Czasem czuły, czasem barbarzyńca

Okładka książki Czasem czuły, czasem barbarzyńca
Tomasz KwaśniewskiJacek Masłowski Wydawnictwo: Agora poradniki
248 str. 4 godz. 8 min.
Kategoria:
poradniki
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2016-10-27
Data 1. wyd. pol.:
2016-10-27
Liczba stron:
248
Czas czytania
4 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326824807
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Jedno oko na Maroko. Rozmowy z osobami, które się wyróżniają Anna Bedyńska, Anna Kaźmierak, Tomasz Kwaśniewski
Ocena 8,1
Jedno oko na M... Anna Bedyńska, Anna...
Okładka książki Niepewność. Rozmowy o strachu i nadziei Agnieszka Jucewicz, Tomasz Kwaśniewski
Ocena 7,0
Niepewność. Ro... Agnieszka Jucewicz,...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 5 (17) / maj 2019 Milan Děžinsky, Jon Emont, Olga Gitkiewicz, Krzysztof Gonciarz, Karol Grygoruk, Jonáš Hájek, Paweł Jaroński, Zofia Król, Tomasz Kwaśniewski, Jakub Majmurek, Jitka N. Srbová, Oktawia Ogniew, Łukasz Orbitowski, Patrycja Pustkowiak, Rebecca Solnit, Michał Szczęch, Jacek Turczyk, Marcin Wicha, Mirosław Wlekły
Ocena 7,4
Pismo. Magazyn... Milan Děžinsky, Jon...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
385 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
527
333

Na półkach: ,

Poradnik „Czasem czuły, czasem barbarzyńca” Tomasza Kwaśniewskiego i Jacka Masłowskiego jest książką w której wielu mężczyzn odnajdzie siebie w sytuacjach w których kiedyś się znaleźli, lub z którymi mają do czynienia i nie wiedzą jak sobie z nimi poradzić.

Określenia takie jak: niemęski, miękki, barbarzyńca, biały czy czerwony rycerz, kastracja, pojęcie kryzysu wieku średniego, są dokładnie omówione. Prowadzony dialog jest chęcią pokazania skąd czerpać wzorce męskiego zachowania, jakie są sposoby uczenia się bycia mężczyzną, jakie są relacje pozytywne i negatywne z osobami z bliskiego otoczenia które mają wpływ na zachowanie mężczyzny w dojrzałym wieku. Tym razem tematem wiodącym stają się emocje i zachowania które przeszkadzają mężczyzną budować dobre relacje, nie tylko z partnerkami/żonami, ale również z kolegami/pracownikami, synami/córkami. Położony jest silny akcent na to, że kontakty z mężczyznami, bez obecności kobiet, pozwala mężczyzną łatwiej rozwiązać swoje problemy emocjonalne i zrozumieć wagę swoich kłopotów. Analizują stereotypy dotyczące zachować i odczuć mężczyzny np. takich, że „chłopaki nie płaczą”, że „dbanie o siebie, chodzenie do lekarza” to takie niemęskie. Starają się też przekonać, że narzucenie partnerce roli matki nigdy nie przynosi dobrych efektów, ponieważ nigdy nie będzie mężczyzna jej odbierał jako kobietę która ma swoje emocje i uwarunkowania, a jedynie przenosił/kontynuował relacje jakie miał z matką. Jeśli zaś rola ojca w rodzinie była nijaka, nie będzie wiedział jak się zachować po męsku i tak jak ojciec będzie zależny od drugiej strony, sam tę zależność sobie narzucając. Sporo mówi się o dzisiejszej roli ojca w rodzinie, o ucieczce „w pracę”, „na kanapę przed telewizor”, czy zawłaszczenie roli ojca przez żeński świat, od urodzenia do końca edukacji.

