Batman 1/1991: Zabójczy żart

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Batman". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: TM-Semic
The Killing Joke
Batman, Joker, DCcomics
komiksy
Marcin

Batman odwiedza Jokera w Arkham, żeby przekonać go, że ciągłe walki między nimi nie prowadzą do niczego dobrego. Podczas rozmowy szybko odkrywa, że nie rozmawia z prawdziwym Jokerem, a jedynie z pozorantem, podstawionym w celi, żeby ukryć ucieczkę szaleńca. Tymczasem prawdziwy Joker jest już dawno na wolności i...

źródło opisu: TM-Semic, 1991

Wkp | 2016-04-16
Przeczytana: 07 kwietnia 2016

Raz na jakiś czas zdarzają się komiksy, które odmieniają wszystko. Nie chodzi mi tu wcale o wszechobecne crossovery i epickie eventy, które i owszem, wprowadzają rewolucję, ale rewolucję bezpieczną. Ja mówię o takiej, która zmienia wszystko: status quo bohaterów, postrzeganie medium, podejście do postaci. Tego typu rewolucje przełomy rzadko dzieją się w głównym nurcie, choć zazwyczaj to właśnie jego dotyczą. Częściej są to samodzielne projekty, które zdarzają się ot tak, bo ktoś wpadł na pomysł, a ktoś inny odważył się to wydać. I jednym z takich komiksów jest właśnie Zabójczy żart, o którym ostatnio znów zrobiło się głośno za sprawą zbliżającej się animowanej adaptacji.

Całość mojej recenzji znajdziecie na stronie http://www.panteon.pl/Artykul/226

| 2015-02-23
Przeczytana: 22 lutego 2015

Nieraz i dorosły facet lubi być czasem ponownie małym chłopcem.
Zawłaszcza jeśli wygrzebie ze strychu stare pudło z komiksami z lat 90-tych. Zabójczy żart to bez wątpienia pozycja kultowa ze świata mrocznego rycerza. Jeden z najlepszych komiksów jakie ukazały się na rynku i dotyczyły jednaj z wielu konfrontacji Jokera z Batmanem (jak dla nie to najlepsza historia o nich).
Komiks bazuje na znakomitym scenariuszu i fenomenalnych rysunkach, które razem tworzą niezwykły klimat tej opowieści.
Jeśli ktoś lubi komiksy i historie o facecie w pelerynie goniącym za zbirami to zdecydowanie musi przeczytać tę pozycję. Warto się nieco wysilić i poszukać egzemplarza tego zeszytu bo jest to zdecydowanie perełką na naszym rynku komiksów.

Bastard | 2013-05-02
Przeczytana: 13 października 2012

9/10 – WYBITNA

Czy jeden naprawdę zły dzień w życiu normalnego człowieka może doprowadzić go do szaleństwa?

Pierwszy raz zetknąłem się z „Zabójczym żartem” w 1991 roku, kiedy TM-Semic zaczęło wydawać na Polskim rynku komiksy o Batmanie. Już wtedy historia ta wywarła na mnie ogromne wrażenie, mimo że jako jedenastolatek nie wszystko z niej rozumiałem. Teraz po ponad 20 latach z wielką przyjemnością przypomniałem sobie to wybitne dzieło autorstwa pary Moore-Bolland. Wspomniany Alan Moore to gość z innej planety, nikt inny (może z wyjątkiem Franka Millera) nie pisze takich scenariuszy do historii o komiksowych superherosach jak ten ekscentryczny Brytyjczyk. „Zabójczy żart” bowiem to komiks ewidentnie inny niż większość opowieści obrazkowych o podobnej tematyce. Okraszony świetnymi, utrzymanymi w konwencji kryminału noir rysunkami Briana Bollanda, dojrzały, klimatyczny, skupiony na postaciach Batmana i Jokera oraz ich wspólnej, jakże skomplikowanej relacji. To geneza postaci...

Marek Adamkiewicz | 2016-06-12

Reputacja tego komiksu jest jak najbardziej zasłużona. To jeden z najlepszych tytułów z Nietoperzem w roli głównej.
"Zabójczy Żart" to także jedno z najciekawszych spojrzeń na Jokera i jego szaleństwo, próba odpowiedzi na pytanie czego właściwie potrzeba, by stać się obłąkanym. Wypadku? Jednego złego dnia? A może każdy z nas jest predysponowany, by w odpowiednich okolicznościach pożegnać się z poczytalnością?
Wszystko tu gra, począwszy od scenariusza, aż po kadrowanie i rysunki, a ciężki, choć też lekko obłąkany klimat, towarzyszy czytelnikowi przez całą lekturę.
To jeden z tych tytułów z superbohaterami w roli głównej, które są absolutną klasyką, i których autentycznie wstyd nie znać. To nie jest błaha historyjka, tylko dzieło.

Marcin Knyszyński | 2018-05-17
Przeczytana: 17 maja 2018

„Zabójczy żart” Alana Moore’a i Briana Bollanda jest dla mnie komiksem szczególnym. W styczniu 1991 roku, na jakimś dworcu autobusowym poszedłem do kiosku, po coś tam. Byłem wtedy dwunastolatkiem zakochanym w Tytusie, Kleksie, Kajku i Kokoszu. Gdy wypatrzyłem dziwny komiks, z lekko przerażającą twarzą bladego kolesia z aparatem fotograficznym, zacząłem głośno wołać swoją mamę. „Kup mi, proszę!”, I się zaczęło. Całe kieszonkowe szło od tej pory na komiksy TM-Semic (kosztowały 9900 zł każdy, więc były raczej drogie w porównaniu do dotychczasowych).

