Awiatorzy. Opowieść o polskich lotnikach

Zwierciadło
2016-10-12
2016-10-12
literatura polska

Nigdy nie miałem przyjemności spotkania się z tematyką polskiego lotnictwa a tym bardziej z okresu I wojny światowej. Ciekawa historia młodych ludzi dla których marzeniem są samoloty, latanie. Los rzuca ich w wir walki o niepodległość Polski. Szczegółowe opisy batalistyczne- za to duży plus dla autora

1970

Dwa marzenia związane z wolnością. Pierwsze z poczuciem wolności podczas latania. Drugie z wolnością, rozumianą jako niepodległość Polski, która jako państwo zniknęła z map Europy na ponad 100 lat. Pięć rozdziałów = pięciu głównych bohaterów i kolejnych, drugoplanowych. Interesujących, budzących sympatię i podziw. Pierwsze loty, walki na różnych frontach I wojny światowej. Fikcja i rzeczywistość nakładają się, tworzą spójną całość. Wciągającą czytelnika. Sprawiającą, że chwilami czuje się jak współuczestnik tych wydarzeń. Dodatkowymi atutami są konstrukcja opowieści oraz rzetelnie opracowane odsyłacze. Zajmująca lektura, pozwalająca przenieść się w inne czasy

Banalna, przewidywalna fabuła. Tytułowi awiatorzy to po prostu wspaniałe chłopaki, którzy są genialni i w mig uczą się zarówno pilotażu oraz walki w powietrzu, a wszystko to robią z olbrzymią łatwością mimo braku wcześniejszych doświadczeń w tej dziedzinie.
Cała książka jest bardzo nierówna. Raz akcja nudzi, raz przyspiesza, a ogólnie męczy. Nie jest to wysublimowana literatura, ani tym bardziej pouczająca.

Wspaniale opisana historia początków polskiego lotnictwa. Barwne losy bohaterów fikcyjnych mieszają się z prawdziwymi wydarzeniami, przez co książka jest fascynującą lekturą i ciekawą kopalnią wiedzy nie tylko o pierwszych awiatorach, lecz także o początkach państwa polskiego.

Zaznaczyłam "przeczytane", ale tak naprawdę w 2/3. Zaintrygowały mnie wysokie oceny, ale niestety, nie zainteresowała mnie ta książka na tyle, by kontynuować.

Cholernie ciekawa książka. Książkę wygrałem w konkursie w zeszłym roku, i musiała ona poczekać na odpowiedni moment, ze względu na dużą ilość innych książek w kolejce do przeczytania. Dzisiaj bardzo żałuję że nie zabrałem się za nią wcześniej. Z drugiej strony wpisała się ona pięknie w setną rocznicę odzyska przez Polskę Niepodległości.

Mnie książka do końca nie przekonała. Nie wiem czym było to spowodowane. Może tematyka lotnictwa mnie nie zainteresowała?
Polecam osobom, które lubią książki o lotnictwie i historii.

Polecam osobom, które lubią książki o lotnictwie i historii.

Wspaniale napisana książka. Nigdy nie lubiłam przypisów, jednak w przypadku tej książki czytałam je z uwagą, zawierały bardzo dużo istotnych szczegółów historycznych. Barwna opowieść o pierwszych polskich awiatorach. Moim małym marzeniem jest zobaczyć film na podstawie tej powieści.

kawał ciekawej i rewelacyjnej historii!
nie spodziewałam się takiego rozmachu i tak przenikliwej konstrukcji! jestem pod ogromnym wrażeniem :) fantastycznie wykreowane postacie, bardzo naturalne i ludzkie, z bagażem własnych problemów i doświadczeń w obliczu I Wojny Światowej
pasjonaci lotnictwa, zalążek polskiej awiacji pod zaborami
świetna! polecam :)

kawał ciekawej i rewelacyjnej historii!
pasjonaci lotnictwa, zalążek polskiej awiacji pod zaborami
świetna! polecam :)

Piękna, pełna emocji i uczuć opowieść o marzeniach, osadzona w świetnie dobranych i opisanych warunkach historycznych. Pełen "szacun".

• Wojenne
  • Ebook's