Hobbit w malarstwie i grafice J.R.R. Tolkiena

The Art of the Hobbit
Tolkien, fantasy, sztuka, ilustracja
albumy
Snoopy

Kolorowy album przedstawia historię tworzenia Hobbita w oparciu o dzieła malarskie i graficzne Tolkiena i opisuje kulisy powstawania poszczególnych scen powieści. Zawiera kompletną kolekcję 110 obrazów, rysunków, szkiców i map wykonanych przez J.R.R. Tolkiena oraz cytaty ze wspomnień pisarza z komentarzami wybitnych tolkienistów. Gdy J.R.R. Tolkien pisał Hobbita, był artystą amatorem i...

Gdy J.R.R. Tolkien pisał Hobbita, był artystą amatorem i rysował już od trzydziestu lat. Ilustracje do książki tworzył w czasie, gdy istniała jeszcze w formie rękopisu. Kiedy powieść opublikowano po raz pierwszy, zawierała dziesięć czarno- białych ilustracji, dwie mapy oraz oprawę i obwolutę zaprojektowaną przez autora. Później Tolkien stworzył jeszcze pięć dodatkowych kolorowych ilustracji. To najwspanialsze przykłady grafi k Tolkiena, które nadają dodatkowy wymiar tej wybitnej książce. Przez lata wpływały na to, jak czytelnicy wyobrażali sobie Bilba Bagginsa i jego świat.

Aby uczcić 75. rocznicę pierwszego wydania Hobbita, w tej książce zebrano wszystkie ilustracje, które stworzył Tolkien dla swojej powieści: ponad sto szkiców, rysunki, akwarele, mapy i plany. Znalazły się tu wstępne i alternatywne
wersje, eksperymentalne projekty, a także ukończone prace. Niektóre szkice zostały tu opublikowane po raz pierwszy, inne – pokazane po raz pierwszy w kolorze. Dzięki zupełnie nowym skanom, wykonanym w Bibliotece Bodlejańskiej
w Oksfordzie i na Uniwersytecie Marquette w Wisconsin, możemy przyjrzeć się sztuce Tolkiena w zupełnie nowy, odkrywczy sposób.

Kolorowy album Hobbit w malarstwie i grafi ce Tolkiena to dzieło Wayne’a G. Hammonda i Christiny Scull, wybitnych tolkienistów i autorów uznanych prac, takich jak J.R.R. Tolkien: Artist and Illustrator, The Lord of the Rings: A Reader’s Companion oraz The J.R.R. Tolkien Companion and Guide.

źródło opisu: www.wydawnictwoamber.pl

źródło okładki: www.wydawnictwoamber.pl

Oficjalna recenzja
Oceansoul książek: 2403

Hobbit jak malowany

Nazwisko Tolkiena znane jest każdemu, kto przez ostatnie kilka dekad nie żył w jaskini odcięty od świata. Choć tytuły jego dzieł z pewnością będą w stanie wymienić także ci czytelnicy, którzy stronią od fantastyki, niewiele osób zdaje osób sobie sprawę z talentu plastycznego autora „Władcy pierścieni”. Tymczasem brytyjski pisarz od najmłodszych lat parał się amatorsko rysunkiem i kaligrafią. Był samoukiem, a największe zdolności przejawiał w tworzeniu krajobrazów, przyrody i architektury. Słabo radził sobie z kolei z przedstawianiem postaci. Można by potraktować te informacje jako zaledwie ciekawostki dotyczące życia literata, gdyby nie fakt, iż w angielskich i amerykańskich wydaniach „Hobbita” ilustracje autorstwa Tolkiena stanowiły integralny element publikacji.

Tym, co szczególnie rzuca się w oczy podczas lektury „Hobbita w malarstwie...”, jest perfekcjonizm autora. Tolkien po wielokroć szkicował i malował jedną ilustrację, eksperymentował z perspektywą, techniką i detalami, aż do chwili, gdy efekt końcowy uznał za zadowalający. Wszystkie zachowane warianty każdej z prac zawarto oczywiście w niniejszej publikacji, czytelnik może więc śledzić ewolucję koncepcji i zmiany dokonane na etapie szkiców, rysunku wykonanego kredkami lub tuszem i obrazów malowanych akwarelami. Wayne G. Hammond i Christina Scull zdecydowali się także na powiększenie, zestawienie ze sobą i skomentowanie niektórych elementów prac, jak na przykład przedstawień Bilba.

