Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach

Okładka książki Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach Aleksandra Wójcik, Maciej Zdziarski
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
reportaż
Znak Horyzont
2017-01-09
2017-01-09
literatura polska literatura faktu Polska historia Auschwitz reportaż więźniowie
Inne

Nie bardzo wiem jak ocenić tą książkę, historia bohaterów oczywiście tragiczna, ich samych bardzo szanuję, ale sposób w jaki została napisana chyba nie przypadł mi do gustu.

Mimo tego, że już tak wiele napisano i przeczytano o Auschwitz ciągle porusza mnie okrucieństwo tego miejsca i ludzi wobec ludzi.
Pragniemy żyć w czasach pokoju i wolności, ofiary wojen zawsze tego też pragnęły.
Musimy pamiętać o tym i o nich, ta książka na pewno nie pozwoli nam zapomnieć.

Musimy pamiętać o tym i o nich, ta książka na pewno nie pozwoli nam zapomnieć.

Relacje byłych więźniów są dość małe, no ale, powiedzmy, że autorzy chcieli przedstawić te postaci w szerszej perspektywie.Natomiast mieszanie historii z polityką wychodzi tej książce na niekorzyść. Wytykanie mitycznemu Tuskowi i jego ekipie błędów i zaniedbań (choćby i zasadnie) a z drugiej strony chwalenie rządu PIS nie ma nic wspólnego z obiektywizmem.Książka została wydana w 2023r, a nie zostały podane żadne fakty co faktycznie ów rząd PIS zrobił na rzecz byłych więźniów.Ponadto autorzy nie podają ani słowa na temat w jaki sposób byli nazistowscy zbrodniarze zdołali uciec i uniknąć sprawiedliwości.Jest to wiedza już przecież powszechnie znana, że odbywało się to przy wydatnej pomocy księży i kościoła katolickiego. No i ten nieszczęsny ostatni rozdział...autorzy piszą w nim o sobie, jak dobrze rozumieli osoby naznaczone obozową traumą, jak im pomagali itd.Jak dla mnie jest to dość narcystyczne podejście do ofiar nazizmu.

To nie jest kolejna książka z historiami byłych więźniów i ich wspomnieniami z czasów obozu. Te tematy są tylko muśnięte. Książka skupia się na ich losach już po wojnie - jak żyją, co robią, jak się spełniają i jak do do ostatnich chwil korzystają z życia. O ile pomysł super tak książka sama w sobie momentami trochę chaotyczna.

Reportaż o byłych więźniach, którzy piętno obozowych przeżyć nosili w sobie do końca życia. Wzruszający, subtelnie dotykający emocji czytelnika, a przede wszystkim bohaterów. Ostatni moment, by posłuchać ocalonych. Pozycja obowiązkowa dla poruszających się w tej tematyce.

Czytając opowieści o obozach można by stwierdzić, że to kolejna książka, kolejne podobne historie więźniów. Jednak każda z tych historii jest jedyna w swoim rodzaju, każda jest wyjątkowa na swój sposób.
W książce poznajemy losy 4 bohaterów i 1 bohaterki, którym udało się przeżyć pobyt w Auschwitz, przeżywają życie i mierzą się ze starością. Wspomnienia z czasów wojny i pobytu w niewoli są jakby tłem opowieści snutej w książce, gdyż na pierwszym planie jest teraźniejszość, z którą mierzą się bohaterowie. Istotę stanowi działalność Związku Byłych Więźniów, codzienne słabości, choroby, a przede wszystkim pożegnania.
Takie inne spojrzenie, być może miejscami chaotyczne, ale niewątpliwie interesujące.

Książka ,, Dobranoc, Auschwitz " opowiada o losach byłych więźniów obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.Autorzy skupili się na sylwetkach pięciu osób,które przeżyły piekło obozu, śledzą ich dalsze życie,aż po starość i śmierć. Lubię literaturę obozową, a może taktowniej byłoby powiedzieć , że interesuje mnie ten temat.Wniosek mam jeden , nieważne ile książek o tej tematyce przeczytałam, niezmiennie szokuje mnie i przeraża bestialstwo i zezwierzęcenie esesmanów, nasuwa się pytanie jak człowiek mógł stworzyć drugiemu człowiekowi takie piekło na ziemi i jednocześnie podziwiam siłę, determinację więźniów,którzy przeżyli obóz i zaadaptowali się później w normalnym życiu.

Bardzo dobrze się czyta.

Bardzo dobrze się czyta.

Książka warta przeczytania

Książka warta przeczytania

Kilka słów o tym, jak byli więźniowie radzili sobie w dalszym życiu. Jaka starość na nich czekała. Ciągła walka o prawdę, o niemieckich obozach i rozmawianie z następnymi pokoleniami, by koszmar się nie powtórzył.

• Reportaż

Maciej Zdziarski Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach Zobacz więcej