Krwawy pierścień

Bona
2016-10-20
2016-10-20
Joanna Borycka-Zakrzewska

Barcelona: w poszukiwaniu przeklętego skarbu

Powieść niejako rozpoczyna się motywem przeprowadzki. Niby nic nadzwyczajnego, ale... dla nastoletniego Daniela to swoista katastrofa życiowa. Jak bowiem od tak zostawić szkołę, kumpli i całe swoje dotychczasowe życie i na stałe wyjechać. W tym przypadku do Barcelony.
Rodzice chłopca nowym miejscem są zachwyceni i wręcz oczarowani. Szkoda tylko, że Daniel nie podziela ich entuzjazmu. Trudno jest mu wbić się w nową rzeczywistość, stąd brak mu zupełnie energii na zaakceptowanie przeprowadzki. Taki stan rzeczy jednak nie trwa długo. Wszystko się zmienia jak za pstryknięciem palcami. Zaczyna się od znajomości z pewnym staruszkiem. Jego nagła śmierć staje się motorem napędowym dla akcji powieści. Daniel jako świadek zostaje wplątany w sieć dziwnych i tajemniczych okoliczności.
Uchylę jeszcze nieco rąbka treści. Mianowicie pies, który był towarzyszem owego starca doprowadza Daniela do dzielnicy Barcelony zamieszkałej przez Romów. Tam poznaje Lolę - dziewczynę, która od tej chwili będzie dzielić z nim przygodę. Do paczki "poszukiwaczy" dołącza jeszcze Antoni - kuzyn Loli oraz Jakub - szkolny kolega Daniela. W domu chłopaka pojawia się policjant, który bardzo interesuje się losem zmarłego mężczyzny. ...ale czy rzeczywiście jest to policjant?
Jedno jest pewne, Daniel może przestać narzekać już na nudę i brak rozrywki. Od tego momentu będzie miał jej aż nadto. Wir przygód, w jaki wpada, coraz bardziej się rozpędza. Zagadka goni kolejną, a tajemnica nie ma końca.

Co dla czternastolatka może być najgorszą rzeczą na świecie? Według Daniela to przeprowadzka. Rodzice chłopaka zapowiadają mu, że ojciec dostał pracę w Barcelonie i muszą tam zamieszkać. Nowe miejsce, szkoła, znajomi i ogólnie wszystko to prawdziwy koszmar. Dla chłopaka jedynym znajomym, stałym, jest żebrak i jego pies. Jednak wszystko zmienia się, gdy ten żebrak umiera...

Nie wiem czy słyszeliście o tej książce, ale jest porównywana do książek Dana Browna, tylko dla młodszego czytelnika. Powiem Wam, że zgadzam się z tym w 100%. Czuć tutaj ten klimat tajemnic, zagadek i poszukiwań.

Historia opowiada o pokoleniach Romów, którzy w XV wieku zawędrowali do Hiszpanii z tajemniczym przedmiotem. Teraz kolejne osoby z tego rodu pilnują, by ta rzecz nie wpadła w niepowołane ręce. Jednak co zrobić gdy ktoś pilnie go poszukuje, a ty nie wiesz gdzie on jest?

Historia zaczyna się spokojnie, a jednak wciąga od samego prologu! Nie mogłam się od niej oderwać. Im dalej, tym więcej się dowiadywaliśmy. Przemierzamy zaułki Barcelony i szukamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Poznajemy wielu bohaterów i nie wiemy komu możemy ufać, a komu nie, bo każdy wie więcej od głównych bohaterów, jednak nie są oni skorzy do pomocy.

Co do samych bohaterów to muszę powiedzieć, że byli dobrze wykreowani i nie irytowali, byli ludzcy. Jednak tu też przychodzi małe ale, ponieważ niczym się nie wyróżniali i nie sprawili, że zapadli mi jakoś szczególnie w pamięć. Chociaż Lola swoją zaciętością, wyjątkowo mi się spodobała :D

Czytając książkę możemy lepiej poznać historię, tradycje i kulturę romską. Autor, jak sam wspomina w posłowiu, sam nie jest ekspertem w tej sprawie i korzystał z różnych źródeł, co jak dla mnie świadczy o jeszcze większym zaangażowaniu w tworzeniu powieści. Tak jak miejsca, prawie wszystkie wspomniane można samemu zobaczyć, co ja w książkach uwielbiam! ♥

Podsumowując, Krwawy pierścień to dobry thriller dla młodzieży. To dosłownie mówić, łagodniejsza wersja książek Dana Browna. Świetny klimat, ciekawe tajemnice, mnóstwo zagadek i pełno akcji. Książka o przyjaźni, dziedzictwie i tolerancji. Zdecydowanie ta powieść powinna mieć większy rozgłos, bo na to zasługuje!

