Wiersze zebrane. Tom 1 i 2

Wydawnictwo: Warstwy
poezja polska
poezja
Abdita

Wiersze zebrane Stanisława Grochowiaka są pierwszą, a wyczekiwaną od co najmniej czterdziestu lat, publikacją zbierającą w jednej, dwutomowej edycji wszystkie utwory poetyckie leszczyńskiego twórcy. Pierwszy tom obejmuje utwory opublikowane w dziesięciu zbiorach poetyckich skomponowanych za życia twórcy: Balladę rycerską (wyd. 1956), Menuet z pogrzebaczem (wyd. 1958), Rozbieranie do snu...

Pierwszy tom obejmuje utwory opublikowane w dziesięciu zbiorach poetyckich skomponowanych za życia twórcy: Balladę rycerską (wyd. 1956), Menuet z pogrzebaczem (wyd. 1958), Rozbieranie do snu (wyd. 1959), Agresty (wyd. 1963), Kanon (wyd. 1965), Nie było lata (wyd. 1969), Totentanz in Polen (wyd. 1969), Polowanie na cietrzewie (wyd. 1972), Bilard (wyd. 1975) i Haiku-images (wyd. 1978)

Wiersze z tomów poetyckich zostały porównane z rękopisami zgromadzonymi w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Bibliotece Narodowej, jak również z autografami zachowanymi w postaci mikrofilmów (własność Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego), wśród których znalazły się rękopisy będące na co dzień w posiadaniu rodziny lub przyjaciół. Dzięki tym analizom udało się wychwycić przeoczone dotąd błędy druku lub ingerencje cenzury, a także poznać historię powstawania poszczególnych utworów.

Drugi tom Wierszy zebranych obejmuje wszystkie utwory poety drukowane za jego życia w czasopismach (lub przekazane przez niego redakcjom), które nie trafiły do zbiorów poetyckich, a także wybrane wiersze odczytane z rękopisów. Ponadto zamieszczono tu również teksty poetyckie drukowane na łamach periodyków (np. wiersze debiutanckie), a także szereg dodatkowych utworów odczytanych z odręcznych autografów. W tym celu skorzystano ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Biblioteki Narodowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie.

Wiersze zebrane nie tylko przybliżają współczesnemu czytelnikowi poezję Grochowiaka, ale również prezentują kolejne etapy w twórczości, jego literacką drogę – przerwaną przedwczesną śmiercią – od pierwszych niepublikowanych wierszy do utworów najpóźniejszych, które miały trafić do kolejnego projektowanego do ostatnich chwil tomiku. Dwutomowe wydanie ukazuje również różnorodność tej poezji, a z drugiej strony pozwala na dostrzeżenie powracających motywów i ulubionych tematów.

Mamy nadzieję, że dzięki tej publikacji Grochowiak zostanie odkryty przez Czytelników na nowo.

Autorem wstępu jest prof. Jacek Łukasiewicz. Autorką opracowania spuścizny poety, przygotowania publikacji oraz not edytorskich do tomów jest Beata Symber.

źródło opisu: http://www.wydawnictwowarstwy.pl/products/1670

źródło okładki: http://www.wydawnictwowarstwy.pl/products/1670