300
- Kategoria:
- komiksy
- Cykl:
- 300 (tom 1)
- Seria:
- Mistrzowie Komiksu
- Tytuł oryginału:
- Franks Miller's 300
- Wydawnictwo:
- Egmont Polska
- Data wydania:
- 2017-02-16
- Data 1. wyd. pol.:
- 2005-01-01
- Liczba stron:
- 88
- Czas czytania
- 1 godz. 28 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788328118652
- Tłumacz:
- Maciej Drewnowski
- Ekranizacje:
- 300 (2007)
- Tagi:
- Sparta starożytna grecja komiks
Sławny album Franka Millera, za który autor został uhonorowany najważniejszymi amerykańskimi wyróżnieniami komiksowymi: Nagrodą Eisnera i Nagrodą Harveya. Na podstawie 300 w 2007 roku powstał film o tym samym tytule w reżyserii Zacka Snydera i Franka Millera.
Rok 480 przed naszą erą. Wielka armia perska wkracza na ziemie greckie. Skłócone państewka Hellenów nie są w stanie porozumieć się w sprawie utworzenia jednolitej obrony. W tej sytuacji król Sparty, wbrew decyzji sędziów swojego ludu, wyrusza wraz z nieliczną gwardią przyboczną, by stawić czoło najeźdźcom. Na miejsce bitwy wybiera wąski przesmyk Termopile, gdzie jego trzystu żołnierzy będzie miało szansę przez kilka dni zatrzymać kilkudziesięciotysięczne wojska perskie. Tak rozpoczyna się najbardziej heroiczna i najsławniejsza bitwa w starożytnej Grecji, której efektem było zjednoczenie się państw helleńskich przeciwko wrogowi ze wschodu.
Twórcą tej historii jest znakomity scenarzysta i grafik Frank Miller, znany polskim czytelnikom z takich komiksów jak Sin City: Miasto Grzechu, Batman – Powrót Mrocznego Rycerza, Batman – Mroczny Rycerz kontratakuje, Batman – Rok pierwszy, Daredevil czy Ronin.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 408
- 140
- 83
- 57
- 23
- 13
- 7
- 5
- 5
- 5
OPINIE i DYSKUSJE
Na lekcjach historii zawsze najbardziej lubiłem starożytność. Uwielbiałem słuchać nauczyciela opowiadającego o antycznej Grecji, czy Cesarstwie Rzymskim. Jedną z moich ulubionych opowieści była ta o legendarnej bitwie pod Termopilami i Leonidasie. To właśnie z historią dzielnych Spartan w swoim dziele zmierzył się nie mniej legendarny Frank Miller. Amerykanin udowodnił, że w swojej najlepszej formie potrafił tworzyć naprawdę fenomenalne komiksy. Szkoda, że najnowsze tytuły tego wybitnego artysty nie są, chociaż w połowie tak dobre, jak te pisane w latach 80 czy 90tych. 300 to sprawnie napisany komiks, gdzie największą rolę grają jednak rysunki. Liczne sceny walk są dobrze zilustrowane, a format i wydanie sprzyjają podziwianiu prac Millera. Podoba mi się ta interpretacja bitwy pod Termopilami.
Na lekcjach historii zawsze najbardziej lubiłem starożytność. Uwielbiałem słuchać nauczyciela opowiadającego o antycznej Grecji, czy Cesarstwie Rzymskim. Jedną z moich ulubionych opowieści była ta o legendarnej bitwie pod Termopilami i Leonidasie. To właśnie z historią dzielnych Spartan w swoim dziele zmierzył się nie mniej legendarny Frank Miller. Amerykanin udowodnił, że...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toTak jak i film komiks jest po prostu świetny. Ta sama energia.
Tak jak i film komiks jest po prostu świetny. Ta sama energia.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toW tym komiksie fabuła odchodzi na dalszy plan, a pierwsze skrzypce grają rysunki, które świetnie ukazują sceny batalistyczne.
