Ogień nad Chinami. Wojenne wspomnienia dowódcy Dywizjonu 303

Okładka książki Ogień nad Chinami. Wojenne wspomnienia dowódcy Dywizjonu 303 Witold Urbanowicz
Okładka książki Ogień nad Chinami. Wojenne wspomnienia dowódcy Dywizjonu 303
Witold Urbanowicz Wydawnictwo: Znak powieść historyczna
powieść historyczna
Znak
2007-01-01
2007-01-01
lotnictwo pilot as myśliwski RAF

Ze względu na osobę Autora, książka Ogień nad Chinami Witolda Urbanowicza, pilota myśliwskiego dowodzącego legendarnym dywizjonem 303 w czasie jego największych zwycięstw, chwały i ofiary, kojarzy się jednoznacznie z dalekowschodnim epizodem jego służby. Oficer i dyplomata, dzięki swoim wysiłkom, koneksjom i szczęściu udaje się do Chin, by jako pilot myśliwski walczyć w sławnej jednostce Latających tygrysów dowodzonej przez legendarnego C. Chennaulta. Zawartość książki rzeczywiście pokrywa się ze skojarzeniem, chociaż nie do końca. Gdyby w czasie drugiej wojny światowej Witold Urbanowicz posiadał smartfona, zapewne jego wspomnienia z Chin przybrałyby postać wideoblogu lub cyklu filmów podróżniczych o tytule mniej więcej zbliżonym do tytułu wpisu. Jako, że wszystko działo się jakieś siedem, osiem dekad za wcześnie, mamy do dyspozycji tylko książkę ze wspomnieniami z tamtych lat. Swoją zawartością i układem przypomina mi współczesny serial Ciężarówką przez Wietnam. Dlaczego? Ano dlatego, że w obu wypadkach praca bohatera, czy to jako truckersa czy jako pilota myśliwca, jest tylko tłem, barwnym ale tłem, a właściwym bohaterem jest właśnie tło, czyli kraj toczącej się akcji. Jako człowiek dojrzały, obyty w świecie i w wyższych sferach, już utytułowany i życiowo ustatkowany, Urbanowicz traktuje swoją podróż nie tylko jako okazję do praktycznego zapoznania się z taktyką i realiami wojny powietrznej na Dalekim Wschodzie, ale także poznania egzotycznego kraju, jego ludzi i kultury.
Tym czego doświadcza pomiędzy lotami bojowymi, a czasem też w ich trakcie, dzieli się z czytelnikami. Znajdziemy więc opisy egzotycznej przyrody, magicznych widoków Himalajskich szczytów spowitych welonami chmur, oświetlanych promieniami zachodzącego słońca. Poznamy z imienia i nazwiska ludzi z wyższych sfer chińskiego społeczeństwa, ich obyczaje, styl życia kulturę i stosunek do życia. Poznamy też anonimowy tłum ciężko pracujących ludzi: rolników, rybaków, budowniczych lotniska, rikszarzy sprzedawców itp. Prześlizgniemy się przez zakątki pełne biedaków, żebraków, różnych ciemnych typów, słowem całą paletę szarych ludzkich postaci. Wszystkie oryginalne, egzotyczne, intrygujące na swój sposób piękne. Jako outsider spoza splątanych w ówczesnych Chinach światów, nie Chińczyk, nie Amerykanin, z wrodzoną sobie łatwością nawiązuje kontakty i poznaje ludzi, z ich wartościami, stylem życia i słabościami. Poznaje ich i daje ich poznać nam, jakby podając z obfitego półmiska kolejne kawałki chińszczyzny, oczywiście używając pałeczek.
Tekst nie jest też wolny o rozmyślań o bardziej ogólnym, wręcz filozoficznym charakterze. Sprzyjały im liczne godziny samotności w kokpicie myśliwca. Olbrzymie obszary, na których toczyły się walki sprzyjały długim lotom, kiedy to poza czasem walki, pilot zawieszony pomiędzy niebem a chmurami lub gwiazdoskłonem, mając za pan brat niebotyczne góry i bezmiar powietrznego oceanu popadał w zadumę. Chiny są wielkie, Chiny są piękne, Chiny są nieodgadnione, Chińczycy są niesamowici zdaje się mówić Urbanowicz.
To wszystko nabiera innego kształtu w kontekście współczesności i innych, dzisiejszych Chin, które postrzegane są u nas na zachodzie coraz bardziej jako zagrożenie dla naszej cywilizacji, dla naszego systemu wartości dla naszej wolności. Dla naszych. A czy ktokolwiek pyta, jaki jest ich pogląd, a jeśli zapyta i otrzyma odpowiedź, czy nam o tym powie? Płynąc przez kolejne strony książki zastanawiałem się, kto ma prawo twierdzić, że jego system wartości, prawa i interesy są ponad innymi, choćby wywodzącymi się z kilku tysięcy lat tradycji.
Lotnisko.blogspot.com

