Słowiańscy bogowie

S. Lewental
1865-01-01
1865-01-01
54 min.
Słowianie mity Mitologia słowiańska Religia Słowian Słowiańscy Bogowie Panteon słowiański

Bardzo bogata i inspirująca, niestety okazuje się, iż jest to plagiat pism Bronisława Trentowskiego, o czym możemy przeczytać w "Słowiańskie bogi i demony" Tadeusza Linknera. Mając to na uwadze, pozycja niezwykle ciekawa, ale trzeba traktować ją z lekkim dystansem - trudno ocenić które informacje są zweryfikowane, a które są tylko domysłami.

Książka genialna! możemy się dowiedzieć skąd wziął się grudzień bohen dziś bochen lub kolęda... skąd te wszystkie nazwy w naszym języku. Skąd na przykład wziął się wyraz Jestem. Skąd pochodzi słowo gaj siwa. Inaczej pisząc bożki starożytne Słowian A raczej SŁAWian od sławy nie jak dziś błędnie mówimy od słowa.

Niesamowita skarbnica wiedzy na temat wierzeń naszych przedchrześcijańskich przodków. Książka, która przy okazji wyjaśnia wiele niejasnych etymologicznie wyrażeń czy określeń, które funkcjonują w naszym języku. Znalazłam w niej m.in. bardzo logiczne wytłumaczenie związku frazeologicznego "babie lato", którego w jakimkolwiek słowniku próżno byłoby szukać. I już śpieszę zaprzeczyć, że nie chodzi tutaj o podobieństwo długich nici do siwych włosów kobiety z przedzą lub do porównywania ciepłych dni jesiennych z późną miłością starszych kobiet, jak głoszą znane teorie. Szyc w swojej książce genezę tego wyrażenia wiąże z jednym z bóstw, ale więcej szczegółów nie zdradzę :)P. Bardzo zdziwiłam się też, gdy odkryłam, jak wielki był panteon słowiański, gdyż powszechnie uważa się, że niewiele o nim wiadomo.

Z lingwistycznego punktu widzenia szczególnie spodobał mi się słowiański opis stworzenia świata:

„Jessa, "Jessen" lub "Jesse" był najprzedniejszym, jedynym, prawdziwym panem i ojcem słowiańskim, był bogiem bogów. W starym, ogólnym jeszcze języku Słowian "Jessen" znaczy tyle co "jestem" […]. On tedy był istotą, która od wieków na wieki mówi o sobie "jestem", czyli istotą osobistą i siebie samego świadomą. […] Jessa jednem wszechmocnem słowem stworzył świat”.

Brzmi znajomo? To dodam, że może być jeszcze ciekawiej, bo znalazłam tutaj też Hama, Torę i (W)odyna. Poza tym warto sprawdzić również, jak na przestrzeni dziejów przerobiono wiele słowiańskich bóstw i pozmieniano im znaczenia, jak to się stało chociażby z Borutą i Sowizdrzałem.

Nie będę się już dalej rozpisywać tylko zachęcam do zapoznania się z tą książką, bo naprawdę warto. Choć oczywiście nie ma współczesnego wydania (co przestało mnie już dziwić, bo przy tej tematyce niestety zdarza się często),to w Internecie jest ogólnodostępny skan z 1865 r. (Biblioteka Cyfrowa Lublin),a także wspaniały audiobook, do którego lektor dodał nawet bardzo szczegółowy Spis treści z wykazem omawianych bóstw. Bardzo, bardzo polecam.

• Słowianie
  • Przeczytałam i chcę posiadać
  • Do kupienia
  • Antropologia i mity
  • Z audiobooka

Dodaj cytat z książki Słowiańscy bogowie