Z tamtej strony dolara

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
dolar macdonald ross
dona

Tym razem detektym Lew Archer ma do rozwiązania pozornie bardzo prostą sprawę. Zostaje zatrudniony do odnalezienia uciekiniera ze szkoły dla "trudniejszej" młodzieży. Uczeń ten przebywał w szkole zaledwie jeden tydzień... Błaha z początku sprawa dość szybko nabiera zupełnie nowych barw. Archer odkrywa stopniowo przyczyny ucieczki i odgrzebuje stare tajemnice związane z przeszłością ucznia. Świetnie nakreślone sylwetki bohaterów, dramaty rodzinne, zbrodnie - wszystko to sprawia, że książkę bardzo szybko się czyta. Ross Macdonald potrafił wnikliwie ukazać przyczyny przestępstw i ich skutki, bezbłędnie ukazywał psychologiczne aspekty zbrodni. Odkrywał w swoich książkach wiele prawd o ludziach. Szkoda, że obecnie to raczej zapomniany autor - a należy przecież do klasyków powieści kryminalnej.

Jeden z lepszych kryminałów tego autora. Czytałem go wielokrotnie, mimo tego, że wiem kto zabił. Ale najważniejsze jest w nim to jak Lew Archer jak zwykle powoli dokopuje się do prawdy rozmawiając z najróźniejszymi ludźmi, poza tym wspaniale oddany duch i czas Kalifornii z lat sześćdziesiątych. Najbardziej podobają mi się lekko zarysowane portrety aktorów tego dramatu: farmer wyganiający szatana z synów poprzez bicie ich do krwi, obrzydliwie bogata purytanka z Bostonu brzydząca się seksem, bezzębny muzyk mający ramiona pełne blizn po nakłuciach, bogaty biznesman wierzący, że można kupić wszystko i wszystkich, drobny przestępca który każde zarobione pieniądze natychmiast przegrywa w kasynie... A wszyscy oni albo idą do góry albo staczają się w dół, Kalifornia to twarde miejsce do życia, trzeba walczyć...

Meszuge | 2014-03-17
Przeczytana: 15 marca 2012

Prywatny detektyw z Kalifornii, Lew Archer poszukuje Toma Hillmana, chłopca, który uciekł z Laguna Perdida, specjalnej szkoły przypominającej raczej zakład poprawczy. Banalna z pozoru sprawa komplikuje się w tempie lawinowym. Choć nie ulega wątpliwości, że Tom sam opuścił szkołę, jego rodzice otrzymują żądanie okupu; pojawiają się wątpliwości dotyczące prawdziwych rodziców Toma, giną ludzie, którzy znali sekrety starego hotelu sprzed prawie dwudziestu lat.

Kryminał mocno psychologiczny, z gatunku tych, w których prawie wszyscy bohaterowie (za wyjątkiem może koleżanki Toma, Stelli Carson) mają mniej czy bardziej „brudne ręce”, a sprawiedliwość, która na koniec dosięgła zabójcy, nie stanowi jednak szczęśliwego zakończenia.

ewa | 2017-05-03
Tomasz | 2015-10-07