Zgłosuj na książki roku 2017

Mischling czyli kundel

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Mischling
Ag2S

Perła troszczy się o smutek, przeszłość i dobro. Stusia odpowiada za radość, przyszłość i zło. Jest rok 1944, bliźniaczki Perła i Stusia Zamorskie wraz z matką i dziadkiem trafiają do Auschwitz. Siostry szukają siły i ucieczki od ponurego obozowego świata w swojej bliskości, w języku im tylko znanym, w grach wyuczonych we wczesnym dzieciństwie. Jako część eksperymentu populacyjnego, mającego...

Jako część eksperymentu populacyjnego, mającego na celu badanie dzieci urodzonych z ciąż mnogich, znanego jako Zoo Mengelego, dziewczynki doświadczają cierpień i przywilejów nieznanych innym więźniom, zostają okaleczone psychicznie i fizycznie, odarte ze wspólnej osobowości. Ich tożsamość zmienia się pod brzemieniem bólu oraz poczucia winy.
Zimą, w czasie koncertu zorganizowanego przez Mengelego Perła znika, a Stusia pogrąża się w żałobie, lecz wciąż nie traci nadziei, że bliźniaczka żyje.
Po wyzwoleniu obozu przez Armię Czerwoną rusza na poszukiwania siostry wraz z przyjacielem, Feliksem – chłopcem, który straciwszy brata, pragnie zemsty – przez Polskę zniszczoną w czasie drugiej wojny światowej.
Jak przeżyć traumę, co zrobić, by przetrwać, jak pozostać sobą i zachować w pamięci to, co było piękne w tradycji rodzinnej, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości po wyzwoleniu?

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

allison | 2017-11-27
Przeczytana: 25 listopada 2017

"Mischling, czyli kundel" to wstrząsająca opowieść o żydowskich bliźniaczkach, które wraz z matką i dziadkiem trafiają do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu i tam poddawane są przez Mengelego pseudoeksperymentom medycznym.
Obie dziewczynki, chcąc przetrwać obozowy koszmar, uciekają w świat znanych jeszcze sprzed wojny umysłowych gier, zabaw i zagadek.

Ich bolesne przeżycia poznajemy na przemian z perspektywy Perły i Stusi. Dzięki temu mamy okazję śledzić zmiany zachodzące w ich psychice oraz wzajemne relacje, które pod wpływem cierpień jeszcze bardziej się zacieśniają.

Siostrzaną miłość obserwujemy na tle obozowych okropieństw, zwłaszcza tortur zadawanych dzieciom. Nie da się obok tych opisów przejść obojętnie.
Wydający się początkowo małym ofiarom miły pan doktor szybko zmieniał się w ich oczach w potwora. Nie mogło być inaczej, gdy wokół panowała śmierć, współwięźniowie byli poddawani niewyobrażalnym cierpieniom, a samemu też się go zaznawało, nie wiedząc, kiedy skończy...

Nina | 2017-05-06
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 05 maja 2017

Po raz pierwszy po skończeniu książki nie byłam w stanie przez jakiś czas sięgnąć po następną. Takie emocje we mnie wzbudziła, takie uczucia, takie przerażenie, że po prostu musiałam ochłonąć. To książka przerażająca, emocjonalna, szczera i napisana w tak obrazowy sposób, że jesteś w niej razem z bohaterami. Dla mnie tym bardziej, że jestem świeżo po wizycie w Auschwitz i po prostu widzę te miejsca, słyszę te głosy, widzę i czuję...
Historia Perły i Stusi to fikcja literacka, ale zarazem przerażająca prawda o eksperymentach "Doktora Śmierci" w obozie Auschwitz. To zdarzyło się naprawdę, o tym trzeba wiedzieć, o tym należy pamiętać z nadzieją, że nigdy, przenigdy się to nie powtórzy.
Wielki szacunek dla autorki, młodej amerykańskiej kobiety z polsko-żydowskimi korzeniami, która zadała sobie trud przebycia trasy, którą podążały bliźniaczki, która widziała te wszystkie miejsca, na której obóz wywarł niezapomniane wrażenie, która włożyła ogrom pracy badawczej, aby ta książka powstała...

