Świt zwycięstwa: bitwa o Anglię oczami dowódcy Dywizjonu 303

Wydawnictwo: Znak
historyczna

"Witold Urbanowicz w kolejnym tomie wspomnień koncentruje się na wydarzeniach z okresu bitwy o Anglię. Odegrał w niej szczególną rolę nie tylko dlatego, że dowodził legendarnym Dywizjonem 303, ale również ze względu na swoje osiągnięcia na polu walki.Autor Świtu zwycięstwa przeplata opowieść autentycznymi raportami innych lotników Dywizjonu 303 i wzbogaca ją wspomnieniami wcześniejszych wydarzeń. W niepowtarzalny i barwny sposób Urbanowicz pisze o podniebnych walkach, codziennym życiu pilotów i cywilów w atakowanej przez Niemców Wielkiej Brytanii oraz masie administracyjnej roboty, która wypełnia mu czas między lotami bojowymi."

Adrian | 2013-12-23
Przeczytana: 22 grudnia 2013

Jest to kolejna (już 3) przeczytana przeze mnie książka Witolda Urbanowicza i muszę przyznać, że według mnie autor wzbił się na wyżyny swojej twórczości. Sama książka jest ciekawa i świetnie napisana. Opisy scen batalistycznych przeplatają się z barwnymi opowieściami czy też wspomnieniami innych lotników, dlatego akcja jest wartka i nie może nudzić. Początkowe rozdziały są bardzo emocjonalne ze względu na opis zdrady Francji i Anglii pierw wobec Czechosłowacji (niestety też mieliśmy w tym swój udział) potem wobec Polski. Przeczytanie książki w moim przypadku zaowocowało wieloma przemyśleniami na temat emigracji, ojczyzny i samego bohatera.

Właśnie co do Urbanowicza zasmuca mnie fakt, że tak wybitna postać nie mogła wrócić do naszego kraju i żyć w spokoju. Można się przyczepić do W.U. i za przykład podać Skalskiego, który mimo represji i kary więzienia zdecydował się na powrót z emigracji. Lecz trzeba zadać sobie pytanie, czy człowiek, który ryzykował codziennie swoje życie,...

Krzysiek | 2015-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2015

W moim odczuciu, książka wspaniała. Napisana tak, że się ją "wchłania" a, nie czyta. Autor wspaniale przedstawił sceny walk powietrznych, życie codzienne pilotów i mechaników, oraz ich poświęcenie. Poza tym wiele wątków „pobocznych”, które czynią opowieść jeszcze żywszą i wyraźniejszą. Polecam.

MARKO761 | 2012-02-15
Przeczytana: 2011 rok

MOIM ZDANIEM URBANOWICZ ŚWIETNIE OBCHODZIŁ SIĘZ PIÓREM JAK I Z SAMOLOTEM .

matey | 2016-01-01
Nikki | 2015-10-09