Królestwo za mgłą

Wydawnictwo: Znak Literanova
LubimyCzytać

- Czyli pani wyszła z tego Królestwa? - Mnie się udało. Tak, mnie to się udało. Żeby przeżyć, trzeba przestrzegać reguł obozowej gry. Nie można dać się uderzyć - ¬¬¬bo nie przestaną bić. Trzeba wyglądać w miarę zdrowo - inaczej wezmą na rewir. I przede wszystkim należy wiedzieć, jak rozmawiać z oprawcami. Bo nawet kat ma słabości. A ofiara nie zawsze jest bezbronna. Trafiła do Auschwitz,...

- Czyli pani wyszła z tego Królestwa?
- Mnie się udało. Tak, mnie to się udało.

I przede wszystkim należy wiedzieć, jak rozmawiać z oprawcami.
Bo nawet kat ma słabości. A ofiara nie zawsze jest bezbronna.

Trafiła do Auschwitz, mając niespełna dziewiętnaście lat. Ponad siedemdziesiąt lat po wojnie zdecydowała się po raz pierwszy opowiedzieć całą swoją historię.
Zofia Posmysz mówi o tym, skąd czerpała wewnętrzną siłę, choć była świadkiem niewyobrażalnego.
I jak to się stało, że ponownie zaufała życiu.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

książek: 1962

Książki Zofii Posmysz stoją na mojej półce od wielu lat, niezmiernie więc ucieszyła mnie możliwość poznania bliżej ich autorki. I teraz już wiem, jak bardzo jej powieści odzwierciedlają jej straszne przeżycia. I zastanawiam się, jak w ogóle można przetrwać coś, czego potworność jest dla mnie wręcz niewyobrażalna.

Właśnie dlatego rzadko czytuję literaturę obozową. Wolę fikcyjną grozę, a to, co działo się w obozach koncentracyjnych, to groza i zło w najczystszej postaci. Przeraża mnie, że można w człowieku tak straszne zło wyzwolić. Nie jestem w stanie tego zrozumieć.

Wywiad z Zofią Posmysz robi ogromne wrażenie. Czułam ogromny podziw i szacunek dla młodej dziewczyny, która przetrwała. A przy tym nie dała się upodlić, zmienić. Pozostała czlowiekiem.

Tę książkę powinien przeczytać każdy, bo nie wolno nam o tym zapomnieć.

zolzowata_franca | 2017-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2017

W latach dziewięćdziesiątych zwiedzałam obóz w Auschwitz. To co zobaczyłam pozostanie już ze mną na zawsze. Kiedy spotkałam się z możliwością przeczytania "Królestwa za mgłą", nie zastanawiałam się ani chwili. Bardzo chciałam poznać historię Pani Zofii Posmysz, więźniarki 7566, która przeżyła obóz.

Książka napisana jest w formie spotkań, wywiadu z Michałem Wójcikiem, dziennikarzem i historykiem, współautorem książek "Ptaki drapieżne" oraz "Made in Poland". Przyznam, że forma z początku trochę mnie drażniła, ale z czasem nie mogłam sobie wyobrazić, by mogła być inna.

Autorka Zofia Posmysz trafiła do Auschwitz za kolportaż ulotek, których de facto nie kolportowała. Trafiła do Auschwitz jako młoda kobieta, zgarnięta podczas tajnych lekcji, których udzielała.
Książka podzielona jest na 15 spotkań, ułożonych w kolejności chronologicznej. Pani Zofia wspomina w nich swoją rodzinę, dorastanie, pobyt w Auschwitz, osoby bliskie jej w obozie, oraz katów. Dla mnie książka jest w dwójnasób...

Henrietta_Weissmann | 2017-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2017

Na początku chciałam się lekko obrazić na Zofię Posmysz; że niby taka nieszczera. Ale potem pomyślałam sobie, że jak właściwie można się obrazić na kogoś, kto nie mając nawet 20 lat, trafia na kilka lat do Oświęcimia. I po uwolnieniu żyje dalej, i próbuje o tym opowiadać, i siebie jakoś w tym wszystkim pokazać. Nie czuję się jakkolwiek uprawniona do tego, aby wymagać od takiej osoby, żeby mi otwarcie wyznała, do czego musiała się posunąć, żeby przeżyć.

