Cywilizacja Rosyjska. Tom 3.

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Szymon

Ostatnia, trzecia część tryptyku, ukazująca dzieje kultury rosyjskiej w okresie radzieckim, od rewolucji 1917 roku do upadku komunizmu i rozpadu ZSRR. Autor opisuje proces stopniowego, całkowitego podporządkowywania wielkiej światowej kultury rosyjskiej ideologii komunistycznej i narzucania przez nią ograniczeń intelektualnych i formalnych. Podręcznik akademicki dotowany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

źródło opisu: http://www.kiw.com.pl/208131/cywilizacja-rosyjska-tom-trzeci

źródło okładki: http://www.kiw.com.pl/208131/cywilizacja-rosyjska-tom-trzeci

Szymon | 2016-10-30
Przeczytana: 30 października 2016

Niestety, autor pokusił się o zebranie w jednym tomie całościowej wiedzy, i nie do końca się to udało. Podział na rozdziały tematyczne (Partia, Państwo, itp.) tylko pozornie porządkuje nurt opowiadania (może jestem nienowoczesny, ale cenię sobie pewne zachowywanie chronologii). Bardzo skrótowo i ogólnikowo potraktowano epokę po śmierci Stalina, tak jakby autor zorientował się, że trzeba powoli kończyć książkę. Wreszcie autor z jednej strony rozprawia się z plotkami, nie mającymi poparcia w faktach, a z drugiej strony sam czerpie z nich pełnymi garściami (np. opowieść o całowaniu butów Stalina przez Chruszczowa).
Tym niemniej, książka całkiem nadaje się do przeczytania, chociaż raczej nie da możliwości szczególnie pogłębić wiedzy (jeśli czytelnik już jakieś informacje o ZSRR posiada). Generalnie, najsłabsza część cyklu.

Piotr | 2017-03-21
brokka | 2017-02-15