Druga strona miasta

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ag2S

Nie istnieją rodziny bez tajemnic. Co łączy dwie kobiety, które giną prawie w tej samej chwili? Dlaczego policjant strzela do swojego syna? Kim jest zagadkowy mężczyzna, który postanowił zostać bogiem? Czy wart wiele milionów koncern farmaceutyczny skłóci rodzinę i pokaże i jej prawdziwe oblicze? Zagadkowa śmierć obiecującej aktorki Luizy Orłowicz szokuje rodzinę i znajomych. Ciało ofiary...

Nie istnieją rodziny bez tajemnic.

Zagadkowa śmierć obiecującej aktorki Luizy Orłowicz szokuje rodzinę i znajomych. Ciało ofiary przypomina obraz Toulouse-Lautreca. Sprawą jej morderstwa zajmuje się duet starych przyjaciół – prokurator Aleksander Zawadzki oraz były policjant Modest Tokaj. Przypadkowa zbrodnia? Ofiara szaleńca? A może Luiza sama była sobie wina? Wszystkie tropy prowadzą do wydarzeń z przeszłości, za które muszą zapłacić wszyscy…

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
poczytne książek: 156

Nie uciekniesz od przeszłości

Lubię eksperymentować i w ciemno sięgać po książki nieznanych mi autorów (ostatnio zwłaszcza polskich) z gatunku kryminału. Może to trochę masochizm psychiczny, ale lepiej czyta mi się powieści, których fabuła dzieje się w Polsce. W przypadku tej książki - na warszawskich ulicach. Z takich pobudek sięgnęłam po „Drugą stronę miasta”, debiutancką powieść Karoliny Szewczykowskiej – prawniczki i pasjonatki literatury. Czy pasja wystarczy, aby napisać dobrą powieść kryminalną?

W dniu premiery aktorka warszawskiego teatru – Luiza Orłowicz, zostaje odnaleziona martwa w swoim domu. Pomimo częstych odwiedzin przez rodzinę i znajomych, które miały miejsce tego dnia, nikt nic nie wie, nikt nie zauważył niczego i nikogo niepokojącego. Czy ktoś był zazdrosny o sukcesy Luizy? A może demony przeszłości ponownie dopadły rodzinę Orłowiczów?

Uważam za ciekawy zabieg poznawania historii zmarłej bohaterki, jej myśli oraz odczuć, ponieważ poznajemy kobietę z pisanych przez nią notatek (świadomie nie używam słowa „pamiętnik”, ponieważ Luiza wypiera się uprawiania takiej formy). Kobieta opisuje w nich sesje psychoterapeutyczne, na które uczęszczała przez rok, oraz poruszane na nich problemy. Aktorka miała ciężkie życie, więc każdy wpis również jest poruszający, ale także niecelowo przybliżający czytelnika do rozwiązania zagadki jej śmierci.

Do lektury „Drugiej strony miasta" podchodziłam dwukrotnie. Za pierwszym razem ledwo po stu stronach musiałam ją przerwać, ponieważ czułam się przytłoczona nadmiarem bohaterów i dosyć niewyraźnym zarysem ich osobowości. Za drugim razem wiedziałam, że aby nie polec już na początku, muszę zwracać więcej uwagi na podarowane mi przez autorkę szczegóły, które pomogą mi odróżnić bohaterów. Przyznaję, było lepiej, choć do ostatniej strony zdarzało mi się zastanowić, kim jest wprowadzona postać.

Styl Karoliny Szewczykowskiej jest prosty, pozwala na szybkie przeczytanie książki. Widać, że jest to powieść debiutancka. Autorka miała dobry pomysł zarówno na fabułę, jak i na finał głównego wątku, jednak wydaje mi się, że „po drodze” chciała zagwarantować czytelnikom za dużo atrakcji, za bardzo namieszać w głowach wątkami pobocznymi. Odkrywanie kolejnych, niepokojących wydarzeń z przeszłości obiecuje czytelnikowi więcej napięcia, które w moim przypadku niestety skutkowało irytacją, ponieważ na przykład wątek, który dotychczas pojawiał się co chwilę, został „zapominany” na następne kilkadziesiąt stron, aby opisowi finału poświęcić zaledwie jeden akapit.