Nie chcę pisać typowej recenzji „Zabójczego żartu” ani żadnej interpretacyjnej rozprawy. Przeczytałem przysłowiowe dziesiątki analiz, w tym tę bardzo głośną, autorstwa Granta Morrisona. Dwadzieścia siedem lat temu nie wiedziałem o czym czytam, nie zrozumiałem chyba nic. W pamięci zapadła głęboko psychodela, bezsensowna brutalność, żart o latarce zgaszonej w „połowie drogi”, Barbara padająca na ziemię w deszczu szkła, martwy właściciel...

Wkp | 2013-12-30
Przeczytana: 29 grudnia 2013

ŚMIECH PRZEZ ŁZY

Batman zjawia się w Arkham odwiedzić Jokera, bowiem ma już dość ich wiecznych pojedynków. Wie, że w końcu któryś zabije drugiego, a na to nie ma ochoty. I oto okazuje się, że Jokera wcale nie ma w celi. Joker w tym czasie „kupuje” wesołe miasteczko, po czym odwiedza Gordona. Odwiedziny kończą się porwaniem komisarza, a jego córka Barbara zostaje postrzelona w kręgosłup, rozebrana do naga i… Zaczyna się gra w kotka i myszkę mająca tylko jeden cel: pokazanie czym jest szaleństwo…

Pierwszy Batman w Polsce zaczął się naprawdę znakomitą historią. Dla wielu najlepszą, jaką wydało TM-Semic jeśli chodzi o przygody Nietoperza (nawet na liście zamieszczonej w ostatnim nr Batman&Superman zajęła pierwsze miejsce wśród najlepszych Batmanów po polsku). I czemu tu się dziwić, skoro scenariusz napisał sam Alan Moore, człowiek, który takimi dziełami, jak „Strażnicy”, „Liga niezwykłych dżentelmenów” czy „Z piekła” zrewolucjonizował komiks (choć nigdy nie skończył żadnej szkoły,...

Krzysztof | 2015-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2015

Absolutnie genialny komiks,począwszy od historii Jokera, jego monolog i kreskę. Zawsze ze sporą niechęcią podchodziłem do komiksów o superbohaterach, spodziewając walk rozpisanych na kilkanaście stron, a tu tak wielkie zaskoczenie. Nie ulega wątpliwości, że Batman to jedna z najlepszych komiksowych postaci o niesamowitym potencjale, a Joker to bez wątpienia najlepszy czarny charakter w komiksie, o ile nie całej popkulturze. Szczerze polecam.

Piotr_M | 2018-01-07

#Tekst zawiera spoilery#

W latach 80. XX wieku w świecie komiksu, oprócz przedstawiania nowych postaci (jak chociażby w genialnym “The Watchmen”), starano się też odświeżyć, a czasem po prostu zredefiniować bohaterów znanych publiczności od bardzo dawna. “Killing joke”, jest jedną z właśnie takich powieści graficznych – pokazuje w nowym świetle nie tylko relację Batmana i Jokera, lecz także szczegółowo opisuje pochodzenie tego drugiego.

There were two guys in a lunatic asylum…

Już ilustracje na kilku pierwszych stronach idealnie oddają nastrój całego komiksu – leje rzęsisty deszcz, przeważają ciemne, chłodne kolory, a Batman, po raz kolejny, udaje się do słynnego szpitala psychiatrycznego Arkham Asylum (kadr, na którym Bruce wchodzi przez bramę to, według mnie, po prostu mistrzostwo świata). Tym razem nie chodzi jednak o zamknięcie kolejnego szalonego kryminalisty. Batman uświadamia sobie, że jeśli nic się nie zmieni, to jego relacja z Jokerem zakończy się śmiercią jednego z...

miqa | 2012-04-10
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 29 marca 2012

Kiedy szanowny kolega z klasy poinformował mnie, co ma w planach czytelniczych, wiedziałam od razu, że zaraz po nim książka trafi w moje łapki. Tak też się stało. Bartku dziękuję :*

Lekturę zaczynamy od krótkiego wstępu napisanego przez Tima Sale’a, który pracował przy produkcji serialu „Heroes”. Ilustracje są wykonane przez Briana Bollanda we wspaniałej kolorystyce, a scenariusz napisał Alan Moore – także oczy się nacieszą.

Zapraszam do Gotham City, mrocznego miasta, którego broni niezwyciężony bohater, mężczyzna w kostiumie nietoperza, Batman. Z kim tym razem zmierzy się najsławniejszy amerykański heros? Z nieobliczalnym psychopatą – Jokerem.

Wystarczy spojrzeć na okładkę i już widać, że postać Jokera jest drapieżna, niebezpieczna, ostra. Budzi niepokój jednocześnie intrygując. Tym razem to on, nie Batman, jest głównym bohaterem komiksu. Zaprezentowana zostanie czytelnikowi historia życia Jokera, który poprzez pewne wydarzenia w młodym wieku został diametralnie odmieniony i...

Świetny klimat, fantastycznie zarysowany duet głównych bohaterów, sytuacje wpływające na całe uniwersum Batmana, trochę smutku, sporo gniewu, idealna porcja szoku, a na sam koniec - legenda - nawet zabawny dowcip Jokera.
Nie ma opcji, żeby znaleźć jakiś minus w tym arcydziele.