Postanowiłam więc potraktować wywiad z Posmysz nie jako zapis wspomnień, rejestr przeżyć, ale jako obraz stanu ducha i umysłu pisarki, na chwilę obecną. Uruchomiłam w sobie psychologa amatora, i dalej jazda, kosztem Posmysz, na polowanie między wierszami. Okazało się, że to co ukryte, niedopowiedziane, porusza mnie najbardziej. Że są sprawy, o których nawet tak otwarta w wielu kwestiach Posmysz, nie jest w stanie mówić i sama nie przyjmuje do wiadomości, że miały one miejsce, że się wydarzyły. I nie mówię tu o fizjologii, w tej...

DomowaKsięgarnia | 2017-04-10

Kiedy na nią patrzysz, widzisz drobną, filigranową kobietę. Gdy ją słyszysz, wsłuchujesz się w jej delikatny, spokojny głos. I zastanawiasz się, jak, ta drobna i delikatna kobieta, przetrwała piekło jednego z największych obozów koncentracyjnych?

Nie ma racjonalnej odpowiedzi na to pytanie. Możemy mówić o cudzie, opatrzności, sile woli. I chyba nigdy nie uzyskamy odpowiedzi.

Dla tych, dla których postać Zofii Posmysz jest całkowicie nieznana powiem, że jest ona pisarką, dziennikarką, autorką scenariuszy. W swojej twórczości Zofia Posmysz często nawiązuje do swoich przeżyć z okresu wojny. Najbardziej znanym utworem jest Pasażerka, słuchowisko zaadaptowane przez Andrzeja Munka na potrzeby filmu.

Książka trudna, pełna okrucieństwa, ale też niosąca wiele wiary w świat i ludzi. Książka o ludzkim cierpieniu, złożoności ludzkiego umysłu i charakteru. Historia, która uczy pokory wobec siebie i otaczającego nas świata.

Pełna recenzja na: domowaksiegarnia.blogspot.com

Mariolka | 2017-03-13
Przeczytana: 13 marca 2017

Produkcyjniak. Ta książka w kilku miejscach porusza, bo trudno inaczej przy TAKIM temacie i TAKIEJ bohaterce, ale przypomina mi raczej serię przeciętnych wywiadów prasowych, które mają na celu promowanie ukazującej się właśnie książki. "Królestwo za mgłą" sama w sobie nie jest żadnym wydarzeniem, ale na skutek tej lektury oraz fantastycznej promocji jaką urządził jej, samą swoją osobą - barwną osobowością - autor, z ogromną ciekawością sięgnę po "Pasażerkę" i inne książki Zofii Posmysz. Bohaterka "Królestwa" w swojej głębi, mądrości i dobroci wydaje się być przeogromnie ciekawa.

Anna | 2017-03-25
Przeczytana: 25 marca 2017

Książka autorstwa Michała Wójcika "Królestwo za mgłą" w rozmowie z Zofią Posmysz zawiera 15 interesujących rozdziałów.
To fantastycznie opowiedziana historia ujęta w przeprowadzonym wywiadzie do którego autor przygotował się bardzo imponująco.

Żadne z zadanych pytań przez Pana Michała Wójcika nie sprawiło trudności Pani Zofii pomimo, że sam temat pobytu w obozie koncentracyjnym w Auschwitz jest trudny.

Przedstawione są w książce losy Pani Zofii Posmysz od lat dzieciństwa, młodość, trudne przeżycia w obozie koncentracyjnym Auschwitz aż po współczesność.

Pani Zofia miło wspomina dom rodzinny, pomimo, że ciężko było. Od mamy nauczyła się miłości, wiary. Brak miłości ze strony taty zrekompensowała jej miłość rodzeństwa. Autorytet stanowił dla niej ojciec chrzestny, który pomagał finansowo wszystkim w potrzebie. Gdy zapoznaje się z losami Pani Zofii to nie chce się oderwać od tej historii, która jest analizowana dodatkowo każdym wypowiedzianym słowem bohaterki tworzącą...

eR_ | 2017-03-07
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 01 marca 2017

Zofia Posmysz to autorka "Pasażerki"-książki którą oparła na swoich przeżyciach w obozach. Nie jest to jednak autobiografia. Pani Zofia, jest także współtwórczynią jednego z najsłynniejszych seriali w Polsce, czyli "W Jezioranach". We współpracy ze znanym dziennikarzem Michałem Wójcikiem powstał wywiad-rzeka, wspomnienie lat spędzonych właśnie w obozach podczas II wojny światowej.