Niestety problemem było także zaznaczanie bohaterów biorących udział w danej scenie, ponieważ nazwiska postaci w niej uczestniczącej pojawiały przeważnie jedynie na początku wydarzenia. Imion nie można było odnaleźć nawet w dialogach, tam widniały jedynie wskazówki dotyczące płci. Często musiałam także „wyliczać”, która kwestia należy do którego rozmówcy.

A odpowiadając na pytanie, które postawiłam na początku recenzji: do napisania dobrego kryminału pasja nie wystarczy. Powiem szczerze, że pomimo niedociągnięć w „Drugiej stronie miasta” coś mnie kusi, aby przeczytać kolejną powieść Karoliny Szewczykowskiej – o ile taka powstanie. Myślę, że autorka miałaby na nią pomysł, a do poprawy jej warsztatu podchodzę z nadzieją.

Katarzyna Muszyńska

wiejskifilozof | 2018-04-27

No,nie wciąga.Wcalae,coś było.Nie tak,może ja ,może książka.
Akcja,nudna.Nic ,nie wnosiła.
Przekładałem,kartki.
Bez,żadnej radości z czytania.
Przypominała mi,książka.Nudny film,ze słabymi aktorami.
Opisy,papierowe i bez polotu.
Zmarnowany czas.

Joanna | 2017-05-13
Przeczytana: 13 maja 2017

MEGA odkrycie. nie wiem czemu ma takie niskie oceny. dla mnie super. mam nadzieję, że autorka wkrótce napisze kolejną część. tak przynajmniej daje nadzieję koniec książki.
dużo wątków i bardzo dużo postaci. ale spokojnie idzie się połapać w tym. a na końcu bardzo duże zaskoczenie...

Liza | 2018-03-21
Przeczytana: 21 marca 2018

W dniu premiery młoda i znana aktorka teatralna, Luiza Orłowicz, zostaje odnaleziona martwa w swoim domu. Ta sprawa trafia na biurko prokuratora Zawadzkiego (człowieka poważnego), który szykuje się na awans. Jednak jest on pewien obaw, ponieważ firma ojca ofiary była kojarzona z oskarżeniami wypuszczania nielegalnych leków na rynek. Poza tym świadkiem i podejrzaną jest Marta, córka policjanta Tokaja, który zostawił prokuratora z pewną nieciekawą sprawą. Tak więc Zawadzki czuje, że jest problem i jak pojawi się Tokaj, to będzie jeszcze poważniejszy problem.

Z początku miałam wrażenie, że czytam kolejny tom serii kryminalnej: dużo odniesień do przeszłości bohaterów, wzmianek o sprawach i wydarzeniach z przeszłości. Wydawało mi się to zarówno zagadkowe jak i niejasne i toporne. Pisarka wprowadza bardzo dużo bohaterów (co jest w tej fabule jednak wadą), dużo powiązań, sporo wątków, nie zawsze płynne są przeskoki czasowe, chociaż to intryguje, co się za tym kryje. Uważam za ciekawy...

Anetka | 2017-01-09

Ja naprawdę chciałam to przeczytać. Zaparzyłam herbaty, wzięła czytnik, kocyk i siadłam w ulubionym fotelu. Ciekawa okładka, całkiem nieźle zapowiadająca się fabuła, a w środku katastrofa.

W skrócie to tak: chodzi o zabójstwo, o czym dowiadujemy się w pierwszym rozdziale. Natomiast potem zaczyna się kosmos. Jest tak dużo postaci, że w pewnym momencie zgubiłam się totalnie, kto kim jest i co ma do ukrycia. Morderstwo każde się zmierzyć bohaterom z czymś, co zdarzyło się w przeszłości (motyw oklepany, ale nawet nie o to chodzi), jednak przez pierwsze 50 stron bohaterowie tylko plują sobie w brodę, dzwonią do siebie i nikt dalej nie wie, o co chodzi, co z tym morderstwem i kogo szukać. No naprawdę?

