Wyzwanie czytelnicze LC
Y: The Last Man. Book One
Vertigo, Yorick, Ampersand
komiksy
Bastard

Pierwszy tom wyróżnionej trzema Nagrodami Eisnera opowieści przygodowej słynnego scenarzysty Briana Vaughana o postapokaliptycznym świecie. W roku 2002 następuje katastrofa - w jednej chwili wymierają wszystkie ssaki płci męskiej, w tym samce rodzaju ludzkiego. Nie wiadomo, co jest przyczyną tragedii. Kobiety zostają same - ale wcale nie oznacza to, że wraz z mężczyznami odchodzą do historii...

W roku 2002 następuje katastrofa - w jednej chwili wymierają wszystkie ssaki płci męskiej, w tym samce rodzaju ludzkiego. Nie wiadomo, co jest przyczyną tragedii. Kobiety zostają same - ale wcale nie oznacza to, że wraz z mężczyznami odchodzą do historii przestępstwa i wojny. Świat popada w krwawy chaos. Okazuje się jednak, że z niezrozumiałych powodów nadal żyją dwudziestoparoletni iluzjonista Yorick Brown oraz jego małpa - również samiec - Ampersand. Po dwóch miesiącach młodzieniec postanawia wyjechać z Nowego Jorku, by odnaleźć matkę i siostrę. Potem ma zamiar ruszyć aż do Australii, gdzie przebywa jego ukochana. Nie bierze jednak pod uwagę, że jako ostatni mężczyzna na Ziemi stał się celem dla wielu organizacji feministycznych i wywiadowczych. Co więcej, może też być kluczem do odkrycia tajemnicy wyginięcia swojej płci. Rozpoczyna się długa, pełna niebezpieczeństw i walki podróż Yoricka.

Scenariusz opowieści napisał amerykański twórca Brian K. Vaughan (Ex-machina, Saga, Runaways), zdobywca aż dziesięciu Nagród Eisnera. Rysunki są dziełem kanadyjskiej graficzki i scenarzystki Pii Guerry (Doktor Who, Simpsonowie komiks), mogącej się poszczycić nagrodami Eisnera, Harvey'a i Shustera.

źródło opisu: Egmont Polska, 2016

źródło okładki: https://sklep.egmont.pl/

Bastard | 2016-04-01
Przeczytana: 22 marca 2016

8/10 – REWELACYJNA

Młody iluzjonista Yorick Brown jest jedynym mężczyzną ocalałym z plagi, która zabiła wszystkie ssaki posiadające chromosom Y. Teraz on oraz jego małpka kapucynka o imieniu Ampresand są ostatnimi samcami na Ziemi. Wraz z tajemniczą agentką rządową o pseudonimie „355”, genialną genetyk dr Allison Mann, oraz Ampresandem, Yorick wyrusza w pełną niebezpieczeństw podróż w poszukiwaniu swojej ukochanej, a także odpowiedzi na pytanie czemu to właśnie jemu udało się przeżyć męską apokalipsę.

Na pierwszy rzut oka świat, którym jest się jedynym mężczyzną pośród samych kobiet powinien być rajem... Ale tylko pozornie! Jak mniemam wszyscy mają doskonale w pamięci w jakich tarapatach znaleźli się bohaterowie znakomitej komedii Juliusza Machulskiego pt. „Seksmisja”. Yorick Brown będący ostatnim żywym samcem na Ziemi, wcale nie ma łatwiejszego życia. Pogrążony w chaosie świat (gdzie większość ważnych dla ludzkości stanowisk, struktur oraz projektów w jednej chwili straciła...

Yave | 2017-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2017

Kurde, fajne to! Nie miałem jakichś specjalnie wysokich oczekiwań wobec tej serii, choć opinie jednogłośnie krzyczały "geniusz!", a i nazwisko na okładce mocne, ale nie wiem sam, nie za bardzo chciało mi się wierzyć, że tu jakiś spory potencjał jest, do tego to postapo, za którym nie przepadam. A tu proszę, świetna zabawa. Historia Yoricka, który jako jedyny (wraz ze swoją kapucynką) przeżył kataklizm uśmiercający wszystkie ssaki płci męskiej nie jest wcale tak katastroficzna, jak by się mogło zdawać. To wyjątkowo inteligentna i napisana z luzem i humorem (bardzo dobrym zresztą, to był spory zaskok) opowieść drogi, pełna sekretów i zagadek, wzbudzająca sporo niepokoju i tajemniczości i mocniej niż na samej fabule, skupia się na tym, co najciekawsze. Jak to ludzie zmieniają się w obliczu kryzysu i jak to ciężko ufać komukolwiek.

Po raz... ja wiem, czternasty już chyba, kłaniam się przed Vertigo i przepraszam, że ja Wasze najlepsze serie odkrywam tak późno.

