Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach

Wydawnictwo: Znak Horyzont
Ag2S

Józef Paczyński, rocznik 1920. Więzień numer 121 – z pierwszego transportu, fryzjer komendanta Rudolfa Hössa. Na pytanie, czemu nie poderżnął mu gardła, będzie musiał odpowiadać przez całe życie. Marceli Godlewski, 1921, AK-owiec, egzekutor Kedywu. Po wielu miesiącach przesłuchań trafia do obozu, skąd ucieka przy pierwszej okazji. Lidia Maksymowicz, najmłodsza. Uwięziona jako trzyletnia...

Lidia Maksymowicz, najmłodsza. Uwięziona jako trzyletnia dziewczynka. Wystraszone dziecko ukrywające się pod pryczą przed wzrokiem doktora Mengele.

Karol Tendera, więzień numer 100 430. Zakażony tyfusem w ramach eksperymentu medycznego. Nigdy nie pogodzi się z tym, że można bezkarnie mówić o „polskich obozach zagłady”.

Stefan Lipniak, 1924. Czterdzieści cztery miesiące za drutami. Cała młodość. Niewiele o tym mówi, bo życie to nie tylko obóz.

Mija 70 lat. Byli więźniowie Auschwitz nadal żyją i są wśród nas. Spotykamy ich na ulicy, w tramwaju, w aptece. Mijamy w pośpiechu, nie zwracając uwagi. Wciąż mają dużo do opowiedzenia. Oto ich historie.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Ocieram łzy, uspokajam oddech.
Dwa dni czytania w każdej wolnej chwili, po nocach; dopadałam czytnika w tramwaju i z żalem wysiadałam po 6 przystankach...
Autorzy, wiedzeni instynktem, przypadkiem, ręką Pana Boga, dokonali rzeczy niezwykłej. Spisali historie ostatnich, odchodzących już świadków obozu koncentracyjnego Auschwitz. W ostatniej chwili, bo do czasu wydania książki dwóch bohaterów już zmarło..
Świadectwa niezwykłe, wzruszające, pełne traumatycznych wspomnień, ale ponad to wszystko krzepiące. Poprzez to, jak udało im się przetrwać piekło obozu i jak żyli już po wojnie. Uczciwie pracując, zakładając rodziny, działając w organizacji zrzeszającej byłych więźniów, walcząc o pamięć, o sprawiedliwość, pomagając sobie nawzajem, kształcąc młodzież, dbając o pojednanie ponad granicami. Silni, bezkompromisowi ludzie, pełni poczucia humoru, twardzi, nieugięci, a jednocześnie dobrzy i przyjaźni.
Zamieszczona na końcu książki geneza jej powstania uświadamia, że powstała przez łut...

Ania_OK | 2017-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2017

Pisać o Auschwitz jest bardzo trudno, bo każdy z nas ma pewne wyobrażenie o tym miejscu, większość z nas tam była, a z pewnością każdą rodzinę naznaczyło piętno II wojny światowej. Zatem ciężko jest zaskoczyć czytelnika, a chyba jeszcze trudniej go wzruszyć, ale wzruszeniem czystym, a nie pełnym bólu. Chyba tak najłatwiej jest mi oddać klimat tej książki. Nawet nie wrzuciłabym jej do worka z prozą Holokaustową, bo zupełnie inaczej zostały rozłożone akcenty. Moim zdaniem to nie jest to opowieść tylko o Zagładzie, ale o nieustającej woli walki i przeżycia. Kiedy czytałam "Dobranoc Auschwitz" miałam wrażenie, że stoję obok bohaterów, którzy zapoznają mnie ze swoim życiem. W tym przypadku KL nie jest w centrum, a raczej przyczynkiem do rozmowy, punktem odniesienia, ale siła witalna, chęć do życia i opowiedzenia historii jest ponad śmiercią oraz całym Anus mundi.

karo_lcia | 2017-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2017

Brakowało takiej książki. Opowiadającej zarazem o losach jednostek w trakcie II wojny światowej, ale zarazem pokazującej o życiu tych właśnie jednostek w obecnych czasach. Taką historię stanowi właśnie "Dobranoc, Auschwitz". Pięć osób, pięć zupełnie różnych wspomnień, ale jeden wspólny mianownik - radość z życia, które jeszcze im pozostało. Choć po ukazaniu się książki, niektórych postaci już wśród nas nie ma, to pozostaje wspomnienie, świadomość i miejsce w pamięci o osobach, które wyszły cało z miejsca, które masowo mordowało ludzi.

To co unikalne i wyjątkowe w tym reportażu to przede wszystkim współczesna historia i życie byłych więźniów, jakie wiodą kilkadziesiąt lat po zakończeniu wojny. Budzi to w czytelniku ogromną świadomość, jak wdzięczni powinniśmy być, że wśród nas są jeszcze osoby, które świadczyć mogą o dramatycznych wydarzeniach z obozów koncentracyjnych. Natomiast pomimo tak wielu oznak witalności, które zaznaczają bohaterowie książki, pozostaje jednak nuta smutku...

Wojna | 2017-01-11

Książka jest dedykowana "zamordowanym (w KL Auschwitz - przyp. aut.) i tym, którzy przeżyli, ale nikt nie zapisał ich opowieści". Bohaterami książki jest piątka pacjentów krakowskiej przychodni dla byłych więźniów przy ul. Dietla 64 - Józef Paczyński, Marceli (Marek) Godlewski, Lidia Maksymowicz, Karol Tendera i Stefan Lipniak oraz, pośrednio, dr Alicja Klich-Rączka, ich lekarz i przyjaciółka, jednocześnie kierownik tej przychodni.
W zamierzeniu autorów nie jest to klasyczny reportaż, ani też rodzaj dokładnej relacji obozowego życia, nie jest to również wywiad-rzeka - rzekłabym, że to zbiór wspomnień obozowych przeplatanych z teraźniejszymi przeżyciami, które cechuje przede wszystkim walka z nieubłaganą starością oraz niezrównana chęć do życia.
Wywiera wielkie wrażenie, skłania do wzruszeń i przemyśleń. Dla mnie ta pozycja jest przede wszystkim pomnikiem ku czci wszystkich starszych osób, które mają za sobą doświadczenie wojennego piekła. Skłania mnie do refleksji, że ludzie z...

Kasiek m | 2017-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2017