Anna | 2017-10-20
Przeczytana: 20 października 2017

Książka na prawdę bardzo dobra, chociaż tematyka dość trudna. Nie epatuje jednak jakimiś wielkimi opisami nazistowskich eksperymentów. Tu jest skupienie bardziej na psychice, na odczuciach i emocjach. Mąż zapytał: "Po co to czytasz? Auschwitz, Mengele, obozy śmierci?" A ja uważam, że warto. Choćby po to, żeby uczcić i uszanować ciężkie przejścia osób, które je przeżyły. Warto świadczyć o istnieniu wojny tak na przestrogę dla potomnych...

Jeżynka | 2017-05-04
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 29 kwietnia 2017

Okres II wojny światowej jest czasem który inspiruje pisarzy już od dawna. Ostatnio jednak zauważam że ta fascynacja przybrała na sile. Rynek wydawniczy pełen jest wojennych romansów, sag rodzinnych czy powieści których tłem są obozy koncentracyjne.
Uważam że potrzeba ogromnej wiedzy, wrażliwości i świetnego warsztatu pisarskiego by stworzyć książkę która nie będzie sentymentalnym powieścidłem odbiegającym od wojennej rzeczywistości jeśli chodzi o fakty i ducha tamtych czasów.

Niestety nie jest to łatwe czego skutkiem są książki które są stekiem bzdur jednak Affinity Konar w swojej książce "Michling czyli kundel" z tym zadaniem poradziła sobie bardzo dobrze.
Opowiedziała historię dwóch bliźniaczek Parły i Stusi poddawanych zbrodniczym eksperymentom doktora Mengele niezwykle rzetelnie i z wyczuciem jednak to co zmusza mnie do relatywnie niskiej oceny tej książki jest styl autorki i język którym się posługuje.

Swoją historię autorka oparła na wspomnieniach dzieci które przeszyły...

Lidka | 2017-02-08
Przeczytana: 03 lutego 2017

Poruszająca, smutna i niestety przedstawiająca historię eksperymentów bloku bliźniaków,karłów i albinosów jaka spotkała z rąk Mendelego.
Niewiarygodne wynaturzenie.
Aż brak mi słów aby opisać jakie odczucia daje ta książka.
Może tylko jednym słowem -polecam.

Jolka | 2017-12-08
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 08 grudnia 2017

Najlepsze książki w moim przypadku, ale i zapewne wielu innych czytelników, to takie, kiedy po przeczytaniu ostatniej ich strony płyną po policzku rzewne łzy. Teraz po lekturze prozy Pani Affinity Konar też płakałam. Podobnie po Medalionach, Złodziejce książek, Nienawiści Srokowskiego. To wybitne, fenomenalne wręcz obrazy ostatniej wielkiej wojny. Obrazy, które tkwią głęboko w głowie i tkwić będą do śmierci. Tkwią w autentycznych ofiarach i tkwią w czytelnikach wiele lat po wojnie, bo autorzy w mistrzowski sposób potrafią odtworzyć całą perfidię i wynaturzenia oprawców. Proza Pani Konar jest wstrząsająca, a jednocześnie olśniewająca. Polecam gorąco!

Bożena1 | 2017-12-30
Przeczytana: grudzień 2017

Wstrząsająca i wzruszająca lektura o dzieciach w obozie zagłady Auschwitz, o tym jaki koszmar przeżyły pod skrzydłami "anioła śmierci" - Jozsefa Mengele, będąc częścią eksperymentu populacyjnego mającego na celu badanie dzieci urodzonych z ciąż mnogich.
Cytat z powieści :..."ogromnie bym sobie życzyła przeżywać te złudzenia jako jedyna, niestety, przez długie lata, przez całe dziesięciolecia wielu prześladowała ta sama twarz. Nawet gdy przestali być dziećmi, nie byli już także więźniami, ciągle czuli na sobie jego wzrok, możliwość ingerencji. Na ile sposobów mógł się zamaskować? Nie wiedzieliśmy. A świat patrzył na nas jak na szaleńców."
Jak wynika z rozdziału poświęconego podziękowaniom autorki, książka ta powstała na kanwie wspomnień tych, którzy przeżyli. Ta powieść krzyczy
"nigdy więcej wojny!", a czytając co chwila zadajemy sobie pytanie jak to możliwe, że człowiek może być dla bliźniego tak bardzo okrutny.
Myślę, że ta powieść powinna znaleźć się w kanonie lektur szkolnych...

