Spętani przeznaczeniem

Tłumaczenie: Michał Zacharzewski
Cykl: Carve the Mark (tom 2)
Wydawnictwo: Jaguar
The Fates Divide
bunixx21

NAJLEPSZA powieść Veroniki Roth, autorki światowego megahitu Niezgodna. Ona – zabija dotykiem, on – jako jedyny jest na ten dotyk odporny. Spętani przeznaczeniem to pełna niezwykłych wyobrażeń historia o nadziei, walce i miłości, rozgrywana w kosmicznym uniwersum. Akos – syn podbitego narodu, jest sługą przeznaczonym księżniczce panującej nacji – Cyrze. Życiem dwojga od narodzin rządzi...

NAJLEPSZA powieść Veroniki Roth, autorki światowego megahitu Niezgodna.
Ona – zabija dotykiem, on – jako jedyny jest na ten dotyk odporny.

Akos – syn podbitego narodu, jest sługą przeznaczonym księżniczce panującej nacji – Cyrze. Życiem dwojga od narodzin rządzi przeznaczenie, narzucone przez wyrocznie. Raz wypowiedziany los staje się nieodwracalny, a nad rodzącą się miłością ciąży fatum śmierci. W walczący o równowagę świat wkraczają dawne demony. Tyran – ojciec Cyry uważany za martwego – powraca z kosmicznej wędrówki, by zniszczyć życie mieszkańców planety Thuhve.

Po zekranizowanej Niezgodnej i bestsellerze Naznaczeni śmiercią nadchodzi wyczekiwany finał losów Cyry i Akosa. Czy bohaterom uda się obalić bezduszną tyranię? I czy będą w stanie odmienić to, co nieodmienialne?

„Ta seria ma rozmach Gwiezdnych Wojen, intryg Gry o Tron oraz romansu Romea i Julii. Pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji książka Roth sprawia, że ta powieść jest obowiązkowa” USA Today

Seria nagrodzona: New York Times bestseller, Wall Street Journal bestseller, USA Today bestseller, IndieBound bestseller.]

Krótki zwiastun:

źródło opisu: http://wydawnictwo-jaguar.pl/books/spetani-przeznaczeniem/

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Gaba_Okey książek: 913

Wygrać lub zginąć

Pierwszy tom książki Veroniki Roth zauroczył mnie wizją świata przedstawionego oraz dwojgiem charyzmatycznych bohaterów. Kontynuacja „Naznaczonych śmiercią” to połączenie science fiction z urban fantasty dla młodzieży, które zamyka się w dwóch częściach. Czego możecie się spodziewać? Na pewno szybkich zwrotów akcji, nieprzewidywalnej fabuły i kolejnej dawki skomplikowanego kosmicznego uniwersum.

Akos i Cyra podróżują w stronę planety zamieszkałej przez banitów Shotet. Szukają tam nie tylko schronienia, ale i sprzymierzeńców. A mają z kim walczyć, bo ojciec Cyry tak naprawdę żyje i chce wojny. I nie tylko on, Zgromadzenie również popiera ten pomysł. Jedynie Cyra i Akos pragną zapobiec rozlewowi krwi, a ich głównym celem staje się obalenie tyrana. Nie jest to jednak proste, gdyż odkrywają straszną rodzinną tajemnicę, która zmienia ich pogląd na całe życie. Czym zaskoczy ich los?

Przyznam, że książka ta trochę mnie znudziła. Miałam do niej dwa podejścia i za pierwszym nie mogłam przebrnąć przez początkowe rozdziały. Autorka zaczęła od skomplikowanych opisów, wprowadzając wiele pobocznych wątków oraz nowych miejsc i postaci – nie ma w tym jednak świeżości. Długie opisy pojawiają się też w samym środku akcji, co cały czas wybijało mnie z rytmu podczas czytania i sprawiało, że gubiłam wątek. Zdecydowanie zabrakło tutaj swobody w prowadzeniu fabuły oraz pewnej przestrzeni.

Autorka przedstawia historię z perspektywy kilku bohaterów, ja jednak najbardziej czekałam na rozdziały poświęcone Cyrze i Akosowi. Gdyby Roth skupiła się tylko na tej dwójce, sama historia mogłaby być bardziej dynamiczna i intrygująca. Trzeba jednak przyznać, że Roth zbudowała interesujące uniwersum i sylwetki bohaterów – pełnych sprzeczności, silnych i sprytnych. Cyra to moja faworytka, Akos ma w sobie pewną tajemnicę – jednak postaci zostały przytłumione przez chaotyczny, a zarazem zbyt wykalkulowany styl pisarki. Mam wrażenie, że chciała zaimponować nam precyzją wizji swojego świata, gubiąc przy tym lekkość scen, szczególnie tych, gdy bohaterowie walczą lub podróżują.

