Awiatorzy. Opowieść o polskich lotnikach

Wydawnictwo: Zwierciadło
literatura polska
Ag2S

Fenomenalna, barwna powieść o polskich lotnikach autora bestsellerowego Czasu Honoru Awiatorzy to opowieść o młodych ludziach, których łączy marzenie o lataniu. Realizują je w dramatycznych okolicznościach po wybuchu I wojny światowej w eskadrach Niemiec, Austrii i Rosji. Po wojnie czeka ich zaś walka o polskie granice z Ukrainą oraz z bolszewicką Rosją. Na tle barwnych wydarzeń epoki ukazany...

Awiatorzy to opowieść o młodych ludziach, których łączy marzenie o lataniu. Realizują je w dramatycznych okolicznościach po wybuchu I wojny światowej w eskadrach Niemiec, Austrii i Rosji. Po wojnie czeka ich zaś walka o polskie granice z Ukrainą oraz z bolszewicką Rosją. Na tle barwnych wydarzeń epoki ukazany jest proces odradzania się państwa polskiego po stuleciu zaborów.
Napisana z niebywałą pasją historia, opowiada o dziejach awiacji – od balonów po pierwsze, zdobyczne, samoloty z biało-czerwoną szachownicą na skrzydłach. Dzięki wartkiej akcji i błyskotliwym dialogom, czytelnik z zapartym tchem przemieszcza się w czasie. Od pierwszych prób balonowych w Warszawie osiemnastego stulecia, przez wydarzenia na Bałkanach, których tragicznym skutkiem była I wojna światowa, cesarsko-królewskie Austro-Węgry i rewolucyjną Rosję, aż po niespodziewane zwycięstwo pod wodzą Marszałka Piłsudskiego w Bitwie Warszawskiej 1920 roku.

źródło opisu: http://ksiegarnia.zwierciadlo.pl/awiatorzy-opowies...(?)

źródło okładki: http://ksiegarnia.zwierciadlo.pl/awiatorzy-opowies...»

Piotr | 2016-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2016

Niewiele brakowało, a nie przeczytałbym tej książki. Z góry stwierdziłem, że tematyka jak dla mnie jest mało interesująca. A jednak pod namową i układem o ewentualnym oddaniu książki osobie trzeciej w razie "męki przy czytaniu".

Przyznaję się bez bicia. Nie czytałem "Czasu honoru" i nie widziałem serialu. Literatura wojenna to zupełnie nie moja bajka. A jednak sięgnąłem po "Awiatorów".

Tytułowi awiatorzy to ludzie, których pasją jest lotnictwo, którzy żyją w czasie wojny i są gotowi oddać życie w żelaznych ptakach. Jarosław Sokół zaskoczył mnie niezwykle, przykuwając moją uwagę szczegółami, które są niezwykle istotne w tych opowieściach. W "Awiatorach" wybiera postacie czasami skrajnie nieodpowiedzialne, tchórzliwe, a przez to przekonuje mnie do nich. Mam dosyć czytania o tych, którzy byli gotowi oddać życie za ojczyznę. A co z pozostałymi? Sokół odkrywa w swoich opowieściach elementy często przemilczane i wstydliwe. Można to uznać za wyjątkowo cenne doświadczenie.

...

zolzowata_franca | 2016-11-08
Na półkach: 2016
Przeczytana: 08 listopada 2016

Dlaczego książka "Awiatorzy zdobywcy nieba" trafiła w moje ręce? Nie mam zielonego pojęcia, to był impuls, niektórzy nazywają to przeczuciem. Nigdy nie interesowałam się tym tematem, nie lubiłam nawet filmu "Top gun", kiedy inni szaleli za nim. Trzy razy zabierałam się za czytanie i odkładałam książkę na półkę. Nie zachęcała mnie ani tematyka, ani okładka, ani tym bardziej nie wyobrażałam sobie, jak przetrwam ze zdobywcami nieba przez prawie 500 stron.
Okazało się jednak, że już pierwsze strony Prologu pochłonęły mnie całkowicie.

"Dziesiątego maja roku Pańskiego 1789 pewien dziewięcioletni chłopiec zobaczył w Warszawie coś, co zrujnowało nie tylko jego własną przyszłość, ale też zaciążyło na życiu wielu pokoleń przez następne sto pięćdziesiąt lat. Chłopiec miał na imię Klemens i przyjechał do stolicy Rzeczypospolitej z dziadkiem, imć panem Teofilem Kamieńskim, pisarzem skarbowym litewskim i posłem na sejm walny..."

Co też zrobił ważnego Klemens, że trafił na początek powieści...

Cirya | 2017-04-26
Na półkach: B* Wojna w tle
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

kawał ciekawej i rewelacyjnej historii!
nie spodziewałam się takiego rozmachu i tak przenikliwej konstrukcji! jestem pod ogromnym wrażeniem :) fantastycznie wykreowane postacie, bardzo naturalne i ludzkie, z bagażem własnych problemów i doświadczeń w obliczu I Wojny Światowej
pasjonaci lotnictwa, zalążek polskiej awiacji pod zaborami
świetna! polecam :)

Anna | 2016-12-12
Na półkach: 2016
Przeczytana: 11 grudnia 2016

Losy polskich lotników w czasie I wojny światowej i po niej. Lotników, z których część stała się nimi przypadkowo. Polskich głównie z pochodzenia, bo część z nich za Polaków się nie uważała i nie przyznawała do polskości. Każdy z nich na swój sposób jest pozytywnym bohaterem, ale ja najbardziej polubiłam Kaczmarka i Sieńczyłłę, pozostałych bym raczej nie chciała spotkać w życiu. Różne zabory, różne wartości, różne klasy społeczne. Wiele wątków, wiele zdarzeń.
Miłośnicy historii i powietrznych starć będą ukontentowani. Dużo tu opisów maszyn i podniebnych akcji wojennych. Dla mnie ponownie ciekawy okazał się wątek medalionu przekazywanego z rąk do rąk, którego wartość sentymentalna rosła, a jego historia nabierała nowych wątków.
Nie wiem co ta książka w sobie ma, ale za każdym razem z przymusem brałam się za czytanie, jednak już po paru linijkach nie mogłam się oderwać. Takie mam rozbicie, ale polecam bez cienia wątpliwości.

