Tłumaczenie: Maciek Drewnowski
Wydawnictwo: Taurus Media
83-60298-00-9
sparta, spartanie, trzystu, komiks
komiksy

Legendarny komiks znakomitego scenarzysty i rysownika, Franka Millera. Opowieść o bohaterstwie, umiłowaniu ojczyzny i wolności. O walce dla nieśmiertelnej chwały. Perska armia - tak ogromna, że ziemia drży podczas jej marszu - wyrusza, by zgnieść opór Grecji, jedynej wyspy rozsądku i wolności na morzu mistycyzmu i tyranii. Między Grecją a tą niszczycielską falą stoi niewielki oddział ledwie...

Perska armia - tak ogromna, że ziemia drży podczas jej marszu - wyrusza, by zgnieść opór Grecji, jedynej wyspy rozsądku i wolności na morzu mistycyzmu i tyranii. Między Grecją a tą niszczycielską falą stoi niewielki oddział ledwie trzystu wojowników. Ale nie są to zwykli wojownicy... to Spartiaci.

[Taurus Media, 2005]

Villiana | 2016-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2016

„Robimy to, do czego nas wyszkolono. Do czego nas wychowano. Do czego się urodziliśmy. Żadnych jeńców. Żadnej litości.”

Przymierzałam się do tego komiksu od jakiegoś czasu i coś mnie od niego odpychało. Zawsze z trudem sięgam po pierwowzory literackie, kiedy widziałam wcześniej ich ekranizację. A muszę przyznać, że w tym wypadku film „300” należy do moich ulubionych i po lekturze komiksu wciąż uważam, że film był świetny, ale komiks też przypadł mi w jakimś sensie do gustu.

Autor przedstawia armię złożoną z zaledwie 300 dzielnych Spartan pod wodzą króla Leonidasa, która wyrusza do Gorących Wrót, aby odeprzeć atakujących Persów, dowodzonych przez okrutnego Kserksesa.

Graficznie komiks wydawał mi się dziwny i ciężko mi było wczuć się w całość, ale przy końcówce ogarnęła mnie przykrość, że to było takie krótkie. Bardzo podobała mi się narracja, składająca się nie tylko z samych dialogów, co sprawiło, że łatwiej było zrozumieć wydarzenia. Krew nie tryskała tak jak w filmie, nie...

Wkp | 2013-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2013

300 Spartan. Nie mieli szans, ale stanęli do walki z niewyobrażalnie wielką armia perską. Chcieli ocalić swój kraj, a dobrze dobrane miejsce walki dało im cień nadziei. Czy jednak zdołają pokonać wroga?

Uwilebiam komiksy Franka Millera, cokolwiek by nie zrobił. To twórca, który zmienił moje życie, jeśli chodzi o czytanie historii obrazkowych i za to będę mu wdzięczny już na zawsze. Co się zaś tyczy komiksów historycznych, to nie mój ulubiony gatunek. Nie mniej dzieło, które właśnie skończyłem czytać, bez dwóch zadań należy do wartych poznania nawet, jesli nie lubi się historii.

Oczywiśćie scenariusz wierny historycznie nie do końca zasługuje na 8 gwiazdek. Jest ciekawy, głęboki, odpowiednio gascynujący i zaskakujacy, gdzie trzeba, ale jednak fabuła jest dość prosta. Rzetelnie poprowadzona, ale prosta.

Inną sprawą są znakomite, charakterystyczne tylko dla Millera rysunki. I rewelacyjny, pastelowy k0olor jego żony (obecnie już byłej) Lynn Varley.

Wszystko to składa się na...

Arthaniel | 2016-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2016

Bardzo podoba mi się tu konsekwencja w stosowaniu tych ogromnych, dwustronicowych kadrów (ciekawe, czy to był oryginalny pomysł scenarzysty, czy sugestia rysownika) - w połączeniu z niezłą kreską i wprawnie nałożonymi kolorami daje to naprawdę fenomenalny efekt. Jeśli zaś chodzi o fabułę - jest naprawdę dobrze; na pewno lepiej niż w filmowej adaptacji, która imo była nieznośnie wręcz przerysowana. Tutaj ten nadmierny patos już tak nie razi, a może i nawet jakiś tam urok w sobie ma. Anyway, polecam sprawdzić.

Krzysiek | 2010-08-07
Przeczytana: 06 sierpnia 2010

Zacznę od usprawiedliwienia, że fanem komiksów nie jestem i po prawdzie od czasów wczesnego dzieciństwa jest to pierwszy jaki przeczytałem. Druga ważna rzecz - najpierw obejrzałem film. Słysząc wiele dobrych słów o Franku Millerze i jego "300" doszedłem do wniosku, że coś w tym musi być i warty jest ten komiks poświęcenia uwagi.

Fabuła okazała się dość prosta, ze zdziwieniem stwierdziłem, że wersja filmowa była o wiele mocniej rozbudowana fabularnie. O ile nie była ona intelektualna tak również nie jest tutaj. Opowieść osnuwa się wokół dziejów dzielnych Spartiatów, którzy stawiają czoła nacierającym Persom. Tu zaskoczenia być nie może, bo wszystko dzieje się tak jak wyznaczyła to historia.

Zaletą jest niewątpliwie warstwa plastyczna. Choć nie powaliła na kolana, to trzeba uznać jej oryginalność i dopracowanie. Puenta jest raczej dość jasna i nie wymaga dłuższego zastanowienia, bo wszystko jest wyłożone na tacy: należy postępować tak, jak każe sumienie i rozsądek. Takim właśnie...

Grabik | 2011-07-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy

Klasyk!

Isil | 2014-10-21
Na półkach: Przeczytane, Komiks

Przeczytałam sam początek komiksu, ale zrobił na mnie dobre wrażenie zwłaszcza rysunkami gdyż historia jest prosta (każdy na pewno zna) i raczej nie ma co spodziewać się nagłego zwrotu akcji. Mam nadzieję, że kiedyś dokończę i będę mogła lepiej ocenić/docenić dzieło.

bogas | 2016-10-20
Na półkach: Komiksy, Posiadam, Przeczytane

Niesamowite jak dużo potrafi przekazać Frank Miller, pokazując tak niewiele. Uwielbiam jego kreskę i jego sposób narracji. Klasyka.

Mikołaj Ka | 2016-11-26
BialyRumcajs | 2016-10-14