Życie i czasy Sknerusa McKwacza

The Life and Times of Scrooge McDuck
Sknerus McKwacz, Kaczor Donald
komiksy
Oceansoul

Świętujemy 70. rocznicę powstania uwielbianej przez czytelników na całym świecie postaci Sknerusa McKwacza! Z tej okazji w ręce czytelników trafi zbiorcza edycja komiksowej opowieści autorstwa Dona Rosy pt. Życie i czasy Sknerusa McKwacza. Tom zawierać będzie składającą się z dwunastu odcinków podstawą opowieść o perypetiach najbogatszego kaczora świata oraz uzupełniające ją opowieści. Całość opatrzono tekstami twórcy.

Poznaj historię życia największego sknerusa w historii! Dowiedz się, czemu Sknerus McKwacz zawdzięcza swe ogromne bogactwo. Przekonaj się, skąd się wziął Kaczogród i na własne oczy zobacz, jak skończyło się pierwsze spotkanie Sknerusa i Kaczora Donalda. W komiksie nie zabraknie podróży po całym świecie, niesamowitych przygód i wciągających historii!

Życie i czasy Sknerusa McKwacza to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika opowieści obrazkowych z drugim dnem. Komiksowy mistrz Don Rosa stworzył arcydzieło, jednocześnie rozbawiające do łez i wzruszające.

źródło opisu: http://www.swiatkomiksu.pl/strona-glowna/aktualnos...(?)

źródło okładki: http://www.swiatkomiksu.pl/strona-glowna/aktualnos...»

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 763

Dzieje najbogatszego kaczora świata

Sknerus McKwacz – wujek Kaczora Donalda, właściciel olbrzymiej fortuny, chciwy choleryk. Dziś może pływać w pieniądzach (dosłownie), ale jakie były jego początki? Jaką rolę w zdobywaniu majątku odegrała słynna szczęśliwa dziesięciocentówka? Z czego musiał w życiu zrezygnować, aby osiągnąć swój cel – i czy było warto?

„Życie i czasy Sknerusa McKwacza” to ekskluzywne wydanie serii komiksów Dona Rosy, przygotowane przez wydawnictwo Ehmont z okazji siedemdziesiątej rocznicy powstania postaci bogatego kaczora. Składa się z dwunastu głównych części, opowiadających o najważniejszych wydarzeniach w kolejnych etapach życia Sknerusa oraz z siedmiu historii dodatkowych. Uzupełniają je obszerne wprowadzenia autora, który wyjaśnia, skąd czerpał pomysły, jak gromadził materiał do pracy i na jakie szczegóły warto zwrócić uwagę podczas lektury. W dodatkach znajdujemy również kalendarium najważniejszych faktów z życia Sknerusa, listę miejsc, w których autor ukrył dedykację DUCK i wspaniałe drzewo genealogiczne McKwaczów.

W disnejowskich filmach i komiksach Sknerus McKwacz jest zwykle postacią drugoplanową, skąpym ekscentrykiem, który ubarwia opowieści o Donaldzie. Tymczasem uważniejsze przyjrzenie się temu bohaterowi pokazuje, że wiódł życie pełne przygód i wiele przeszedł, żeby stać się tym, kim jest dzisiaj. Czytelnik przemierza wraz z nim niemal cały świat, od rodzinnej Szkocji, przez Missisipi, Afrykę, Australię i Grenlandię, aż do Kaczogrodu. Podróże były też dla Sknerusa okazją do poznania wielu ciekawych osób, jak Theodore Roosevelt, car Mikołaj II i takie legendy Dzikiego Zachodu jak Buffalo Bill, bracia Daltonowie czy Geronimo. Uczestniczył również w wielu historycznych wydarzeniach, kluczowych zwłaszcza dla historii Stanów Zjednoczonych. A wszystko to w pogoni za bogactwem.

Co istotne - i co Don Rosa wielokrotnie podkreśla - Sknerus McKwacz nie zdobył swoich pieniędzy dzięki szczęściu ani nieuczciwym interesom, ale dzięki latom ciężkiej pracy. Młody Sknerus zaczynał jako pucybut i całe lata zajęło mu dojście do bogactwa. Mimo licznych przeciwności nigdy się nie poddawał, nie odmawiał też wsparcia rodzinie. „Życie i czasy Sknerusa McKwacza” to komiks, który znakomicie pokazuje rozwój i przemianę bohatera. Ten chciwy skąpiec z pewnością nie jest pozbawiony wad, a jednak trudno go nie lubić. Album Rosy to znakomita okazja poznania najważniejszych wydarzeń jego życia, pierwszych spotkań z przyjaciółmi i wrogami oraz jego jedynej (poza pieniędzmi) miłości.