Alcatraz | 2017-03-21
Na półkach: Przeczytane 2017
Przeczytana: 20 marca 2017

Awiatorzy to opowieść o polskich lotnikach u zarania dziejów odrodzonej Rzeczpospolitej. Historia tworzenia zrębów polskiej awiacji to gotowy scenariusz na doskonały film sensacyjny, co najwyraźniej zauważył również Jarosław Sokół, który zyskał popularność swoim „Czasem Honoru”. Nie dziwi zatem fakt wyczucia kolejnego doskonałego tematu na książkę.

Książka opisuje losy kilku polskich awiatorów – pionierów lotnictwa na terenie naszego kraju. Drogi wiodące ich za stery aeroplanów były niezwykle różne, ale każda z nich stanowiła osobny, świetny wątek sensacyjno-miłosno-przygodowy. Widać, że autor poświęcił sporo czasu na zbadanie historii początków lotnictwa polskiego, bo kariery pierwszych awiatorów faktycznie bardzo często były wręcz nieprawdopodobne.

Lotnictwo polskie w początkowym okresie tworzyli piloci służący w szeregach trzech różnych zaborców. Ich doświadczenie bojowe i wyszkolenie było niejednorodne. Po odzyskaniu niepodległości cała ta mieszanina miała stworzyć sprawnie...

Zaczytana_do_rana | 2016-11-18
Na półkach: Posiadam

"Awiatorzy. Opowieść o polskich lotnikach", najogólniej mówiąc, opowiadają o pionierach lotnictwa, tych śmiałkach, którzy wznosili się w powietrze na samym początku rozwoju awiacji, w czasie gdy w Europie panowała wojenna zawierucha.
Ale to tylko wierzchołek tej potężnej historii.

Tuż przed wybuchem I wojny światowej poznajemy:
Lucjana Smogorzewskiego - dentystę z Warszawy, która wtedy znajdowała się pod zaborem rosyjskim,
Karola Millera - Austriaka polskiego pochodzenia, asa lotnictwa,
Stefana Kaczmarka - Polaka intensywnie germanizowanego przez ojczyma, mieszkającego w niemieckim wówczas Poznaniu,
Bożydara Sieńczyłło - zrusyfikowanego Polaka mieszkającego na Ukrainie, która znajdowała się pod rządami carskiej Rosji,
Jeffa Cummingsa - Amerykanina, który zdaje się nie mieć powiązań z Polską, a jednak jego losy splatają się z tym krajem.

Już na pierwszy rzut oka widać, że wykreowani przez Jarosława Sokoła bohaterowie pochodzą z bardzo różnych miejsc, które były pod wpływami...

Elwira | 2016-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2016

Czas honoru (jego autorstwa) znam jedynie z kilku pierwszych odcinków, potem nie oglądałam z braku czasu po prostu ” a literaturę wojenna też czytam bardzo rzadko.

Awiatorzy to ludzie ptaki, oblatywacze – Ikary z pasją do latania, ale bardzo niebezpieczną bo w tym wypadku czasie wojny. Jarosław Sokół zaskakuje swoją prozą.
Jego bohaterowie nie są bez zmazy i skazy (czasami wręcz przeciwnie), tak jak ludzie którzy tyle wiedzą o sobie ile ich sprawdzono, ile sami się sprawdzą w ogniu walki, a często i zginą w nim.

Historie przedstawione przez autora już z tematyki są smutne, ale znajdziemy też sporo humoru. Oprócz fikcji mamy prawdziwe zdjęcia lotników i duży ładunek wiedzy stricte lotniczej. Ja chętnie przeczytałabym kontynuację. Może powstanie?

Kasiek m | 2016-11-13
Na półkach: 52/2016
Przeczytana: 13 listopada 2016

Katalonka | 2017-03-24
Przeczytana: 23 marca 2017

Bardzo dobrze napisana książka. Może nie zawsze czyta się ją jednym tchem ale mimo to warto przeczytać.

Magdalena | 2016-11-09

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Awiatorzy. Opowieść o polskich lotnikach” to książka autorstwa Jarosława Sokoła, która trafiła w mojej ręce trochę przypadkiem za sprawą Wydawnictwa Zwierciadło. Zaintrygował mnie jednak jej opis, więc postanowiłam skusić się na lekturę i choć to całkiem odmienna historia od w dużej mierze przez mnie recenzowanych to jednak nie żałuję, że dałam się namówić.

To opowieść o miłośnikach lotnictwa, o ludziach którzy dla swojej pasji wiele są w stanie poświęcić. To historie wprawdzie będące jedynie fikcja lecz wzbogacone o realne fotografie. To lektura, która przyciąga wzrok samą okładką – mroczną i tajemniczą, ale również pełną pasji. Czy Ty czytelniku masz taka pasję, dla której poświęciłbyś życie? Historie opowiedziane na kartach powieści przybliżą nam bohaterów na tle wydarzeń historycznych.

Książka jest dość pokaźnych rozmiarów, lecz na tyle ciekawa że te kilkaset stron wcale nie przeraża ani nie nudzi. Strony w czasie czytania znikają same – naprawdę, choć przed rozpoczęciem...