Zając

Okładka książki Zając Adolf Dygasiński
Okładka książki Zając
Adolf Dygasiński Wydawnictwo: Universitas Seria: Klasyka Mniej Znana literatura piękna
Klasyka Mniej Znana
Universitas
2002-01-01
2002-01-01

Bardzo prosta, niezbyt długa powieść. Opowiada o losach zwierząt (głównie zająca),które są antropomorfizowane. Pisane jest to staropolskim językiem, w którym pełno jest przekrętnego stylu zdań, trudnych nazw, niespotykanych czasowników odrzeczownikowych (i odwrotnie),więc czyta się nie najlepiej. Styl opisu przyrody mogę trochę porównać do Arkadego Fiedlera, ale ten jeden z moich ulubionych autorów pisze przynajmniej jasno i stosuje się do polskich reguł konstrukcji zdań.

Losy zwierząt przeplatane są z bardzo ubogą w akcję (a za to bogatą w treści umoralniające) losami kilku mieszkańców wsi. Nie da się nikogo z nich lubić, ani obstawiać czyjąś stronę :P

No można przeczytać, no dałem w końcu aż 5/10, no ale po co? No! A jeśli jakiś nauczyciel was do tego przymusza, bo to wybitny przykład naturalizmu - cóż...

Na półkach: , , , , , ,

„Zając” Adolfa Dygasińskiego przypomniał mi, dlaczego tak bardzo nie lubię naturalizmu. Niby prosta historia bezuchego szaraka, na którego wszyscy polują, a który po prostu chce żyć, i prowadzona równolegle opowieść o ludzkim bezuchym szaraku – strzelcu dworskim we wsi Morzelany – Jakubie Malwie, a czytanie jej cholernie uwiera, boli…Wszystko można powiedzieć o tej książce, tylko nie to, że czas spędzony na jej lekturze był przyjemny.

Styl Dygasińskiego jest oszczędny, ale plastyczny. Autor bezbłędnie trafia w czułe miejsca czytelnika. I jest to kopniak z półobrotu, a nie mizianko. Rozdziały opisujące życie zająca i Jakuba są naprzemienne, choć nieustannie się splatają. Czytanie ich to nurkowanie w odmętach ludzkiej bezmyślności, podłości i znieczulicy. I ma się z reguły tylko moment na złapanie oddechu, wytchnienie. Pisarz wcale nie epatuje okrucieństwem, ale odziera wszystko z pozorów cywilizacji, zostawiając najbardziej pierwotne instynkty.

To nie jest powieść, którą bym chciała komukolwiek polecić, a jednak uważam, że warto ją poznać. To nie jest lektura dla relaksu. Ale doceniam to, jak jest napisana i jak bardzo była w stanie mnie wytrącić z dobrego samopoczucia. Choć przez niektóre fragmenty brnęłam wbrew sobie, to jednak równie mocno kibicowałam zającowi i współczułam Jakubowi. Nie żałuję, że po nią sięgnęłam i na pewno nie będzie to moje ostatnie spotkanie z Dygasińskim.

Klasyka gatunku. Szkoda, że książka Dygasińskiego nie jest już lekturą szkolną. Pozycja obowiązkowa!

Zaiste, zwierzęcy bohaterowie zarysowani smakowicie, bardziej charakterni niźli ludzcy. Niespodziewanie krytyczna, skomplikowana koncepcyjnie i narracyjnie powieść.

Aż się prosi o lekturę eko-krytyczną, o uwagę posthumanistów... Doprawdy, żwawa proza!

1958

"Zając" to powieść naturalistyczna, ukazująca równoległe płaszczyzny życia ludzi i zwierząt wraz z pierwiastkami emocjonalno - nastrojowymi.
Bohaterami są mieszkańcy wsi Morzelany, psy, lis- Kita oraz okaleczony zając, zwany graczem, na którego polują niemal wszyscy ze wsi.
A głównym wątkiem jest paralela ośmiu lat życia bezuchego szaraka oraz nadwornego strzelca Jakuba Malwy. Bezuchy gracz całe swoje życie musi kryć się i uciekać przed myśliwymi i psami, żyjąc w ciągłym strachu. Strzelec Malwa jest biedny i uczciwy lecz słaby i ustępliwy, wykorzystywany przez wszystkich.
Bardzo refleksyjna powieść, pełna mądrości życiowych i wartościowych przemyśleń, mówiąca przede wszystkim o życiu zwierząt, które tak samo jak ludzie doświadczają bólu, cierpienia, miłości i namiętnosci, samotności i rozczarowania. A także o niewdzięczności i zasłużonej karze za złe czyny. " Wdzięcznosci nie ma, bo ona musi od stworzeń wychodzić, a te są niewdzięczne; ale sprawiedliwość pochodzi od samego Boga i ona nigdy nikogo nie minie."
Autor używa bogatego języka, zaczerpniętego ze źródeł codziennej mowy ludowej i bardzo plastycznie opisuje krajobraz wiejski.

Literatura polska składa się z utworów genialnych, o których jednak nie mówi się w szkole.. Utworem wybitnym jest "Zając" Dygasińskiego - polskiego naturalisty. W dziele tym każdy znajdzie coś dla siebie. Otrzymujemy obraz dwóch światów: świata zwierząt i ludzi. Okazuje się jednak, że oba mają ze sobą wiele wspólnego. Człowiek jest tylko jednym z wielu gatunków zwierząt, który stawia czoła podobnym problem co tytułowy Zając. Fabuła wciąga, prowadzona jest wyśmienicie. Utwór naszpikowany został rozmaitymi mądrościami i przemyśleniami narratora, przemyśleniami niezwykle wartościowymi. Polecam każdemu! Szkoda, że nie wszystkim jest dane wiedzieć o tak wyjątkowych dziełach!!

Jak na powieść pozytywistyczną czyta się lekko i szybko. Miłe toto.

Jak na powieść pozytywistyczną czyta się lekko i szybko. Miłe toto.

• Studia
  • Lektury