Pan X

Tłumaczenie: Maciejka Mazan
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Mr. X
83-7337-427-2

Pan X to oryginalne i zaskakujące podejście do tematu doppelgngera. zbliżają się urodziny Neda Dunstana, od wielu lat w tym właśnie dniu dostaje on zwykle napadu, podczas którego ma wizje makabrycznych morderstw popełnianych przez tajemniczą, złowrogą postać w czerni, którą nazywa Panem X. Ned przyjeżdża do rodzinnego miasta Edgerton w Illinois do umierającej matki. Przed śmiercią wyjawia ona synowi tożsamość ojca, do tej pory pozostającą w tajemnicy i ostrzega o zagrażającym mu poważnym niebezpieczeństwie. Mimo to Ned postanawia się dowiedzieć jak najwięcej o ojcu, którego nie zna. Jego determinacja uruchamia lawinę wypadków, które stopniowo ujawniają prawdę o jego tożsamości i o jego niezwykłej rodzinie. Ned przekonuje się, że ma brata, identycznego bliźniaka, który potrafi przenikać zamknięte drzwi i drwi z praw natury, staje się podejrzany o trzy morderstwa, odkrywa istnienie świata cieni w Edgerton, uczy się jeść czas i przypomina sobie, że pewnego razu on i jego zły brat stali się jedną osobą. Wreszcie w momencie ostatecznego starcia musi sobie przypomnieć wszystko, co potrafi, by ratować życie. Książka, pełna charakterystycznego poczucia humoru, będącego znakiem rozpoznawczym autora, prezentująca pełnych życia bohaterów i wyjątkowe wyczucie dramaturgii, jest dowodem na to, że Peter Straub znajduje się u szczytu swoich twórczych możliwości.

Bed | 2012-03-05
Przeczytana: 04 marca 2012

Książka znalazła się u mnie z polecenia. Nie znałam twórczości Petera Strauba. Za to już podczas czytania tej opowieści zaczęła mi się z czymś kojarzyć. A więc po kolei... Jest Ned Dunstan sympatyczny mężczyzna, który już jako dziecko podejrzewa, że jego rodzina jest inna, potem okazuje się, że każdy ma jakiś dar. On sam wydaje się być pozbawiony zdolności, ale jest prawie pewny, że ma je brat bliźniak tylko czy brat istnieje i czy oboje powinni się obawiać pana X, który odwiedza ich w snach i na jawie...
Nie muszę ukrywać, że kojarzyła mi się trochę ta książka z Chłopakami Anansiego. Oczywiście styl i poczucie humoru Strauba to druga strona medalu w porównaniu z Gaimanem, ale ma się wrażenie jakby ich natchnęła ta sama muza.:) Mimo wszystko powieść dobrze mi się czytało, z ciekawością i bez strachu. Wielbicielom Lovecrafta książka też może się spodobać, choć to nie tradycyjny utwór grozy.:)

Piotr | 2014-02-26
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 26 lutego 2014

Skomplikowana - to pierwsze co przychodzi na myśl na temat tej książki. Treść wymaga dość mocnego skupienia się, w przeciwnym wypadku łatwo się zagubić się w gąszczu wątków i rodzinnych powiązań. Jadnak warto było.

Jolanniz | 2012-07-28
Przeczytana: lipiec 2012

Gubiłam się nieco w koligacjach rodzinnych. Bardzo polubiłam postać Neda i jego sarkastyczne odpowiedzi.

niemampomysłunanick | 2015-12-16

Nie polecam, nuda straszna.

Daniel | 2015-02-27
Przeczytana: grudzień 2014

Książka mimo iż dość gruba, i akcja jej rozwijała się dość mozolnie, to jakoś mnie nie zachwyciła swoją historią.

Angie | 2011-12-09

Nie w moim stylu powieść. Nie dokończyłam.

Essi | 2016-09-01
Przeczytana: 10 września 2016