Intelektualiści mądrzy i niemądrzy

Okładka książki Intelektualiści mądrzy i niemądrzy Thomas Sowell
Okładka książki Intelektualiści mądrzy i niemądrzy
Thomas Sowell Wydawnictwo: Fijorr Publishing nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Intellectuals and Society
Fijorr Publishing
2010-01-01
2010-01-01
978-83-89812-68-1
Kamil Maksymiuk-Salamoński
intelektualiści thomas sowell intelekt autorytet

Surowy cios we wszelkich twórców "idei", którzy zagnieździli się w naukach społecznych i humanistycznych. Inżynieria społeczna, wirtuozeria słowna i całkowite oderwanie od rzeczywistości to zarzuty, które autor stawia intelektualistom. Ocena 9 ze względu na liczne literówki w tłumaczeniu.

Świetna książka, która pozwala bardzo wiele zrozumieć z obecnego świata. Mogłaby by być bardziej skondensowana, jest też w części mocno związana z USA, co niekoniecznie nas interesuje.
Ale np niesamowite informacje, które pozwalają zrozumieć jaki wpływ na obie wojny światowe mieli intelektualiści.
Lektura obowiązkowa.
Przeczytałem drugi raz po 3 latach i podobała mi się jeszcze bardziej. :)

Lektura obowiązkowa.
Przeczytałem drugi raz po 3 latach i podobała mi się...

Najpierw minusy: amerykocentryczna i przegadana. Osoby o poglądach lewicowych dodadzą też, że pisana z pozycji libertariańskich. Dla mnie to nie jest duża wada. Autor nie kryje się ze swoimi poglądami, więc spokojnie możemy dodać swój „bias”.
Plusy: porządkująca wiedzę i tłumacząca często dość niejasne spory i przyczyny różnych postaw i wydarzeń, wspaniale wygrzebująca nieznane historie.
Dla chcących zrozumieć polską rzeczywistość ostatnich lat rozdział „Intelektualiści i prawo” wręcz obowiązkowy. Opisując amerykańskie spory o tzw. aktywizm prawniczy idealnie tłumaczy o co chodzi w naszej „wojnie o praworządność”. Okazuje się, że tak jak nieważne jest kto głosuje, tylko kto liczy głosy, tak samo nie jest ważne jakie mamy prawo, ale kto i jak je stosuje.

Autor jest libertarianinem, co widać w jego książce. Początku stara się być obiektywny, jednak idzie mu to coraz trudniej. Zastanawia mnie jego podważanie "ekspertów", którym jak twierdzi brakuje praktycznej wiedzy - doświadczenia. Chciałbym wiedzieć jakie doświadczenia ma na swoim koncie autor? Uproszczenie, że lewicę można łatwo zdefiniować bo jest lewica skrajna i lewica umiarkowana, a z prawicą jest problem, bo tam są wrzucone wszystkie pozostałości doktryn jak liberalizm, konserwatyzm etc. Polityka jest bardziej skomplikowana zwłaszcza na osi lewica - prawica jest szerokie spektrum, które godzinami można omawiać. Przyznam, że w kilku momentach książki daje do myślenia i też warto przeczytać, co o ekonomii myślą libertarianie. Jednak zabrakło mi tego obiektywizmu, który cenię w książkach.

Autor podejmuje się krytyki idei i pomysłów wytworzonych przez tak zwane elity intelektualne, i to mu się udaje. Ten Pan wie o czym pisze.
Na przykład bardzo wizjonerskie stwierdzenie (książka została wydana chyba w 2010 roku):
"Kreowanie fikcyjnych wizerunków obcych krajów to jedna z metod, za pomocą których intelektualiści przeprowadzają zamach na własną ojczyznę."

Wystarczy zauważyć co się aktualnie dzieje w Europie.

Jedyne czego mi brakuje w tej książce to rozdziału pod tytułem „Intelektualiści a religia”. Myślę, że byłby to dość długi rozdział opisujący wiele interesujących przykładów.
Książkę polecam.

Bardzo dobra książka. Zawiera wiele interesujących faktów. Ukazuje, że nawet największe autorytety naszego świata mogą się mylić. Mnie osobiście książka utwierdziła w przekonaniu, że warto bronić swoich przekonań dla których mamy solidne argumenty, nawet gdy bywają one w opozycji z opinią innych, nawet bardziej dystyngowanych/poważanych osób. Co więcej - można też zauważyć jak punkt siedzenia wpływa na to co ludzie widzą lub chcą widzieć. Niejednokrotnie wypowiadanie się w jakimś temacie bywa ryzykowne gdy nie zna się wystarczająco wielu faktów, co jednak i tak nie przeszkadza wielu ludziom aby tak właśnie postępować w dodatku uparcie stawiając na swoim. Super pozycja. Polecam ludziom, którzy lubią i potrafią używać mózgu. ;)

• Non-fiction
  • Ekonomia
  • Polityka
  • Psychologia
  • Publicystyka, pisma polityczne

Dodaj cytat z książki Intelektualiści mądrzy i niemądrzy