Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach

Wydawnictwo: Znak Horyzont
literatura faktu
Ag2S

Józef Paczyński, rocznik 1920. Więzień numer 121 – z pierwszego transportu, fryzjer komendanta Rudolfa Hössa. Na pytanie, czemu nie poderżnął mu gardła, będzie musiał odpowiadać przez całe życie. Marceli Godlewski, 1921, AK-owiec, egzekutor Kedywu. Po wielu miesiącach przesłuchań trafia do obozu, skąd ucieka przy pierwszej okazji. Lidia Maksymowicz, najmłodsza. Uwięziona jako trzyletnia...

Lidia Maksymowicz, najmłodsza. Uwięziona jako trzyletnia dziewczynka. Wystraszone dziecko ukrywające się pod pryczą przed wzrokiem doktora Mengele.

Karol Tendera, więzień numer 100 430. Zakażony tyfusem w ramach eksperymentu medycznego. Nigdy nie pogodzi się z tym, że można bezkarnie mówić o „polskich obozach zagłady”.

Stefan Lipniak, 1924. Czterdzieści cztery miesiące za drutami. Cała młodość. Niewiele o tym mówi, bo życie to nie tylko obóz.

Mija 70 lat. Byli więźniowie Auschwitz nadal żyją i są wśród nas. Spotykamy ich na ulicy, w tramwaju, w aptece. Mijamy w pośpiechu, nie zwracając uwagi. Wciąż mają dużo do opowiedzenia. Oto ich historie.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Opinie czytelników (2045)
Jeżynka | 2017-06-09
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 09 czerwca 2017

Tak jak większość genialnych pomysłów tak też i idea napisania książki "Dobranoc, Auschwitz" zrodziła się przez przypadek. Maciej Zdziarski planował napisać reportaż o tym jak wygląda starość w Polsce. W trakcie zbierania materiałów trafił na cudowną osobę doktor Alicję Klich-Rączkę, geriatrę która z ogromną pasją i oddaniem opiekuje się byłymi więźniami obozów koncentracyjnych. Jej działania daleko wychodzą poza standardową pomoc lekarską. Organizuje (właściwie należy już użyć czasu przeszłego "organizowała") dla nich wycieczki, wspólne Wigilie, bieżącą pomoc.
Robi to wszystko z potrzeby serca a swoich podopiecznych darzy ogromną przyjaźnią i szacunkiem.

Dzięki niej Maciej Zdziarski i Aleksandra Wójcik mieli okazję porozmawiać z jej podopiecznymi i z tych rozmów zrodziła się książka która opisuje losy ostatnich żyjących więźniów Auschwitz których z roku na rok ubywa. Co ciekawe są to opowieści nie tylko o ich przeżyciach obozowych ale też o tym jak potoczyło się ich życie po...

Moni | 2017-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2017

Ocieram łzy, uspokajam oddech.
Dwa dni czytania w każdej wolnej chwili, po nocach; dopadałam czytnika w tramwaju i z żalem wysiadałam po 6 przystankach...
Autorzy, wiedzeni instynktem, przypadkiem, ręką Pana Boga, dokonali rzeczy niezwykłej. Spisali historie ostatnich, odchodzących już świadków obozu koncentracyjnego Auschwitz. W ostatniej chwili, bo do czasu wydania książki dwóch bohaterów już zmarło..
Świadectwa niezwykłe, wzruszające, pełne traumatycznych wspomnień, ale ponad to wszystko krzepiące. Poprzez to, jak udało im się przetrwać piekło obozu i jak żyli już po wojnie. Uczciwie pracując, zakładając rodziny, działając w organizacji zrzeszającej byłych więźniów, walcząc o pamięć, o sprawiedliwość, pomagając sobie nawzajem, kształcąc młodzież, dbając o pojednanie ponad granicami. Silni, bezkompromisowi ludzie, pełni poczucia humoru, twardzi, nieugięci, a jednocześnie dobrzy i przyjaźni.
Zamieszczona na końcu książki geneza jej powstania uświadamia, że powstała przez łut...

cymelium | 2017-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2017

Takich książek nie oceniam ilością gwiazdek.
Na pewno warto przeczytać, aby pamiętać

teresai | 2018-07-21
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 21 lipca 2018

Pięć obozowych historii opowiedzianych przez tych, którym udało się przeżyć.
Józef, Marek, Lidia, Karol, Stefan.
Mają nazwiska, życiorysy, osiągnięcia, rodzinę. Swoją przychodnię na Dietla w Krakowie i swoją panią doktor Alicję, która jest ich opiekunką i przyjaciółką.
Mają swoją starość, choroby i miejsce dla zasłużonych na Rakowickim Cmentarzu. Swoje plany, marzenia, zadania do wykonania.
Kiedyś byli tylko obozowymi numerami przeznaczonymi na zagładę.
Byli więźniami nazistowskich obozów i nigdy nie zapomną tej nieludzkiej rzeczywistości, w której przyszło im się znaleźć.
Dopóki żyją, ich misją jest dawać Świadectwo.
Że wojna to zło.
Że to nigdy nie powinno się wydarzyć i nigdy nie może się powtórzyć.
Że nigdy nie należy tracić nadziei.
Że można stracić wiarę w Boga i w ludzi, ale nadziei - nie.

