Wszystko zostaje w rodzinie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
I de bästa familjer
Maciej Muszalski
Ag2S

Pewnej nocy pod drzwiamy Harry'ego Svenssona zjawia się przestraszona dziewczynka. Dziennikarz na własną rękę rozpoczyna poszukiwania matki dziecka. Tropy prowadzą do wpływowej rodziny, która może być zamieszana w handel narkotykami i współpracę z rosyjską mafią. Dziennikarz odkrywa coraz więcej niepokojących faktów, które ktoś usilnie próbuje ukryć…

źródło opisu: https://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie/ofert...(?)

źródło okładki: https://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie/ofert...»

Heisenberg | 2017-07-01

Z marszu zabrałem się za następną książkę z Harrym Svenssonem w roli głównej. Ambitny (czasami chyba nawet zbyt…) dziennikarz znów wplątuje się w aferę, choć tym razem raczej wbrew swej woli.
Mats Olsson już we wcześniejszej powieści cyklu czyli w „Zabójczej dyscyplinie” pokazał, że ma niezły warsztat pisarski, co w dalszym ciągu udowadnia w tej książce.
Moim zdaniem pierwsza część cyklu była jednak lepsza, co nie świadczy o tym że obecna jest zła! „Zabójcza dyscyplina” była bardziej spontaniczna; tutaj wszystko jest takie ‘mechaniczne’:
- Svensson znowu drąży temat, znowu dąży do prawdy, i znowu przy pomocy przyjaciół udaje mu się zrealizować cele.

Tym razem na jego drodze staje wysoko postawiona szwedzka rodzina, a wraz z nią jej głęboko skrywane tajemnice – że wspomnę tu tylko neonazizm i handel narkotykami. A wszystko to Harry odkrywa dzięki pewnej małej dziewczynce, którą mieliśmy okazję poznać we wcześniejszej jego powieści, wspomnianej wyżej przeze mnie „Zabójczej...

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2016

Czytając kryminały stykacie się z wieloma głównymi bohaterami, ale taką postać, jaką wykreował Mats Olsson spotkacie pewnie po raz pierwszy :-)
Bo kim z reguły są pozytywni bohaterowie kryminałów? Najczęściej to policjanci, prywatni detektywi, ludzie o przeszłości związanej z służbami specjalnymi lub emerytowani przedstawiciele wymienionych grup zawodowych. Znacznie rzadziej, ale też nie jest to przypadek pojedynczy – dziennikarze śledczy. Znakomita większość z nich ma różne własne problemy życiowe. I znowu najbardziej popularne są: rozbite rodziny, problem alkoholowy, czasami używki nieco cięższego kalibru. Jednak dziennikarz, wcale nie śledczy, ale o skłonnościach do lekkiego sado-maso to pewna nowość:-)

Akurat w tej części przygód Harrego Svenssona z jego zamiłowaniami się nie zetkniemy, ale w pierwszym tomie jego perypetii – owszem :-D
Harry opuścił Malmo i razem z przyjacielem prowadzi małą knajpkę na urokliwym wybrzeżu Morza Północnego w okolicach Mölle w Szwecji.
Jednak...

książek: 2041
jamczyk | 2017-01-11
Przeczytana: 10 stycznia 2017

Dalsze losy Harrego Svenssona. Takie sobie, "sobotnie" czytadło. Potencjał zasygnalizowany w części pierwszej nie został rozwinięty i wykorzystany. Ponieważ jest to kryminał trup się ściele, są ci dobrzy i źli, są pościgi i przepychanki, ale wszystko ukazane w bardzo naiwny sposób. Małe rozczarowanie.

