Słowiańscy bogowie

tomollino

źródło okładki: http://bc.wbp.lublin.pl/dlibra/doccontent?id=3663&from=FBC

Viki | 2018-03-28
Przeczytana: 28 marca 2018

Niesamowita skarbnica wiedzy na temat wierzeń naszych przedchrześcijańskich przodków. Książka, która przy okazji wyjaśnia wiele niejasnych etymologicznie wyrażeń czy określeń, które funkcjonują w naszym języku. Znalazłam w niej m.in. bardzo logiczne wytłumaczenie związku frazeologicznego "babie lato", którego w jakimkolwiek słowniku próżno byłoby szukać. I już śpieszę zaprzeczyć, że nie chodzi tutaj o podobieństwo długich nici do siwych włosów kobiety z przedzą lub do porównywania ciepłych dni jesiennych z późną miłością starszych kobiet, jak głoszą znane teorie. Szyc w swojej książce genezę tego wyrażenia wiąże z jednym z bóstw, ale więcej szczegółów nie zdradzę :)P. Bardzo zdziwiłam się też, gdy odkryłam, jak wielki był panteon słowiański, gdyż powszechnie uważa się, że niewiele o nim wiadomo.

Z lingwistycznego punktu widzenia szczególnie spodobał mi się słowiański opis stworzenia świata:

„Jessa, "Jessen" lub "Jesse" był najprzedniejszym, jedynym, prawdziwym panem i...

elsauria | 2018-09-19

Książka genialna! możemy się dowiedzieć skąd wziął się grudzień bohen dziś bochen lub kolęda... skąd te wszystkie nazwy w naszym języku. Skąd na przykład wziął się wyraz Jestem. Skąd pochodzi słowo gaj siwa. Inaczej pisząc bożki starożytne Słowian A raczej SŁAWian od sławy nie jak dziś błędnie mówimy od słowa.

DonCorniszone | 2017-05-26
Przeczytana: 26 maja 2017