Magiczne światy Harry'ego Pottera

Okładka książki Magiczne światy Harry'ego Pottera David Colbert
Okładka książki Magiczne światy Harry'ego Pottera
David Colbert Wydawnictwo: Bertelsmann Media Seria: Harry Potter publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Harry Potter
The Magical Worlds of Harry Potter
Bertelsmann Media
2002-01-01
2002-01-01
Andrzej Polkowski, Joanna Lipińska
Harry Potter inspiracje mitologia alchemia magia analiza

Czuję niedosyt po lekturze. Zostały poruszone ciekawe wątki, niestety jednak mało wyczerpująco. Nawiązania do mitów i legend powierzchowne. Osoba dorosła nie poszerzy po tej lekturze zbytnio swojej wiedzy. Może o kilka ciekawostek. Ksiazka adekwatna dla wieku wczesnoszkolnego i dla osób, które dopiero poznają świat HP. Do przeczytania na raz w ciągu 1 dnia.

Książka ciekawa, ale momentami napisana w sposób nie do przebrnięcia. Duża dawka wiedzy mitologicznej oraz historycznej.

Książkę tę kupiłem w okolicy premiery i... przeleżała na półce niemal dwie dekady. Wreszcie po nią sięgnąłem i - wbrew opiniom - nie zawiodłem się. Mowa tu o rzetelnym researchu licznych mitów i legend, z których korzystała J.K. Rowling przy pisaniu pierwszych czterech tomów Harry'ego Pottera, a przecież Angielka nie czerpała tylko z jednego czy dwóch źródeł kulturowych. Dodatkowym smaczkiem dla starego Potterheada było czytanie domysłów autora na temat tego, co może wydarzyć się w ostatnich trzech tomach, a najbardziej zapadło w pamięci zdanie napisane z wyraźną pewnością. Twierdził on bowiem, że Potter z pewnością stanie się potężniejszym czarodziejem, niż Dumbledore. Cóż, dobrze, że Rowling widziała tę kwestię nieco mniej czarno-biało.

Książka zdecydowanie przeznaczona jest dla młodszego czytelnika. Starsi niewiele tu dla siebie znajdą. Bardzo duża część książki poświęcona jest raczej dobrze znanym fragmentom mitów, stworzeniom, czy symbolom z mitologii greckiej. Co więcej, każdy temat jest omawiany na około dwóch-trzech stronach, siłą rzeczy nie znajdziemy więc tam dużej ilości informacji.
Sprawdzi się na początku drogi z Harrym i być może zaszczepi zainteresowanie mitologią i skłoni do dalszych poszukiwań.

Sprawdzi się...

Ta książka powstała dawno, dawno temu. Wkrótce po polskiej premierze czwartego tomu przygód Harry’ego Pottera. Siłą rzeczy nie jest aktualna, jej autor nie znał dalszych przygód młodego czarodzieja oraz wydarzeń, do jakich doszło w jego świecie. To jednak bez znaczenia. Magiczne światy Harry’ego Pottera nie są przecież streszczeniem siedmioksięgu, a próbą przyjrzenia się temu, w jaki sposób Joanne Rowling stworzyła tę rzeczywistość. Skąd czerpała pomysły?

Tom składa się z kilkudziesięciu krótkich tekstów, wpisów encyklopedycznych napisanych w formie felietonów. Ułożone alfabetycznie, dotykają kolejnych fragmentów magicznej rzeczywistości. Ot, na przykład jakie są zaklęcia niewybaczalne i co oznaczają ich nazwy? Albo czy, jest kamień filozoficzny i kto usiłował go w przeszłości odnaleźć? Kim tak naprawdę jest Puszek, ukochany piesek Hagrida i czy postacie z kart czarodziejów istniały naprawdę?

Ktoś obeznany w mitach niewiele znajdzie tu ciekawostek. Po raz kolejny przeczyta historię o Cerberze, pozna bliżej Merlina albo dowie się paru niezbyt odkrywczych informacji o tym, czym właściwie byli dementorzy. W końcu autorka cyklu odwoływała się do najpopularniejszych mitów i legend. Co innego dzieciaki. One wiele z tych informacji uznają za odkrywcze i zaskakujące. Pytanie, czy również interesujące.

Warto podkreślić fakt, iż tłumaczeniem książki Magiczne światy Harry’ego Pottera zajął się pan Andrzej Polkowski, czyli ten sam człowiek, który przekładał powieści Rowling. To bardzo dobre rozwiązanie; tłumaczenie stoi na wysokim poziomie, a całość przyjemnie się czyta. Treści nie jest dużo. Osoba dorosła upora się z tomem w ciągu jednego, góra dwóch dni. Cóż, najwyraźniej od początku miała to być książka dla dzieci. Próba sprzedania im odrobiny wiedzy przy okazji księgarskiego hitu. A jeśli chodzi o wiedzę, to każda metoda jest dobra!

Więcej recenzji:

Czytałam po angielsku. Super!
Brakuje jedynie nieco spójności między rozdziałami, ale wiedzy wsadzony ogrom. Ciekawość i badanie jest.

Czytałam po angielsku. Super!

Książka interesująca, przeczytałam ją w jeden dzień, ale nie polecam osobom, które nie zapoznały się z całą serią książek z serii o Harry'm Potterze, ponieważ jest w niej sporo spoilerów. :)

Pozycja typowo kierowana dla dzieci i młodzieży, raczej zachęca do dalszych poszukiwań, niż w pełni odpowiada na wszystkie pytania. Zbiór ciekawostek ze świata Pottera, można dla rozrywki przeczytać/przejrzeć w jeden dzień.

Książka wyjaśnia nawiązania do mitów z książek należących do serii o Harrym Potterze. Dla prawdziwych fanów Pottera lub mitologii ciekawa pozycja, dla reszty raczej nudnawa.

Jest to bardzo ciekawa i pouczająca książka. Zostały w niej opisane rożne stwory i postacie magiczne, które występują w książce J.K. Rowling z serii "Harry Potter" (powstała w momencie pojawienia się na rynku trzech książek z tej serii). Zawiera odwołania do literatury brytyjskiej, mitologii greckiej, skandynawskiej, itp. przez co można się dowiedzieć na czym swoją twórczość oparła własnie ta autorka, a przy okazji poszerzyć swoją wiedzę na temat literatury i mitologii wszelkiego rodzaju.

Polecam ją osobom, które (tak jak ja) interesują się symboliką i ikonografią.

• Harry Potter
  • Z dzieciństwa