Na skrzydłach. O ludziach, ptakach i radości życia

Okładka książki Na skrzydłach. O ludziach, ptakach i radości życia Maciej Zdziarski
Okładka książki Na skrzydłach. O ludziach, ptakach i radości życia
Maciej Zdziarski Wydawnictwo: Znak Horyzont reportaż
reportaż
Znak Horyzont
2022-11-14
2022-11-14

Zbiór rozmów z różnymi ludźmi o ptakach. Różnią się wiekiem, zawodami, doświadczeniem, ale łączy ich jedno. Ptaki. Obserwują je, fotografują, liczą, dbają, chronią. Blisko, koło domu, a czasem na dalekich wyprawach. Opowiadają o nich z pasją i radością, i o tym jak ta pasja wpłynęła na ich życie i ich samych.
Bardzo przyjemna lektura. Do tego piękne zdjęcia ptaków.

Bardzo przyjemna lektura. Do tego piękne zdjęcia ptaków.

Bardzo ciekawa lektura pokazujące pasję do obserwacji ptaków ze strony różnych ludzi i zawodów. Jedna z ciekawszych książek o ptakach jakie czytałem. Polecam !

Dla mnie - ptasiary - przyjemnie i inspirujące rozmowy. Dozowałam sobie przyjemność czytania z uwagą spoglądając jak inni „obchodzą’się’ z ptasia pasją.

Jestem zauroczona. Ze wszystkich wywiadów tylko jeden mi nie podszedł. Ogólnie to nie jest książka o ptakach, ale o pasji do nich. Wspaniale było zajrzeć "za kulisy" fascynacji innych ludzi. Jest to, obok czytania, jedna z najcudowniejszych rzeczy jaką ludzkość mogła wymyślić - podglądanie ptaków.

„Na skrzydłach
O ludziach, ptakach i radości życia”! Skończyłam czytać i okazuje się, że dostałam od tej lektury dużo więcej, niż się spodziewałam. Uwielbiam czytać o ludziach, którzy mają pasję w życiu, niezależnie od tego czy mnie ta pasja interesuje. Interesują mnie ludzie. Ale natura zawsze mnie pociągała i dlatego z przyjemnością zatopiłam się w tej lekturze o ludziach, których pasją są ptaki.

Ta książka to zbiór piętnastu rozmów z ludźmi z różnych środowisk. Jedni czuli pociąg do natury od dzieciństwa, inni dopiero na emeryturze, ale co ich łączy to od każdego z nich wręcz bije spokój, harmonia i radość z życia. Tę radość i ukojenie odnaleźli podglądając ptaki.

To wyjątkowe hobby zmieniło każdego z nich i niemal każdy zrozumiał, że natura to nie wyścig, natury nie da się zaprogramować, nie da się mieć wszystkiego tu i teraz. Podglądanie ptaków wymaga cierpliwości, odpuszczenia, wstawania o 3 nad ranem, a nagrodą często nie będzie nawet dobrze zrobione zdjęcie jakiegoś wyjątkowego okazu, bo i to często w ogóle nie wychodzi… nagrodą jest samo obcowanie z naturą.

Ta książka pokazała mi, jak wciąż jesteśmy mali względem natury. Żeby móc obejrzeć jej spektakl trzeba zejść do poziomu robaka, czołgać się w błocie i zapomnieć o ambicjach… po prostu być. I o tym byciu i radości z tego jest ta książka. A co ważne, dodatkowo porusza ona tak istotne tematy, jak zmiana środowiska naturalnego ptaków wraz z rozwojem cywilizacji i dlatego warto czasem naturze trochę pomóc…

Coś pięknego! Myślę, że ta książka to jest idealny pomysł na prezent dla każdego.

„Na skrzydłach

Myślę, że podtytuł książki - "O ludziach, ptakach i radości życia", w stu procentach oddaje to co możemy znaleźć na jej stronach. Ponieważ cała książka, oprócz dosłownie kilku rozdziałów, to rozmowy z ludźmi pełnymi pasji. Wywiady te łączy wspólna cecha, każdy z nich jest o ptakach.

W większości rozmowy mi się podobały, czasem wydawały się troszkę sztywne. Ale głównie czytało je się szybko i niezwykle przyjemnie, tak jakbym siedziała obok i słyszała je na własne uszy. "Spotkanie" tak wielu osób, którzy żyją swoją pasją było świetnym doświadczeniem. Ich szczęście i tytułową radość z życia można wyczuć nawet przez strony książki! Nie żałuję, więc ani minuty spędzonej z "Na skrzydłach".

Książka nie tylko zachwyca piękną okładką, ale również wspaniałym środkiem. Co kilka stron zobaczyć możemy przepiękne zdjęcia! Nie mogłam się im napatrzeć, moje ulubione to te przedstawiające dwie rybitwy, autorstwa Piotra Chary. Aż zamarzyło mi się zobaczyć to na żywo!

Wiedzieliście, że żeby obserwować naprawdę wiele gatunków ptaków nie musicie nawet opuszczać miasta? To teraz już wiecie. Ptaki są wszędzie i to w dużych ilościach, ale przez pęd życia nie zwracamy na nie uwagi. A może myśleliście, że ptaki w Polsce są bure i bez kolorów? Popatrzcie tylko na zimorodka, wilgę czy modraszkę! Przyznam, że nigdy nie myślałam o odpowiedziach na te pytania, do czasu czytania tej książki. Obiecałam sobie zwracać większą uwagę na ptaki wokół mnie w drodze na uczelnię, na spacerze, gdziekolwiek!

Bardzo mądra i inspirująca książka. Piękne zdjęcia.

Bardzo mądra i inspirująca książka. Piękne zdjęcia.

Wywiady z pasjonatami ornitologii. Część znanych postaci inne nowe. Książką można się delektować. Piękne zdjęcia. Będzie miłym zaskoczeniem dla starych wyjadaczy ornitologii, jak i ludzi nie związanych z tą dziedziną.

Inspirujące rozmowy z ptasiarzami uczą uważności i zachęcają do obserwacji przyrody. Lektura na poprawę nastroju.

• Reportaż
  • Nowości
  • Ptaki
  • Przyrodnicza
  • Podróże i reportaże

Dodaj cytat z książki Na skrzydłach. O ludziach, ptakach i radości życia