Nie wiem czy odniesienia do znanych zdecydowanej większości powieści pojawiły się w tej książce specjalnie, czy były one dziełem czystego przypadku, niemniej jednak takich nawiązań odkryłam w tej książce bardzo wiele. Sama fabuła do złudzenia przypomina fabułę książek Dana Browna z serii o Robercie Langdonie, a w szczególności ostatnio czytanego przeze mnie „Zaginionego Symbolu”, natomiast motyw pierścienia uznałam za pewnego rodzaju ukłon w stronę wiadomej wszystkim trylogii Tolkiena. Nie obyło się również bez drobnego mrugnięcia okiem w stronę „Cienia wiatru” Carlosa Ruiz Zafóna i właśnie w związku z tymi co krok pojawiającymi się podobieństwami powieść „Krwawy pierścień” uznaję za małą mieszankę tych trzech wymienionych lektur. Czy to dobrze? Cóż, z pewnością czytelnicy poszukujący oryginalnej historii nie znajdą w tej książce nic nowego, niemniej jednak inni za to mają szansę odwiedzić wybadany już wcześniej grunt, a to rzadko kiedy kończy się źle.

Bardzo podobały mi się w tej powieści wszelkie historyczne ciekawostki, które pojawiały się na jej kartach. Autor nieustannie karmił mnie bardzo fajnymi informacjami, o których nie miałam wcześniej pojęcia - czy to architektonicznymi, kulturowymi czy już czysto historycznymi. Podczas czytania „Krwawego pierścienia” miałam możliwość dowiedzenia się kilku naprawdę ciekawych faktów na temat kultury hiszpańskiej, romskiej czy katalońskiej, za co jestem autorowi bardzo wdzięczna, ponieważ szczerze uwielbiam takie wplatane w fabułę nowinki, z których można wynieść jakieś informacje.

Podczas oceniania książek dla młodszych czytelników nigdy nie kieruję się tym samym kryterium, jakie stosuję wobec powieści dla dorosłych. Gdybym tak robiła, wówczas każda książka dla młodzieży byłaby przeze mnie oceniana bardzo nisko, kiedy jednak nie stawiam sobie zbyt wygórowanych wymagań, wówczas zazwyczaj jestem z danych lektur całkiem zadowolona. Tak też było w przypadku tej powieści. Pozwoliła mi ona na skuteczne zabicie wolnego czasu, a także w drobnym stopniu nawet przyjemnie go umiliła.

Już od pierwszych stron szybko tocząca się akcja pozwala na momentalne zatracenie się w dziejących się w tej książce wydarzeniach. Autor nie traci czasu na zbędne przerywniki, od razu porywa czytelnika w wir toczącej się przygody, która choć jest bardzo przewidywalna, to jednak potrafiła dostarczyć mi odrobiny radości. Przyjemnie odkrywało się wraz z bohaterami kolejne elementy tej fabularnej układanki i choć zawsze byłam o jeden krok przed nimi, to jednak ta przewidywalność w wydarzeniach nie zepsuła mi przyjemności z czytania, a z tego cieszę się najbardziej.

„Krwawy pierścień” jest z pewnością bardzo interesującą pozycją dla młodszych czytelników, którzy poszukują porywającej przygody z ciekawym wątkiem detektywistycznym. Jest to również powieść mądra, z której można wynieść kilka naprawdę ciekawych nauk, jak chociażby te dotyczące uprzedzeń wobec nieznanych ludzi i kultur. Ja osobiście niestety nie dałam się jej zbytnio zaczarować, niczym mnie ona nie zaskoczyła, niemniej jednak młodsi czytelnicy z całą pewnością będą nią zadowoleni.

• Adam 2016
  • Brak Legimi A