Królestwo za mgłą

Okładka książki Królestwo za mgłą Zofia Posmysz, Michał Wójcik
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Okładka książki Królestwo za mgłą
Zofia PosmyszMichał Wójcik
8,1 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Wydawnictwo: Znak Literanova biografia, autobiografia, pamiętnik
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Znak Literanova
Data wydania:
2017-01-30
Data 1. wyd. pol.:
2017-01-30
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324037278
Tagi:
Auschwitz obóz koncentracyjny wojna wspomnienia
Inne
Średnia ocen

                8,1 8,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
388 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
298
79

Na półkach:

„Królestwo za mgłą” to niezwykła historia życia niezwykłej Osoby – Pani Zofii Posmysz - napisana w formie dialogu z autorem Panem Michałem Wójcikiem (podobnie jak „Ptaki drapieżne...”).
Na okładce widnieje numer: 7566. To numer obozowy, bo Pani Zofia była więźniarką obozu Auschwitz, Ravensbrück i Neustadt-Glewe. Jednak nie zakwalifikowałabym tej książki do typowej literatury obozowej. Rozmowa podzielona jest na 15 spotkań, z których każde dotyczy nieco innego tematu lub innej osoby. Oczywiście osnową całej historii jest II Wojna Światowa i życie obozowe, ale pokazane z nieco innej perspektywy. Mąż Pani Zofii stwierdził, że w Jej książce („Pasażerka”) jest „za mało rzeczywistości obozowej” i w tej książce podobnie. Skupia się Ona bardziej na relacjach międzyludzkich i psychologicznej stronie przytoczonych sytuacji i zachowań, była świadkiem ludzkich zachowań esesmanów.
Przeczytałam już różne książki różnych autorów nawiązujące do tematu wojny czy obozów i każda z nich jest inna, widać w nich zupełnie inny charakter osoby opisującej swoje przeżycia. Pani Zofia starała się żyć najbliższą chwilą, nie wybiegać w przyszłość, nie snuć planów, które mogłyby się nie zrealizować, nie liczyć na koniec wojny, który mógłby nie nadejść wystarczająco szybko. Nie wiem, czy w Jej podejściu przejawia się bardzo silny charakter, czy jednak najgorsze przeżycia pozostawiła w głębi serca, postanawiając się od nich odciąć. W książce wspomina, że była ofiarą eksperymentów paramedycznych, jednak o tym mówić nie chce… Dowiadujemy się tylko, że wiele lat musiała się leczyć i cierpieć z powodu efektu tych eksperymentów.
Pani Zofia opowiada, co stało się dalej, po odzyskaniu wolności. O budowaniu życia na nowo, zdobywaniu wykształcenia, pracy, sytuacji w Polsce po wojnie (wspomina o „wyzwolicielach radzieckich”, o religianctwie, wpływie ówczesnej władzy).
Mną najbardziej wstrząsnęła historia Pani Marty. Nie tej z powieści, ale tej prawdziwej – koleżanki Pani Zofii. Doświadczona boleśnie w obozie, ułożyła sobie życie, by znów zostać potwornie skrzywdzoną przez los. To się w mojej głowie nie mieści. Powiedziałabym, że po przeżyciu piekła obozu człowiek powinien być już nietykalny, że limit cierpień został już wielokrotnie przekroczony. A tymczasem to wcale nie musi być koniec…
Porównanie obozu do królestwa, a całej obozowej historii do baśni jest niezwykle szokujące, ale jakże trafne. Przecież to przekracza nasze najśmielsze wyobrażenia.
Pani Zofia żyje dalej, wyszła z obozu fizycznie i mentalnie. Wygrała z oprawcami. Można tylko podziwiać Jej hart ducha i mieć nadzieję, że piekło, które przeżyła nigdy nie powróci.

„Królestwo za mgłą” to niezwykła historia życia niezwykłej Osoby – Pani Zofii Posmysz - napisana w formie dialogu z autorem Panem Michałem Wójcikiem (podobnie jak „Ptaki drapieżne...”).
Na okładce widnieje numer: 7566. To numer obozowy, bo Pani Zofia była więźniarką obozu Auschwitz, Ravensbrück i Neustadt-Glewe. Jednak nie zakwalifikowałabym tej książki do typowej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    926
  • Przeczytane
    558
  • Posiadam
    174
  • 2018
    24
  • Teraz czytam
    20
  • II wojna światowa
    16
  • Ulubione
    15
  • 2019
    12
  • 2021
    10
  • Historia
    9

Cytaty

Więcej
Michał Wójcik Królestwo za mgłą Zobacz więcej
Michał Wójcik Królestwo za mgłą Zobacz więcej
Michał Wójcik Królestwo za mgłą Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także