Poganiacz z "Opatrzności"

Okładka książki Poganiacz z "Opatrzności" Georges Simenon
Okładka książki Poganiacz z "Opatrzności"
Georges Simenon Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Komisarz Maigret (tom 2) Seria: Seria z Gawronem kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Maigret (tom 2)
2004-10-19
837384130X
Monika Szymańska
poganiacz opatrzność georges simenon

Miasteczko Dizy, a w pobliżu kanał żeglugowy pełen barek, wśród nich cumuje „Opatrzność”, a monotonię łanie jacht motorowy „Krzyż Południa”. Dwóch poganiaczy koni odsypia pracowity dzień, zakończony pijaństwem. w pobliskiej stajni. Jeszcze nie wiedzą, że śpią obok trupa kobiety.
Tak jak Maigret nie wie jeszcze co połączy denatkę, poganiacza, angielskiego oficera w stanie spoczynku, szemranego przestępcę i przypadkowe prostytutki.
Maigret z czasów, kiedy jeszcze nie było dla niego problemem przejechać na rowerze 58 km wzdłuż kanału. Sława jeszcze go nie dopadła, choć zasłużenie na nią już pracuje.
Jedna z bardziej skomplikowanych fabuł Simenona i nie chodzi tutaj o to „kto”, a o to „dlaczego”. To największy atut tej książki – jednej z wybitniejszych. Wyjaśnienie, które naprawdę ujawnia się na ostatnich kartach, jest przesycone dramatyzmem. Dramatyzmem w najlepszym wydaniu.

To druga książka w serii z Maigretem, została wydana w 1931 r., a dzieje się w środowisku ludzi pracujących na kanałach rzecznych; bohaterami są marynarze pracujący na barkach, poganiacze koni ciągnących barki, operatorzy śluz i tym podobni ludzie.

Sprawa kryminalna zaczyna się tak, że w pobliżu kanału, którym stale przepływają barki, znaleziono w stajni zwłoki kobiety. Maigret prowadzi trudne śledztwo, bo to kanałowe czy barkowe środowisko jest mu zupełnie obce: „Przez cały ten czas myślał o jednym: jak zbliżyć się i oswoić ten tak odmienny od jego świat o którym przybywając tu miał wyobrażenie raczej mgliste i zapewne fałszywe”.

Książka ma silny wątek obyczajowy, po pierwsze dostajemy świetny opis specyficznego środowiska związanego z kanałami rzecznymi. To ludzie ciężko pracujący, niezamożni, często żyjący w nędzy, ale nie stroniący od wypitki. Przykładem opis życia tytułowego poganiacza z 'Opatrzności', faceta koło sześćdziesiątki: „Wstaje o 2:30 rano, oporządza konie, wlewa w siebie kubeł kawy i zaczyna marszrutę obok swoich koni. W ten sposób wyciąga od trzydziestu do czterdziestu kilometrów dziennie w tym samym rytmie, pijąc szklankę białego wina przy każdej śluzie. Wieczorem wyciera konie, je kolację bez jednego słowa i kładzie się na swojej kupie słomy, najczęściej w ubraniu”.

Z drugiej strony mamy ważny dla akcji jacht 'Krzyż Południa' którego właścicielem jest angielski pułkownik z wyższych sfer zachowujący się jak typowy Anglik: traktuje z góry wszystkich dookoła, popija whisky od rana i zupełnie nie okazuje emocji, nawet w obliczu bardzo poruszających sytuacji.

Co ciekawe, obie te tak różne postacie, pułkownika i poganiacza sporo łączy: na przykład samotność i niejasne poczucie nieszczęścia.

A śledztwo polega na tym, że Maigret jeździ rowerem wzdłuż kanałów, bo dróg dla samochodów tam nie ma, przepytuje ludzi z tego środowiska i oczywiście dokopuje się prawdy. Ale intryga kryminalna, jak to często bywa u Simenona, jest wątła, zaś zakończenie książki nieco zbyt melodramatyczne. Niemniej to niezły kryminał ze względu na świetne tło społeczne.

Słuchałem audiobooka w bardzo dobrym wykonaniu Leszka Filipowicza.

Dodajmy, że książka ukazała się też u nas pod tytułem 'Maigret i poganiacz z barki Providence'.

Akcja rozgrywa się wśród marynarzy i poganiaczy, prowadzących barki po rzekach. Dziś to już tylko atrakcja turystyczna - a u Simenona ciekawy portrecik nieistniejącego środowiska.

Klimatyczna, trochę inne miejsce akcji - na barce, od przeprawy do przeprawy. Jak tu złapać mordercę?

• Audiobooki
  • Kryminały
  • Bardzo chcę przeczytać
  • Kryminał
  • Cykle 👾

Dodaj cytat z książki Poganiacz z "Opatrzności"