Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Tony i Susan

Tłumaczenie: Maciej Majchrzak
Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller
Tony and Susan
Róża_Bzowa

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Piotr | 2016-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2016

Książkę zakupiłem pod wpływem impulsu. W kinowych zapowiedziach zobaczyłem zapowiedź adaptacji filmowej książki i jak zwykle nie potrafiłem sobie odmówić porównania. Książka już za mną, a film w najbliższym czasie.

Wydawca reklamuje książkę jako arcydzieło literatury amerykańskiej. To mnie trochę zmyliło. Nie wiem, czy istnieją kryteria pozwalające okrzyknąć utwory arcydziełami, ale nie ulega wątpliwości, że "Zwierzęta nocy" są dobrze napisaną prozą.

Historia na pierwszy rzut oka może wydawać się odgrzanym kotletem. Susan otrzymuje od byłego męża Edwarda rękopis nowej powieści. Doskonale zna poprzedniego partnera, aspirującego pisarza, bez większych sukcesów na koncie. Sama jednak zmusza się do przeczytania skryptu, który ją zaskakuje. Kobieta znajduje w tej ponurej i niezwykle smutnej historii odniesienia do swojego życia. Kobieta zanurza się w tej historii, z trudem przenosząc się do świata rzeczywistego, do hałasujących dzieci, swoich obowiązków i utyskiwań męża.

Wright...

romeo | 2017-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2017

Ktoś,kto nazwał tę książkę arcydziełem(a taka opinia widnieje na skrzydełku okładki)odrobinkę przedobrzył. Utworowi Austina Wrighta wiele brakuje żeby uznać go za wybitny. To po prostu niezłe czytadło z wciągającą fabułą, a takich książek obecnie na rynku są setki, a nawet tysiące. Pojedynczy czytelnik może przyswoić sobie tylko ich wybraną część. Owszem, lubię szkatułową budowę powieści, jaką stosuje tu autor.
To połączenie dość brutalnego thrillera z powieścią obyczajowo-psychologiczną wypada całkiem zgrabnie, lektura łatwo się wchłania i przynosi dobrą rozrywkę. Dokładnie akurat tyle by dać nie mniej ni więcej, tylko 6 gwiazdek.

ZaaQazany | 2017-03-25
Na półkach: Przeczytane, ZaaQ'17
Przeczytana: 25 marca 2017

Książka, która w książce zamieszkała.
Całość cechuje dość specyficzny sposób narracji. W pierwszym kontakcie byłem nim poirytowany a później stał się elementem składowym budowania napięcia. Do tego, emocje zawarte w książce „wewnętrznej”, są potęgowane przez czytelniczkę powieść. Przeżycia czytającej Susan podsycają atmosferę i tworzą klimat. Ale też narzucają interpretację…
W pewnym momencie czułem, ze opinia którą napiszę będzie brzmiała: „Wciągnąłem się w atmosferę książki. Nerwy miałem napięte jak struny”. No i może tak brzmieć, ale tylko do połowy. Potem powietrze uszło i do końca dobrnąłem. Zmęczenie materiałem.
Fabuła… Wiemy co się wydarzy na początku i brniemy w to bez opamiętania, brniemy w najgorsze. Irracjonalność działania, wypieranie tego co oczywiste. Może budzić zdziwienie, a w rzeczywistości stanowi jeden z podstawowych mechanizmów obronnych człowieka. Co się stanie, gdy chaos i trauma wedrą się w Twoje życie? Bo zazwyczaj dobrze wiemy jak ocenić innych i co im...

Madi | 2017-02-02
Przeczytana: 28 stycznia 2017

Książkę kupiłam tylko dlatego,że pojawił się film ,który miał dobre recenzje,a że chciałam go koniecznie obejrzeć musiałam najpierw przeczytać książkę( nie chciało mi się czekać aż pojawi się w bibliotece).
Za mną już przeczytana powieść i obejrzany film.
Jednak trudno mi jest ocenić ,czy film był lepszy ,czy książka,ale chyba obstaję za filmem- choć trochę wątków było zmienionych i akcja została trochę okrojona ,to jednak bardziej trzymał w napięciu.
Z książką miałam dylemat.
Na początku powieść bardzo mnie wciągnęła -wątek był bardzo mocny,a akcja rozgrywała się bardzo szybko,potem trochę zwolniła swoje tępo ,by na końcu znów przyśpieszyć i zaskoczyć czytelnika.
A najśmieszniejsze (zależy dla kogo?) było to ,że książkę czytałam właśnie na amerykańskich bezdrożach .Zabrałam ją ze sobą nie wiedząc o czym jest,ale dałam radę ,a nawet teraz jestem zadowolona,bo bardziej mogłam wczuć się w odczucia głównych bohaterów na drodze.
Polecam zarówno film jak i książkę.

joaśka | 2017-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2017

Proszę Państwa, oto magia kina! :)

Usłyszałam o całkiem niezłym filmie o tym samym tytule i zaczęłam się rozglądać za książką. Książka okazała się być nie nowością i, jak pewnie Czytelnicy LC wiedzą, ukazała się pod innym tytułem. Film czekał na stosowną chwilę, a ja musiałam wpierw przeczytać książkę. Hm.... Dobrze, że nie zmieniłam kolejności. "Książka w książce" jest fascynująca, powodująca przyspieszone bicie serca, emocje, pytania o kondycję ludzką, granice odpowiedzialności i poczucia winy. Wątek będący niejako ramą do niego, czyli motyw Susan była dla mnie po prostu nudny. Różnica jakości między 1 a 2 opowieścią jak dla mnie nie do strawienia.
Za to film.... mniam, mniam.. Film Toma Forda (tu ogromne zdziwienie) - jak dla mnie - rewelacyjny! Wyciąga z książki samą esencję, a z mdłej Susan kobietę z krwi i kości.