Książka nie daje porad jak rozwiązać konkretny problem ale uświadamia, jak ten problem może być widziany i odbierany przez drugiego mężczyznę i otoczenie. Pokazuje czasami, jak autorzy rozwiązywali różnego rodzaju swoje emocjonalne problemy. Bo z męskością jest tak jak z ubraniem/wzorcem, nie każde ubranie/wzorzec pasuje na każdą sylwetkę/osobę. Każdy mężczyzna musi mieć ubranie/wzorzec. Jednak ubranie w które się ubierze będzie już dopasowane do jego sylwetki. Będzie wtedy mężczyzną który wie na czym polega bycie męskim. Który znając wzorzec potrafił go zmodyfikować i dostosować do swoich potrzeb.

Książka jest o mężczyznach i dla mężczyzn, ale to nie znaczy, że kobiet nie powinna ona interesować, wręcz przeciwnie. Dobre relacje między partnerami powinny się opierać, przede wszystkim, na chęci zrozumieniu odczuć partnera, motywowania do samorealizacji, pomocy, opieki, wspierania w kryzysowych sytuacjach, wspólnego rozwiązywania kryzysów w rodzinie, bycia, trwania.

A jak to wygląda w praktyce?

Kobiety o wiele szybciej doszły do wniosku, że poddawanie się utartym przez wieki podziałom na silnych mężczyzn i słabej, zależnej kobiecie, nie za bardzo temu związkowi sprzyja. O ile kobiety zaczęły zmieniać swój wizerunek, kształcić się, uniezależniać materialnie, domagać się szacunku za swoją pracę, głośno mówić o swoich prawach, o tyle mężczyźni nadal nie mogą się uwolnić od stereotypów. Nadal uważają, że zapewnienie wysokiego statusu materialnego, bycie „twardym”, podporządkowanie sobie innych, to wymagania które ich „męskość” musi spełnić. Nie mogą się od tego uwolnić. Życie z takim balastem jest ciężarem, i mądre kobiety o tym wiedzą. Wiedzą, że nie można tych emocji chować w sobie, trzeba je rozładować. Chcą pomóc je rozładować ale rzadko jest to możliwe bo mężczyzna nie pozwala sobie pomóc, odgradza się „skorupą” którą trudno nam rozbić, w imię źle pojętej męskości. Konflikty w pracy, strach, obawy często okazywane są nam, kobietom, w postaci agresji lub milczenia. Wiemy, że coś złego się dzieje z osobą którą darzymy uczuciem. Na nasze pytania, prawdziwej odpowiedzi nie otrzymujemy.
Są też i inne zachowania mężczyzn mających problemy. Czy jest powód do radości, czy do smutku, ta twarz jest zawsze taka sama, maska. Ja taką osobę określam jako mężczyznę który zawsze ma „pokerową twarz” choć wielkość negatywnych emocji która się za tą maską kryje sięga prawie do nieba.

I dopóki mężczyźni nie dadzą sobie przyzwolenia na okazywanie swojego smutku, strachu, radości, emocji pozytywnych i negatywnych, nie popłyną łzy, nie będą w stanie przeżyć swojej męskości w pełnym zrozumieniu tego słowa. Trzeba rozmawiać, rozmawiać, rozmawiać.

Ten poradnik uważam za naprawdę bardzo dobry. Nareszcie sami mężczyźni zaczynają dostrzegać, że zachowania ich sprzed wieków, nie są dobre, że przyszedł czas na ich zmianę.

Poradnik „Czasem czuły, czasem barbarzyńca” Tomasza Kwaśniewskiego i Jacka Masłowskiego jest książką w której wielu mężczyzn odnajdzie siebie w sytuacjach w których kiedyś się znaleźli, lub z którymi mają do czynienia i nie wiedzą jak sobie z nimi poradzić.

Określenia takie jak: niemęski, miękki, barbarzyńca, biały czy czerwony rycerz, kastracja, pojęcie kryzysu wieku...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    682
  • Przeczytane
    460
  • Posiadam
    100
  • Teraz czytam
    23
  • Psychologia
    11
  • 2019
    10
  • Ulubione
    9
  • Rozwój osobisty
    8
  • 2023
    6
  • E-book
    6

Cytaty

Więcej
Tomasz Kwaśniewski Czasem czuły, czasem barbarzyńca Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także