Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach

Nominacja w plebiscycie 2017
Aleksandra WójcikMaciej Zdziarski Wydawnictwo: Znak Horyzont literatura faktu
Znak Horyzont
literatura polska literatura faktu Polska historia Auschwitz reportaż więźniowie
literatura faktu
Inne

Ot, książka o starych ludziach. Mających swoje zainteresowania. Kochających życie. Mających wspólną przeszłość.
Opowieści dla nich i opowieści dla nas. Ku pamięci.
Książka ładnie i starannie wydana, co w dzisiejszych czasach zasługuje na pochwałę, bowiem "takie" wspomnienia są wydawane często hurtem, "na sztukę" i byle jak.

"Dobranoc, Auschwitz" to zbiór pięciu, jakże różnych, historii osób, które przeżyły piekło obozu. Numery więźniów i ich "obozowe" losy są tutaj jednak tłem. Autorzy, prowadzący narrację, skupiają się tu raczej na teraźniejszości, na obecnym życiu byłych więźniów. Sednem są tu problemy codzienności z jakimi spotykają się bohaterowie książki u schyłku swojego życia....

Uważam, że książki upamiętniające te straszne wydarzenia i przeżycia byłych więźniów są bardzo ważne. W tym reportażu szczególne emocje wzbudziła we mnie historia Ludy. Szkoda jednak, że w dużej mierze reportaż skupia się na czasach współczesnych. Czuję niedosyt, temat życia obozowego został opisany bardzo ogólnikowo. Książka napisana dość chaotycznie. Na plus brak zbędnych...

Wypowiedź kilku byłych więźniów Auschwitz, które są wzruszające i pokazują jakie cierpienie ludzie przeszli. O dziwo książkę czyta się lekko i przyjemnie (o ile książkę o tej tematyce można tak czytać). Na pewno treść nie zanudzi czytelnika a wręcz przeciwnie.

Książka wciągająca, pokazuje bardziej jak wygląda życie po Auschwitz, z jakimi trudnościami muszą mierzyć się byli więźniowie.
Mam jednak mieszane uczucia o sposobie w jaki opisane zostały / wypowiadali się kombatanci, ponieważ momentami z opisu wynika, że obóz nie był taki straszny, diabelski. Można odnieść wrażenie, że to co się tam działo, było w granicach normalności..

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Aby pamiętać, bo nie wolno zapomnieć

Na półkach: , , , , , ,

Są takie książki, po przeczytaniu których nie ma słów. Bo co można napisać o wstrząsającej relacji z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz?
Niestety, żywych świadków historii jest coraz mniej, dlatego ja "gromadzę" wszelkie możliwe książki, wspomnienia, reportaże o II Wojnie Światowej, Holokauście, obozach i Powstaniu Warszawskim, żeby za kilka lat moje dzieci mogły...

Książka dobrze przedstawia realia życia w obozie 5 bohaterów z osobna, oraz ich życia prywatnego przed, jak i po tych wydarzeniach. Pokazuje, jak małym zainteresowaniem ludzie darzą ten temat oraz ludzi z nim związanych.

Wbrew pozorom, które stwarza tytuł reportażu, nie jest to książka opisująca trudy życia za drutami. Myślę, że osoby, które właśnie tego oczekiwały mogą czuć się odrobinę zawiedzione. Autorzy skupili się głównie na tym, jaki wpływ miały oświęcimskie przeżycia na całe późniejsze, długie życie bohaterów. Serwują nam migawki ze współcześnej codzienności byłych więźniów,...

Książki o tej tematyce zawsze są ważne, poruszające serce i również w tym wypadku można to odnaleźć.. Polecam serdecznie

Dyskusje

1 939