Krwawy pierścień

Wydawnictwo: Bona
Blutring
LubimyCzytać

Daniel niezbyt przyjemnie przeżywa przeprowadzkę na stałe do Barcelony, w której dotąd często spędzał wakacje z rodzicami. Tęskni za dawną szkołą, kolegami, a przede wszystkim denerwuje go nowy kolega z ławki - Jakub, Szwajcar, z którym nie bez powodów nie rozmawia prawie nikt w klasie. Wszystko zmienia się gdy... umiera żebrak. Daniel poznaje Lolę i mimowolnie wplątuje się w historię poszukiwania najbardziej tajemniczego obiektu ostatnich stuleci.

Świetna proza przygodowa dla młodzieży, trzymająca w napięciu do ostatniej chwili. Narracja rodem z powieści Dana Browna, przywodząca na myśl historię Indiany Jonesa, prowadzona w humorystyczny sposób. „Krwawy pierścień” to też lekcja historii i tolerancji – współczesna Barcelona jest miastem wielokulturowym, w którym przedstawiciele różnych nacji żyją obok siebie.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 761

Barcelona: w poszukiwaniu przeklętego skarbu

Dla czternastolatka niewiele jest tragedii bardziej dotkliwych, niż przeprowadzka do nowego miasta, a co dopiero do obcego kraju! Dlatego Daniel nie podziela zachwytu rodziców, kiedy przychodzi mu przeprowadzić się z Niemiec do Hiszpanii. Nowa szkoła w Barcelonie, brak dawnych kolegów, nieznane miejsca – wszystko to sprawia, że najbliższą osobą wydaje się chłopcu mijany codziennie żebrak. To od niego właśnie  zaczyna się niesamowita przygoda pełna tajemnic, mrocznych legend, pościgów i ucieczek, przestępców i niebezpieczeństw. Czy Danielowi i jego nowym przyjaciołom uda mu się odnaleźć tajemniczy pierścień, zanim wpadnie w ręce ich prześladowców?

„Krwawy Pierścień” to kolejna skierowana do młodzieży powieść niemieckiego pisarza Gerda Ruebenstrunka, znanego w Polce z cyklu o przygodach nastoletniego Artura. Książka, reklamowana jako młodzieżowy „Kod Leonarda Da Vinci”, rzeczywiście ma w sobie klimat powieści Dana Browna: każda rozwiązana zagadka prowadzi do kolejnej, tajemnica goni tajemnicę, wskazówki pojawiają się w najróżniejszych miejscach, a w dodatku aż do końca nie wiadomo, komu można zaufać. Widać też pewne nawiązania do „Władcy Pierścieni”, jednak przede wszystkim jest to przygodowa powieść detektywistyczna dla młodego czytelnika, przy której wartkiej akcji nie sposób się nudzić.

Niewątpliwą zaletą książki są wplecione w akcję ciekawostki na temat historii, architektury i kultury hiszpańskiej, katalońskiej, a także romskiej. Czytelnik ma szansę wraz z bohaterami przemierzać uliczki Barcelony przy rytmach flamenco i niemal poczuć smak hiszpańskich tapas. „Krwawy Pierścień” dotyka również problemu uprzedzeń i stereotypów. Młodzi bohaterowie mają szansę przekonać się, że „odmienne” nie znaczy wcale „gorsze”, a Internet poza grami może również – o dziwo! – służyć do zdobywania użytecznych informacji. Powieść składnia do myślenia i do działania, otwiera na świat i ludzi. Idealna dla ciekawych świata młodych czytelników.