Ania_OK | 2017-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2017

Pisać o Auschwitz jest bardzo trudno, bo każdy z nas ma pewne wyobrażenie o tym miejscu, większość z nas tam była, a z pewnością każdą rodzinę naznaczyło piętno II wojny światowej. Zatem ciężko jest zaskoczyć czytelnika, a chyba jeszcze trudniej go wzruszyć, ale wzruszeniem czystym, a nie pełnym bólu. Chyba tak najłatwiej jest mi oddać klimat tej książki. Nawet nie wrzuciłabym jej do worka z prozą Holokaustową, bo zupełnie inaczej zostały rozłożone akcenty. Moim zdaniem to nie jest to opowieść tylko o Zagładzie, ale o nieustającej woli walki i przeżycia. Kiedy czytałam "Dobranoc Auschwitz" miałam wrażenie, że stoję obok bohaterów, którzy zapoznają mnie ze swoim życiem. W tym przypadku KL nie jest w centrum, a raczej przyczynkiem do rozmowy, punktem odniesienia, ale siła witalna, chęć do życia i opowiedzenia historii jest ponad śmiercią oraz całym Anus mundi.

Olena | 2017-02-21
Na półkach: Przeczytane, Inne, Historia
Przeczytana: 21 lutego 2017

Gdzie najczęściej można spotkać osoby w późnej jesieni życia, które wymieniają się opowieściami, dzielą troskami czy radościami? Oczywiście w przychodni. Jednak ta przedstawiona przez A. Wójcik i M. Zdziarskiego nie jest typową placówką jakich pełno w całej Polsce. W tej niezwykłej krakowskiej przychodni u dr Alicji Klich-Rączki spotykają się niezwykli pacjenci – wszak trzeba być osobą wyjątkową, aby przetrwać piekło Auschwitz i dożyć sędziwego wieku. Józef Paczyński, Marceli Godlewski, Lidia Maksymowicz, Karol Tendera, Stefan Lipniak – bohaterowie reportażu „Dobranoc Auschwitz” – są właśnie takimi osobami. Wbrew pozorom opowiadane przez nich historie, choć wstrząsające, pełne bólu, cierpienia, są świadectwem ludzi kochających życie. Tutaj teraźniejszość miesza się z przeszłością, traumatyczne obozowe wspomnienia z młodości jak migawki filmowe przewijają się między sytuacjami dnia codziennego obecnych seniorów. Raz widzimy bohaterów za drutami, pod dymiącymi kominami krematoriów,...

Anna | 2018-07-23
Przeczytana: 20 lipca 2018

Ludzie pytają, dlaczego czytasz takie książki: o wojnie, o holokauście, o obozach... a odpowiedź jest prosta: żeby tym czytaniem oddać hołd ludziom, którzy to wszystko przeżyli, żeby pamięć o nich i o tych wydarzeniach się nie zatarła, żeby tę trudną prawdę móc przekazać kolejnym pokoleniom...
To książka o prawdziwych bohaterach wojennych. O ludziach, którzy przeżyli piekło na ziemi i do cna nie zwariowali. Książka chwytająca za serce i wiele mówiąca o ich sytuacji w obecnej rzeczywistości społecznej. Przykre jest tylko to, że nadal musza walczyć o swoje spokojne życie, o swoje racje, o Polskę...

Kominek | 2017-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2017

W przypadku takiej książki pojęcie zła, czy może dobra nigdy nie jest adekwatne. W przypadku takiej książki warto uwzględnić inne ramy oceny i tego, jak mocno i głęboko porusza ona naszą świadomość, w żaden sposób nie pozostawiając obojętnym na wszystko to, co odkrywamy pomiędzy dwiema twardymi okładkami.

Kilka lat wstecz Wojciech Dutka napisał powieść, której inspiracją były zdarzenia, które miały miejsce za drutami KL Auschwitz. Jego Czerń i purpura poruszyła każdego, kto się z nią zetknął. Teraz dzieje się coś zupełnie innego, choć równie emocjonalnego. Teraz przenikamy za obozowe druty wraz z pięcioma osobami, które były i są żywymi świadkami globalnego uśmiercania w miejscu, którego nazwa budziła strach prawie w całej Europie.

Pięć losów ludzkich połączonych niewyobrażalnym cierpieniem.
Pięć historii, które dzięki autorom tego reportażu mają jedyny w swoim rodzaju przekaz emocjonalny.
Pięć osób, które w określonym miejscu i czasie znalazło się w tym piekle na ziemi.

Jeden z...

Sylwia | 2017-02-18
Przeczytana: 15 lutego 2017

Bardzo potrzebna książka, przypominająca nam przeszłość - naszą historię, ale tez pokazująca, że za niedługo straci ostatnich świadków tych czasów. Niestety autorom nie do końca udała się ta opowieść, chcieli oddać głos bohaterom tamtych czasów, ale coś nie wyszło. Podczas czytania trochę się gubiłam trochę traciłam wątek i zainteresowanie historiami bohaterów. Brakowało mi tego, co odnalazłam w 'Dziewczynach z powstania' czy w "Dziewczynach z Syberii", gdy czytałam te książki, czułam tak jak gdybym sama rozmawiała z tymi kobietami, czułam, że są mi bliskie, i że pomimo dzielącego nas wieku, historii, ich życie, ich młodość była taka sama jak moja. Czytając "Dobranoc Auschwitz" czułam się tak jakbym oglądała jakiś reportaż, taki wyreżyserowany, z narzuconymi opiniami autorów.

Darkiz | 2018-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2018

Może to ostatnia chwila by spytać się światków wydarzeń które mrożą krew w żyłach! Choć niestety pamięć tak jak wszystko ulatuje ?Czas robi swoje ! Ludzi którzy przeżyli ten horror ubywa ... Jak wyglądało to wszystko wiedzą tylko oni ? Prawdy się nie dowiemy ! My możemy tylko co nieco poskładać do kupy ... Warto sięgać po książki tego typu ,choć nie należą do najprzyjemniejszych .Ogólnie przeczytać można choć szału nie ma !

zobacz kolejne z 2035