Tsunami historii. Jak żywioły przyrody wpływały na dzieje świata

Wydawnictwo: Fronda
historia
Grzegorz

Jak to możliwe, że wybuch wulkanu na drugiej półkuli wywołał małą epokę lodowcową w Europie i - pośrednio - stał się przyczyną Wojny Trzydziestoletniej na naszym kontynencie? Dwugodzinne opóźnienie rozpoczęcia bitwy pod Waterloo z powodu deszczu umożliwiło włączenie się do walki Prusakom i zadanie klęski. Ostre słońce i porywisty wiatr w oczy przyczyniły się do pogromu Krzyżaków pod Grunwaldem. Czym był huragan Wielkiego Stepu ? Czy można było uniknąć rzezi urządzonej Japończykom i Amerykanom? Co zniszczyło Sodomę i Gomorę? Które komety zwiastowały epokowe nieszczęście?

Maciej Rosalak przypomina fakty, na które nie zwraca się uwagi, a mają kapitalne znaczenie. Narrację tej błyskotliwej książki wzbogaca częste sięganie do źródeł, do świadectw, i odkrywanie na nowo zastanawiających przekazów z Biblii, z Pliniusza, Swetoniusza, Dantego, Długosza, czy nawet Mickiewicza. Otrzymujemy więc książkę erudyty i wytrawnego popularyzatora historii, ujmującą na polskim rynku po raz pierwszy w takim zakresie dzieje ludzkości.

źródło opisu: https://xlm.pl/ksiazka/tsunami-historii-jak-zywiol...(?)

źródło okładki: google

Renax | 2016-12-14
Przeczytana: 13 grudnia 2016

O tę książkę sama się prosiłam, bo lubię historię, ale niestety, poległam na niej. I nie pomogła fascynująca tematyka ani piękna okładka, ani wspaniałe wydanie, ani interesujące zdjęcia. Przekartkowałam ją po prostu, czytając co ciekawsze fragmenty. Nie lubię robić tego książkom, ale kompletnie nie mogłam skupić się na treści. Było to męczące przeżycie.

Byłam pełna podziwu dla wiedzy autora, który zna i opisuje wydarzenia z różnych czasów historycznych i prehistorycznych, ale i posługuje się dogłębną wiedzą z geologii, archeologii, biologii itp.

Chodzi o sposób opowiadania, który mnie przyprawiał o mój głowy, nie mój sposób opowiadania. Wytłumaczę to na przykładzie z domu mojego rodzinnego. Kilka razy już to u mnie w domu było, więc zauważyłam regułę. Słyszymy, dajmy na to, opis zdarzenia, 5 samochodów wjechało w słup, było dwóch rannych i jedno ścięte drzewo. Mój tato relacjonuje to tak: 'mówili o wypadku, było 5 samochodów, jechali około 150 km/h, było 2 rannych w nogę, a po...

eva43 | 2016-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2016

Trudno oceniać , lektura dla lubiących historię. Pierwsza połowa to przypomnienie wszystkiego o historii powstawania naszej planety, o kataklizmach, potopach i zniszczeniu jakie natura niosła od dawien dawna. Dalsza część o czasach bliższych, o niektórych wydarzeniach słyszał chyba każdy, inne poznajemy dzięki tej książce. Jak oceniam, dobrze choć nie sadzą bym w najbliższym czasie sięgnęła po podobną lekturę. Poczułam się z deka jak na wykładzie co nie bardzo mi spasowało.

MoznaPrzeczytac | 2016-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2016

Historia to nie suche fakty i daty. Historia to ludzie i wydarzenia, które oni kreują. Zdarza się jednak, że człowiek staje naprzeciw żywiołu wobec którego jest bezsilny. Wtedy to przyroda jest głównym narratorem wydarzeń. O tym właśnie jest ta książka.

Pełna recenzja książki na stronie:

Kasia | 2018-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2018

Okładkowe opisy zachęcające do przeczytania zawierają zdecydowaną większość dobrych fragmentów książki - jeśli nie wszystkie... Całość jest przydługa, nudnawa i zawiera zbyt dużo szczegółowych informacji.

urbanekpaw | 2017-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2017
Szymon_Gwiazda | 2017-12-27
Na półkach: Historia, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 04 stycznia 2017

Tak zwany zakup impulsywny nie zawsze się sprawdza. Czasem cieszy, czasem pozostawia dysonans pozakupowy, a czasem człowiek się zastanawia: "po co to kupiłem?".

Książka jest z gatunku (może przeze mnie wymyślonego) sensacyjno-naukowego, a raczej naukawego. To zbiór opisanych wydarzeń historycznych, czasem o charakterze anegdot, innym razem znanych mnie z bardziej uznanych podręczników. Wspólnym wątkiem jest temat: jak siły przyrody zmieniały historię. Począwszy od żywiołów: wiatr, morze, słońce, błoto, mróz, itd, przez organizmy żywe (typu koń, słoń, komary, czy nieszczęsne krokodyle różańcowe pożerające Japończyków), przez tytułowe tsunami, mgły, czy inne dziwaczne zjawiska. I pod tym względem książka jest nader ciekawa.

Niestety, stylowo leży. Brakuje odniesień do źródeł, przez co całość nabiera merytorycznego charakteru szkolnej rozprawki, a na pewno nie pracy popularno-historycznej. Po drugie zaczyna się nudno i trzeba się przemóc, żeby przebrnąć przez pierwsze kilkadziesiąt...

Artur Szymczak | 2018-01-15
Przeczytana: 10 maja 2017