Zakończenie nie wbiło mnie w fotel, co nie znaczy, że Roth mnie nie zaskoczyła. Końcówka była pomysłowa i symbolicznie zamykała całą książkę, jednak nagłe przeskoki fabularne sprawiły, że niezbyt ekscytowałam się finałem. Coś się tu zatem nie udało, choć według mnie ta powieść ma spory potencjał. Bardzo podobał mi się na przykład pomysł przypisania bohaterom określonego losu, agresywny i nieprzewidywalny nurt oraz różnorodne planety.

Gdzieś w połowie historia nabrała rozpędu, więc jeśli podobał Wam się pierwszy tom, to dajcie szansę drugiemu – naprawdę wiele się w nim dzieje, a niektóre wątki z pewnością Was zaskoczą. Do każdego czytelnika inaczej przemawia styl pisania. Ja miałam spory problem, żeby wciągnąć się w tę książkę, choć „Naznaczeni śmiercią” było dla mnie ekscytującą lekturą. Kontynuacji zabrakło lekkości, dlatego dla wyrobionych czytelników ta pozycja może być pewnym rozczarowaniem. Jednak fanom autorki polecam tę książkę i jestem ciekawa, jakim światem kolejny raz nas zaskoczy.

Gabriela Rutana

Caroline Anne | 2018-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2018

„- Dlaczego spodziewasz się, że świat pójdzie Ci na ustępstwa? – skarciła go. – Nikt nie obiecywał, że będzie łatwo, miło i uczciwie. Pewne są tylko ból i śmierć.”

Zakończenie „Naznaczonych śmiercią” zostawia czytelnika z prawdziwą bombą, po której nie sposób nie sięgnąć od razu po kontynuację.
Lazmet Noavek – bezwzględny i okrutny ojciec Cyry, od wielu lat uważany za zmarłego – w rzeczywistości nadal żyje. Dotąd przetrzymywany – ucieka z więzienia, w którym umieścił go jego syn i postanawia przejąć władzę nad Shotet. To jednak nie jedyny problem, z jakim będą musieli zmierzyć się Akos i Cyra. W gruncie rzeczy - jest to dopiero wierzchołek góry lodowej. Zgromadzenie, które dotąd nie mieszało się w konflikt na linii Thuvhe-Shotet (uważając go za zwykły „spór cywilny”, który jest kwestią wewnątrzplanetarną) - zaczyna swoją własną grę, w której z pomocą kanclerz Thuvhe - Isae Benesit – chce raz na zawsze wyeliminować problem, jaki stanowi dla nich lud Shotet. Nieubłaganie...

glodnawyobraznia | 2018-05-21
Przeczytana: 21 maja 2018

Cała recenzja tu: http://glodnawyobraznia.blogspot.com/2018/05/najciemniejsze-cienie-nurtu.html
Na kontynuację "Naznaczonych śmiercią" Veronica Roth kazała nam czekać ponad rok. W pierwszym tomie zaprezentowała niezwykły świat przestawiony, w którym przenikający wszystko nurt obdarzał wybrane osoby szczególnymi zdolnościami. I tak Cyra, dysponująca wywołującymi ból cieniami nurtu spotkała Akosa – jedynego chłopaka, który potrafi stłumić każdą nadprzyrodzoną umiejętność. Niczym Romeo i Julia pochodzą jednak z nienawidzących się ludów – podróżujących po kosmosie Shotet i osadniczych Thuvhe, które dzielą jedną planetę i pogrążają się w coraz większym konflikcie... Drugi i zarazem ostatni tom tej serii, zatytułowany "Spętani przeznaczeniem" kontynuuje tę unikalną historię. Przekonajmy się więc, czy autorka wynagradza nam czas oczekiwania na tę lekturę?

Eijeh i Ryzek zostają zamknięci w celach na statku kosmicznym, jednak spokój nie trwa długo, bo Isae postanawia rozprawić się z...

wiejskifilozof | 2018-06-18

Okładka
Mi się podoba

Skąd
dostałem do recenzji

Fabuła
W tej książce,mamy statki kosmiczne.DziewcZynę,co może zabić dotykiem.Rządy tyranii ,loty gwiezdne.
Miłość/

Moja opinia

Książka,do recenzji.I będę pisał,zgodnie z sumieniem.
Ta książka,nie jest dla mnie idealna.Nie jest wybitna.
Nie chcę mówić,że do niczego.
Jest dla mnie dobra i tylko dobra.
Podobały mi się,statki kosmiczne.Podróże,do innych planet.
Ale,sam wątek miłosny.Już nie bardzo,bardziej dla nastolatek.
Dziękuje,za możliwość przeczytania książki.Za darmo.
Zagości ,na mojej półce.:-)

„Spętani przeznaczeniem” to drugi tom przygód Cyry i Akosa rozgrywających się w odległej galaktyce.