Inez | 2017-02-14

Główna bohaterka – Susan otrzymuje pewnego dnia książkę od swojego byłego męża – Edwarda. Powieść w manuskrypcie dedykowana została właśnie jej. Nieoczekiwana przesyłka tym bardziej ją zaskakuje, że eks mąż nigdy niczego nie napisał, choć wielokrotnie próbował. Ona zaś wspierała go w tym przez lata. Boi się tej lektury, nie wiedząc, czego się spodziewać. Dlaczego została wybrana na pierwszą czytelniczkę? Czy jest to jakiś rodzaj rozmowy, wiadomości ukrytej między rozdziałami? Czytamy „Zwierzęta nocy” razem z Susan, razem z nią musimy też chwilę odpocząć od intensywnej narracji, choć jesteśmy (jak ona) ciekawi dalszego ciągu. W tych przerwach poznajemy życie bohaterki – teraźniejsze, ale i to z czasów związku z Edwardem. Poznajemy przyczynę jej odejścia, szybko rozumiemy jej brak szczęścia. I razem z nią szukamy analogii pomiędzy światem stworzonym przez byłego męża i ich wspólnym światem z przeszłości...
Niezależnie jednak od interpretacji i tropu, jakim pójdziemy, by zrozumieć...

Edyta Zawiła | 2017-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2017

"...Potajemny lęk, przed którym bez przerwy robi jakieś uniki w głowie. to jej osobisty problem. nie ma nic wspólnego z książką..."

"...Z głębin niepamięci wydobywa wspomnienie, jak bardzo bolało go to, że nie potrafiła docenić jego pisarskiego kunsztu. Czuł się jak oślepiony. Powiedział: Twoje słowa mnie oślepiają. Bez wątpienia nadal się na nią gniewa. Po dwudziestu pięciu latach nie potrafi jej wybaczyć urazy, którą porównał do oślepienia. Ta powieść jest jego zemstą.
Powieść jako zemsta to absurd, ale ta myśl nie daje jej spokoju. W jakim sensie powieść może być zemstą, jak niby ma wyglądać kara? Zastanów si. alegoria? Wypiera się zarzutów. Nie oślepiła go, nie skrzywdziła, nie zrujnowała mu życia, nie wyrządziła mu jakiejkolwiek szkody - czego dowodzi choćby sama książka i to, że ją napisał..."

Do dobrej książki obowiązkowy w pakiecie film.
NOCTURNAL ANIMALS z roku 2016
Złote Globy dla drugoplanowego aktora, Aaron Taylor-Johnson oraz liczne nominacje.
Film inspirowany...

Marcin Knyszyński | 2017-03-05
Przeczytana: 05 marca 2017

Recenzja pochodzi z

O lalkarzu doskonałym

Jak nigdy przedtem ostrzegam osoby, które nie czytały książki, że poniższy tekst może narzucić interpretację i być spojlerem.

Oryginalnym tytułem powieści jest "Tony and Susan". Dwa pierwsze polskie wydania dochowały pod tym względem wierności pierwowzorowi. Wydanie najnowsze, które pojawiło się przy okazji zeszłorocznej, świetnej ekranizacji w reżyserii Toma Forda, to już "Zwierzęta nocy". Tytuł, zarówno filmu jak i towarzyszącego mu wznowienia powieści, jest zapewne bardziej nośny niż ten właściwy, choć trafny tylko częściowo. Dlaczego?

Główną bohaterką powieści jest pani profesor Susan Morrow, matka trojga dzieci oraz żona znanego i poważanego chirurga Arnolda Morrowa, dla którego zostawiła przed ćwierćwieczem swojego pierwszego męża. Susan prowadzi życie dostatnie i spokojne, lecz niestety puste uczuciowo i pozbawione jakiejkolwiek egzystencjalnej autonomii. Susan odpływa co noc w krainę marzeń,...

W sytuacji, kiedy książka zostaje zekranizowania, trudno oprzeć się pokusie porównania. Nie wiem nawet czy oddzielne ocenianie jest możliwe. Jestem skłonna stwierdzić, że nie. Daleka jestem też od jednoznacznego określania, która wizja jest lepsza. Nie potrafię dokonać pełnego wyboru. W mojej głowie te dwie historie czasem się zlewają w jedno, czasem rywalizują, a czasem są czymś zupełnie odrębnym.

Kinową historię poznałam jako pierwszą. Od samego początku zaserwowała mi dozę smutku, nieokreślonego uczucia mroku i nieuniknionej, niejasnej jeszcze przemocy. Ci sami aktorzy przedstawiający postaci świata realnego i książkowego. Silna sugestia, że tragedia Tony'ego zdarzyła się naprawdę. Sugestia, że Edward w swym niezrozumiałym okrucieństwie każe Susan jeszcze raz przeżywać ich wspólną tragedię sprzed lat.
Pudło.
Ślepy trop.
Jakże większa stała się moja ciekawość, kiedy ten zabieg okazał się być oszustwem. Książka niestety oszczędziła mi tych wątpliwości. Od samego początku...

MartaKu | 2018-01-29
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 20 stycznia 2018

Szału nie ma. Książka w książce mi się bardziej podobała, niż ogólnie całość. Drażniły mnie rozterki psychiczne bohaterki, jej dylematy, jej rozmyślenia. Jak dla mnie nie wnosiły nic wartościowego.
Po przeczytaniu obejrzałam ekranizacje, i również nie padłam na kolana.
Dla mnie przeciętna