Hana | 2017-08-20
Na półkach: Olsson Mats, Przeczytane
Przeczytana: 20 sierpnia 2017

Dziennikarz i restaurator Harry Svensson nagle i niespodziewanie zostaje opiekunem małej dziewczynki. Dziecko jest wystraszone i nie mówi. Svensson bierze na siebie obowiązek znalezienia mamy małej Emmy. Prowadzi to do serii niebezpiecznych wypadków, odkrycia zorganizowanej i utajnionej, z oczywistych względów, grupy faszystów. Jacyś emigranci i narkotyki też się znajdą. I mafia oczywiście. Barwna i zgrabna historyjka, miła w czytaniu. Polecam.

No i kolejna książka ze skandynawskimi klimatami. Następna seria, którą zaczęłam i będę czytać aż autor zdecyduje, że to koniec. A może podejmie się pisania innej serii? Musze przyznać, ze stworzony przez Matsa dziennikarz zrobił na mnie spore wrażenie, bo jest to postać z jakę jeszcze nie miałam do czynienia. Dlaczego?Bo skoro mowa o kryminałach to najczęściej ich bohaterami są policjanci, detektywi, śledczy no i oczywiście mordercy tudzież sprawcy jakichś włamań. A tu mamy ambitnego i to zdecydowanie zbyt ambitnego dziennikarz i to o skłonnościach sado-maso. Olsson na prawdę się postarał. Stworzył nie tylko nietuzinkową postać, ale zrobił to naprawdę dobrze.

Harry Svensson po raz drugi wpada w tarapaty. Jako dziennikarz i to wścibski zaczyna grzebać tam gdzie niekoniecznie chcą go inni. Tym razem Harry staje na drodze wysoko postawionej szwedzkiej rodziny. A może to oni stają na jego drodze? Jak się okazuje nawet szanowani ludzie mają różne rzeczy za uszami. A to co odkryje...

Co znajdziemy w tej książce?
Ciekawy styk narracji, bardzo charakterystyczny główny bohater,na którego na pewno należy zwrócić uwagę. Bardzo dynamiczna akcja. Polecam.
Recenzję do tej książki znajduje się na moim blogu: http://kochamciemojezycie.blogspot.com/

Robert Łyskawa | 2017-03-03
Przeczytana: 03 marca 2017

Autor zastosował tutaj narrację pierwszoosobową, bogatą w ironiczne uwagi i dość proste przemyślenia głównego bohatera, który przypadkiem zostaje uwikłany w skomplikowaną intrygę kryminalną.
Pomimo pisania o sprawach trudnych i, oględnie mówiąc, niezbyt delikatnych, autor przekazuje treści w sposób lekki, bez zbędnego patosu. Zapewne jest to wyćwiczony kunszt dziennikarza, którym Olsson jest, a który ma pozwolić jak najprzystępniej przyswoić czytelnikowi tekst.
Chociaż zupełnie przypadkiem zacząłem od drugiego tomu, to zapewne sięgnę również po pierwszy, bo zaintrygowały mnie wzmianki, które się pojawiły we "Wszystko zostaje w rodzinie".
A, i na koniec dodam, że czytając te ironiczne uwagi na temat szwedzkiego społeczeństwa i polityki, miałem skojarzenia ze sposobem pisania autora "Stulatka, który wyskoczył przez okno i zniknął", J. Jonassona.

jestemlenny | 2017-03-03

Szału nie było. Źle nie było. O, wiem! Nijak było. Trochę kryminału, jakiś wątek obyczajowy, mafijny. Nie wiem sama nawet jak określić "Wszystko zostaje w rodzinie". We mnie nic nie zakiełkowało po przeczytaniu tego "kryminału". Spodziewałam się większej intrygi, ciekawszego wątku i jakiegoś efektu "wow".

Joanna | 2017-03-05
Przeczytana: 05 marca 2017

Pierwszy raz sięgnęłam po książkę tego autora i jak na początku była bardzo wciągająca, tak jej zakończenie było jednym wielkim nieporozumieniem ze względu na brak akcji. Do Mankella, Nesbo i innych daleka droga.

Oldevil | 2018-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2018