Książka podzielona jest na 15 spotkań, podczas których bohaterka snuje swoją opowieść. Poczynając od czasów najwcześniejszych, to znaczy swojego dzieciństwa, aż do wybuchu wojny. W bardzo młodym wieku została aresztowana za rozprowadzanie ulotek, co wiązało się z natychmiastowym zesłaniem do jednego z obozów zagłady. Wyjątkowym zbiegiem okoliczności zdołała przetrwać.

W swoich wspomnieniach skupia się na swojej walce o przetrwanie. Gdyby nie nadzieja i wiara, prawdopodobnie nie zdołała by przeżyć. Jako jedna z nielicznych więźniarek, które dzielą się się swoimi przeżyciami, odkrywa przed nami ludzki...

rudarecenzuje | 2017-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2017

To, co przeżyła Zofia Posmysz już na zawsze pozostanie w jej pamięci. To wydarzenia, które odbiły się cieniem na całym jej życiu i w dużym stopniu zdeterminowały ją jako człowieka. Nie ma takiego dnia czy takiej chwili, żeby nie wracała myślami do tamtych wydarzeń, do wydarzeń, których wspomnienie podążą za nią niczym cień. Tym bardziej dziwi mnie, że ma siłę powracać do nich w rozmowach i swoich tekstach. Ale jestem jej za to szalenie wdzięczna.

Wywiad- rzeka z Michałem Wójcikiem to niezwykła relacja, przedstawiająca 15 spotkań historyka i dziennikarza z kobietą, która przeżyła Auschwitz. Każde z tych spotkań to rozmowa na inny temat, wszystkie skupiają się jednak wokół życia w obozie i faktu, jak pobyt w takim miejscu wpływa na życie człowieka. Bardzo podoba mi się, że ta relacja przedstawiona została w takiej formie- pozwalającej na złapanie oddechu zarówno samej Posmysz, jak i czytelnikowi. Tematyka ta niezmiernie interesuje mnie od dłuższego czasu. Nie można jednak się...

Amarisa | 2017-03-03
Przeczytana: 03 marca 2017

"„Królestwo za mgłą” nie jest książką łatwą i przyjemną. Czytanie o krzywdach, bólu, cierpieniu towarzyszącym na co dzień więźniom obozów koncentracyjnych jest trudne. Trafia gdzieś do głębi ludzkiego jestestwa i nasuwa tylko jedną myśl – oby już nigdy więcej do czegoś takiego nie doszło. Dlatego też tak ważne są książki takie jak ta – świadectwa tych, którzy przeżyli prawdziwy koszmar stanowiące przestrogę dla przyszłych pokoleń, by nie dopuścić do takich aktów bestialstwa, które miały miejsce w okresie II wojny światowej."

Pełna recenzja dostępna jest na moim blogu, na który serdecznie zapraszam:

Carmel | 2017-04-03
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

Oczy.

Oczy to zwierciadło duszy. Z okładki książki "Królestwo za mgłą" uśmiechają się takie piękne i przenikliwe 93-letnie oczy, które widziały dużo, a pewnych rzeczy doświadczyły za dużo.

Zofia Posmysz - autorka "Pasażerki", twórczyni słuchowiska "W Jezioranach", korektorka tekstów, pisarka, radiowiec. Numer 7566.

Książka jest zapisem kilkunastu rozmów, które odbyła Pani Zofia z Michałem Wójcikiem. Główny temat to okres wojny i Oświęcim, w którym bohaterka spędziła 2,5 roku, zaś samą końcówkę wojny, w innym obozie na terenie Niemiec. Trzeba przyznać, że Michał Wójcik do tych spotkań przygotował się świetnie. Wyczuwa się, że dysponuje dużą wiedzą o faktach, nie przekracza granicy intymności doświadczeń. Subtelnie i bez cienia przesadnej ciekawości dopytuje o szczegóły. Jest dokładny, taktowny i nastawiony na słuchanie. Nagroda, jaką dostał w wywiadach, to otwarte serce Pani Zofii i kilka wspomnień, które nikomu wcześniej nie przekazała. Jestem mu, za taki sposób dialogowania,...