W tym komiksie fabuła odchodzi na dalszy plan, a pierwsze skrzypce grają rysunki, które świetnie ukazują sceny batalistyczne.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toChoć poziomy format komiksu jest idealny do scen batalistycznych, grafika zupełnie mi nie siadła. Wydaje się niechlujna, brudna, chaotyczna do tego stopnia, że gdyby nie ekranizacja filmowa w większości kadrów nie orientowałabym się, co się dzieje. O wiele bardziej przemawia sama treść, zwłaszcza narracja i dialog Leonidasa z Kserksesem. Finał jest przejmujący, nawet gdy zna się całą historię. Nie wiem, czy nazwałabym go komiksem wszechczasów - mam wrażenie, że gdyby nie kontekst historyczny i budowana legenda, a także ekranizacja Snydera, to przeszedłby bez echa. Warto przeczytać, ale do uwielbienia daleka droga.
Choć poziomy format komiksu jest idealny do scen batalistycznych, grafika zupełnie mi nie siadła. Wydaje się niechlujna, brudna, chaotyczna do tego stopnia, że gdyby nie ekranizacja filmowa w większości kadrów nie orientowałabym się, co się dzieje. O wiele bardziej przemawia sama treść, zwłaszcza narracja i dialog Leonidasa z Kserksesem. Finał jest przejmujący, nawet gdy...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toW roku 2005 wydawnictwo Taurus Media wydało u nas legendarny komiks "300" Franka Millera (scenariusz i rysunki) oraz Lynna Varleya (kolory). Ich praca wydana w 1998 roku, prawdziwy rozgłos zyskała głównie dzięki ekranizacji z 2006 w reżyserii Zacka Snydera, który w mojej opinii genialnie uchwycił kolorystykę Varleya i przeniósł ją na srebrny ekran. Oczywiście gigantyczne znaczenie miał też umiejętny dobór aktorów oraz dość wierne, jedynie lekko ubogacone o pewne sceny, przeniesienie scenariusza Franka Millera. Teraz po tytlu latach Egmont postanowił przypomnieć Polakom komiks, na którego podstawie powstał ten rewelacyjny film. Drugie wydanie "300" budzi w czytelniku pewien sentyment i pokazuje, że warto było przekuć rysunek na srebrny ekran. Choć nie każdy musi podzielać takie zdanie.
Fabuła komiksu dotyczy autentycznego wydarzenia jakim była bitwa pod Termopilami w sierpniu 40 roku p.n.e., jednak opowiada ją w sposób bardzo wyniosły, bardziej nawiązując do legend niż prawdy historycznej. Zresztą po dziś dzień ciężko jest ustalić wiarygodne siły po obu stronach biorących udział w tym starciu, które z punktu całej II Wojny Perskiej nie miało wielkiego znaczenia strategicznego. Jednak w jego wyniku narodziła się legenda króla nie kłaniającego się najeźdźcy i nie bojącego się oddać życia za wolność - Leonidasa, władcy Sparty. Własnie ten obraz przybliżył w swej pracy Frank Miller, zaś Lynn Varley nadał jej kolorów co zaowocowało światowym uznaniem na rynku wydawniczym.
Właśnie na kolorach chciałbym skupić się w pierwszej kolejności, gdyż bardzo dużo wnoszą do komiksu. Tworzą one unikalny klimat oraz świetnie wprowadzają w nastrój danej sceny. Widać to nie tylko w scenach batalistycznych, ale także przy odwiedzeniu Eforów, kapłanów Starych Bogów, których ciała toczy zgnilizna i robactwo. Taniec wyroczni jest przedstawiony genialnie i widać jak mocno Snyder wzorował się na pracy Varleya aby uwiecznić ją na ekranie. To kolory budują tak naprawdę tutaj napięcie oraz wszelkie emocje jakie towarzyszą opowieści, która jest napisana prosto, a zarazem zapada w pamięć.
O tak, Miller bardzo trafnie ujął w tej krótkiej legendzie o Spartanach, to co toczy nasz świat od początków ludzkości. Chciwość, zakłamanie, nienawiść, a zarazem bezinteresowna miłość, oddanie i gotowość do największych poświęceń w imię wolności. Ludzie to potwory, a te potrafią zarówno kochać jak i nienawidzić. Jego praca pokazuje to w tak prosty sposób, że nie pozostawia żadnych niedomówień. Dzięki temu przyciąga i nawet po latach, znając na pamieć film i pierwsze wydanie, z micha chęcią wróciłem do tego komiksu, choć przyznaję że styl rysunku nie należy do moich ulubionych.
