Wyzwanie czytelnicze LC
Scalped The Deluxe Edition Book One
komiksy
Bastard

Pierwszy tom bestsellerowej amerykańskiej serii, która brawurowo przeniosła czarny kryminał i krwawą sensację w rzeczywistość współczesnych północnoamerykańskich Indian. Po wielu latach do rodzinnego rezerwatu powraca Dashiel Zły Koń, który wyjechał stąd niegdyś w poszukiwaniu lepszego życia. W enklawie biedy zamieszkiwanej przez plemię Dakotów niewiele się zmieniło. Dashiel zjawia się na...

Po wielu latach do rodzinnego rezerwatu powraca Dashiel Zły Koń, który wyjechał stąd niegdyś w poszukiwaniu lepszego życia. W enklawie biedy zamieszkiwanej przez plemię Dakotów niewiele się zmieniło. Dashiel zjawia się na ziemi ojców nie z własnej woli, ale jako tajny agent FBI, by poprowadzić śledztwo w sprawie morderstw sprzed lat. Podejrzanym jest wódz plemienia, Lincoln Czerwony Kruk, niegdyś idealista i aktywista ruchu na rzecz praw Indian, a obecnie szef miejscowego gangu. Dashiel znów wkracza do małego światka, gdzie przemoc, narkotyki i walka są na porządku dziennym. Czy będzie w stanie tam pozostać, dostosować się i doprowadzić śledztwo do końca?

Twórcami Skalpu są amerykański scenarzysta Jason Aaron (Thor, Original Sin, Wolverine) i mieszkający w Hiszpanii serbski rysownik R. M. Guéra (Wieczny Batman, Django Unchained).

Uwaga: komiks tylko dla dorosłych.

źródło opisu: http://www.sklep.gildia.pl/komiksy/292453-skalp-1

źródło okładki: http://www.sklep.gildia.pl/komiksy/292453-skalp-1

Bastard | 2016-03-30
Przeczytana: 03 marca 2016

7/10 – BARDZO DOBRA

Piętnaście lat temu Dashiell „Zły Koń” uciekł z piekła beznadziei oraz braku perspektyw indiańskiego rezerwatu Praire Rose w poszukiwaniu lepszego życia. Teraz powraca w rodzinne strony, by odkryć, że w „rezie” poza powstaniem nowego kasyna niewiele się zmieniło. Alkohol, narkotyki, korupcja, prostytucja i bezrobocie to zjawiska wciąż będące niezmiennym elementem krajobrazu. Jaki jest więc cel powrotu Dasha do domu? Jakie mroczne tajemnice z przeszłości skrywa sam rezerwat?

Jason Aaron tu, Jason Aaron tam, Jason Aaron wszędzie… Ostatnimi czasy co rusz trafiam na dzieła tego scenarzysty komiksowego i muszę przyznać, że z każdym kolejnym spotkaniem, moje odczucia w stosunku do jego twórczości są coraz lepsze. Zaczęło się od raczej rozczarowującej serii o tematyce superbohaterskiej – „Wolverine i X-Men”, następnie był pierwszy tom całkiem intrygujących „Bękartów z południa”, a teraz przyszła pora na naprawdę satysfakcjonujące dzieło jakim jest seria „Skalp”...

Yave | 2016-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2016

Niesamowite... Scenarzysta, który nie zachwyca, rysownik, który mi nie pasuje, tematyka, która kompletnie nie interesuje... a komiks tak fantastyczny! Ale mi się tu wszystko podoba; historia byłego mieszkańca indiańskiego rezerwatu powracającego do domu po latach jako tajniak nie zachwyca oryginalnością, ale historia jest wyjątkowo mrocznia, brutalna i ostra, bardzo dojrzała; na przestrzeni jedenastu numerów prezentująca niesamowicie rozwinięte i prawdziwe postaci i zakręcająca intrygę, której nie powstydziłby się dobry kryminał. Ale pozytywne zaskoczenie!

Vertigo nie ma sobie w świecie komiksu równych, teraz jestem pewien.