Don Rosa dogłębnie zbadał okoliczności każdego z opisywanych wydarzeń, a jego dokładność zasługuje na podziw i uznanie – które zresztą zyskał, kiedy przyznano mu prestiżową nagrodę Willa Eisnera. Tak dopracowanych opowieści nie można już traktować tylko jak śmieszne historyjki dla dzieci. I choć lektura albumu zapewnia przede wszystkim doskonałą zabawę, to równocześnie uczy i inspiruje.

Agnieszka Kruk

Wkp | 2016-01-09

PRZEŁAMUJĄC TABU

Zacznijmy od tego, że ten album dostał nagrodę Eisnera, a to w branży komiksowej taki odpowiednik Oskara, z tym że przyznawany mniej wg chwilowej mody, niż Nagroda Akademii. Nie dostaje się więc go przypadkiem. Wprawdzie ze stwierdzeniem tym można by polemizować, ja sam nie rozumiem niektórych wyborów, ale dotyczy to głównie kategorii bardziej technicznych (mam wrażenie, że docenia się nie inkerów, którzy potrafią idealnie oddać niuanse stylu autorów, których prace kryją tuszem, tylko tych, którzy wnoszą własny styl, ingerując w pierwowzór, często bardzo mocno). Co trzeba nadmienić album ten, zbiór dwunastu oryginalnych zeszytów, Eisnera zdobył absolutnie zasłużenie. Dlaczego? Przełamując wiele tabu i wynosząc proste, dziecinne historyjki na wyżyny komiksowych półek.

Ale po kolei.

Jest rok 1877. Glasgow, Szkocja. Tego dnia Sknerus McKwacz kończy dziesiąty rok swego życia, ale urodziny to nie święto, kiedy żyje się w biednej rodzinie, która na dodatek słynie ze...

Wkp | 2017-12-15
Przeczytana: 25 grudnia 2017

PRZEŁAMUJĄC TABU

„Życie i czasy Sknerusa MacKwacza” wreszcie doczekały się wydania, na jakie ten komiks zasługiwał. Wszystko z okazji siedemdziesięciolecia powstania tytułowej postaci. Co jest w nich takiego niezwykłego? Przede wszystkim to, że ten wyróżniony nagrodą Willa Eisnera (komiksowym odpowiednikiem Oskara) album to nie tylko opowieść z najwyższej komiksowej półki, ale jednocześnie przełamująca tabu historia udowadniająca, że nawet w ramach serii przeznaczonej stricte dla dzieci można stworzyć coś ambitnego, co zachwyca i porusza czytelników niezależnie od ich wieku.

Jest rok 1877. Glasgow, Szkocja. Sknerus McKwacz kończy dziesiąty rok swego życia, ale urodziny to nie powód do świętowania, kiedy żyje się w biednej rodzinie, która na dodatek słynie ze skąpstwa. Wspomnienia o utraconej chwale rodu to jedyne, co pozostało ostatnim żyjącym jego członkom. Ojciec z okazji urodzin buduje Sknerusowi zestaw do czyszczenia butów, ale ponieważ praca powinna czegoś młodzieńca...

eR_ | 2018-01-03
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 25 grudnia 2017

Sknerus McKwacz to postać stworzona przez Carla Barksa. To wujek słynnego choleryka jakim jest Donald. To także obrzydliwie bogaty, a przy tym nadzwyczajnie skąpy kaczor jaki kiedykolwiek stąpał po świecie. Na podstawie jego przygód stworzono nie tylko serial animowany, czy komiksy, ale również figurki, puzzle i co tylko chcecie. Skąpstwo Sknerusa stało się bez mała przysłowiowe, ale nie zawsze tak było.

Don Rosa bazując na postaci stworzonej przez wspomnianego przeze mnie Barksa, stworzył chronologicznie ułożoną historię praktycznie całego życia najbogatszego kaczora. Który swoje bogactwo uzyskał ciężką pracą, a z czasem dążył do niego wszelkimi dostępnymi metodami, co spowodowało konflikt z jego siostrami.
Początki były ciężkie. A wszystko zaczęło się na rozległych wrzosowiskach Szkocji, gdzie niegdyś potężny ród McKwaczów wspomina swoje dni chwały. Sypiący się, niegdyś rodowy zamek to jedyne świadectwo ich dawnej świetności. Sknerus zaczyna swoją karierę jako pucybut. Wtedy to...

