Intelektualiści mądrzy i niemądrzy

Wydawnictwo: Fijorr Publishing
Intellectuals and Society
978-83-89812-68-1
Antas

Thomas Sowell, ulubieniec nasz i naszych Czytelników przeszedł sam siebie. Intelektualiści mądrzy i niemądrzy to napisany w sposób prosty i interesujący, głęboki traktat pokazujący, że nie trzeba być mędrcem i nie wystarczy mieć racje, by zostać autorytetem moralnym, cytowanym, rozchwytywanym i pokazywanym w mediach, jako drogowskaz wiedzy i cnoty. Powiem więcej, Sowell dowodzi –...

Thomas Sowell, ulubieniec nasz i naszych Czytelników przeszedł sam siebie.

Powiem więcej, Sowell dowodzi – konkretnie, na przykładach z historii współczesnego świata, jak wielu pseudointelektualistów, tzw. autorytetów moralnych, przekupnych guru i chucpiarskich idoli tłumów myli się, bładzi i bezczelnie oszukuje. Pokazuje też, jak przerażające konsekwencje ma to zjawisko na nas, maluczkich, którzy zapatrzeni na „Mistrzów”, zachowujemy się jak te owieczki, które wilki prowadzą na rzeź. Będziecie zdziwieni rozmiarami zjawiska, a tym bardziej, zakresem jego występowania. Okazuje się, że tych ibisów czczonych mamy nie tylko u siebie w kraju, na łamach nieomylnych gazet i programów telewizyjnych, ale że opanowali oni także umysły Francuzów, Wlochów, Niemców, Anglików, a przede wszystkim Amerykanów.

Na ponad 460 stron odbywa się wiwisekcja zjawiska chucpy, bezczelności i ignorancji, uzurpatorów prawdy i wiedzy z towarzystwo wzajemnej adoracji intelektualistów. Czyta się jak dobrą powieść. Zapraszamy do lektury! to będzie absolutnie bestseller!

źródło opisu: http://www.fijor.com/intelektualisci-madrzy-i-niemadrzy/

źródło okładki: http://www.fijor.com/intelektualisci-madrzy-i-niemadrzy/

Kris | 2016-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2016

Autor podejmuje się krytyki idei i pomysłów wytworzonych przez tak zwane elity intelektualne, i to mu się udaje. Ten Pan wie o czym pisze.
Na przykład bardzo wizjonerskie stwierdzenie (książka została wydana chyba w 2010 roku):
"Kreowanie fikcyjnych wizerunków obcych krajów to jedna z metod, za pomocą których intelektualiści przeprowadzają zamach na własną ojczyznę."

Wystarczy zauważyć co się aktualnie dzieje w Europie.

Jedyne czego mi brakuje w tej książce to rozdziału pod tytułem „Intelektualiści a religia”. Myślę, że byłby to dość długi rozdział opisujący wiele interesujących przykładów.
Książkę polecam.

Antas | 2014-09-25
Przeczytana: 2013 rok

Bardzo dobra książka. Zawiera wiele interesujących faktów. Ukazuje, że nawet największe autorytety naszego świata mogą się mylić. Mnie osobiście książka utwierdziła w przekonaniu, że warto bronić swoich przekonań dla których mamy solidne argumenty, nawet gdy bywają one w opozycji z opinią innych, nawet bardziej dystyngowanych/poważanych osób. Co więcej - można też zauważyć jak punkt siedzenia wpływa na to co ludzie widzą lub chcą widzieć. Niejednokrotnie wypowiadanie się w jakimś temacie bywa ryzykowne gdy nie zna się wystarczająco wielu faktów, co jednak i tak nie przeszkadza wielu ludziom aby tak właśnie postępować w dodatku uparcie stawiając na swoim. Super pozycja. Polecam ludziom, którzy lubią i potrafią używać mózgu. ;)

EddieGrey | 2017-02-19
Na półkach: Przeczytane, Filozoficzne
Przeczytana: 19 lutego 2017

Autor jest libertarianinem, co widać w jego książce. Początku stara się być obiektywny, jednak idzie mu to coraz trudniej. Zastanawia mnie jego podważanie "ekspertów", którym jak twierdzi brakuje praktycznej wiedzy - doświadczenia. Chciałbym wiedzieć jakie doświadczenia ma na swoim koncie autor? Uproszczenie, że lewicę można łatwo zdefiniować bo jest lewica skrajna i lewica umiarkowana, a z prawicą jest problem, bo tam są wrzucone wszystkie pozostałości doktryn jak liberalizm, konserwatyzm etc. Polityka jest bardziej skomplikowana zwłaszcza na osi lewica - prawica jest szerokie spektrum, które godzinami można omawiać. Przyznam, że w kilku momentach książki daje do myślenia i też warto przeczytać, co o ekonomii myślą libertarianie. Jednak zabrakło mi tego obiektywizmu, który cenię w książkach.

1travel | 2017-02-26
Przeczytana: 14 kwietnia 2017