Agnieszka Kruk

Lenalee | 2016-11-20
Przeczytana: 14 listopada 2016

Nie wiem czy odniesienia do znanych zdecydowanej większości powieści pojawiły się w tej książce specjalnie, czy były one dziełem czystego przypadku, niemniej jednak takich nawiązań odkryłam w tej książce bardzo wiele. Sama fabuła do złudzenia przypomina fabułę książek Dana Browna z serii o Robercie Langdonie, a w szczególności ostatnio czytanego przeze mnie „Zaginionego Symbolu”, natomiast motyw pierścienia uznałam za pewnego rodzaju ukłon w stronę wiadomej wszystkim trylogii Tolkiena. Nie obyło się również bez drobnego mrugnięcia okiem w stronę „Cienia wiatru” Carlosa Ruiz Zafóna i właśnie w związku z tymi co krok pojawiającymi się podobieństwami powieść „Krwawy pierścień” uznaję za małą mieszankę tych trzech wymienionych lektur. Czy to dobrze? Cóż, z pewnością czytelnicy poszukujący oryginalnej historii nie znajdą w tej książce nic nowego, niemniej jednak inni za to mają szansę odwiedzić wybadany już wcześniej grunt, a to rzadko kiedy kończy się źle.

Bardzo podobały mi się w...

KuLtUrAlNiE | 2017-01-17

Powieść niejako rozpoczyna się motywem przeprowadzki. Niby nic nadzwyczajnego, ale... dla nastoletniego Daniela to swoista katastrofa życiowa. Jak bowiem od tak zostawić szkołę, kumpli i całe swoje dotychczasowe życie i na stałe wyjechać. W tym przypadku do Barcelony.
Rodzice chłopca nowym miejscem są zachwyceni i wręcz oczarowani. Szkoda tylko, że Daniel nie podziela ich entuzjazmu. Trudno jest mu wbić się w nową rzeczywistość, stąd brak mu zupełnie energii na zaakceptowanie przeprowadzki. Taki stan rzeczy jednak nie trwa długo. Wszystko się zmienia jak za pstryknięciem palcami. Zaczyna się od znajomości z pewnym staruszkiem. Jego nagła śmierć staje się motorem napędowym dla akcji powieści. Daniel jako świadek zostaje wplątany w sieć dziwnych i tajemniczych okoliczności.
Uchylę jeszcze nieco rąbka treści. Mianowicie pies, który był towarzyszem owego starca doprowadza Daniela do dzielnicy Barcelony zamieszkałej przez Romów. Tam poznaje Lolę - dziewczynę, która od tej...

Paulina Balcerzak | 2016-11-27
Przeczytana: 14 listopada 2016

Co dla czternastolatka może być najgorszą rzeczą na świecie? Według Daniela to przeprowadzka. Rodzice chłopaka zapowiadają mu, że ojciec dostał pracę w Barcelonie i muszą tam zamieszkać. Nowe miejsce, szkoła, znajomi i ogólnie wszystko to prawdziwy koszmar. Dla chłopaka jedynym znajomym, stałym, jest żebrak i jego pies. Jednak wszystko zmienia się, gdy ten żebrak umiera...

Nie wiem czy słyszeliście o tej książce, ale jest porównywana do książek Dana Browna, tylko dla młodszego czytelnika. Powiem Wam, że zgadzam się z tym w 100%. Czuć tutaj ten klimat tajemnic, zagadek i poszukiwań.

Historia opowiada o pokoleniach Romów, którzy w XV wieku zawędrowali do Hiszpanii z tajemniczym przedmiotem. Teraz kolejne osoby z tego rodu pilnują, by ta rzecz nie wpadła w niepowołane ręce. Jednak co zrobić gdy ktoś pilnie go poszukuje, a ty nie wiesz gdzie on jest?

Historia zaczyna się spokojnie, a jednak wciąga od samego prologu! Nie mogłam się od niej oderwać. Im dalej, tym więcej się...

Gilbert | 2017-07-27
Orzeszek915 | 2017-01-02
YakieFayne | 2016-11-14
irvina | 2016-11-06
Patronaty tygodnia

Przed nami kolejny jesienny tydzień, przed nami kolejne premiery wydawnicze. W najbliższych dniach w księgarniach pojawi się pięć tytułów pod naszym patronatem. Co ciekawego warto przeczytać? Sprawdźcie!