Krytyka i kryzys. Studium patogenezy świata mieszczańskiego.

Tłumaczenie: Marcin Moskalewicz, J. Duraj
Wydawnictwo: Res Publica Nova
historia
warszafka

Po prawie 60 latach od pierwszej publikacji polscy czytelnicy mają szansę zapoznać się z jedną z najważniejszych prac Reinharta Kosellecka, niemieckiego filozofa i wybitnego przedstawiciela powojennej humanistyki europejskiej. “Krytyka i kryzys” to ważny głos w debacie nad kontrowersyjnym dziedzictwem oświecenia, w szczególności genezą dwudziestowiecznych kryzysów, II Wojny Światowej i totalitaryzmu. Koselleck poddaje analizie oryginalną ideologię formującego się w XVII i XVIII w. społeczeństwa obywatelskiego, by zdiagnozować przyczyny permanentnego kryzysu, w jakim znalazło się społeczeństwo współczesne.

Spis treści:
Krytyka i kryzys: diagnoza choroby w stadium terminalnym Marcin Moskalewicz, Jakub Duraj
Wprowadzenie
Rozdział 1 Polityczna struktura absolutyzmu jako przesłanka oświecenia
I Geneza państwa absolutystycznego w okresie wojen domowych na tle wyznaniowym
II Hobbes
III Vattel
Rozdział 2 Wizerunek własny oświeceniowej inteligencji jako reakcja na jej sytuację w państwie absolutystycznym
I Locke
II Powstanie władzy pośredniej
III Rozwój władzy pośredniej
IV Ukryta wolta przeciw państwu
V Proces krytyki
Rozdział 3 Kryzys i historiozofia
I Filozofia postępu i prognozy rewolucyjne
II Turgot
III Kryzys