"300" to dzieło ponad czasowe. Nie jest to komiks historyczny, choć na niej się opiera, jak zresztą każda legenda. Pokazuje wartości uniwersalne dla naszego społeczeństwa, a przy tym opiewa bitwę, która mimo swego małego znaczenia, stałą się symbolem niezłomności Greków. Rysunek zapada w pamięć, głównie za sprawą kolorystyki, zaś całość czyta się szybko i przyjemnie. Czuć podczas lektury wielkość tego wydarzenia, charyzmę występujących tam postaci oraz siłę obu przywódców tego konfliktu. Dlatego jeśli ktoś jeszcze nie czytał "300", niezależnie od tego czy widział film czy też nie, warto aby nadrobił tą literacką zaległość.
W roku 2005 wydawnictwo Taurus Media wydało u nas legendarny komiks "300" Franka Millera (scenariusz i rysunki) oraz Lynna Varleya (kolory). Ich praca wydana w 1998 roku, prawdziwy rozgłos zyskała głównie dzięki ekranizacji z 2006 w reżyserii Zacka Snydera, który w mojej opinii genialnie uchwycił kolorystykę Varleya i przeniósł ją na srebrny ekran. Oczywiście gigantyczne...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toJak to powiedział mój znajomy: "To graficzny poemat na cześć słynnej bitwy pod Termopilami". Myślę, że to najlepsze podsumowanie. Zdecydowanie klimatyczny kawał komiksu, surowy, elegancki i bezkompromisowy w ilustrowaniu wojennej groteski.
Jak to powiedział mój znajomy: "To graficzny poemat na cześć słynnej bitwy pod Termopilami". Myślę, że to najlepsze podsumowanie. Zdecydowanie klimatyczny kawał komiksu, surowy, elegancki i bezkompromisowy w ilustrowaniu wojennej groteski.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toDo popularyzacji heroicznego wyczynu trzystu Spartiatów, mierzących się pod Termopilami z nierównymi siłami wojsk perskich, przyczynił się film pt. 300 z Gerardem Butlerem w roli Leonidasa. Warto jednak nadmienić, że ów film był adaptacją komiksu słynnego Franka Millera, autora Sin City i Powrotu Mrocznego Rycerza.
W roku 480 przed naszą erą wielka armia perska przetacza się przez terytorium starożytnej Grecji. Król Sparty Leonidas odrzuca ofertę złożenia hołdu i ślubowania lojalności perskiemu władcy Kserksesowi. Niedługo potem Leonidas prowadzi trzystu wojowników do przesmyku górskiego, gdzie warunki terenu mają zniwelować druzgocącą przewagę liczebną persów.
Pisząc o komiksie Millera, nie sposób nie porównać go do późniejszej ekranizacji Zacka Snydera. W momencie premiery dzieło Snydera zachwycało – owszem, było niemal równie patetyczne, co komiks, w dodatku kopiowało jego fabułę niemalże jeden do jednego, lecz dzięki soczystym walkom i znakomitym efektom specjalnym stworzono bardzo udane widowisko rozrywkowe.
Utwór Millera i Lynn Varley taki nie jest – temat jest interesujący, “poziomy” format albumu dobrze oddaje duże kadry, a kolorystyka może się podobać. Do tego nad losami Spartan unosi się pesymistyczna atmosfera idących na pewną śmierć, która wciąga czytelnika.
Cała recenzja na Wypowiemsie.pl:
http://wypowiemsie.pl/recenzja-frank-miller-300/
Do popularyzacji heroicznego wyczynu trzystu Spartiatów, mierzących się pod Termopilami z nierównymi siłami wojsk perskich, przyczynił się film pt. 300 z Gerardem Butlerem w roli Leonidasa. Warto jednak nadmienić, że ów film był adaptacją komiksu słynnego Franka Millera, autora Sin City i Powrotu Mrocznego Rycerza.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toW roku 480 przed naszą erą wielka armia perska przetacza...