Nie wiem jak podejść do tej książki, żeby coś z niej ogarnąć, wyciągnąć i mieć z tego przyjemność.

Próbowałam dwa razy – po dotarciu po mniej więcej połowy, poddałam się. Szkoda czasu.

Mam wrażenie, że autorka naczytała się mistrzów skandynawskich kryminałów i próbowała odtworzyć coś...

Mecha_Kulturacja | 2017-01-22

Na palcach jednej ręki policzyć można dobrych polskich pisarzy powieści kryminalnych, sensacyjnych. Zaliczam do nich między innymi, będącą ostatnio na fali Katarzynę Bondę, Zygmunta Miłoszewskiego, który ujął mnie swoim Uwikłaniem oraz Katarzynę Puzyńską i wrocławskiego pisarza Marka Krajewskiego. Czy Karolina Szewczykowska zasili to zaszczytne grono?

Aktorka teatralna, Luiza Orłowicz, ginie dźgnięta nożem we własnym salonie. Na miejscu zbrodni roznosi się odór krwi zmieszany z acetonem, w związku z czym podejrzenie pada na kosmetyczkę ofiary, która znalazła zwłoki. Niebywałym zbiegiem okoliczności, kosmetyczka ta okazuje się córką dawno zdegradowanego policjanta, Modesta Tokaja, byłego partnera prokuratora Aleksandra Zawadzkiego, który dowodzi śledztwem. Kilka dni później ginie psychoterapeutka, która prowadzi terapię pierwszej ofiary. Wszystkie tropy prowadzą do sprawy sprzed lat. Zamieszani w nią byli ojciec zamordowanej aktorki oraz Henryk Lorenc, mściciel, który, jak się...

Claudia | 2017-03-03

Każda rodzina ma swoje tajemnice.

Co łączy dwie kobiety, które giną niemal w tej samej chwili? Dlaczego policjant strzela do swojego syna? Kim jest zagadkowy mężczyzna, który postanowił zostać bogiem? Czy wart wiele milionów koncern farmaceutyczny skłóci rodzinę i pokaże jej prawdziwe oblicze ?

Zagadkowa śmierć obiecującej aktorki Luizy Orłowicz szokuje rodzinę i znajomych. Ciało przypomina obraz Toulusa-Lautreca. Sprawą jej morderstwa zajmuje się duet starych przyjaciół- prokurator Aleksander Zawadzki oraz były policjant Modest Tokaj. Przypadkowa zbrodnia? Ofiara szaleńca? A może Luiza sama była sobie winna? Tropy prowadzą do wydarzeń z przeszłości, za które wszyscy muszą zapłacić...

Powiem wam, że książka Druga Strona Miasta jest bardzo ciekawa, a także zagadkowa. Spędziłam przy niej bardzo miło czas, przyznam wam że ten dreszczyk mam dotąd.

Marek Harny napisał że książka jest niepokojąca. Naprawdę niepokojąca ! I tu się z tym zgadzam jest niepokojąca, trzyma...

Diane_Rose | 2017-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2017

Druga strona miasta to ciekawa powieść o wielowątkowej fabule i bardzo wielu bohaterach, a cała historia kręci się wokół jednej rodziny Orłowiczów i ich sekretów. Niestety książkę czyta się ciężko i powoli. Bardzo trudno się w nią naprawdę wgryźć. Odnoszę również wrażenie, że niektóre wątki są niedopracowane i niedostatecznie wyjaśnione.

