Miasto gniewu

All Involved
Robert Sudół
literatura piękna
Ag2S

Niektóre książki pozostawiają po sobie blizny... Powieść Ryana Gattisa to elektryzujący zapis bezprawia, jakie zapanowało w Los Angeles w 1992 roku. Bezprawia, które pochłonęło życie sześćdziesięciu osób i kosztowało kraj ponad miliard dolarów. Powstanie w Mieście Aniołów. Kiedy grupa policjantów oskarżona o pobicie niewinnego czarnoskórego zostaje uniewinniona, wściekli mieszkańcy wychodzą...

Powstanie w Mieście Aniołów.

Kiedy grupa policjantów oskarżona o pobicie niewinnego czarnoskórego zostaje uniewinniona, wściekli mieszkańcy wychodzą na ulice. Miasto popada w chaos, a jedyne prawo, które będzie obowiązywało przez kolejne 6 dni w Los Angeles, będzie prawem silniejszego. Wykorzystują to członkowie gangu chicano, aby załatwić swoje porachunki. W szaleństwie opanowującym L.A. poznajemy kolejnych bohaterów – poprzez ich losy autor opowiada historię „powstania Rodneya Kinga”.

„Miasto gniewu” to ambitna i fascynująca powieść z pogranicza literatury faktu, reportażu i wciągającej fabuły. Napisana świetnym językiem, wykorzystująca moc anegdoty i bohatera zbiorowego powieść zostawi po sobie trwały ślad w sercu czytelnika.

źródło opisu: www.czarnaowca.pl

źródło okładki: www.czarnaowca.pl

nawrocki | 2019-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2019

Napisana bardzo żywym, czerpiącym ze slangu językiem, znakomicie korzystająca z pierwszoosobowej narracji, zgrabnie przeplatająca wątki, obrazowa, szczera i brutalna powieść, perfekcyjnie i bardzo pieczołowicie ukazująca to, co działo się na ulicach hrabstwa LA - meksykańskie i murzyńskie gangi, rabujące sklepy z bronią i korzystające z chaosu, by wyrównywać pomiędzy sobą rachunki i zdobywać teren, strzelaniny, podpalenia, ataki na policjantów i strażaków, szabrownictwo i wszystko inne, co może się odpierdalać, kiedy kilkumilionowe miasto na kilkadziesiat godzin staje się stolicą bezprawia. Są rozdziały z perspektywy pracowników szpitali, strażaków, Koreańczyków, meksykańskich gangsterów i zwykłych ludzi, każdy z nich rzuca nowe światło na poprzednie a całość tworzy bardzo intensywną, wypełnioną skrajnymi emocjami mozaikę.

420 stron poszło w trzy dni, czytało się znakomicie. Mocno polecam i liczę, że ktoś kiedyś weżmie się za ekranizację, bo to świetny materiał na film/miniserial...

Monika | 2019-02-17
Przeczytana: 06 grudnia 2018

Brawo dla reżysera filmu na podstawie tej książki.
Trzeba być mistrzem, żeby z takiej książki zrobić TAKI film!

Hania | 2018-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2018

Straszne wydarzenia ukazujące okrucieństwo ludi. Ludzi, którzy nie liczą się z życiem własnym i cudzym. Załatwiają swoje interesy i porachunki za szkodą dla wszystkich. Członkowie gangów wzajemnie się mordują. Przerażający obraz rozruchów w LA.Narracja prowadzona przez kilka osób przybliża nam ich postawy, postawy ludzi, którzy rabują i mordują. W tym miejscu proponuję cytaty, które, moim zdaniem oddają charakter i złożoność akcji tej powieści:
"W tym wszystkim kryje się jakaś prawda i może polega ona na tym, że w Ameryce, którą pokazujemy światu, siedzi schowana jakaś inna Ameryka, którą widzi tylko garstka ludzi" oraz kolejny:
"Nie są w stanie tego pojąć, ponieważ nie rozumieją drugiej strony. Nie rozumieją co się dzieje z ludźmi bez pieniędzy, ludźmi żyjącymi na osiedlach, gdzie przestępczość to najlepsza ścieżka kariery, bo nie ma innych możliwości, a ja tego nie usprawiedliwiam ani ich nie rozgrzeszam, ani nie twierdzę, że tego nie da się uniknąć, mówię tylko, jak...

Tomek | 2018-06-22

Krwawa układanka w rytmie starego hiphopu. Altmanowskie „Na skróty” w świecie gangsta. Szekspirowskie igrzyska dominacji, a jednocześnie czechowowska ballada o jałowości i bezsensowności codziennych spędzeń podane w ekscytujący – oparty na schemacie hitchcockowskiego, płynącego na falach suspensu dreszczowca – sposób. Kawał bardzo dużej, egzystencjalnej prozy podany w sposób, który porwie nawet przyzwyczajonego do pop papki czytelnika. Efektowna rozrywka na najwyższym poziomie. a jednocześnie intelektualna szarada od której trudno się uwolnić. Powieść, którą można czytać na kilku poziomach interpretacyjnych. Każdy z nich jest śmiały. Każdy też więcej niż satysfakcjonujący.
Ryan Gattis wraca do obrosłych legendą zamieszek, do których doszło w Los Angeles wiosną 1992 roku. Odziera je ze szlachetnej legendy antyrasistowskiego Powstania Rodney’a Kinga pokazując ich drugie dno – doskonałej przykrywki dla gangsterskiego blitzkriegu: szybkiej wojny z konkurencją i państwem oraz serii...