AliEns00 | 2016-04-06
Przeczytana: 05 kwietnia 2016

Świat bez mężczyzn. Zaraza zabiła wszystkie istoty posiadające chromosom Y. W tej scenerii poznajemy Yoricka, ostatniego z żyjących mężczyzn, który wraz ze swoją małpką (płci męskiej) w niewytłumaczalny sposób uniknął śmierci. Cywilizacja układa się na nowo, poznajemy kobiety które próbują tworzyć rząd USA, grupę szalonych Amazonek grasujących po kraju, enklawy kobiet próbujących stworzyć własne społeczeństwo, a nawet kobiece oddziały izraelskiego Mosadu. Nasz bohater ma tylko jeden cel, chce dostać się do Australii (!!!), gdzie przebywa jego dziewczyna Beth (zresztą, kto nie szukałby kobiety, której ulubionym filmem jest "Miller's Crossing").
Brian K. Vaughan tworzy nowy świat, którego reguły dopiero się klarują, a główny bohater jest lekkoduchem nie do końca zdającym sobie sprawę z sytuacji w której się znalazł. Czyta się to rewelacyjnie, dialogi są wyśmienite, pełne komediowych i popkulturowych smaczków, jednak akcja posuwa się zbyt szybko, brakuje mi w pewnych momentach...

xan4 | 2016-05-15
Przeczytana: 15 maja 2016

Piekło czy raj?

Następny komiks, następna seria. Muszę przyznać, że mocno wszedłem w komiksy, od kiedy przeczytałem Sandmana. Ostatnio czytuję komiksy właśnie, a poza tym powieści historyczne i obyczajowe. Fantastyki, którą jeszcze niedawno pochłaniałem w dużych ilościach, obecnie nie czytuję prawie w ogóle. Zmieniam się, oj zmieniam się na wiosnę.

Tym razem sięgnąłem po serię Y: Ostatni z mężczyzn, do którego scenariusz napisał Brian K. Vaughan, znany u nas przede wszystkim właśnie z serii Y i z serii Saga, którą od jakiegoś czasu wydaje Mucha Comics. Rysunki stworzyła kanadyjska autorka Pia Guerra (ok., skoro już jestem taki dokładny, to napomknę również, że za tusz odpowiadał Jose Marzan Jr., a za kolory Pamela Rambo). Napisałem, że Vaughan był znany u nas z serii Y, bo komiks ten zaczęto kiedyś w Polsce wydawać. Niecałe dziesięć lat temu wydawnictwo Manzoku wydało trzy pierwsze tomy, obejmujące pierwsze siedemnaście odcinków. I na tym się skończyło. Wtedy nie miałem...

FomaLermont | 2016-04-30

Kataklizmy zazwyczaj są spektakularne. Wybuchy, osunięcia ziemi, deszcz meteorytów na Nowy Jork czy inny atak mutantów. Po prostu fajerwerki. Kataklizmy są też sprawiedliwe jak staruszka Kostucha. Wszystkim od nich dostaje się po równo. Nie ważne czy to bogacz, czy nędzarz. Armageddon ciacha wszystkich jednakowo. W powieści graficznej Briana K. Vaughana jest zgoła inaczej. Na tamten świat odesłani zostają tylko mężczyźni. Populacja samców ginie w jednym momencie na całej planecie. Wszystkich samców co do sztuki i to każdego gatunku. Zabijając posiadaczy chromosomu Y wszelkiego rodzaju autor przebił tym samym wielu twórców opisujących apokalipsę nuklearną, zombie czy pochodzenia kosmicznego. Aczkolwiek dał małą nadzieję.

Nadzieją to jest Yorrick Brown. Osobnik płci męskiej, zdolny sztukmistrz, posiadacz wrednego małpiszona i ukochany niejakiej Beth. Z owym właśnie małpiszonem zostają jedynymi samcami na Ziemi. Zaś jedynym jego celem jest dotarcie do swej kobiety. Przez świat który...

Boogie | 2017-04-22
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

Taka "Seksmisja" tylko w pojedynkę :) Koleś jest strasznie irytujący, a agentka bardzo męska :P Ładnie narysowana, ciekawie (pastelowo) pokolorowana opowieść o ostatnim facecie na Ziemi. Chociaż po tym jak się zachowuje, trzeba się zastanowić czy jest facetem :) Czytałem ciekawsze opowieści, ale dla samego zapoznania się ze światem władanym przez kobiety warto choćby zerknąć na tę pozycję.

Maczas | 2016-09-11
Przeczytana: sierpień 2016

Jedna z najlepszych serii, jakie czytałem. Polecam każdemu!

Dar | 2016-09-11
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka, Świat
Przeczytana: 11 września 2016

Dałbym 5.5* bo mimo wszystko nie jest taka zła, tylko bardzo stereotypowa.

Portafortunas | 2016-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2016