Scalped
Vertigo, sensacja, kryminał
komiksy
Bastard

Trzeci tom bestsellerowej amerykańskiej serii, która brawurowo przeniosła czarny kryminał w warunki świata dzisiejszych Indian północnoamerykańskich. Tajny agent FBI Dashiell Zły Koń nadal przebywa w rodzinnym rezerwacie. Zdołał ukryć swą rolę wysłannika rządowego i zdobył zaufanie Lincolna Czerwonego Kruka, szefa przestępczego imperium. Wciąż jednak jest daleki od zniszczenia mafijnego...

Tajny agent FBI Dashiell Zły Koń nadal przebywa w rodzinnym rezerwacie. Zdołał ukryć swą rolę wysłannika rządowego i zdobył zaufanie Lincolna Czerwonego Kruka, szefa przestępczego imperium. Wciąż jednak jest daleki od zniszczenia mafijnego bossa, a sytuacja robi się coraz bardziej niebezpieczna. Kiedy matka Dasha zostaje brutalnie zamordowana, tajny agent jest gotów na wszystko.

Głównymi twórcami Skalpu są amerykański scenarzysta Jason Aaron (Thor, Original Sin, Wolverine) i mieszkający w Hiszpanii serbski rysownik R. M. Guéra (Wieczny Batman, Django Unchained).

źródło opisu: Egmont Polska, 2016

źródło okładki: http://www.swiatkomiksu.pl/

Arthaniel | 2017-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2017

Czytam opinie, że spadek formy, i trochu się dziwuję. Jaki spadek?! Imo z tomu na tom jest coraz lepiej! Cały album bardzo spójny, intryga przemyślana, bohaterowie ładnie nam się rozwijają. Niemal czuć katastrofę wiszącą w powietrzu. Ta historia po prostu nie może się dobrze skończyć. Wyciągam swe łapska po tom czwarty i czytam dalej.

giera | 2017-02-23

Serią Skalp zachwycam się od samego początku. Trzeci tom opublikowany przez Egmont zawiera dziewięć oryginalnych zeszytów (od numeru 25 do 34), z czego o pierwszych pięciu jestem w stanie napisać, że nie dorównują uprzednim. Wyszło trochę gorzej, a to może rozczarowywać. Choć z drugiej strony wcześniejsze albumy ustawiły poprzeczkę tak wysoko, że zamiast rewelacyjnej odsłony musiała w końcu nadejść jedynie bardzo dobra. Różnica jest moim zdaniem odczuwalna, jednak w życiu nie stwierdziłbym, że pierwsza połowa trójki rozczarowuje.

Co wyszło gorzej? Po pierwsze, jest za krótko jak na serię, na którą czekam niemal z wypiekami na twarzy. Tylko pięć zeszytów, z czego dwa (rysowane przez innych – gorszych – niż R. M. Guéra ilustratorów) to epizody przedstawiające poprzednie losy bohaterów. Retrospekcje tym razem dotyczą Diesela i Nitza. Jason Aaron jak zwykle napisał bardzo dobre historie, tyle że czytelnik początkowo dostaje zaledwie trzy odcinki posuwające główną akcję do przodu, a to...

AliEns00 | 2017-10-10
Przeczytana: 06 października 2017

Moje obawy, że seria rozciągnięta na tak dużą ilość zeszytów może zacząć nużyć, okazały się bezpodstawne.
Aaron nadal trzyma mocno stery i kieruje się powoli ku celu podróży. Niektóre wątki kończą swój byt w tym tomie a na horyzoncie pojawiają się kolejne. Bardzo dobrym rozwiązaniem okazały się pojedyncze zeszyty przybliżające nam drugoplanowe postacie jak agent Nitz czy Diesel.
Co ciekawe, mimo że co chwilę zauważam zapożyczenia z klasyków gatunku (jedna scena wręcz jest kopią fragmentu z filmu "Goodfellas"), jednak w żaden sposób nie przeszkadzają mi one w czerpaniu satysfakcji z lektury.
Graficznie album w całości wygląda rewelacyjnie. Guera nie traci formy a uzupełniający go Davide Furno i Francesco Francavilla wspaniale kreują swoją wizję rezerwatu Prairie Rose.

Seria obowiązkowa dla wszystkich fanów kryminalno gangsterskich klimatów.

Przemek Skoczyński | 2017-10-04
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 04 października 2017

To jest pozycja, która z czasem będzie coraz częściej okupowała czołowe miejsca na komiksowych listach wszech czasów. Aaron jest niesamowity. Fabuła mimo tak wielu wątków nie pozostawia luk i niedopowiedzeń, wszystko się tu jakimś cudem spina i dopełnia. Czyta się z zapartym tchem, choć to ciężka, przytłaczająca i obfitująca w brutalne sceny lektura. Również ciężka kreska i kolorystyka idealnie wpasowują się w klimat. Wszelkie zachwyty i nagrody zasłużone.

(opinia dotyczy całego cyklu)

bogas | 2016-10-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy

Niesamowite! Wciąż trzyma niewiarygodnie wysoki poziom. Jeden z najlepszych komiksów jakie czytałem i na pewno najlepszy komiks ostatnich lat. Jeśli nie zrobią na jego podstawie serialu to się zdziwię.

Salir | 2017-12-11
TakiTamKamil | 2017-11-16