BetiFiore | 2018-06-10
Przeczytana: 08 czerwca 2018

Książka szokująca, trzymająca w napięciu, porażająca. Wszystkie wydarzenia są autentyczne - mamy tu zapis kilku dni, kiedy Los Angeles ogarnęło całkowite bezprawie, widzianych oczami pielęgniarki, strażaka, siostry zabitego przez gang i samych gangsterów. Jak tu ktoś napisał: wszyscy relacjonujący mają swoje racje, nie sposób ich nie zrozumieć. Żałuję, że tak długo ta świetna książka czekała na moim czytniku. Polecam!

emindflow | 2017-07-20
Przeczytana: 19 lipca 2017

Sakramencko mocna, głęboko zapadająca w pamięć książka.
Wyrok sądu uniewinniający policjantów od zarzutu pobicia czarnoskórego chłopaka dał początek zamieszkom o niebywałej skali agresji, które na kilka dni 1992 roku zamieniły Los Angeles w prawdziwe piekło.
W oparciu o te prawdziwe wydarzenia Gattis napisał książkę, która od pierwszej strony podnosi puls i trzyma za gardło do samego końca. Znakomicie sprawdziła się narracja w formie relacji kilkunastu osób uczestniczących w tych samych zajściach w tym samym czasie i miejscu, ale w różnym charakterze. Opis miasta ogarniętego bezprawiem i opanowanego przez lokalne gangi można porównać tylko do tego, w którym toczą się intensywne działania wojenne. Zabójstwa, płonące domy i sklepy, gwałty i grabieże, gangsterskie porachunki – to wszystko dzieje się w biały dzień. W wielu ludziach odzywają się najgorsze instynkty, dają upust tłamszonej na co dzień agresji potęgowanej poczuciem bezkarności
Gattis nie oszczędza czytelnika. Jego opisy...

kason83 | 2017-01-23
Przeczytana: 22 stycznia 2017

Sześć dni trwały zamieszki w Mieście Aniołów, z którego ludzie uczynili sobie przedsionek piekła. 10904 aresztowanych, blisko 2400 rannych, 11113 podpaleń, straty materialne na ponad miliard dolarów i 60 ofiar śmiertelnych nie licząc zgonów spowodowanych niemożliwością reagowania służb ratowniczych i będących ofiarami „wyrównywania rachunków”- te liczby najlepiej obrazują, co wtedy zaszło.

3 marca 1991r. Czterech białych funkcjonariuszy policji dopuszcza się brutalnego pobicia czarnoskórego taksówkarza, a nagranie uwiecznione przez przypadkowego świadka trafia do mediów szokując opinię publiczną. 29 kwietnia policjanci zostają uniewinnieni w wyniku czego oburzeni czarnoskórzy mieszkańcy Los Angeles wychodzą na ulice. Tak rozpoczyna się 121 godzin bezprawia, będących tłem niniejszej powieści.

„Miasto gniewu”, to fikcyjna, lecz wielce prawdopodobna historia 17 postaci uwikłanych wówczas w wojnę lokalnych gangów. Ukazuje losy i punkty widzenia członków wzajemnie zwalczających się...

Roman Dłużniewski | 2017-01-15

Trzeba być nie lada specem, żeby napisać taką książkę! Gattis, na kanwie sprawy Rodneya Kinga pokazuje, jak może wyglądać współczesne miasto bezprawia. Sam John Ford nie zrobiłby tego lepiej! Wystarczy iskra, w tym przypadku uniewinnienie policjantów aby Miasto Aniołów stanęło w ogniu. Sprawy wymykają się spod kontroli, panuje totalna anarchia i przemoc. I na tym tle Gattis pokazuje przypadki konkretnych osób, osób z krwi i kości wplątanych w dramatyczne wydarzenia często nie z własnej winy. Koniecznie!!!

Madelin | 2017-01-12
Przeczytana: 11 stycznia 2017

Kolejna perełka! Proszę nie mylić z filmem o tym samym tytule z 2004! (http://www.filmweb.pl/Miasto.Gniewu - kto nie widział, niech koniecznie nadrobi!). To dzieło jest okrutnie brutalne, nie polecam nikomu o słabych nerwach. Historia prawdziwa, która opisuje bezprawie, jakie zapanowało w Los Angeles w 1992 roku, gdy ława przysięgłych uniewinniła czterech białych policjantów oskarżonych o pobicie czarnego taksówkarza. Bezprawie trwało 6 dni, 55 ofiar śmiertelnych, były to największe zamieszki, jakie miały miejsce na terenie USA w XX w.

Występuje w tej książce tuzin bohaterów, którzy są ze sobą przypadkowymi zdarzeniami połączeni. Książka skłania do refleksji, że niepostrzeżenie i bezrefleksyjnie zmieniam czyjeś życie. Potęga przypadku!

wiedźma | 2016-11-17
Przeczytana: 04 sierpnia 2016

"Miasto gniewu" to świetnie napisana, brutalna powieść, którą czyta się w mgnieniu oka. Fabuła jest przemyślana, bohaterowie rewelacyjnie nakreśleni, a sama historia budzi w czytelniku rozmaite emocje. Gorąco polecam!

Całość na: http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2016/08/ryan-gattis-miasto-gniewu.html