Yave | 2014-08-19

Najwspanialsza powieść graficzna, jaką dane mi było trzymać w rękach. Potężna emocjonalnie, długa wędrówka po historii Stanów, gdzie razem z bohaterami dokonujemy trudnych wyborów, poznajemy trudy pracy tamtych czasów, starzejemy się razem z nimi. Styl Dona Rosy jest fantastyczny, doskonale miesza humor z powagą, każdy dymek jest potrzebny.
Absolutny must-read dla każdego. Nie zaprzeczycie.

Grzegorz | 2014-07-15

Słowa nie oddadzą wielkości tego Arcydzieła w pełnym tego słowa znaczeniu. Do tego komiksu powracam średnio raz na rok, pomiędzy momentami kiedy go czytam tkwi on bezpiecznie schowany i zabezpieczony w szafie. Jego wspaniałość, o czym będę pisać dalej, tkwi między innymi w tym, iż im starszy jestem, tym więcej rozumiem, nabiera dla mnie większej głębi, zdaje sobie sprawę jak wbrew pozorom powodowanych formą, realistyczna jest to opowieść. Przede wszystkim jest to jednak historia dorosła i dojrzała, sam nie wiem czy nie przeznaczona przede wszystkim dla dużo starszych odbiorców. W tym tkwi geniusz Życia i czasów Sknerusa McKwacza.

Osobiście bardzo denerwuje mnie to, jak ludzie reagują na komiksy. Oczywiście, wg mocno zakorzenionego stereotypu, komiks musi być skierowany do dzieci, przez to jest infantylny, a kiedy umieszczony jest w uniwersum Kaczora Donalda i spółki, to stereotypy te automatycznie ulegają zwielokrotnieniu do potęgi entej. Co lepsze, myślą tak nie tylko ludzie nie...

czarna_maggie | 2016-04-04
Przeczytana: 30 marca 2016

Po raz pierwszy przeczytałam w dzieciństwie, na wakacjach na wyspie Wolin... Ach, tamte czasy...
Komiks uwielbiam po opowiada o losach moich ulubionych kaczek. O tym, jak to się wszystko zaczęło... Piękne ilustracje i nostalgia, okraszone humorem który naprawdę mnie bawi.

michal3 | 2018-02-21
Przeczytana: 18 lutego 2018

Dzieło kompletne. Złoty Graal. Do tej pory nie zdarzyło mi się, abym "recenzował" komiks. Tym razem muszę zrobić wyjątek. "Życie i Czasy..." warto zachwalać przy każdej okazji. Gdybym mógł, dałbym 11/10, ale niestety nie mogę. I stąd krótka notka. Don Rosa sprawił, że Sknerus stał się postacią więcej niż kultową. Stał się postacią kompletną - najpierw rozłożoną na czynniki pierwsze, a następnie złożoną z wielkich złotych samorodków.

Szymon | 2018-02-02
Przeczytana: 31 stycznia 2018

Wielokrotnie na tym blogu pisałem o moim wielkim sentymencie do Kaczych Opowieści. Te weekendowe spotkania z Kaczogrodem i jego mieszkańcami to jedne z fajniejszych, telewizyjnych wspomnień z mojego dzieciństwa. Jesienią zeszłego roku dowiedziałem się, że planowane jest wydanie zbiorczego komiksu o niewiele mówiącej mi nazwie Życie i czasy Sknerusa McKwacza. Jestem laikiem w dziedzinie komiksu, ale poczułem, że muszę mieć ten tytuł. Poza tym integrale mają tą zaletę, że są przeważnie lepiej wydane niż wersje zeszytowe. Fachowcy stwierdzą, że w tym wypadku jest inaczej, że jest złe tłumaczenie, że kolory nie te. Wiecie co? W poważaniu mam te opinie - obudziło się we mnie dziecko, które z błyskiem w oku zapragnęło tego komiksu. Mikołaj o tym się dowiedział i dostarczył mi srebrzysty prezent.
....

Antagonista Esklaważu | 2014-08-11

Jeśli jakiś komiks "z okolic Kaczora Donalda" należałoby przeczytać, to byłby to ten. Kariera Sknerusa McKwacza, od pucybuta do milionera, przedstawiona jest w czasach gorączki złota, czyli wtedy gdy o bogactwie człowieka decydowało to, czy jest zdolny i pracowity, a nie dobrze urodzony. Piękna, działająca na wyobraźnię historia. Zdecydowanie nie tylko dla dzieci.

książek: 1925
krzysiu966 | 2015-07-17

Miłośnicy Sknerusa znajdą tutaj wszystko co najlepsze. Poznać dogłębnie historię Sknerusa - bezcenne. Znana kreska, naprawdę doskonała fabuła.

Jeżeli w dzieciństwie sięgaliście po Giganty, itd. Musicie również sięgnąć po ten komiks i to bez względu na wiek.