Również w przypadku map...

Również w przypadku map Śródziemia możemy porównać ze sobą różne ich warianty i prześledzić zachodzące zmiany. Powstało w sumie pięć map, z których ostatecznie dwie — Mapę Throra i Mapę Dzikich Krain — autor uznał za niezbędne dla czytelnika i wymagające pojawienia się w „Hobbicie”. Pisarz zadbał nie tylko o geografię krainy i estetykę wykonania, lecz także o liternictwo. Tolkien zajmował się też projektowaniem okładki i obwoluty do pierwszego wydania „Hobbita” — w niniejszej publikacji znajdziemy kilka wersji poszczególnych stron okładki i zdobiących ją ornamentów. Reprodukcję obwoluty (w wersji o większej liczbie barw, czyli takiej, jakiej bezskutecznie życzył sobie autor), znajdziemy również na kartonowym etui „Hobbita w malarstwie...”.

Prace plastyczne Tolkiena doceniane były przez krytyków i recenzentów „Hobbita”. Niestety, z uwagi na ograniczenia ówczesnych technik drukarskich oraz niewielki budżet wydawnictwa Allen & Unwin, ostateczna forma opublikowanych ilustracji nie była tym wariantem, jaki wymarzył sobie pisarz. Zmniejszono ilość map i użytych kolorów, niektóre z prac przycięto i pozbawiono tytułowych winiet. Choć późniejsze wydania angielskie i amerykańskie zostały poprawione i opublikowane w takiej formie, w jakiej życzyłby sobie tego autor, to polscy czytelnicy przez długie lata byli pozbawieni możliwości zakupu „Hobbita” z ilustracjami Tolkiena. Pod koniec ubiegłego roku pojawił się co prawda obszerny „Hobbit z objaśnieniami”, który zawiera akwarele pisarza, ale dla odbiorców posiadających już egzemplarz powieści ciekawą alternatywę stanowi recenzowany album, koncentrujący się wyłącznie na omówieniu i zaprezentowaniu ilustracji.

„Hobbit w malarstwie i grafice J.R.R. Tolkiena” to nie lada gratka dla prawdziwych znawców twórczości ojca fantasy. Choć Tolkien to przede wszystkim mistrz pióra, to i z pędzlem radził sobie niezgorzej. Jego prace plastyczne są kolejnym wyrazem zaangażowania w tworzony na kartach książek świat Śródziemia i świadectwem dbałości o najmniejsze szczegóły związane z publikacją jego powieści. Należy jednak pamiętać o tym, że album ten skierowany jest przede wszystkim do pasjonatów, których zaciekawi porównywanie kilku wersji Bramy króla elfów czy Mapy Throra. Pozostałym wystarczy pewnie lektura samego „Hobbita”.

Marta Najman

Kamil | 2013-10-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Fantasy
Przeczytana: 27 października 2013

Niewielu wie, że oprócz ogromnego talentu pisarskiego, Tolkien, był również amatorem rysunku. Ojciec fantasy świetnie sobie radził z przeróżnego typu rysunkami krajobrazów, architektury, gorzej już z przedstawieniem postaci. Poznajemy Tolkiena jako pasjonata malarstwa i grafiki, autorzy książki ukazują go jego obrazy, dzieła, szkice. Pokazują z jakim staraniem dbał o każdy szczegół.
Tolkien był perfekcjonistą w każdym stopniu, każdy rysunek, mapę rysował kilka razy, zmieniał koncepcje, dodawał szczegóły.
Autorzy podejmują się niełatwego zadania - zebrania ilustracji Tolkiena w jedno miejsce, porównując je, chcą przybliżyć czytelnikowi proces tworzenia hobbita.
Książkę zdecydowanie polecam każdemu. Czy zaczynasz swoją przygodę z "Hobbitem" czy jesteś fanem Mistrza już od dawna - musisz tę książkę mieć.