Akcja książki rozpoczyna się w chwili zakończenia opowieści z pierwszej części – „Naznaczeni śmiercią”. Na arenę wkracza ojciec Cyry – Lazmet Novaek – bezwzględny tyran uznawany za zmarłego. Rozpoczyna się wojna między narodami Thuvhe i Shotet, a główni bohaterowie – Cyra i Akos – trafiają w sam jej środek.

Mam mieszane uczucia, co do tej części. Świat przedstawiony przez Roth ma ogromny potencjał i bardzo mi się spodobał, jednak w moim odczuciu ten potencjał w „Spętanych przeznaczeniem” nie został w pełni wykorzystany. W „Naznaczonych śmiercią” autorka wprowadza czytelnika w swój niejednokrotnie skomplikowany świat z różnymi przedziwnymi nazwami. Natomiast w „Spętanych przeznaczeniem” mogłaby bardziej go rozwinąć, skoro czytelnik, mający za sobą pierwszą część, „siedzi” już w nim, wie z grubsza jakimi prawami rządzi się galaktyka, jest zaznajomiony z nurtem, losami i darami....

FannyBrawne | 2018-05-15

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

,,Spętani przeznaczeniem” to drugi tom serii Veronici Roth ,,Carve the Mark”, w której autorka przenosi nas w kosmos, na planetę Thuvhe, zamieszkaną przez dwa narody – rdzennych Thuvhe i najeźdźców i ciemiężycieli Shotet. Jak można się domyśleć, między tymi dwoma ludami panuje nienawiść i ogromne wzajemne uprzedzenia. Los jednak styka ze sobą Cyrę, księżniczkę z Shotet, i Akosa, syna wyroczni z Thuvhe, i między tą dwójką narodziła się trudna przyjaźń, która z czasem przerodziła się w równie trudną miłość.

Lazmet Noavek, ojciec Cyry, dotąd uważany za martwego, powraca na Thuvhe, by ponownie przejąć władzę. Cyra i Akos, razem z grupą sprzymierzeńców, planują obalenie tyranii i zaprowadzenie pokoju. Okazuje się jednak, że lud Thuvhe nie zawsze jest tak łagodny jak mogłoby się wydawać, a Cyra uświadamia sobie, że warunki pokoju dyktowane przez Isae, dumną kanclerz, są dla niej nie do przyjęcia. Jednocześnie dziewczyna obawia się, że Akos został z nią nie z...

księgozbiór | 2018-05-25
Przeczytana: 25 maja 2018

W kwietniu na portalu lubimyczytac.pl pojawiła się informacja dotycząca możliwości przedpremierowej recenzji najnowszej książki Veroniki Roth. Nie mogłam przegapić takiej okazji szczególnie, że pierwszy tom zrecenzowałam Wam w zeszłym roku, choć może nie był na mojej liście top 10. Doszłam do wniosku, że szkoda porzucić cykl nie znając jego zakończenia, więc wysłałam zgłoszenie. Udało się otrzymałam egzemplarz recenzencki i zabrałam się do czytania. Veronica Roth w „Spętanych przeznaczeniem” w dość obrazowy sposób przedstawia nam dalsze losy dwójki głównych bohaterów Akosa i Cyry. Tym razem muszą oni stawić czoła Lazmetowi Noavekowi, który uchodził za zmarłego, jednak wraz ze swoimi sprzymierzeńcami decyduje się na wojnę przeciwko innym narodom.
Nie będę wdawać się w zakamarki fabuły, by przez przypadek nie zdradzić fanom autorki dalszych losów bohaterów. Powiem Wam jednak co ja sądzę na temat tej książki.
Już w „Naznaczonych śmiercią” autorka mocno skupiła się na przedstawieniu...

czytanienaplatanie | 2018-05-22
Przeczytana: 20 maja 2018

Jeżeli zachwycił Was cykl „Niezgodna” Veroniki Roth, to koniecznie sięgnijcie po równie świetną dylogię, której druga część „Spętani przeznaczeniem” już jutro będzie miała swoją premierę (23 maja).
Znajdziecie tu porcję fantastyki w najlepszym wydaniu – niezwykłe, realnie nakreślone światy, nieidealnych bohaterów obdarzonych szczególnymi zdolnościami, trudną miłość narzuconą przez los i odwieczną walkę dobra ze złem. Książka zaskakuje swą głębią i ciekawie rozbudowanymi wątkami pobocznymi.
Choć za młodzież mogę uchodzić jedynie duchem, książka porwała mnie i dostarczyła wiele radości z czytania. Zaczęłam od drugiej części, ale z pewnością cofnę się i przeczytam „Naznaczonych śmiercią”.

