Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach

Wydawnictwo: Znak Horyzont
Ag2S

Józef Paczyński, rocznik 1920. Więzień numer 121 – z pierwszego transportu, fryzjer komendanta Rudolfa Hössa. Na pytanie, czemu nie poderżnął mu gardła, będzie musiał odpowiadać przez całe życie. Marceli Godlewski, 1921, AK-owiec, egzekutor Kedywu. Po wielu miesiącach przesłuchań trafia do obozu, skąd ucieka przy pierwszej okazji. Lidia Maksymowicz, najmłodsza. Uwięziona jako trzyletnia...

Lidia Maksymowicz, najmłodsza. Uwięziona jako trzyletnia dziewczynka. Wystraszone dziecko ukrywające się pod pryczą przed wzrokiem doktora Mengele.

Karol Tendera, więzień numer 100 430. Zakażony tyfusem w ramach eksperymentu medycznego. Nigdy nie pogodzi się z tym, że można bezkarnie mówić o „polskich obozach zagłady”.

Stefan Lipniak, 1924. Czterdzieści cztery miesiące za drutami. Cała młodość. Niewiele o tym mówi, bo życie to nie tylko obóz.

Mija 70 lat. Byli więźniowie Auschwitz nadal żyją i są wśród nas. Spotykamy ich na ulicy, w tramwaju, w aptece. Mijamy w pośpiechu, nie zwracając uwagi. Wciąż mają dużo do opowiedzenia. Oto ich historie.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Moni | 2017-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2017

Ocieram łzy, uspokajam oddech.
Dwa dni czytania w każdej wolnej chwili, po nocach; dopadałam czytnika w tramwaju i z żalem wysiadałam po 6 przystankach...
Autorzy, wiedzeni instynktem, przypadkiem, ręką Pana Boga, dokonali rzeczy niezwykłej. Spisali historie ostatnich, odchodzących już świadków obozu koncentracyjnego Auschwitz. W ostatniej chwili, bo do czasu wydania książki dwóch bohaterów już zmarło..
Świadectwa niezwykłe, wzruszające, pełne traumatycznych wspomnień, ale ponad to wszystko krzepiące. Poprzez to, jak udało im się przetrwać piekło obozu i jak żyli już po wojnie. Uczciwie pracując, zakładając rodziny, działając w organizacji zrzeszającej byłych więźniów, walcząc o pamięć, o sprawiedliwość, pomagając sobie nawzajem, kształcąc młodzież, dbając o pojednanie ponad granicami. Silni, bezkompromisowi ludzie, pełni poczucia humoru, twardzi, nieugięci, a jednocześnie dobrzy i przyjaźni.
Zamieszczona na końcu książki geneza jej powstania uświadamia, że powstała przez łut...

Ania_OK | 2017-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2017

Pisać o Auschwitz jest bardzo trudno, bo każdy z nas ma pewne wyobrażenie o tym miejscu, większość z nas tam była, a z pewnością każdą rodzinę naznaczyło piętno II wojny światowej. Zatem ciężko jest zaskoczyć czytelnika, a chyba jeszcze trudniej go wzruszyć, ale wzruszeniem czystym, a nie pełnym bólu. Chyba tak najłatwiej jest mi oddać klimat tej książki. Nawet nie wrzuciłabym jej do worka z prozą Holokaustową, bo zupełnie inaczej zostały rozłożone akcenty. Moim zdaniem to nie jest to opowieść tylko o Zagładzie, ale o nieustającej woli walki i przeżycia. Kiedy czytałam "Dobranoc Auschwitz" miałam wrażenie, że stoję obok bohaterów, którzy zapoznają mnie ze swoim życiem. W tym przypadku KL nie jest w centrum, a raczej przyczynkiem do rozmowy, punktem odniesienia, ale siła witalna, chęć do życia i opowiedzenia historii jest ponad śmiercią oraz całym Anus mundi.

karo_lcia | 2017-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2017

Brakowało takiej książki. Opowiadającej zarazem o losach jednostek w trakcie II wojny światowej, ale zarazem traktującej o ich życiu w obecnych czasach. Taką historię stanowi właśnie "Dobranoc, Auschwitz". Pięć osób, pięć zupełnie różnych wspomnień, ale jeden wspólny mianownik - radość z życia, które jeszcze im pozostało. Choć po ukazaniu się książki, niektórych postaci już wśród nas nie ma, to pozostaje wspomnienie, świadomość i miejsce w pamięci o osobach, które wyszły cało z miejsca, które masowo mordowało ludzi.

