Inne wydania

Powieść o roku z życia szaraka, który zadziwiał swoim sprytem wieś Morzelany. Autor opisuje też w tle życie tamtejszych ludzi i całego narodu lasów i pól.

KarolKa | 2013-11-07
Przeczytana: 2011 rok

Literatura polska składa się z utworów genialnych, o których jednak nie mówi się w szkole.. Utworem wybitnym jest "Zając" Dygasińskiego - polskiego naturalisty. W dziele tym każdy znajdzie coś dla siebie. Otrzymujemy obraz dwóch światów: świata zwierząt i ludzi. Okazuje się jednak, że oba mają ze sobą wiele wspólnego. Człowiek jest tylko jednym z wielu gatunków zwierząt, który stawia czoła podobnym problem co tytułowy Zając. Fabuła wciąga, prowadzona jest wyśmienicie. Utwór naszpikowany został rozmaitymi mądrościami i przemyśleniami narratora, przemyśleniami niezwykle wartościowymi. Polecam każdemu! Szkoda, że nie wszystkim jest dane wiedzieć o tak wyjątkowych dziełach!!

Kamasz | 2016-06-14
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 13 czerwca 2016

Zaiste, zwierzęcy bohaterowie zarysowani smakowicie, bardziej charakterni niźli ludzcy. Niespodziewanie krytyczna, skomplikowana koncepcyjnie i narracyjnie powieść.

Aż się prosi o lekturę eko-krytyczną, o uwagę posthumanistów... Doprawdy, żwawa proza!

Ewa | 2014-12-26
Przeczytana: 25 grudnia 2014

"Zając" to powieść naturalistyczna, ukazująca równoległe płaszczyzny życia ludzi i zwierząt wraz z pierwiastkami emocjonalno - nastrojowymi.
Bohaterami są mieszkańcy wsi Morzelany, psy, lis- Kita oraz okaleczony zając, zwany graczem, na którego polują niemal wszyscy ze wsi.
A głównym wątkiem jest paralela ośmiu lat życia bezuchego szaraka oraz nadwornego strzelca Jakuba Malwy. Bezuchy gracz całe swoje życie musi kryć się i uciekać przed myśliwymi i psami, żyjąc w ciągłym strachu. Strzelec Malwa jest biedny i uczciwy lecz słaby i ustępliwy, wykorzystywany przez wszystkich.
Bardzo refleksyjna powieść, pełna mądrości życiowych i wartościowych przemyśleń, mówiąca przede wszystkim o życiu zwierząt, które tak samo jak ludzie doświadczają bólu, cierpienia, miłości i namiętnosci, samotności i rozczarowania. A także o niewdzięczności i zasłużonej karze za złe czyny. " Wdzięcznosci nie ma, bo ona musi od stworzeń wychodzić, a te są niewdzięczne; ale sprawiedliwość...

Metumtam | 2012-03-24
Przeczytana: 2011 rok

Jak na powieść pozytywistyczną czyta się lekko i szybko. Miłe toto.

Alicja | 2016-11-11
Przeczytana: 12 listopada 2016