Marek Adamkiewicz | 2017-10-15

Bang! Błyskotliwy i wielowątkowy komiks. Przed lekturą miałem pewne obawy, nie sądziłem, że mi podejdzie (myślałem, że jest zbyt zakorzeniony w amerykańskiej historii), a tu proszę bardzo, jaka niespodzianka...
Jest to tytuł brutalny, hipnotyzujący i niesamowicie duszny, a przy tym świetnie napisany, zaludniony przez intrygujących bohaterów i skrupulatnie rozplanowany przez Aarona.
Jedyne do czego mogę się nieco przyczepić to ilustracje, które w momentach szybkiej akcji bywały dla mnie niekiedy nieco nieczytelne. Ale to szczegół.
Oby kolejne tomy trzymały równie wysoki poziom.

geokuba | 2017-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2017

„Skalp” na tyle mnie wciągnął i zaintrygował, aby sądzić, że współczesny kryminał w komiksie to niemal czysta karta, która odświeży ten gatunek i pchnie go na nowe tory.
„Skalp” wydało Wydawnictwo Egmont. Z gatunku kryminał/sensacja ma tam jeszcze kilka pozycji, ale wszystko to wydane jeszcze przed 2009 roku. Tylko „Skalp” jest w miarę nowy. Natomiast wyjątkowo intrygująco zapowiada się pod tym względem wydawnictwo Non Stop Comics, które w swojej ofercie ma naprawdę ciekawe zagraniczne pozycje z tego gatunku. Sęk w tym, że w oryginale. Dopiero w tym roku mają coś przetłumaczyć na polski i w związku z tym jaram się na to jak flota Stannisa. Ale ci, którzy siedzą w tym gatunku (albo wystarczy, że go lubią), a którym w tym temacie ufam (Robert Ziębiński, Wojciech Chmielarz), już dają nam znaki, że idzie moc.
„Skalp” dzieje się, rzecz niespotykana jak na kryminał, w rezerwacie współczesnych Indian w USA. Już samo to zapaliło w moim mózgu lampkę podekscytowania, bo ja - w młodości...

PolishPopkulturę | 2017-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2017

Na pewno nie jest to pozycja wybitna (a takie głosy często się pojawiają), tylko po prostu bardzo dobre czytadło stworzone przez duet solidnych rzemieślników. Klimaty niby kompletnie nie moje, ale przeczytałem szybko i z zainteresowaniem. Bardzo serialowa konstrukcja narracji - aż dziw, że dopiero teraz zabrano się za ekranizację tego komiksu.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

FomaLermont | 2016-03-21

Vertigo to imprint DC Comics który ma na celu przedstawienie historii dla nieco starszego rocznika fanów powieści graficznej. Spod szyldu tegoż wydawnictwo wyszła seria „Sandman”, „Saga o potworze z bagien” czy „Y: Ostatni z mężczyzn”. Egmont dominując polski rynek komiksowy nie mógł więc pominąć tak wyśmienitych dzieł. Niedawno światło dzienne ujrzała historia Jasona Aarona i R.M. Guéry nosząca tytuł „Skalp”. I jak łatwo się domyślić opowiada o rdzennych mieszkańcach Ameryki Północnej. Acz ten kto liczy na powtórkę z Karola May’ a czy historyczną opowieść będzie mocno zaskoczony. Aczkolwiek znamiona walki z bladymi twarzami się pojawiają.

Opowieść ma miejsce w rezerwacie Praire Rose. Miejscu którymu daleko jest do niemal idyllicznego terenu izolacji dawnego ludu Ameryki w którym kultywują oni swoje tradycje i łączą je z nowoczesnością budując rozwijające się i przyjazne społeczeństwo. Rezerwat indian z...