To co unikalne i wyjątkowe w tym reportażu to przede wszystkim współczesna historia i życie byłych więźniów, jakie wiodą kilkadziesiąt lat po zakończeniu wojny. Budzi to w czytelniku ogromną świadomość, jak wdzięczni powinniśmy być, że wśród nas są jeszcze osoby, które świadczyć mogą o dramatycznych wydarzeniach z obozów koncentracyjnych. Natomiast pomimo tak wielu oznak witalności, które zaznaczają bohaterowie książki, pozostaje jednak nuta smutku i żalu, że liczba...

Olena | 2017-02-21
Na półkach: Historia, Inne, Przeczytane
Przeczytana: 21 lutego 2017

Gdzie najczęściej można spotkać osoby w późnej jesieni życia, które wymieniają się opowieściami, dzielą troskami czy radościami? Oczywiście w przychodni. Jednak ta przedstawiona przez A. Wójcik i M. Zdziarskiego nie jest typową placówką jakich pełno w całej Polsce. W tej niezwykłej krakowskiej przychodni u dr Alicji Klich-Rączki spotykają się niezwykli pacjenci – wszak trzeba być osobą wyjątkową, aby przetrwać piekło Auschwitz i dożyć sędziwego wieku. Józef Paczyński, Marceli Godlewski, Lidia Maksymowicz, Karol Tendera, Stefan Lipniak – bohaterowie reportażu „Dobranoc Auschwitz” – są właśnie takimi osobami. Wbrew pozorom opowiadane przez nich historie, choć wstrząsające, pełne bólu, cierpienia, są świadectwem ludzi kochających życie. Tutaj teraźniejszość miesza się z przeszłością, traumatyczne obozowe wspomnienia z młodości jak migawki filmowe przewijają się między sytuacjami dnia codziennego obecnych seniorów. Raz widzimy bohaterów za drutami, pod dymiącymi kominami krematoriów,...

Wojna | 2017-01-11

Książka jest dedykowana "zamordowanym (w KL Auschwitz - przyp. aut.) i tym, którzy przeżyli, ale nikt nie zapisał ich opowieści". Bohaterami książki jest piątka pacjentów krakowskiej przychodni dla byłych więźniów przy ul. Dietla 64 - Józef Paczyński, Marceli (Marek) Godlewski, Lidia Maksymowicz, Karol Tendera i Stefan Lipniak oraz, pośrednio, dr Alicja Klich-Rączka, ich lekarz i przyjaciółka, jednocześnie kierownik tej przychodni.
W zamierzeniu autorów nie jest to klasyczny reportaż, ani też rodzaj dokładnej relacji obozowego życia, nie jest to również wywiad-rzeka - rzekłabym, że to zbiór wspomnień obozowych przeplatanych z teraźniejszymi przeżyciami, które cechuje przede wszystkim walka z nieubłaganą starością oraz niezrównana chęć do życia.
Wywiera wielkie wrażenie, skłania do wzruszeń i przemyśleń. Dla mnie ta pozycja jest przede wszystkim pomnikiem ku czci wszystkich starszych osób, które mają za sobą doświadczenie wojennego piekła. Skłania mnie do refleksji, że ludzie z...

Sylwia | 2017-02-18
Przeczytana: 15 lutego 2017

Bardzo potrzebna książka, przypominająca nam przeszłość - naszą historię, ale tez pokazująca, że za niedługo straci ostatnich świadków tych czasów. Niestety autorom nie do końca udała się ta opowieść, chcieli oddać głos bohaterom tamtych czasów, ale coś nie wyszło. Podczas czytania trochę się gubiłam trochę traciłam wątek i zainteresowanie historiami bohaterów. Brakowało mi tego, co odnalazłam w 'Dziewczynach z powstania' czy w "Dziewczynach z Syberii", gdy czytałam te książki, czułam tak jak gdybym sama rozmawiała z tymi kobietami, czułam, że są mi bliskie, i że pomimo dzielącego nas wieku, historii, ich życie, ich młodość była taka sama jak moja. Czytając "Dobranoc Auschwitz" czułam się tak jakbym oglądała jakiś reportaż, taki wyreżyserowany, z narzuconymi opiniami autorów.