Eponine | 2018-05-22
Przeczytana: 22 maja 2018

#VeronicaRoth #spętaniprzeznaczeniem #najlepszaksiążkaveronikiroth

Veronica Roth to jedna z najbardziej rozpoznawalnych pisarek młodego pokolenia. I trudno się dziwić, bo ma niezaprzeczalny talent do kreowania nowych światów, spójnej fabuły i niejednoznacznych bohaterów z krwi i kości. W dodatku z każdą kolejną książką doskonali warsztat, co widać w drugiej części historii Akosa i Cyry, "Spętani przeznaczeniem".

Muszę przyznać, że przed zabraniem się do czytania miałam pewne luki w pamięci, bo nie zdążyłam przypomnieć sobie zbyt dokładnie "Naznaczonych śmiercią". Na szczęście nie okazało się to aż tak wielkim problemem, choć radzę czytać te książki jedna bezpośrednio po drugiej, inaczej trochę czasu może zająć połączenie wątków.

Tymczasem akcja nie zwalnia nawet na minutę. Już w pierwszych kilku stronach życiem bohaterów wstrząsa nieledwie trzęsienie ziemi - Roth doskonale wiedziała, w którym miejscu podzielić tę opowieść. A potem, niczym u Hitchcocka, napięcie już tylko...

Niko | 2018-05-29
Na półkach: 2018 rok, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 27 maja 2018

Dzięki wielkiemu sukcesowi Niezgodnej, Veronica Roth stała się rozpoznawalna na całym świecie. Teraz próbuje wkupić się w nasze łaski nową dylogią, której finałowy tom reklamowany jest hasłem 'Najlepsza powieść Veroniki Roth'. Czy autorka, która już niejednokrotnie pokazała, że posiada niebywale bogatą wyobraźnię i talent do kreowania nowych światów wspięła się na wyżyny swoich możliwości? Jeśli tak, to jej wyżyny nie są niestety zbyt wysokie.

Spętani przeznaczeniem, jako że są bezpośrednią kontynuacją Naznaczonych śmiercią, zbierają swoje wątki w tym samym miejscu, gdzie pozostawił je tom pierwszy. Cyrze i Akosowi udało się uciec z Voa, ale to wcale nie koniec ich problemów. Lazmet Noavek, który dotąd był uznany za zmarłego, powraca aby przejąć kontrolę nad całą planetą. Wojna między Thuvhe a Shotet wydaje się nieunikniona. Czy Cyrze i Akosowi uda się ją powstrzymać, zanim rozpęta się na całego? Jak ukształtuje się ich uczucie w świecie, w którym rządzi los?

Dawno nie czytałam...

eMeLka | 2018-05-22
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 22 maja 2018

#VeronicaRoth #spętaniprzeznaczeniem #najlepszaksiążkaveronikiroth

Historia Akosa i Cyry, jest na tyle skomplikowana, że nie da się jej przedstawić w kilku prostych zdaniach. W pierwszej części pt.: “Naznaczeni Śmiercią” poznajemy oboje bohaterów, ich charakter i emocje rządzące nimi. Jednak w czasie gdy w pierwsza część zachwyca, druga robi się dosyć irytująca. Cyra nie jest już tą dziewczyną, która stara się nie być najgorszym człowiekiem na ziemi, a Akos… Cóż, od niego nie powinniśmy za wiele wymagać, prawda? Przecież to jego los nim rządzi i gdyby nie to, nigdy nie zostałby tym, kim teraz jest. Tak przynajmniej sobie wmawia.

Nawet kiedy Cyra wprost go pyta, czy gdyby nie los byłby z nią, on nie potrafi na to odpowiedzieć. Albo nie jest pewny swojego uczucia do niej, albo naprawdę wierzy, że gdyby nie przeznaczenie, nigdy nie musiał by z nią być. Powiedziałabym nawet, że trochę mnie w tym momencie wkurzył, ale w sumie rozumiem go. Ma gościu trochę racji. Albo raczej miał, bo...