ewka_beer | 2017-03-09
Przeczytana: 06 marca 2017

Anioł Śmierci - to główny bohater książki, ubrany w biały fartuch i białe rękawiczki, przybiera kolor niewinności jednak jest bestią w postaci Josefa Mengele. "Mischling czyli kundel" to ciężka, smutna książka opisująca losy dzieci, które znalazły się w Auschwitz i na ich nieszczęście trafiły "pod nóż" wujaszka Mengele, który przeprowadza okropne, bestialskie eksperymenty na dzieciach, głównie skupiając się na bliźniętach, karłach, albinosach. Jakim nieczułym, okrutnym człowiekiem trzeba być by poddawać niewinne dzieci bestialskim operacjom? Czy można nazwać taki twór człowiekiem? Któż przeprowadza wiwisekcje na cięzarnych kobietach wyrzucając nowo narodzone dzieci do wiadra z wodą na oczach cierpiącej, umierającej matki? Ile pokładów zła trzeba mieć w sobie, by wlewać wrzątek do ucha kilkuletniej dziewczynki? Jakże okrutnym trzeba być, by zalewać oczy kwasem, przeprowadzać punkcje lub zszywać dzieci? Czy taki człowiek miał choć czątkę empatii? Okładka książki przedstawia Nam dwie...

fianiebieska | 2017-01-19
Przeczytana: 02 grudnia 2016

Dla mnie rewelacja! Powieść poruszyła każdą wrażliwą strunę mego serca, od momentu gdy zaczęłam ją czytać, nie mogłam jej już odłożyć, aż do ostatniej strony.

Książka opisuje wstrząsające przeżycia żydowskich bliźniaczek Stusi i Perły w obozie Auschwitz-Birkenau, gdzie jak się można domyślić, trafiły pod opiekę osławionego "Anioła Śmierci" Josepha Mengele. jednak ponieważ to nie są wspomnienia, a fikcja literacka, autorka mogła sobie pozwolić na język pełen symboli i dziwnych przenośni, co spowodowało, że czytając tę książkę, czułam się jakbym obcowała z malarstwem surrealistycznym.

Istny majstersztyk

anetapzn | 2016-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2016

Jest rok 1944, dwie bliźniaczki, Perła i Stusia trafiają do miejsca kaźni, do Auschwitz. W tym okresie miejsce to działało na pełnych obrotach, komory gazowe, krematoria, zwyrodniale eksperymenty były w apogeum.
Przed obozem dziewczynki były nierozłączne. Zamknięcie w tym koszmarnym miejscu nic w tym zakresie nie zmieniło.
Dziewczynki są nawet nierozłączne, gdy do swoich chorych, zwyrodniałych eksperymentów wybiera je Mengelle, który bardzo zainteresowany dziećmi z ciąż mnogich, poddaje siostry niewyobrażalnemu cierpieniu. Stusia i Perła zostają okaleczone pod względem psychicznym i fizycznym. Mimo doznanego bólu, zła, mimo okaleczeń siostry cały czas próbują być przy sobie.
Pewnego dnia jedna z nich znika. Co będzie dalej? Nie zdradzę. Napisze tylko, iż ...nie wiem co napisać. Z jednej bowiem strony o Auschwitz, kaźni, Mengelle, cierpieniu i śmierci milionów napisano już chyba wszystko.
Z drugiej strony opis obozowej kaźni, szczególnie gdy dotyczy on dzieci, zawsze porusza,...