Łukasz | 2017-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2017

W dobie obecnego zakłamania historii tak ochoczo proponowanego przez niemieckie i należące do niemieckich koncernów medialnych "polskie wydania popularnych gazet" Książka jest niezwykle ważna i niebywałe potrzebna. Stanowi świadectwo walki o godność i człowieczeństwo w dobie przerazajacego bestiastwa. Świadectwa bohaterów reportażu porazaja. Ciężko po tej lekturze przejść do porządku dziennego. Z pewnością dla każdego czytelnika będzie to niezwykle pouczająca lektura, której nie da się zapomnieć.

DziewczęZksiążką | 2017-02-05
Przeczytana: 31 stycznia 2017

Koszmar Auschwitz w erze najnowszych smartfonów i Snapchata wydaje się być tak odległy i nierealny, że aż trudno uwierzyć, że zdarzył się naprawdę. Świadectwo zagłady to prawda tak okrutna, tak brudna i zła, że na samą myśl o przeżyciach jej świadków i uczestników po ciele przebiega dreszcz przerażenia. Dlaczego więc wciąż wracamy do tamtych wydarzeń, chłonąc każde słowo byłych więźniów nazistowskich obozów? Może zdajemy sobie sprawę, że to ostatnie minuty ich obecności wśród nas, ostatnie lata, które mogą poświęcić na przekazywanie nam świadectwa? Później odejdą na wieczny spoczynek. Nareszcie bez strachu i złych snów, w których ludzie w mundurach krzyczą „Raus”, gdzie czai się mróz, głód i śmierć.

Józef, Marek, Lidia, Karol i Stefan to pięcioro pacjentów wyjątkowej lekarki z wyjątkowej przychodni, opiekującej się więźniami obozu Auschwitz. Co ich łączy? Starość i wiele chorób. Oprócz tego niewiarygodne można powiedzieć szczęście – przeżyli w zapomnianym przez Boga miejscu –...

Menia71 | 2017-02-20
Przeczytana: 15 lutego 2017

Auschwitz Birkenau – niemiecki obóz koncentracyjny na terenie Polski. Chyba każdy o nim słyszał. Wiele na jego temat już powiedziano i napisano. Ale ciągle jest za mało.
Jest jeszcze tyle do opowiedzenia i opisania.
"Dobranoc Auschwitz" to zbiór reportaży o pięciu prawdziwych osobach, więźniach obozu, którzy przeżyli to, co wydawałoby się nie do przeżycia.
Żyją po to, by świadczyć o tym, co było. Z upływem lat jest ich coraz mniej, umierają.
Jednak dzięki książkom takim jak ta, pamięć o tych dramatycznych i strasznych wydarzeniach trwa.

Józef Paczyński, rocznik 1920. Więzień numer 121 – z pierwszego transportu, fryzjer komendanta obozu Rudolfa Hössa. Jego wnukowi powiedział, że jest bardzo podobny do swojego dziadka i nawet chodzi w taki sam sposób.

Marceli Godlewski, 1921, AK-owiec, egzekutor Kedywu. Po wielu miesiącach przesłuchań trafia do obozu, skąd ucieka przy pierwszej okazji. Obozowe przyjaźnie przetrwały do końca życia. Typowy działacz i aktywista.

Lidia (właściwie...

Dorota | 2017-02-14

Po przeczytaniu książki Stanisława Grzesiuka Pięć lat kacetu, spodziewałam, że się, ze Dobranoc, Auschwitz będzie książką w podobnym tonie, bardziej skupiającą się na przeżyciach bohaterów w Auschwitz właśnie. Stąd na początku czytania byłam trochę rozczarowana treścią książki, ale okazało się, że całkowicie niesłusznie. Po przeczytaniu całej książki zwracam jej honor całkowicie. Autorzy bowiem opisują naszych bohaterów nie tylko jako więźniów obozu, ale również przedstawiają ich późniejsze losy z akcentem na obecne ich życie bądź ich ostatnie nie tak dawne chwile. Jest to jednak opowieść ciekawa i nieszablonowa. Postaci bohaterów dzięki temu są bardziej pełne, przyglądamy się ich obecnemu życiu, woli życia i działania- mimo bardzo zaawansowanego wieku,wzbudzają sympatie ale też i podziw. Bo im się jeszcze chce zmieniać świat, spotykać z młodymi, mają również szacunek do samych Niemców. Nie marnują żadnego dnia, który był im dany. Mimo ich skromności, nie możemy ich nie podziwiać....