To debiut i ma on swoje mankamenty. Co do zakończenia to bez wątpienia zapowiada ono drugi tom. Co o tym myślę? Ja na pewno sięgnę po następny tom z czystej ciekawości. Autorka potrafi stworzyć interesującą historię i jestem ciekawa co jeszcze szykuje dla duetu - Modest i Zawadzki. Mam jednak nadzieję, że będzie ona miała mniej wątków i mniej bohaterów.

Całość: http://www.recenzjezpazurem.pl/2017/01/przedpremierowo-karolina-szewczykowska.html

Sophia Salvatore | 2017-02-08

(...)
Mimo wszystko z chęcią zasiadłam do przeczytania "Drugiej Strony Miasta". Teraz już po lekturze powieści, nie mogę nie zgodzić się z tym, że pozycja ta do najlepszych z najlepszych nie należy. Lecz pomimo wszelkich defektów, o których przeczytacie poniżej, pragnę zaznaczyć, iż jest to debiut. Pierwsza książka dla autora to jak pierwszy dzień w nowej pracy. Nie wszystko od razu jest cudowne i też nie każdy pisarz potrafi sprawić, aby jego debiut stał się bestselerem.
(...)
Ogólnie jak na debiut - pierwsze spotkanie z twórczością literacką, to autorką wypadła zadowalająco. "Druga Strona miasta" lekko mnie zawiodła, ale jednocześnie zdaję sobie sprawę, że dużo gorsze rzeczy przyjmował papier, a więc ten naprawdę nie poszedł na marne. Nie ważne kto jak zaczyna, ale jak kończy. Czekam na wieści o kolejnej książce Karoliny Szewczykowskiej i bardzo jej kibicuję.

/ Sophie Salvatore
G.W.

Zapraszam na bloga:...

Pinko1700 | 2017-03-10
Na półkach: Przeczytane, 2017

W Polskę uderzyła wstrząsająca wiadomość o zabójstwie znanej aktorki, Luizy Orłowicz. Jednak tylko pracujący przy sprawie policjanci wiedzą, jak wyglądała kobieta w chwili śmierci- upozowana, z uśmiechem na ustach. Czy znała swojego mordercę...?
Prokurator Aleksander Zawadzki, mimo osobistych uraz za sprawę sprzed lat, wzywa do pomocy dawnego kompana, Modesta Tokaja. Mężczyzna, codziennie mierzący się z własnymi, złymi decyzjami, podejmuje się śledztwa. Nieoczekiwanie okazuje się, iż w sprawę śmierci aktorki zamieszana jest jego córka, Marta. A część dowodów jednoznacznie wskazuje na jej winę...

Jednak gdy na scenie pojawia się Henryk Lorenc, znany biznesmen i filantrop, Tokaj odda wszystko, aby zemścić się na nim za dawne krzywdy. Wie, że Lorenc nie jest tak krystaliczny, za jakiego chciałby uchodzić.

Jak wiadomo, gdy na scenie literackiej pojawia się obiecujący z opisu thriller, kryminał czy horror, staję jako pierwsza w kolejce, aby go przeczytać. To, że mija trochę dłuższy...

IczerwoneSzpilki | 2017-04-14
Przeczytana: 13 lutego 2017

Są niestety na moim koncie książki niedokończone, których nie dałam rady przeczytać do końca, takie odkładam na później i staram się wrócić po czasie. Przebrnęłam przez wszystkie strony książki z wielkim uffff, ale dałam radę. Niestety książka nie wciągnęła mnie, męczyłam się przy niej i choć początek zapowiadał się obiecująco, dalsze strony wracały do mnie i wracały. Debiut Karoliny Szewczykowskiej jest moim zdaniem średni. Prawdą jednak jest to, że miała fajny i ciekawy pomysł na książkę, przeskakujące wątki i całą resztę, jednak dla mnie jest do dopracowania. Wierzę, że gdy autorka wyda drugą książkę, będą na nią chętni, ja na pewno i to choćby dlatego, by się przekonać czy rozwija skrzydła w polskich kryminałach.

więcej na: http://iczerwoneszpilki.blogspot.com/search?q=druga+strona+miasta