Generalne Gubernatorstwo. Mroczne serce Europy Hitlera

Wydawnictwo: Rebis
historia
Bauero

Pierwsza powstała poza granicami Polski i opracowana z takim rozmachem monografia na temat tragicznej historii Generalnego Gubernatorstwa Tragiczna historia Generalnego Gubernatorstwa - nazistowskiej kolonii stworzonej w historycznym centrum Polski - wyróżnia się nawet na tle okrucieństw niemieckich rządów w okupowanej Europie. Oddzielone od Rzeszy, ale rządzone przez Niemców, za...

Tragiczna historia Generalnego Gubernatorstwa - nazistowskiej kolonii stworzonej w historycznym centrum Polski - wyróżnia się nawet na tle okrucieństw niemieckich rządów w okupowanej Europie. Oddzielone od Rzeszy, ale rządzone przez Niemców, za pośrednictwem brutalnego i skorumpowanego reżimu kierowanego przez Hansa Franka Generalne Gubernatorstwo stało się głównym "laboratorium rasowym" Trzeciej Rzeszy i największym ośrodkiem Holokaustu.

Było to prawdziwe mroczne serce hitlerowskiego imperium. To tu przeprowadzono akcję "Reinhard", największą operację ludobójczą w dziejach ludzkości, w czasie której w ciągu 18 miesięcy zamordowano 1,7 miliona Żydów, a wobec polskiej ludności realizowano systematyczną kampanię terroru, eksploatacji i czystek etnicznych. Było to miejsce, w którym można było bezkarnie rozstrzelać 42 tysiące ludzi w dwa dni, i odebrać tysiące dzieci ich rodzinom. Przewodniki turystyczne zachęcały zaś niemieckich turystów, by przyjeżdżali do tego atrakcyjnego miejsca, by zwiedzić miasta, które "zostały już odżydzone".

Mroczne serce okupowanej Europy przedstawia pełną historię nazistowskiego reżimu okupacyjnego w Polsce oraz tragicznych doświadczeń Polaków, Żydów i przedstawicieli innych narodów, którzy znaleźli się pod jego władzą. Korzystając z bogatych źródeł, począwszy od dzienników i relacji świadków, po wcześniej niedoceniane, niezwykle oryginalne materiały, jak na przykład przewodniki turystyczne czy utwory poetyckie, Martin Winstone umożliwia czytelnikowi wyjątkowy wgląd w działalność Generalnego Gubernatorstwa.

Historia miejsca największej operacji ludobójczej w historii!
Od samego początku swego istnienia Generalne Gubernatorstwo stało się miejscem pełnym chaosu i bezprawia, zaś w momencie swego upadku było usiane masowymi mogiłami ofiar największego ludobójstwa w historii. W pierwszym anglojęzycznym opracowaniu poświęconym temu problemowi, Martin Winstone w klarowny sposób ukazuje często pomijany rozdział historii Polski i losów Żydów. Książka napisana w przystępny, zrównoważony i przesycony humanizmem sposób, na podstawie niezliczonych źródeł w języku polskim i niemieckim, nadaje masowym cierpieniom ludzką twarz. Winstone umieszcza również tragiczne losy tego miejsca w kontekście wewnętrznych rozgrywek politycznych Trzeciej Rzeszy oraz rywalizacji w obozie aliantów. To główne osiągnięcie tej książki, zasługującej na uwagę nie tylko ze strony studentów i badaczy, dla których będzie nieocenioną lekturą. - David Cesarani, profesor historii, Royal Holloway, Uniwersytet LondyńskiTa znakomita książka wypełnia ogromną lukę w naszej wiedzy na temat drugiej wojny światowej, zwracając uwagę na obszar zupełnie niepodobny do jakiegokolwiek innego kraju okupowanej Europy, na którym naziści testowali swoje obłąkane teorie ekonomiczne, społeczne i rasowe. -Adam Zamoyski, autor książek "Orły nad Europą", "1812. Wojna z Rosją", "Warszawa 1920. Nieudany podbój Europy"

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/books.h...(?)

źródło okładki: skan z strony rebis

Tores13 | 2019-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2019

Bardzo dobra analiza okupowanych terenów Polski występujących pod nazwą Generalnego Gubernatorstwa.
Ciekawostka jest fakt wydawania przez niemieckie wydawnictwo przewodnika turystycznego po GG.
Autorka nie bała się opisać działań pospolitych bandytów często nie związanych z podziemiem, ale również i tych działających w konspiracyjnych oddziałach i chwała jej za to.
W książce opisane jest codzienne życie okupacyjne, działania okupanta często irracjonalne i pozbawione sensu oraz ocena walki podziemia z moralnego punktu widzenia ( represje).

Internetowa_cela | 2019-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2019

Bardzo chciałbym napisać na jej temat coś dużego, obszernego, coś godnego tej zaskakującej pod każdym względem publikacji, którą dopiero teraz, choć od wydania minęło kilka lat, miałem okazję poznać. Piszę chciałbym, gdyż ciągle zmagam się z kryzysem twórczym, ze świadomością, że pisanie od kilku ładnych miesięcy nie przychodzi mi lekko, swobodnie, nie są to słowa, zdania, czy może wreszcie akapity, z których byłbym dumny.

A jednak warto przynajmniej w tej krótkiej formie docenić obszerną i bardzo rzetelną analizę powstania tego tworu, jakim było Generalne Gubernatorstwo i jaki miało wpływ na losy Polski, jej mieszkańców, Polaków i Żydów, Żydów i Polaków, ale też Ukraińców i Niemców. Na rozległej mapie Europy nie ma i nie było państwa, które byłoby mocniej doświadczone, zmaltretowane, umęczone przez jednego, a później na znacznie dłużej, przez drugiego okupanta, choć to ten pierwszy przez kilka lat przelał na polskiej ziemi nie morze, a ocean krwi gładząc często w wyjątkowo...

dzerik | 2017-01-26

Bardzo dobra książka napisana nie przez Polaka, ukazująca bestialstwo jakie panowało w GG. Autor dobrze analizuje każdy aspekt i pokazuje niemieckie problemy z tymże obszarem podbitej Europy.

Pshemo | 2016-04-06
Przeczytana: 10 marca 2016

Bardzo dobre opracowanie, dzięki któremu można zrozumieć, jakiego rodzaju tworem było właściwie Generalne Gubernatorstwo.

Szczególnie cenne, bo napisane przez autora nie będącego Polakiem, a zatem stanowiące spojrzenie na problem "z zewnątrz".

Wiele tez jest krytycznych dla Polaków, ale wynika to z szerokiego spojrzenia autora na opisaną problematykę. Autor z jednej strony wskazuje na altruizm Polaków, opisuje osoby, które ukrywały żydów, walczyły z okupantem, sprzeciwiały się nieludzkim zachowaniom, ale jednocześnie - z kronikarskiego obowiązku, opisuje m.in. zbrodnie dokonywane przez żołnierzy AK.

Niewątpliwe jest to bardzo cenne opracowanie, wartościowe dla osób interesujących się II. wojną światową i okupacją nazistowską na ziemiach polskich.