Zgłosuj na książki roku 2017

As. Wspomnienia legendarnego dowódcy Dywizjonu 303

Wydawnictwo: Znak Horyzont
corn

Druga wojna światowa widziana z kokpitu. "Początek jutra", "Świt zwycięstwa" i "Ogień nad Chinami" – porywające wojenne wspomnienia polskiego asa myśliwskiego po raz pierwszy w jednym tomie! Jak wyglądały pierwsze dni września 1939 roku z perspektywy porucznika lotnictwa? Co czuje człowiek ostrzeliwany przez messerschmitta? Jak to jest – w piątek zestrzelić cztery niemieckie samoloty...

Druga wojna światowa widziana z kokpitu.

Co czuje człowiek ostrzeliwany przez messerschmitta?
Jak to jest – w piątek zestrzelić cztery niemieckie samoloty jednego dnia, a w poniedziałek powtórzyć ten wyczyn?
Jak wygląda powietrzny pojedynek z kamikadze?
Co myśli pilot, gdy widzi ciało zestrzelonego wroga spadające do pełnego rekinów oceanu?

O swoich wojennych przygodach, od pierwszych dni kampanii wrześniowej, przez bitwę o Anglię w składzie Dywizjonu 303, aż do walk z Japończykami w słynnej formacji „Latające Tygrysy”, opowiada jeden z najskuteczniejszych pilotów myśliwskich w naszej historii.

Witold Urbanowicz wspaniale walczył i jeszcze lepiej pisał.
Lektura obowiązkowa dla każdego fana lotnictwa.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoznak.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoznak.pl/

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-11-30
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 30 listopada 2016

To nie jest oryginalny tytuł tej książki, generał Urbanowicz był zbyt skromnym człowiekiem, aby samemu określić się mianem „asa”. Według przyjętego już podczas I Wojny Światowej nazewnictwa „asem lotniczym" był pilot, który zestrzelił 5 samolotów wroga.

„Urban” „Kobra” lub „Le Kuto”(czyli spolszczone francuskie "le couteau" –„Nóż” jak nazywali Go przyjaciele) był asem.... pięciokrotnym, miał na swoim koncie 25 zestrzeleń - 18 w powietrzu i 7 na ziemi.
Na książkę „As. Wspomnienia legendarnego dowódcy Dywizjonu 303” składają się trzy książki napisane przez generała Urbanowicza i wydane w Polsce również przez wydawnictwo „Znak”
To „Początek jutra”(1966), „Świt zwycięstwa”(1971) i „Ogień nad Chinami” (1963).
Taka kolejność, mimo pozornej niekonsekwencji dat wydania jest prawidłowa, jest bowiem zgodna z chronologią opisywanych zdarzeń. „Początek jutra” obejmuje czasy od ostatnich dni sierpnia 1939 do przybycia do Anglii w końcu stycznia 1940, „Świt zwycięstwa” to okres Bitwy o Anglię....

Balcar | 2017-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2017

Wspomnienia Witolda Urbanowicza składają się z trzech części: "Początek jutra", "Świt zwycięstwa" i "Ogień nad Chinami", których pierwsze wydania przypadały na lata 60-te i 70-te. Pierwsza cześć opowiada o kampanii wrześniowej w Polsce, przebijaniu się do Rumunii, pobycie polskich lotników we Francji i podróży do Wielkiej Brytanii. "Świt zwycięstwa" skupia się na bitwie o Anglię, natomiast "Ogień nad Chinami" opowiada o walkach z Japończykami w Chinach.
Urbanowicz w bardzo przystępny sposób przedstawił czytelnikowi II wojnę światową z perspektywy asa myśliwskiego. Autor nie stosuje skomplikowanego i specjalistycznego języka, co powoduje, że książkę czyta się dość swobodnie. Urbanowicz zresztą nie skupia się tylko na walkach powietrznych, ale ukazuje codzienne życie lotnika podczas wojny. Wycieczki do Londynu, urlop w Torquay czy podróże po Chinach są ciekawym przerywnikiem od starć w powietrzu. Autor sporo miejsca poświęcił również dość ogólnym rozmyślaniom o wojnie, polityce czy w...

Właśnie zakończyła się moja fantastyczna przygoda. Trwała ona przez blisko siedemset stron. Ale wszystko co dobre niestety kiedyś się kończy.
Najpierw składam słowa uznania dla nieżyjącego już autora legendarnego pilota myśliwców Pana Witolda Urbanowicza. Napisał Pan, używając pięknego polskiego języka, niezwykle obrazową i plastyczną książkę w której zamieścił wspomnienia o swoich niezwykłych życiowych losach.
I za to wielkie dzięki w dobie babonów gramatycznych i błędów ortograficznych oraz mnóstwa literówek pojawiających się w wielu publikacjach czy to rodzimych czy tłumaczonych. Tutaj nie natrafiłem na takie miny.
Witold Urbanowicz polski as myśliwski spisał swoje wspomnienia w postaci trzech oddzielnych książek. Dzięki wydawnictwu Znak wszystkie trzy zostały teraz wydane w jednym obszernym tomie.
Wspomnienia obejmują praktycznie cały okres II Wojny Światowej od kampanii wrześniowej 1939 roku po walki z japońskimi pilotami nad Chinami.
Autor znakomicie i obrazowo opisuje...

W mojej opinii jest to świetna książka, od której trudno się oderwać. Przyznam, że czyta się ją bardzo dobrze, choć długo, bo nie „połknie” się jej w jeden wieczór, niemniej spowodowane jest to tylko i wyłącznie objętością, publikacja bowiem posiada 704 strony.

Uważam, że warto pamiętać o ludziach, którzy wojennymi przeżyciami i zasługami wnieśli do historii tak wiele, jak Witold Urbanowicz. Lektura obowiązkowa dla osób interesujących się historią oraz lotnictwem.

Cała recenzja:

Robert | 2017-04-14
Przeczytana: 2017 rok

Świetna książka. To nie tylko podniebne walki. To przede wszystkim pełna przygód opowieść o podróży przez Europę, Amerykę, Afrykę i Azję. Podróży pełnej nostalgii pisana barwnym, niekiedy poetyckim językiem (szczególnie w wielogodzinnych nocnych lotach). Trochę przeszkadzają spore przeskoki czasowe w akcji (być może to kwestia wyboru Wydawcy, które fragmenty wspomnień drukować), ale ostatecznie można się przyzwyczaić. Polecam!

Jacek | 2018-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2018

"As. Wspomnienia legendarnego dowódcy Dywizjonu 303" (Witold Urbanowicz)

To powinna być lektura obowiązkowa!

Wspaniale napisane wspomienia dowódcy, między innymi, legendarnego Dywizjonu 303. To nie opis walk lotniczych. To przede wszystkim wspomnienia człowieka, który utracił ojczyznę i cały czas walczy mając nadzieję na powrót do Polski. Wokół odchodzą na zawsze znajomi, koledzy i przyjaciele.
Niestety Jego losy, podobnie jak wielu innych polskich żołnierzy i oficerów walczących na zachodzie, potoczyły się inaczej...
Polecam

Pleban | 2017-05-31
Przeczytana: 28 maja 2017

Znakomite uzupełnienie do "Dywizjonu 303". Szkoda, że mało jest opisów walk powietrznych, ale z drugiej strony, na ziemi działo się jeszcze więcej. Na pewno warto przeczytać.

Rafał | 2017-12-12
Przeczytana: 2017 rok