Mity polskie

Wydawnictwo: Bellona
Mity polskie
historia
finnegan

Znaczna część ludzi jest przekonana, że Hamlet trzymał czaszkę, kiedy zadawał swoje egzystencjalne pytanie o „być albo nie być”. W rzeczy samej przeprowadził ten monolog już w trzecim akcie, podczas gdy scena z czaszką jest w piątym. Ale świat nie chciał tego tak widzieć i dlatego sceny połączono razem. Historycy starają się oddzielać mity od rzeczywistości, a mimo to istnieją utarte twierdzenia, które wszyscy mniej lub bardziej biorą za pewnik. Dlatego niektórzy nazywają to syndromem Hamleta. Mity polskie stanowią próbę odkłamania pewnych obiegowych prawd, do których tak bardzo Polacy się przyzwyczaili. Walka z mitami nie jest prosta, co przyznawał nawet Napoleon, który powiadał, że łatwiej zwyciężyć w dziesięciu bitwach, niż pokonać jeden mit. Książka ta nie jest podręcznikiem historii Polski ani próbą napisania jej od nowa. To rodzaj podsumowania dotychczasowego stanu badań, wzbogaconego o najnowsze hipotezy i wnioski.

źródło opisu: https://ksiegarnia.bellona.pl

źródło okładki: https://ksiegarnia.bellona.pl

Jeżynka | 2017-08-02
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 02 sierpnia 2017

Nie jestem historykiem ale bardzo lubię książki które starają się opowiadać o historii ciekawie i ze swadą. Niedoścignionym mistrzem jest dla mnie Jerzy Besala którego każda książka potrafi wciągnąć czytelnika bez reszty.

Na podobne emocje nastawiałam się sięgając po "Mity polskie" Jarosława Molendy. Sam tytuł sugerował że będzie to opowieść wciągająca, konfrontująca fakty historyczne z legendami którymi obrosły pewne wydarzenia z przeszłości. Po przeczytaniu krótkiego wstępu autora w którym wyjaśnia pojęcie mitu w historii pomyślałam sobie że nie będzie to łatwa lektura. Autor to proste zagadnienie tłumaczy w tak skomplikowany sposób że trudno się przez ten początek przebić bez słownika wyrazów obcych.
Niestety cała książka jest pisana podobnym językiem który nawet dla doktorantów na wydziale historii byłby pewnie trudny do zrozumienia. Na pewno autorowi nie można odmówić wiedzy ale niestety nie umie przekazać jej w taki sposób aby przykuć uwagę czytelnika.
Uważam że osoby...

grzesiek96 | 2017-10-08