Los utracony

Okładka książki Los utracony
Imre Kertész Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Don Kichot i Sancho Pansa literatura piękna
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Don Kichot i Sancho Pansa
Tytuł oryginału:
Sorstalanság
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2002-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
838822168X
Tłumacz:
Krystyna Pisarska
Tagi:
Żyd obóz koncentracyjny chłopiec

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
1541 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
674
258

Na półkach:

Jedna z najlepszych pozycji z całego księgozbioru poświęconego literaturze obozowej z czasów totalitarnych reżimów w Europie.
Wiadomo, że krzywdy doznawane przez dzieci chwytają za serce najbardziej. Jak dodamy do tego dziecięcą ufność, radość i chęć życia i skonfrontujemy to ze wszelkim okropieństwami jakie serwuje machina obozów zagłady, efekt będzie niezwykle przejmujący. Imre Kertesz swojej najsłynniejszej powieści „nie wymóżdżył” sobie w jakieś Budapesztańskiej kawiarni, lecz przerobił ją na własnej skórze – i to od deski do deski. Praktycznie cała jego rodzina zginęła w niemieckich obozach zagłady, a on sam jako wczesno-nastoletni chłopieć cudem przeżył w hitlerowskiej machinie śmierci.
Przeczytałem już wiele książek poświęconych tematyce obozowej, ale ta jest wyjątkowa, ze względu na głównego bohatera. Jest nim młody chłopiec, który nie potrafi przejrzeć sytuacji, w której się znalazł. Oczami zagubionego dziecka odmalowuje sobie bajkowy obraz obozu niczym scenerię ze świata „Alicji z krainy czarów”. Np. SS-manów pierwotnie postrzegał jako dżentelmenów, którzy postawni i schludni utrzymywali porządek w plugawym otoczeniu, a ich majestatyczny chód z pejczami w ręku postrzegał jako spacer eleganckiego pana na wychodnym w parku.
Tworzenie sobie alternatywnej rzeczywistości pomagało chłopcu przetrwać pierwszy okres w obozie, ale żelazna logika Niemców, polegająca na wyniszczeniu więźniów poprzez katorżniczą pracę i niewystarczające wyżywienie, zaczęła działać. Chłopiec, który był okazem zdrowia i energii witalnej przeistoczył się w ciągu kilku miesięcy w bezwładny ludzki zezwłok, trzymający się resztkami sił psychicznych ostatniej iskry życia. Niezwykłe wrażenie zrobił na mnie opis sceny, w której w samym środku zimy administracja szpitala wyposażyła chorych w tragikomiczne czepki na głowę z zagadkowym ogonkiem na czole, jak sam autor mówi , był to czepek, w który ubiera się aktorów odgrywających rolę Mefistofelesa w przedstawieniach szkolnych. Jednocześnie chłopca zostawiono bez pomocy, gdy na otwartej ranie na nodze wszy żerowały wprost na odsłonionym mięsie i składały w nim gnidy.
Jednak, jak to kiedyś mawiano, „młodość grzeje” i nasz bohater cudem doczekał wyzwolenia. Przeżył, ale zapłacił dużą cenę. Z naiwnego dziecka stał się kimś na kształt zgorzkniałego starca, który nie może pogodzić się z bezsensem tego świata.
Na koniec dodam, że nasz bohater jako węgierski Żyd przebywał w obozie mniej więcej przez rok. Zagłada węgierskich Żydów rozpoczęła się w 1944r., gdy sojusznicze wcześniej Węgry zostały zajęte przez wojska niemieckie. Z pewnością fakt, że ich eksterminacja rozpoczęła się już u schyłku wojny, dała naszemu bohaterowi większe szanse na przeżycie tego koszmaru. Szansy tej nie mieli w większości polscy Żydzi, którzy jako pierwsi padli ofiarą zagłady.
Lektura jest naprawdę wstrząsająca i w pełni zasługuje na literacką nagrodę Nobla, którą otrzymała.

Jedna z najlepszych pozycji z całego księgozbioru poświęconego literaturze obozowej z czasów totalitarnych reżimów w Europie.
Wiadomo, że krzywdy doznawane przez dzieci chwytają za serce najbardziej. Jak dodamy do tego dziecięcą ufność, radość i chęć życia i skonfrontujemy to ze wszelkim okropieństwami jakie serwuje machina obozów zagłady, efekt będzie niezwykle...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 568
  • Chcę przeczytać
    1 763
  • Posiadam
    550
  • Ulubione
    72
  • Nobliści
    32
  • Teraz czytam
    31
  • Literatura węgierska
    27
  • 2014
    18
  • 2013
    17
  • II wojna światowa
    15

Cytaty

Więcej
Imre Kertész Los utracony Zobacz więcej
Imre Kertész Los utracony Zobacz więcej
Imre Kertész Los utracony Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także