Rewelacyjna książka. Urbanowicz miał wielki talent pisarski. Obok podniebnej walki wspaniałe opisy ludzi, życia i krajobrazów egzotycznych Chin.. Najbardziej bodaj wzruszająca historia opisana w rozdziale Sari...

Wspaniała lektura!
Druga Wojna Światowa oczami jednego z najlepszych polskich lotników w historii. Witold Urbanowicz w 1943 roku wstąpił do Armii Amerykańskiej i uczestniczył w walkach pomiędzy wojskami Chińsko-Amerykańskimi a Japońskimi.
Opisy walk powietrznych oraz przeżyć pilota na ziemi chińskiej stanowią bogate źródło wiedzy na temat tego co działo się po drugiej stronie kuli ziemskiej w trakcie II WŚ.
POLECAM!

Wspaniała lektura!

Super książka!! Wspomnienia dowódcy Dywizjonu 303 z frontu chińsko-japońskiego! Witold Urbanowicz - polski lotnik i as myślistwa - opisuje swoje przygody z czasów, gdy w 1943 i 1944 roku walczył jako pilot 14 Floty Lotniczej USA. Był jedynym polskim żołnierzem, który w czasie II wojny światowej walczył z japońską armią.

Generał Witold Urbanowicz, postać nietuzinkowa, pilot, żołnierz, człowiek niepokorny, a przede wszystkim wielki Polak i patriota. Kiedy przejrzeć sam życiorys, już można nabawić się kompleksów, przed wojną odniósł swoje pierwsze zwycięstwo zestrzeliwując sowiecki samolot rozpoznawczy. Wtedy też dał się poznać jako niepokorny i bezkompromisowy żołnierz. W czasie wojny obronnej 1939 roku uciekł z sowieckiej niewoli i dostał się do Francji ... Sama książka opowiada o walce w "Latających tygrysach" formacji lotniczej podległej gen. C.Chennault zmagającej się z Japończykami, ale nie tylko... to opowieść, o życiu, o starych Chinach, o polskich losach, przemyślenia czystko ludzkie, a nawet miejscami metafizyczne. Barwna, piękna opowieść, gdzie nic nie jest przypadkowe, bez grama przynudzania, użalania się nad sobą, przy okazji mobilizuje do poznania wcześniejszych i późniejszych losów człowieka, który był KIMŚ, którego biografia starczyłaby na kilka filmów sensacyjnych, gorąco polecam ...

Polecam miłośnikom historii i lotnictwa.

Polecam miłośnikom historii i lotnictwa.

Wszystko zależy od tego, co się przeczyta wcześniej, to czy "Latające tygrysy"czy "Ogień nad Chinami".... Był wydany wcześniej, zawiera wspomnienia W.U. jeszcze z czasów szkolenia na pilota, kampanii wrześniowej.

Super książka, trzyma poziom, polecam 🙂

Super książka, trzyma poziom, polecam 🙂

• Lotnictwo
  • II wojna światowa
  • 2017
  • II Wojna Światowa

Witold Urbanowicz Ogień nad Chinami. Wojenne wspomnienia dowódcy Dywizjonu 303 Zobacz więcej