Batman 1/1991: Zabójczy żart

The Killing Joke
Batman, Joker, DCcomics
komiksy
Marcin

Batman odwiedza Jokera w Arkham, żeby przekonać go, że ciągłe walki między nimi nie prowadzą do niczego dobrego. Podczas rozmowy szybko odkrywa, że nie rozmawia z prawdziwym Jokerem, a jedynie z pozorantem, podstawionym w celi, żeby ukryć ucieczkę szaleńca. Tymczasem prawdziwy Joker jest już dawno na wolności i...

źródło opisu: TM-Semic, 1991

| 2015-02-23
Przeczytana: 22 lutego 2015

Nieraz i dorosły facet lubi być czasem ponownie małym chłopcem.
Zawłaszcza jeśli wygrzebie ze strychu stare pudło z komiksami z lat 90-tych. Zabójczy żart to bez wątpienia pozycja kultowa ze świata mrocznego rycerza. Jeden z najlepszych komiksów jakie ukazały się na rynku i dotyczyły jednaj z wielu konfrontacji Jokera z Batmanem (jak dla nie to najlepsza historia o nich).
Komiks bazuje na znakomitym scenariuszu i fenomenalnych rysunkach, które razem tworzą niezwykły klimat tej opowieści.
Jeśli ktoś lubi komiksy i historie o facecie w pelerynie goniącym za zbirami to zdecydowanie musi przeczytać tę pozycję. Warto się nieco wysilić i poszukać egzemplarza tego zeszytu bo jest to zdecydowanie perełką na naszym rynku komiksów.

modli | 2013-07-23

Dla oryginału oraz nowego wydania EGMONT-U - 9/10 , dla tego konkretnego wydania TM-Semic z żałosnym chorym psychicznie tłumaczeniem zatracającym wszelkie gry słowne, a czasami także jakikolwiek sens- 3/10

welesxxi | 2018-10-27

"Zabójczy żart"
scen. Alan Moore, rys. Brian Bolland

Drugi Batman wydany w Polsce przez TM-SEMIC to dla fanów pozycja kultowa. Wizyta w zakładzie dla obłąkanych Arkham kończy się w sposób nieoczekiwany. W celi siedzi sobowtór, zaś prawdziwy Joker uciekł. Komiks skupia się głównie na losach uciekiniera. Z jednej strony obserwujemy intrygę, którą Joker przygotowuje w nieczynnym wesołym miasteczku; z drugiej, w retrospektywach, poznajemy jakie wydarzenia doprowadziły go do szaleństwa. Otóż kiedyś Joker był tylko bezrobotnym klaunem nie potrafiącym zapewnić przyzwoitego lokum ciężarnej żonie.

"Zabójczy żart" stanowi przemyślaną, szczegółowo dopracowaną, zamkniętą całość, gdzie nie ma ani jednej zbędnej kreski. Dzieło ma nietypową dla komiksów superbohaterskich psychologiczną głębię, ale można je też analizować na wielu innych płaszczyznach. Poznajemy Jokera jako szarego człowieka dotkniętego przez los licznymi niepowodzeniami i rozczarowaniami, sfrustrowanego, a w końcu naznaczonego...

Kerubim | 2018-12-03

Moor'e można lubić, albo nie (potrafi być zadufanym w sobie dupkiem), ale geniuszu literackiego nie można mu odmówić. Zabójczy żart to najlepsza historia o Batmanie jaką przeczytałem. Do żadnego innego komiksu tak często nie wracam jak do tego. Świetna historia, której fundamentem jest dowcip (zabójczy?), zilustrowana przepięknie realistycznymi rysunkami Bollanda (genialne kadrowanie, wręcz filmowe). Polecam szczególnie tym, dla których komiks superbohaterski kojarzy się głównie z kolorowymi strojami i kosmicznymi bitkami - zaskoczenie gwarantowane :)
PS. Po tym komiksie Joker stał się moim drugim ulubionym "badassem" zaraz po lordzie Vaderze :)

africansun | 2012-10-12
Na półkach: Przeczytane, Komiksy
Przeczytana: 12 października 2012

Gdybym miała ocenić tylko wygląd komiksu, to nie starczyłoby mi gwiazdek :) Alan Moore odwalił kawał wspaniałej roboty!
Jednak sama opowieść jest trochę dla mnie nie zrozumiała. W sensie ta druga część. Nie wiem, czy to się zdarzyło na prawdę, czy tylko to były plany.
Ale część z Jokerem była na prawdę dobra. Zorganizował tak wiele, tylko żeby udowodnić jakąś jedną tezę. Szablonowy szalony i fantastyczny Joker :)

ShadowDevil | 2012-05-26
Przeczytana: 2012 rok

Jak na razie najlepszy komiks z Batmanem, jaki czytałam. Świetne dialogi (i monolog Jokera, oczywiście). Właśnie tak mniej więcej wyobrażałam sobie przeszłość największego rywala Batmana....

Maynard | 2013-05-06
Przeczytana: 06 maja 2013

Klasyczny Batman, klasyczny Joker, Klasyczny Moore. Poprzednie wydanie (1991) jakoś mi umknęło, może dlatego, że jako ośmiolatek zdecydowanie wolałem przygody Spiderman. Teraz po latach: chapeau bas panie Moore. Polecam! Niestety "Killing Joke" pomyliłem wcześniej z albumem "Joker" Azzarello/Bermejo który do tego pierwszego się nie umywa.

George2020 | 2012-03-10
Na półkach: Przeczytane, Komiksy, Posiadam
Przeczytana: 09 marca 2012

Wprawdzie mam nowe wydanie z Egmontu, ale nie wiem czy tu można dodawać różne wydania tego samego tytułu.

MistrzSeller | 2012-04-01
Przeczytana: 25 marca 2012

Ciekawy mroczny komiks. Mimo iż powstał w latach 80. idealnie pasuje do wizji Jokera z filmów Nolana.

| 2012-10-28

w wersji deluxe