Wkp | 2014-12-06
Przeczytana: 05 grudnia 2014

CO BY BYŁO GDYBY… TOLKIEN BYŁ RYSOWNIKIEM?

„Hobbit” to klasyka literatury nie tylko dziecięcej i nie ma chyba człowieka, który nie kojarzyłby chociaż ze słyszenia przedstawicieli tytułowej rasy. Dzieło Tolkiena, które dało początek całej mitologii Śródziemia, a zarazem zapoczątkowało literaturę fantasy po dziś dzień jest nieprzerwanie wznawiane, przypominane kolejnym pokoleniom i na nowo odkrywane. Edycji jest wiele, wersji ilustracji całe mnóstwo. Rzadko jednak trafiają się wydania z grafikami samego autora. Teraz jednak każdy może obejrzeć komplet ilustracji J.R.R. Tolkiena stworzonych an potrzeby „Hobbita”, a na dodatek przeczytać historię ich powstawania, a także historię powstawania kolejnych wersji samej książki.

Album został wydany pięknie. Gruby kredowy papier, świetna jakość reprodukcji, twarda oprawa i twarde, ekskluzywne pudełko zamykające w sobie to wszystko, ozdobione niesamowitą ilustracją Tolkiena. Już samo to wystarczy, by zachwycić się niniejsza publikacją, ale...

Marta | 2015-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2015

Jest wiele rzeczy, których nie wiem o "Hobbicie". Nie miałam pojęcia, że Thror początkowo nazywał się Fimbulambe, ani że Tolkien wykonywał tak fantastyczne ilustracje. Książka jest fantastyczna. Napisana przyjaznym dla czytelnika językiem zawiera niemal wszystkie wykonane i zachowane do dzisiaj szkice i ilustracje, to jeszcze tekst zawiera odnośniki do omawianego właśnie rysunku, który można natychmiast obejrzeć i porównać z kolejnymi wersjami.
Gorąco polecam wszystkim miłośnikom Tolkiena i dziękuję mojemu bratu, który namówił mnie do kupienia tej książki :)

szopenfeldziarka | 2015-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2015

Album z cudownymi ilustracjami, narysowanymi i malowanymi przez J.R.R. Tolkiena. Po prostu cudna perełka.

KatarzynaTop | 2015-03-30
Przeczytana: 30 marca 2015

polecam wszystkim fanom Tolkiena albo samego "Hobbita"

Dariusz | 2014-05-26
Przeczytana: 26 maja 2014

Każdy zna, bo czytał lub oglądał Hobbita John Ronald Reuel Tolkiena. Hobbit potrzebuje map, które będą pomocne dla czytelnika. Mapa Throra ukazujące tereny Gór Mglistych, Mrocznej Puszczy aż do okolic Samotnej Góry do smoka Smauga. Cała wizja Tolkiena ukazana w malarstwie i szkicach. Czytelnik jak ma możliwość zobaczenia obrazów, może lepiej wczuć i wybrać się razem z bohaterami w podróż

robidu | 2013-02-14
Przeczytana: 01 marca 2013

Dla miłośników ta perełka. Tolkiena ilustracje do Hobbita. Jakże dalekie od filmu kinowego, w którym się zakochałem, ale równie piękne... Jeśli masz osobną półkę z Tolkienem, to wydawnictwo musi się tam znaleźć.

Mirane | 2013-09-11

Idealna dla fanów Tolkiena i osób, które interesują się ilustracją. Pięknie ilustrowana, pełna różnych ciekawostek. Polecam :)

Anailem Aeryl | 2015-01-14

W tej książce znajdują się piękne szkice i rysunki mistrza Tolkiena ♥

philips98 | 2014-10-05

Bardzo dobre opracowanie obrazów, rysunków, szkicy i map stworzonych przez Tolkiena. Pozwala to poznać autora od nieco innej strony i sięgnąć do korzeni Hobbita. Polecam każdemu fanowi Śródziemia.