Tajemnicza wyspa

Cykl: Duża trylogia vernowska (tom 3)
Wydawnictwo: Zielona Sowa
7,57 (1988 ocen i 93 opinie) Zobacz oceny
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Ile mysterieuse

Ostatnia część tak zwanej dużej trylogii vernowskiej (Dzieci kapitana Granta, Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi, Tajemnicza wyspa).
Książka opowiada o czasach wojny secesyjnej w Ameryce – przedstawia kilkuletni pobyt grupki uciekinierów na małej wyspie Lincolna w pobliżu drugiej małej i niezamieszkanej wysepki Tabor na Pacyfiku.

źródło opisu: Zielona Sowa, 2004

źródło okładki: www.zielonasowa.pl

denudatio_pulpae | 2016-10-06
Przeczytana: 2000 rok

"-[...] Były to olbrzymy o długiej, szarej sierści. Jeśli się nie mylę, istnieją także kangury czarne i rude, kangury skalne i kanguroszczury, które znacznie łatwiej schwytać. Jest chyba z tuzin różnych odmian...
- Harbercie - powiedział po cichu marynarz - dla mnie istnieje tylko jeden gatunek kangurów - "kangur z rożna" i właśnie tego będzie mi brakowało dzisiaj wieczorem"

"Tajemnicza wyspa" to książka, która spodobała mi się jeszcze bardziej niż "Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi".

Pięcioro rozbitków plus ich pies Top ląduje na wyspie na Pacyfiku. Próba uniknięcia katastrofy pozbawiła ich większości rzeczy osobistych, więc są zdani tylko na siebie. Na szczęście jest między nimi inżynier Cyrus Smith, który znajdzie sposób na wszystko. Tak rozpoczyna się kolonizacja Wyspy Lincolna, którą rozbitkowie w związku ze swą beznadziejną sytuacją życiową postanowili nazwać i ujarzmić. Uwielbiam takie historie! :)

To cudowna opowieść o poznawaniu wyspy, próbach przywrócenia...

olympique | 2013-12-08

Robinson Crusoe w liczniejszym wydaniu. Opowieść o przygodach bardzo różnej grupy ludzi na tajemniczej wyspie. Po ucieczce z więzienia w czasie wojny secesyjnej, grupa rozbitków lecąca balonem, trafia na wyspę. Mnóstwo przygód, romans i wiele zabawy w czasie czytania zagwarantowane. Polecam

Witold Lisek | 2014-04-14
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Witold Lisek | 2014-04-14
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wiem że to bardzo feministyczne zdanie:) - ale uważam, że w tej powieści zabrakło kobiet. Pięciu mężczyzn (później sześciu) - przez kilka lat przebywało na bezludnej wyspie i niczym Robinsonowie - a nawet lepiej:) przystosowali tą wyspę do swoich celów. Rozumiem, że mieli dużo pracy - może zatem inne pragnienia nie wchodziły w grę:)

Bardzo podobała mi się natomiast TAJEMNICA wyspy:)

| 2014-09-14
Na półkach: Przeczytane, Wakacje 2013, ***8

Ta dwutomowa powieść... Ta 312-stronicowa książka... Ona... zmieniała mój sposób patrzenia na książki podróżniczo-przygodowe. Niegdyś były mi obojętne. Teraz są cenne. A wszystko przez „Tajemniczą wyspę” Juliusza Verne'a.

Bardzo sobie cenią. Niezwykła podróż :)

michall_1985 | 2015-11-13
Przeczytana: maj 1996

Genialna powieśc mistrza fantasy z czasów,kiedy ten gatunek jeszcze nie był tak modny jak dziś.

stilben | 2010-07-15

To jedna z powieści mego dzieciństwa.
Pochwała ludzkiej zaradności i cywilizacji technologicznej. Widać fascynację pisarza rozwojem nauki, coraz większymi możliwościami zapanowania nad przyrodą, otaczającym ludzi światem. Rozbitkowie, dzięki swoim umiejętnością, radzą sobie znacznie lepiej niż Robinson. Zakładają farmę, budują cegielnię, fabryczkę, nawet wykonują prace hydrogeologiczne, zmieniając poziom jeziora.
No i jest TAJEMNICA.

Grot | 2016-05-01

Gdybym przeczytał w dzieciństwie pewnie dużo większe wrażenie wywarłaby na mnie „Tajemnicza wyspa”. Ogólnie dość ciekawa książka przygodowa. Najbardziej poruszająca wydała mi się choroba młodego bohatera, a raczej jej wpływ na zachowanie innych towarzyszy.

Całkiem niezłe osobowości przedstawił Verne w swojej powieści. Mamy tu wspomnianego młodzieńca, rozważnego i inteligentnego inżyniera, uosabiającego siłę i charakter marynarza, czy też osoby z niechlubną przeszłością, które dostały szansę odkupienia swoich dawnych grzechów.

Trudno też chociaż minimalnie nie wspomnieć o tytułowej tajemnicy. Nie zdradzając fabuły duży plus za sam pomysł tego podtrzymującego czytelniczą ciekawość wątku, choć moim zdaniem można by to nieco inaczej przedstawić, a przynajmniej zakończenie, które może sprawiać wrażenie lekkiego niedosyt. Jakoś tak zbyt szybko i nieoczekiwanie akcja się sfinalizowała, choć ogólnie druga część książki wyraźnie ciekawsza.

To co mnie najbardziej irytowało, to te krótkie...