Bieda, bogactwo i polityka w ujęciu globalnym

Tłumaczenie: Krzysztof Zuber, Joanna Zuber
Wydawnictwo: Fijorr Publishing
Wojciech

W książce Bieda, bogactwo i polityka w ujęciu globalnym, wybitny ekonomista Thomas Sowell przypomina, że wbrew przekonaniom lewicowych intelektualistów nierówności dochodów i bogactwa nie są na świecie niczym nowym, a ich istnienie nie powinno nikogo zdumiewać. W mediach dominują dziś alarmujące statystyki, oburzające rozwarstwienie społeczne i niesławny 1%. Retoryka ta kompletnie ignoruje najistotniejszą przyczynę nierówności – produkcję bogactwa. Nierówności dochodowych nie sposób pojąć nie uwzględniając determinujących je czynników geograficznych, kulturowych, czy politycznych.

Dodatkowo, książka ta jest kopalnią ciekawostek i co najważniejsze – pomaga czytelnikowi zrozumieć jak działa świat.

Wydawca

Wyrażenie „dystrybucja dochodów” skłania niektórych do poglądu, że istnieje jakiś nagromadzony zasób dochodów czy bogactwa – powstały w sposób bliżej nieokreślony – który następnie rozdzielany jest między jednostki czy grupy. W rzeczywistości dochody to wynagrodzenie otrzymywane w zamian za indywidualny wkład w proces tworzenia bogactwa, którego wysokość jest odzwierciedleniem produktywności poszczególnych uczestników tego procesu. Te indywidualne dochody mogą później zostać zsumowane przez statystyków w skolektywizowany słownie „dochód narodowy”, który następnie omawia się w kontekście jego „dystrybucji” między jednostkami czy grupami. (…) W czysto statystycznym sensie można oczywiście mówić o “dystrybucji dochodu”, podobnie jak możemy mówić o statystycznej “dystrybucji wzrostu” w populacji, przy czym nikt nie wyobraża sobie chyba tego wzrostu istniejącego najpierw łącznie, a następnie rozdzielanego poszczególnym osobom.

źródło opisu: http://www.fijor.com

źródło okładki: http://www.fijor.com

Bardzo ważna i chyba najlepsza książka Thomasa Sowella! Autor świetnie opisuje pod kątem globalnym różnice geograficzne, kulturowe, społeczne oraz polityczne, które powodują rozwarstwienie świata na biednych i bogatych. Zwraca uwagę na fakt, że to zawsze wypadkowa wielu czynników, a dziś w dobie politycznej poprawności i kłamliwego relatywizmu zakłamuje się rzeczywistość. Na przykład samo stwierdzenie, że czarnoskórzy są mniej produktywni i dużo rzadziej radzą sobie ze stworzeniem pełnej rodziny przyprawia niektórych o drgawki.

Pozostaje mi jedynie polecić to konstruktywne i konkretne dzieło, a także umieścić je w mojej elitarnej półeczce kanonów dla XXI wieku.

Krzysiekn | 2017-03-02
Przeczytana: 02 marca 2017