Tsunami historii. Jak żywioły przyrody wpływały na dzieje świata

Okładka książki Tsunami historii. Jak żywioły przyrody wpływały na dzieje świata Maciej Rosalak
Maciej Rosalak Wydawnictwo: Fronda historia
historia
Fronda
2016-01-01
2016-01-01

Duże fragmenty są skopiowane słowo w słowo z wikipedii. Skandaliczna postawa autora i wydawcy!

Bardzo ciekawa książka. Autor opisuje zjawiska determinujące znane wydarzenia historyczne. Pozycja obowiązkowa dla osób interesujących się historią. Nie są to same suche fakty, ale ciąg przyczynowo skutkowy, który do nich doprowadził. Serdecznie polecam

Nie jestem pewna jak ocenić tę książkę, z jednej strony są tu opisane naprawdę ciekawe wydarzenia, z drugiej autor zbyt często odbiega od tematu, skupiając się na nieistotnych szczegółach. Z trudem przebrnęłam przez przez pierwszą część książki, dotyczącą kosmosu, uważam, że jest ona niepotrzebna. Podobały mi się za to fragmenty dotyczące różnych bitew na przestrzeni dziejów, które pokazywały jak często ludzie lekceważyli siły natury i jakie, często katastrofalne, miało to skutki. Niestety, chyba największą, wadą książki jest styl pisania Macieja Rosalaka, niektóre zdania musiałam czytać po kilka razy by zrozumieć ich sens.

Po książkę sięgnęłam zachęcona opisem, bez zapoznawania się z opiniami. W sumie nie żałuję, ale raczej nie były to najcudowniejsze godziny mojego życia.

Książka polskiego autora, z dużą wiedzą, który wyciąga czasami naprawdę bardzo ciekawe i niszowe wydarzenia. Sam zamysł na książkę rewelacyjny, pokazujący jak przyroda wpływa na życie człowieka i jego historię. Jeżeli ktoś szuka przeglądu takich wydarzeń to dobrze trafił.

Mam jednak liczne zastrzeżenia do "wykonania". Autor omawiając dane wydarzenie okropnie zbacza z tematu. Podczas opisu wpływu wiatru na wynik bitwy dostajemy pełną i długą na kilka stron informację o rodzaju uzbrojenia, historii wojskowości, sytuacji politycznej itd. itp. Sam początek książki nie wiem skąd się wziął, ponieważ powstanie Ziemi i jej historia sprzed pojawienia się człowieka nijak moim zdaniem ma się do wpływu żywiołów na jego historię (że nie wspomnę o błędach merytorycznych w tym rozdziale). Również niektóre wyciągane przez autora wnioski są moim zdaniem zbyt daleko idące, zwłaszcza, że autor nie podaje do nich bibliografii.

Generalnie książkę uważam za wartą przynajmniej przewertowania i przeczytania interesujących nas rozdziałów.

Okładkowe opisy zachęcające do przeczytania zawierają zdecydowaną większość dobrych fragmentów książki - jeśli nie wszystkie... Całość jest przydługa, nudnawa i zawiera zbyt dużo szczegółowych informacji.

Tak zwany zakup impulsywny nie zawsze się sprawdza. Czasem cieszy, czasem pozostawia dysonans pozakupowy, a czasem człowiek się zastanawia: "po co to kupiłem?".

Książka jest z gatunku (może przeze mnie wymyślonego) sensacyjno-naukowego, a raczej naukawego. To zbiór opisanych wydarzeń historycznych, czasem o charakterze anegdot, innym razem znanych mnie z bardziej uznanych podręczników. Wspólnym wątkiem jest temat: jak siły przyrody zmieniały historię. Począwszy od żywiołów: wiatr, morze, słońce, błoto, mróz, itd, przez organizmy żywe (typu koń, słoń, komary, czy nieszczęsne krokodyle różańcowe pożerające Japończyków),przez tytułowe tsunami, mgły, czy inne dziwaczne zjawiska. I pod tym względem książka jest nader ciekawa.

Niestety, stylowo leży. Brakuje odniesień do źródeł, przez co całość nabiera merytorycznego charakteru szkolnej rozprawki, a na pewno nie pracy popularno-historycznej. Po drugie zaczyna się nudno i trzeba się przemóc, żeby przebrnąć przez pierwsze kilkadziesiąt stron. Po trzecie, cytowanie obszernych fragmentów Biblii, albo "Pana Tadeusza", albo innych dzieł, nie daje dobrego świadectwa autorowi. Po co cytować całe wiersze, czy strofy Apokalipsy? Wystarczy jeden, który odnosi się konkretnie do danego zjawiska. Ale wisienką na czubku jest prezentowanie przy każdej okazji własnych poglądów politycznych, co historykowi raczej nie przystoi. Gdy ktoś pisze "ZSRS", to wiadomo, jakie ma nastawienie. Co każe mi sceptycznie podchodzić do niektórych z jego wypowiedzi. A szkoda, bo pod względem treści nie było tak źle.

Trudno oceniać , lektura dla lubiących historię. Pierwsza połowa to przypomnienie wszystkiego o historii powstawania naszej planety, o kataklizmach, potopach i zniszczeniu jakie natura niosła od dawien dawna. Dalsza część o czasach bliższych, o niektórych wydarzeniach słyszał chyba każdy, inne poznajemy dzięki tej książce. Jak oceniam, dobrze choć nie sadzą bym w najbliższym czasie sięgnęła po podobną lekturę. Poczułam się z deka jak na wykładzie co nie bardzo mi spasowało.

Historia to nie suche fakty i daty. Historia to ludzie i wydarzenia, które oni kreują. Zdarza się jednak, że człowiek staje naprzeciw żywiołu wobec którego jest bezsilny. Wtedy to przyroda jest głównym narratorem wydarzeń. O tym właśnie jest ta książka.

Pełna recenzja książki na stronie:

Pełna recenzja książki na...

• Mmmm
  • Historyczne
  • Popularnonaukowe
  • Przeczytane 2017

Dodaj cytat z książki Tsunami historii. Jak żywioły przyrody wpływały na dzieje świata