Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach

Okładka książki Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach Aleksandra Wójcik, Maciej Zdziarski
Nominacja w plebiscycie 2017
Okładka książki Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach
Aleksandra WójcikMaciej Zdziarski Wydawnictwo: Znak Horyzont reportaż
reportaż
Znak Horyzont
2017-01-09
2017-01-09
literatura polska literatura faktu Polska historia Auschwitz reportaż więźniowie
Inne

Kilka słów o tym, jak byli więźniowie radzili sobie w dalszym życiu. Jaka starość na nich czekała. Ciągła walka o prawdę, o niemieckich obozach i rozmawianie z następnymi pokoleniami, by koszmar się nie powtórzył.

Fajna książka, dobrze się czyta. Moim zdaniem za dużo mamy opisów z późniejszego życia byłych więźniów, a za mało z pobytu w obozach.

Niestety bez rewelacji.

Książka bardzo chaotyczna. W pewnych momentach nie wiedziałam już o czym czytam, ani jaki ma to związek z wojną.
Bardzo mało informacji na temat życia w obozie i związanych z nim wspomnień bohaterów.

Niestety bez rewelacji.

Za mało informacji na temat przeżyć w Auschwitz głównych bohaterów.

Za mało informacji na temat przeżyć w Auschwitz głównych bohaterów.

Nie jest to książka, którą będę długo pamiętać. Napisana bardzo chaotycznie, skoki w historii i czasie, momentami miałam wrażenie, że autorzy zaczynają jakąś myśl, ale jej nie kończą.
Dobranoc, Auschwitz nie ma w sobie dużo tematyki obozowej, ponieważ autorzy bardziej skupiali się na późniejszych losach bohaterów i ich starości.
Szybko się czyta, ale dużo nie wnosi wiedzy na temat Auschwitz, zwłaszcza gdy przeczytałam tych obozowych książek małą bibliotekę.

Szybko się czyta, ale dużo nie wnosi wiedzy...

Na półkach: , , , , ,

Rzadko sięgam po reportaże ,ale cieszę się ,że po tę książkę sięgnęłam.
Pokazuje 5 historii byłych więźniów z Auschwitz ,ale nie tylko wspomnienia z pobytu w obozie lecz dalsze losy.Coraz mniej jest tych świadków,których można posłuchać i w ten sposób ocalić od zapomnienia . Czytając taką literaturę zawsze mam wrażenie ,że Ci co przeżyli to bohaterowie. A przy tym jakimi ludźmi byli i niektórzy jeszcze są po tych strasznych przeżyciach......właściwie zawsze brak mi słów. Dlatego też staram się nie oceniać takich wspomnień,świadectw.Bardzo spodobał mi się sposób w jaki został przekazany ten "kawałek historii".

Rzadko sięgam po reportaże ,ale cieszę się ,że po tę książkę sięgnęłam.

Józef Paczyński- więzień numer 121. Przyjechał do Auschwitz pierwszym transportem. Był fryzjerem komendanta Rudolfa Hössa. W obozie spędził pięć lat.

Marceli Godlewski- więzień obozu Gross-Rosen, a potem Auschwitz. Były AK- owiec i egzekutor Kedywu. Numer 175 783.

Lidia Maksymowicz- trafiła do Auschwitz jako trzyletnia dziewczynka. Numer 70 072. Ofiara doktora Mengele.

Karol Tendera- więzień numer 100 430. Ofiara obozowego eksperymentu, celowo zakażony tyfusem.

Stefan Lipniak - aresztowany przez gestapo w 1941r, do Auschwitz trafił w 1944r. Szedł w Marszu Śmierci.
🌱
Kolejne historie, kolejne cierpienia i doświadczenia ludzi, którzy tam byli. Dziś opowiadają o tym i przestrzegają.
Niewiele mamy już czasu, jeśli chcemy jeszcze posłuchać tych historii. Książka uświadamia, że Ci, którzy przeżyli Auschwitz nie będą żyć wiecznie i dziś są to starzy i schorowani ludzie.
Mamy jedyną i niepowtarzalną okazję, żeby spróbować zrozumieć.
Dla mnie to jedna z ciekawszych i bardzo poruszających książek o tematyce obozowej. Reportaż o byłych więźniach, którzy do końca swojego życia zmagali się bądź wciąż zmagają z Auschwitz.
🌱
Marian Turski z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz - Birkenau powiedział tak :

"Auschwitz nie spadł nagle z nieba. Auschwitz truptał, dreptał małymi kroczkami, zbliżał się, aż stało się to, co stało się tutaj."

"Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek władza narusza przyjęte umowy społeczne, już istniejące. Bądźcie wierni przykazaniu. Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny. Bo jeżeli będziesz, to nawet się nie obejrzycie, jak na was, na waszych potomków jakieś Auschwitz nagle spadnie z nieba. "

Pamiętam jak wzruszona słuchałam tej wypowiedzi, a po przeczytaniu tej książki przypomniałam sobie właśnie o tym co powiedział Pan Marian.
🌱

Reportaż skupia się bardziej na sytuacji bieżącej byłych więźniów niż na ich wspomnieniach obozowych- jeśli ktoś liczy na "ciekawą" historię i "smaczki" z Auschwitz, to się zawiedzie. Trochę chaotyczny styl pisania w moim odczuciu- książka podzielona na rozdziały dotyczące poszczególnych bohaterów- jednak co jakiś czas w danym rozdziale są podrozdziały dotyczące innych byłych więźniów, o których już wcześniej pisano w poświęconym im rozdziale- można się zgubić. Wielki szacunek dla p. dr Klich- Rączki, za wielkie serce i nieocenioną, bezinteresowną pomoc.

Ot, książka o starych ludziach. Mających swoje zainteresowania. Kochających życie. Mających wspólną przeszłość.
Opowieści dla nich i opowieści dla nas. Ku pamięci.
Książka ładnie i starannie wydana, co w dzisiejszych czasach zasługuje na pochwałę, bowiem "takie" wspomnienia są wydawane często hurtem, "na sztukę" i byle jak.

Opowieści dla nich i opowieści dla nas. Ku pamięci.

"Dobranoc, Auschwitz" to zbiór pięciu, jakże różnych, historii osób, które przeżyły piekło obozu. Numery więźniów i ich "obozowe" losy są tutaj jednak tłem. Autorzy, prowadzący narrację, skupiają się tu raczej na teraźniejszości, na obecnym życiu byłych więźniów. Sednem są tu problemy codzienności z jakimi spotykają się bohaterowie książki u schyłku swojego życia. Odchodzenie, cierpienie, ból, starość, śmierć a także wspomnienie przeżytego piekła. Mam wrażenie, że reportaże tutaj zebrane na swój sposób "odczarowują" byłych więźniów Auschwitz. Pokazują bowiem ich jako ludzi, zwykłych, w podeszłym wieku, aczkolwiek z ogromnym i bolesnym bagażem doświadczeń. Nie ma tu apoteozy bohaterstwa, ale prawda i szczerość płynąca z ust ocalonych, którzy mają ostatnią szansę, by podzielić się z Nami własną historią. I dzielą się nią! przekazując czytelnikowi to, co chcą przekazać.
Jedyny minus to swego rodzaju chaos, który sprawiał, że momentami gubiłam się w tych historiach. Polecam każdemu, kto lubuje się w literaturze obozowej!

Maciej Zdziarski Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach Zobacz więcej
Maciej Zdziarski Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach Zobacz więcej