba.pl

Początek nawet niezły, ale przez rozciągnięcie akcji przez tysiące lat masz wrażenie, że czytasz traktat o historii Krynu a nie normalną książkę fantasy. Jeśli ktoś zna sagę Dragon Lance zdziwi się jak pozamieniano tutaj niektóre wydarzenia na potrzeby fabuły. Nie polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka wydawała się zachęcająca przez kilka pierwszych stron, później było już tylko coraz gorzej. Nie polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka jest uzupełnieniem historii świata Smoczej Lancy. Czytana jako jedyna, bądź pierwsza - znudzi. Po przeczytaniu "Kronik" i "Legendy o Hume" zaciekawi.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciekawa książka, cudowna okładka.

Ciekawa książka, cudowna okładka.

• Dragonlance
  • Smoki - Zmiennokształtne