Kiedyś mój polonista stwierdził, że jedynym przypadkiem wyższości filmu nad książką jest "Kariera Nikodema Dyzmy". Przez kilka ostatnich lat dodałbym jeszcze "Pozdrowienia z Rosji" Fleminga i "300" Franka Millera. Sam jestem na siebie zły, bo kiedyś wyznawałem zasadę - najpierw oryginał, później remake/prequel/cokolwiek.
"300" to był film, który moim zdaniem odbudował nieco zaufanie do strasznego, na tamte, czasy rynku ekranizowanych komiksów. Były wyjątki - "X-Men" i "Sin City". Ale pozostałe filmy, były infantylne i źle dobrane nawet aktorsko, o beznadziejnych scenariuszach nie wspominając. Snyder zebrał wszystko to, co najlepsze w komiksie, wszystko to, co najlepsze z efektów specjalnych i nie wiele myśląc przekopiował z oryginału całość. Druga część "300" należy do tych "genialnych dzieł", które wyłączyłem po 20 minutach - a nie zdarza mi się to często.
Napisałem "przekopiował z oryginału całość". Do chwili przeczytania komiksu byłem o tym przekonany w 100%, okazuje się, że dzieło Franka Millera, wcale nie należałoby do moich ulubionych, gdybym przeczytał je jako pierwsze. Okazuje się, że Snyder wprowadził kilka kosmetycznych scen, które sprawiają, że pierwowzór fabularnie wypada dość płytko i ogranicza się wyłącznie do rzeźni.
Jednak nie mogę nic złego powiedzieć o formacie, sceny walki w dużych okienkach wyglądają obłędnie. Z drugiej strony sama kreska nie przedstawia się jakoś znakomicie. Owszem, są dynamiczne, ale całość jest zrobiona stylem, który niekoniecznie mi odpowiada.
Jakieś podsumowanie mi się nasuwa, ale w żadnym przypadku nie mogę dobrze ocenić komiksu. Jest przeciętny. Jednak na tyle przeciętny, że pokusiłbym się na zrobienie filmu na podstawie historii Franka Millera. Całe szczęście, że zrobił to za mnie Zack Snyder.
https://majinfox.blogspot.com/
Kiedyś mój polonista stwierdził, że jedynym przypadkiem wyższości filmu nad książką jest "Kariera Nikodema Dyzmy". Przez kilka ostatnich lat dodałbym jeszcze "Pozdrowienia z Rosji" Fleminga i "300" Franka Millera. Sam jestem na siebie zły, bo kiedyś wyznawałem zasadę - najpierw oryginał, później remake/prequel/cokolwiek.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to"300" to był film, który moim zdaniem odbudował...
300 Millera to nieco fantastyczna próba odtworzenia wydarzeń sprzed 2500 lat, ale oczywiście nie tylko. To również próba oddania hołdu pewnym ideom, składającym się na ich zbiorowość, wydającą na świat cywilizację. Ideom ubranym w ciało narodu i rasy. 300 to przecież historia o jednej z wielu bitew toczącej się odwiecznej wojny między Białym człowiekiem i Kolorowymi rasami. Bitwy fatalnej, przegranej, u progu której leży duma ponad wszystko, wiara w dziedzictwo i słuszność własnej sprawy oraz poczucie odrębności za wszelką cenę.
300 Millera to nieco fantastyczna próba odtworzenia wydarzeń sprzed 2500 lat, ale oczywiście nie tylko. To również próba oddania hołdu pewnym ideom, składającym się na ich zbiorowość, wydającą na świat cywilizację. Ideom ubranym w ciało narodu i rasy. 300 to przecież historia o jednej z wielu bitew toczącej się odwiecznej wojny między Białym człowiekiem i Kolorowymi rasami....
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPatetyczny. Fabuła za prosta, w dodatku podkoloryzowana historycznie. Zdystansowany emocjonalnie. Nie ma miejsca na relacje z bohaterami. + Homofobia (tak uważa Alan Moore).
Patetyczny. Fabuła za prosta, w dodatku podkoloryzowana historycznie. Zdystansowany emocjonalnie. Nie ma miejsca na relacje z bohaterami. + Homofobia (tak uważa Alan Moore).
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to