AliEns00 | 2016-05-18
Przeczytana: 16 maja 2016

Rzerwat Prairie Rose, ojczyzna Indian z plemienia Lakota to miejsce do którego zaprowadza nas Jason Aaron. Miejsce praktycznie zapomniane przez cywilizowany świat poznajemy w towarzystwie głównego bohatera - Dashiell Zły Koń wraca w strony swojego dzieciństwa a my zostajemy wrzuceni w wir akcji, która obraca się wokół tajemnic odkrywanych w różnej chronologii czasowej.
Autor prezentuje wiele retrospekcji, akcja skacze od 50 lat do kilku godzin wstecz, jednak wszystko to utkane jest z precyzją.
Historia nie należy do najoryginalniejszych ale miejsce akcji, sposób narracji, dialogi a zwłaszcza postacie, powodują że fabuła wkręca nieziemsko.
Rysunki Guery idealnie uzupełniają opowieść, bardzo podoba mi się ta surowość, miasta i plenery wyglądają, jakby odzwierciedlały dusze i charaktery bohaterów.
Czekam z niecierpliwością na drugi tom.

Jason Aaron ma ostatnio w naszym kraju świetną passę. W krótkim odstępie czasu na rynku pojawiły się jego „Bękarty z Południa”, „X-Men: Rozłam” (w WKKM), „Wolverine i X-Men”, „Gwiezdne Wojny”, a lada moment także „Thor: God of Thunder”. Każda z wymienionych pozycji jest godna polecenia, jednak moim zdecydowanym faworytem wśród komiksów sygnowanych nazwiskiem Aarona jest „Skalp”.

„Skalp” przenosi nas do miejsca, które polskiemu czytelnikowi jest zapewne obce – do współczesnego rezerwatu Indian. Choć fikcyjny, widać, że Aaron poznał temat dogłębnie i ukazuje nam problemy tego środowiska w sposób niezwykle realistyczny. Bieda, najwyższy w kraju wskaźnik alkoholizmu, gangsterskie porachunki, przemoc oraz kwitnący hazard – wszystko to rysuje obraz, który wódz Czerwony Kruk opisał jako „naród trzeciego świata w samym sercu Ameryki”. Jest to też idealne tło dla opowiedzenia kryminalnej historii. Wraz kolejnymi zeszytami poznajemy zarówno wydarzenia z lat 70. (Aaron inspirował się...

giera | 2016-04-21

(...)
Za scenariusz odpowiada Jason Aaron. Tak, to ten sam pisarz, co napisał Bękarty z południa, które zostały w Polsce tak dobrze przyjęte. Głównym bohaterem serialu jest Dashiell Zły Koń. Indianin, który po wielu latach wraca do rodzinnego rezerwatu, zamieszkanego głównie przez przedstawicieli plemienia Oglala Dakotów. jason AaronI od razu, niemal pierwszego dnia, ładuje się w niemałe kłopoty. W knajpie, która jest własnością Lincolna Czerwonego Kruka, wdaje się w bójkę, dając niezły wycisk oprychom na usługach miejscowego wodza. Ostatecznie ląduje w biurze „wujka”, przykuty kajdankami do krzesła, ale zamiast skończyć z betonowymi butami w rzece (choć w tym wypadku raczej: zakopanym po szyję w piasku gdzieś na pustyni) dostaje ofertę pracy w… plemiennej policji. Nie jest to ciepła posadka, w której mógłby zajadać się lukrowanymi donatami. Co prawda trochę zgłoszeń to nocne pijackie awantury, ale głównie zajmuje się czymś zgoła innym. Policja w Praire Rose jest zbrojnym (i...

jkesil | 2016-09-06
Przeczytana: 06 września 2016

Gorzej niż przeciętna książka obrazkowa o Dzikim Zachodzie współcześnie. Niby w przedmowie piszą, że wkurza ich fakt iż w USA rządzą w komiksach głównie ludzie spoza USA i ta książka ma być na to remedium, ale jednocześnie jej lektura ukazuje wszystkie możliwe powody dlaczego ludzie spoza USA rządzą jeśli chodzi o kreatywność. Znajdziemy tu wszystko, jak w enchilladzie - buńczuczne amerykańskie dialogi, słabe punchline'y, mnóstwo agresji i wulgarności, a przede wszystkim infantylność w ukazaniu ludzkiej psychiki, płyciznę i niezamierzoną moralną ambiwalencję, którą ktoś wymienił na pustą rozrywkę okraszoną kilkoma rdzennie indiańskimi odzywkami. Słabe i nużące, drugiej części nie tykam.