Jak wyprostować koło

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
obraz świata, optymizm

Joanna Szczepkowska proponuje nam tym razem rzecz wydawałoby się nieosiągalną JAK WYPROSTOWAć KOłO. Póki mogę będę opisywała nogę pająka, chusteczkę do nosa, paznokieć i szum kanalizacji. Będę pisała o drzazdze w nodze, o pękniętym schodku, o spinaczu i o łyżeczce do herbaty zapowiada pani Joanna.Te krótkie, błyskotliwe formy, powstają dzięki szczególnej uwadze, z jaką autorka patrzy na świat i ludzi, połączonej z ciepłem, dobrocią, tolerancją i niezwykłą wrażliwością. Jeśli dodać do tego jeszcze niezaprzeczalny talent literacki ? otrzymujemy zawarty w miniaturowych opowiadaniach obraz świata, jaki nieraz umyka nam, kiedy biegniemy przed siebie nie mając czasu się zatrzymać.Szczepkowska utrwala ten zapis chwili i zdaje się mówić: patrzcie, ile rzeczy przegapiliście!

źródło opisu: www.wydawnictwoliterackie.pl

źródło okładki: www.wydawnictwoliterackie.pl

spring | 2011-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2011

Choć bardzo podobały mi się felietony Szczepkowskiej w "WO", to czytając po jednym tekście na tydzień nie dotrzegałam tego, co razi w ich zbiorze: spojrzenie autorki z góry, brak dystansu do siebie, który tak cenię u innych felietonistów; moralizowanie. Odłożyłam tą książeczkę z niesmakiem.

superheroina | 2013-10-27
Przeczytana: 26 października 2013

Lubię czytać felietony pani Szczepkowskiej w WO, zawsze mi się podobają. Dawkowane pojedynczo. Kiedy czyta się je hurtem, w książce, ten zachwyt jakoś maleje, jedynie co któryś felieton okazuje się być tak naprawdę (w moim, oczywiście, mniemaniu) dobry. Reszta jakoś się rozmywa i po odwróceniu strony człowiek już nie pamięta, o czym moment temu czytał.

magdat | 2013-11-09

Joanna Szczepkowska to moja ulubiona felietonistka. Czytam jej felietony w WO, a dzięki zbiorom książkowym mogę do nich wracać. Lubię je ze względu na styl, a zwłaszcza rozmaite stylizacje, świetny język - bogaty, urozmaicony, nieulegający modzie na bylejakość i skrótowość. Autorka reaguje na codzienność, a jednocześnie po kilku latach felietony są nadal aktualne.

blavv | 2017-03-28
Moni | 2017-02-07