Tsunami historii. Jak żywioły przyrody wpływały na dzieje świata

Wydawnictwo: Fronda
historia
Grzegorz

Jak to możliwe, że wybuch wulkanu na drugiej półkuli wywołał małą epokę lodowcową w Europie i - pośrednio - stał się przyczyną Wojny Trzydziestoletniej na naszym kontynencie? Dwugodzinne opóźnienie rozpoczęcia bitwy pod Waterloo z powodu deszczu umożliwiło włączenie się do walki Prusakom i zadanie klęski. Ostre słońce i porywisty wiatr w oczy przyczyniły się do pogromu Krzyżaków pod Grunwaldem. Czym był huragan Wielkiego Stepu ? Czy można było uniknąć rzezi urządzonej Japończykom i Amerykanom? Co zniszczyło Sodomę i Gomorę? Które komety zwiastowały epokowe nieszczęście?

Maciej Rosalak przypomina fakty, na które nie zwraca się uwagi, a mają kapitalne znaczenie. Narrację tej błyskotliwej książki wzbogaca częste sięganie do źródeł, do świadectw, i odkrywanie na nowo zastanawiających przekazów z Biblii, z Pliniusza, Swetoniusza, Dantego, Długosza, czy nawet Mickiewicza. Otrzymujemy więc książkę erudyty i wytrawnego popularyzatora historii, ujmującą na polskim rynku po raz pierwszy w takim zakresie dzieje ludzkości.

źródło opisu: https://xlm.pl/ksiazka/tsunami-historii-jak-zywiol...(?)

źródło okładki: google

Renax | 2016-12-14
Przeczytana: 13 grudnia 2016

Kompletnie nie mogłam skupić się na treści. Było to męczące przeżycie.

Byłam pełna podziwu dla wiedzy autora, który zna i opisuje wydarzenia z różnych czasów historycznych i prehistorycznych, ale i posługuje się dogłębną wiedzą z geologii, archeologii, biologii itp. Za dużo faktów mnie rozpraszało.

eva43 | 2016-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2016

Trudno oceniać , lektura dla lubiących historię. Pierwsza połowa to przypomnienie wszystkiego o historii powstawania naszej planety, o kataklizmach, potopach i zniszczeniu jakie natura niosła od dawien dawna. Dalsza część o czasach bliższych, o niektórych wydarzeniach słyszał chyba każdy, inne poznajemy dzięki tej książce. Jak oceniam, dobrze choć nie sadzą bym w najbliższym czasie sięgnęła po podobną lekturę. Poczułam się z deka jak na wykładzie co nie bardzo mi spasowało.

MoznaPrzeczytac | 2016-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2016

Historia to nie suche fakty i daty. Historia to ludzie i wydarzenia, które oni kreują. Zdarza się jednak, że człowiek staje naprzeciw żywiołu wobec którego jest bezsilny. Wtedy to przyroda jest głównym narratorem wydarzeń. O tym właśnie jest ta książka.

Pełna recenzja książki na stronie:

Kasia | 2018-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2018

Okładkowe opisy zachęcające do przeczytania zawierają zdecydowaną większość dobrych fragmentów książki - jeśli nie wszystkie... Całość jest przydługa, nudnawa i zawiera zbyt dużo szczegółowych informacji.

urbanekpaw | 2017-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2017
Szymon_Gwiazda | 2017-12-27
Na półkach: Historia, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 04 stycznia 2017

Tak zwany zakup impulsywny nie zawsze się sprawdza. Czasem cieszy, czasem pozostawia dysonans pozakupowy, a czasem człowiek się zastanawia: "po co to kupiłem?".

Książka jest z gatunku (może przeze mnie wymyślonego) sensacyjno-naukowego, a raczej naukawego. To zbiór opisanych wydarzeń historycznych, czasem o charakterze anegdot, innym razem znanych mnie z bardziej uznanych podręczników. Wspólnym wątkiem jest temat: jak siły przyrody zmieniały historię. Począwszy od żywiołów: wiatr, morze, słońce, błoto, mróz, itd, przez organizmy żywe (typu koń, słoń, komary, czy nieszczęsne krokodyle różańcowe pożerające Japończyków), przez tytułowe tsunami, mgły, czy inne dziwaczne zjawiska. I pod tym względem książka jest nader ciekawa.

Niestety, stylowo leży. Brakuje odniesień do źródeł, przez co całość nabiera merytorycznego charakteru szkolnej rozprawki, a na pewno nie pracy popularno-historycznej. Po drugie zaczyna się nudno i trzeba się przemóc, żeby przebrnąć przez pierwsze kilkadziesiąt...

Artur Szymczak | 2018-01-15
Przeczytana: 10 maja 2017